Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dlouhovlnný vysílač_experiment_ úprava pro vyhledání kabelů.
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dotaz



Založen: Feb 11, 2011
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 12:32    Předmět: Dlouhovlnný vysílač_experiment_ úprava pro vyhledání kabelů. Citovat

Zdravím všechny kutily, vyskytla se mi potřeba vyhledání v zemi uloženého kabelu. Prohlídka nabídek profi-vyhledávačů mi mne přivedla ke 2 závěrům. Jednak že přístroj, schopný vyhledat kabel hlouběji než 20 cm v půdě nepořídím levněji nežli za sumu pěticifernou, a za druhé - hlavním principem je systém dlouhovlnný vysílač (dle výrobců obvykle 30 - 125 Khz) připojený na kabel a přenosný přijímač, kterým vyhledáváme trasu kabelu. Napadlo mne, že kdybych si sestrojil vysílač s AM pracující na cca. 160 Khz, mohl bych k vyhledání kabelu použít běžný dlouhovlnný radiopřijímač. Vytvořit vysílač nebude nijak extrémně složitý problém, ale jak dostat signál o výkonu několika W do kabelu s co nejvyšší účinností? Půjde o přizpůsobení netypické antény koncovému stupni. Všude je spousta nápadů kterak přizpůsobit anténu od decimetrového "pendreku" po stometrový vodič spuštěný ze střechy paneláku, ale vše se týká kmitočtů od 1 Mhz výše.
S amatérským vysíláním mám zkušenosti akorát s CB (27 Mhz), dělal jsem si drátové antény, dipóly a instaloval komerční systémy ("půlvlnnou" anténu apod.). Rovnou podotýkám, že by se jednalo o jednorázovou akci, nechci dlouhodobě rušit dlouhovlnné vysílání časových signálů 150 Khz , rumunský vysílač v dolním pásmu DV asi u nás mnoho posluchačů nemá a Topolné 270 Khz také nebudu konkurovat. Děkuji všem za příspěvky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 13:31    Předmět: Citovat

Nemyslím, že by bylo nutno použít dlouhé vlny. Pokud je k dispozici jen jedna strana kabelu, tak použít anténní analyzátor zapojeny mezi kabel a nějaké zemeni. Najít nejnižší rezonanci a generátorem do toho vysílat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dotaz



Založen: Feb 11, 2011
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 14:25    Předmět: Citovat

Bohužel, z měřících přístrojů "kolem antén" mám jen jednoduchý PSW metr. Dlouhé vlny podle dostupných informací relativně dobře pronikají půdou a mají v delším kabelu menší útlum (jde mi asi o 80m). Protože hledaných kabelů bude několik různé délky, nemohu použít řešení ideálně navržené pro konkrétní "anténu". Pravděpodobně by vyhověla cívka s odbočkami a sériový ladící kondenzátor, snad by se dal použít běžně dostupný 500 pF, ale jak dimenzovat cívku? Napadá mne jednovrstvá vzduchová cívka s paralelním kondenzátorem tvořící rezonanční obvod přímo v kolektoru (anodě) koncového stupně s odbočkami po 20% délky, výstup oddělen oním ladícím kondenzátorem, přičemž při přechodu na různé "antény" by bylo nutno vyhledat nejvhodnější odbočku a pomocí výstupního i paralelního kondenzátoru obvod vyladit na nejvyšší dosažitelné výstupní napětí... Rozhodně to není ani miniaturní ani uživatelsky nejpřívětivější, ale konstrukčně jednoduché a snadno proveditelné, ovšem nakolik by to bylo funkční? Uvítám pár praktických rad a názorů. Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 14:33    Předmět: Citovat

Indikaci vyladění bych řešil žárovkou, nebo antiparalelní dvojicí LEDek v sérii s kabelem. Podle výkonu generátoru. Impedanci bych asi neřešil, jen kmitočet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 15:45    Předmět: Citovat

Jednou jsem se zapůjčeným přístrojem kabel vyhledával a nemyslím si, že bys měl usilovat o nějakou rezonanci. Generátor je , podle mě, obyčejný zdroj napětí , který se prostě připojí na kabel. Musí zvládnout zkraty, kapacitní zátěž a možná i vnější síťové napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 15:55    Předmět: Citovat

Pochybuju, že trefí nějakej kabel, co by měl rozumně nízkou impedanci či dokonce nějakou rezonanci. Díval bych se na to jako na "vysokoimpedační" rozladěnou anténu, takže LC buzený do odbočky a transformace směrem nahoru.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4232
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 16:16    Předmět: Citovat

za krále klacka u čs spojů používali na vyhledávání kabelů v zemi generátor odhaduju na cca 1khz připojený na jeden vodič proti stínění ale to hlavní jako detektor byla požita normální magnetofonová hlavička se zesilovačem. Dal se s tím určit i směr kabelu podle natočení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dotaz



Založen: Feb 11, 2011
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 17:40    Předmět: Citovat

Kabely budou samozřejmě odpojené. Některé jsou silové, některé telefonní z místní nyní odpojené ústředny. U silových je připojení jasné, výstup generátoru na některou žílu, lépe spojit všechny, a u telefonního si nejsem jist, jestli má stínění, pokud ano, tak na výstup generátoru, pokud ne, tak spojit co nejvíce žil. Druhý pól VF výstupu uzemnit. Ten návrh na 1 Khz je zajímavý, dal by se použít NF zesilovač a jakýkoli generátor jako zdroj signálu, výstup zesilovače by ale nejspíše musel dávat relativně vysoké napětí (napadá mne obráceně zapojit transformátor z reproduktoru školního rozhlasu a tím získat 100V, ale stačí to? ). Nějaký rozbitý magnetofon (kazetový) bych také našel. Chce to pár pokusů. Ještě mne napadlo, že při metodě s 1 Khz testovali kabely, kterými proud protékal a ve svém okolí indukoval elmg. pole. Což znamená mít přístupné oba konce, abychom mohli napájet na jednom konci jedním pólem žíly, druhým stínění a na druhém je zkratovat, přičemž stínění musí být proti zemi "živé". Pak stačí malé napětí, ale větší proud, omezený průřezem vodičů. U běžných nestíněných silových kabelů by tato metoda fungovala, pokud by neměly zkroucené žíly, což není vždy jisté. A v mých podmínkách tuto metodu nelze použít, neboť konce některých kabelů jsou neznámo kde. Přece jen budu asi preferovat "aktivaci" kabelu vyšší frekvencí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dotaz



Založen: Feb 11, 2011
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 9:16    Předmět: Citovat

Prozatím děkuji za všechny odpovědi a teď budu pár dní experimentovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 9:43    Předmět: Citovat

Používaj se hlavně kmitočty 815Hz, 8kHz a 82kHz. Na jedný straně připoj na vodič, druhej pól kolíkem do země, na druhý straně konec vodiče opět kolíkem do země, poteče pak vodičem proud a bude vyzařovat magnetické pole, které se přijímačem měří. V přijímači je 1 (měření maxima) ,2 (+měření minima) nebo 3 feritky (ten umí i hloubku). Nízký kmitočty jsou na dlouhý trasy, vysoký na kratší, ale ty se rády nakmitaj i na jinej kabel vedle a svedou tě z cesty, už jsem zažil i nakmitání na prázdnej husák plnej vody. Very Happy Přeju příjemný laborování. Wink
_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 10:50    Předmět: Citovat

Hledání kabelu s obyčejným tranzistorákem s feritkou (s rozsahem DV) je popsané například v následujícím - text k obrázku 4. Vyzkoušeno, funguje výborně při hledání koaxu i silnoproudu v hloubce cca 60 cm.
Na napájení stačí běžná 12V/7Ah baterka od EZS.



Lavinové generátory.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Lavinové generátory.pdf
 Velikost:  89.63 kB
 Staženo:  276 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 13:30    Předmět: Citovat

Je někde k dispozici konstrukce té tříferitové antény?

Mimochodem, obecně vyšší kmitočty si v zemi dělají, co chtějí. Smile

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 22:14    Předmět: Citovat

Prečo idete na to tak strašne cez frekvencie nestačila by neaka minohladačka niečo ako transet 150 ? Ved tie kable su z kovu nie ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 28 2019, 12:37    Předmět: Citovat

Nestačila. Moc bys toho nenašel.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: po leden 28 2019, 14:03    Předmět: Citovat

Nechapem ,vysvetli preco by som toho moc nenasiel. To ten kabel je tak jemny že tam je toho kovu tak malo ,alebo prečo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund