Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektromechanický gong WG

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 11:25    Předmět: Elektromechanický gong WG Citovat

Asi to nepatří přesně do této kategorie, ale lepší mne nenapadla.

Mám elektromechanický gong. Je to přesně tento typ https://ostatni.bazos.cz/inzerat/101657278/Gong-z-kina.php a potíž je v tom, že nejhlubší tón rozladěný. Řešením je ladění opravit Smile Ale je to potíž v tom, že od gongu nemám žádnou dokumentaci a na něm není uveden ani žádný typ či číslo. Jen na čelní straně písmena "WG" a to je všechno.

Je to klasický elektromechanický gong, elektromagnety ovládají kladívka, která udeří do laděné tyče a ta vydá zvuk. Kmitání tyče se snímá "kytarovým snímačem" a vede se dále do zesilovače ke zpracování.

Otázka tedy zní takto: nemá někdo dokumentaci? A pokud ne, jako že asi ne, neví někdo, jak se dají naladit ty ozvučné dráty? Pohledem asi vím jak na to, ale nechci něco špatně povolit a tím gong zneschopnit.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 12:27    Předmět: Citovat

Neznám tehto gong,ale otázka zní proč se to rozladilo? Není jedna tyč prasklá? Nebo uvolněné uchycení?Rezonanční kmitočet je dán délkou a průměrem. No samozřejmě i materiálem,standartně se používala bronz a malým procentem fosforu. Naladění nemůže být až tak složité musí tam být nějaká mechanická součást,která mění rezonanční vlastnosti. Tak třeba Ti někdo napíše přesný postup.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.


Naposledy upravil pajosek2 dne so březen 09 2019, 12:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 12:31    Předmět: Citovat

Tak podle zvuku co znám z kina bych to tipoval na volně kmitající tyč upnutou na jednom konci, kde tím pádem vzniká uzel. A někde zhruba mezi 22 a 25% dýlky do ní bací to kladívko. Obvyklým materiálem na tyhle tyče byl bronz nebo temperovaná ocel. Máš změřený kmitočty těch tónů = víš, o kolik a kterým směrem jsou rozladěný? Zvýšení tónu se dělá opatrným spilováním konce - když budeš pilovat tak, abys tyč zkracoval, bude se tón měnit razantně, kdežto když budeš konec tyče jen ze stran ztenčovat, bude to doladění mnohem jemnější a plynulejší, snížení tónu se dělá obráceně opatrným přidáním hmotnosti na konec tyče třeba pomocí kapky pájky - s následným jemným dopilováním na čistej tón ... Tenhle fígl jsem v životě nikdy já osobně nepoužil - ale učil mě ho děda, když šteloval starý bicí hodiny a já mu jako malej fracek strkal čumák pod ruku - v těch jsou ty bicí tóny uspořádaný stejně, kladívko poháněný od pérovýho strojku nebo od závaží bije do tyče upevněný svisle na zadní stěnu skříně hodin. Kladívek a tyčí samozřejmě může bejt víc.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 13:30    Předmět: Citovat

Ty rezonanční tyče jsou opravdu uchyceny na jednom konci a vypadá to, že jsou uchyceny rozebiratelně. Čili ladění se zdá býti jasné. Nicméně těch šroubků je tam více, až hodně, a nechci povolit něco, co mi způsobí rozpad celého přístroje. Proto hledám někoho, kdo to zná a řekne mi "povol třetí šroubek ve druhé řadě a tím se uvolní tyče".

Pilovat ani nic pájet určitě nebude třeba. A proč se to rozladilo? Podle bájného vyprávění starců to nikdy neladilo pořádně. Tří tóny znají správně, ten čtvrtý je mimo. S mým hudebním hluchem se mi zdá, že to je docela v pohodě, ale umělci jsou jiného názoru Very Happy Zatím se to řeší tak, že se čtvrtý tón prostě nepoužívá, ale to mi připadá jako škoda.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 14:19    Předmět: Citovat

Aha takže se do toho serou hifisti v oblasti gongů. No tak budeš muset seřídit podle měřiče kmitočtu a osciloskopu. Smile
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5125
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 14:34    Předmět: Citovat

Ladičkou na kytaru by to nešlo?
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 14:36    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Aha takže se do toho serou hifisti v oblasti gongů. No tak budeš muset seřídit podle měřiče kmitočtu a osciloskopu. Smile
A já doplním ještě jednu pomůcku - podle tabulky temperovanýho ladění tónů. V tom bejvá zakopanej Alík, že ten čtvrtej tón do akordu vlivem zpoždění budicího úderu má jinej vliv na amplitudu těch předchozích a může se stát, že zní falešně - doporučuju vyzkoušet různou kombinaci = různý pořadí těch tónů. Může se stát, že ten zdánlivě falešně znějící tón bude v jiný kombinaci znít čistě - a opačně, falešně může zaznít zase jinej tón.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 14:51    Předmět: Citovat

Ekare taky udělá binec,když to kladívko včas neuskočí nebo nemá dostatečnou filcovou plošku. Ono by možná chtělo vidět celé provedení a nejlépe video při funkci. Je možné,že je někde na té tyčce prasklina.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 20:01    Předmět: Citovat

Asi mám ten stejný, ale je to už výrobek Kinotechniky Praha a na krytu má vylisováno logo Ústřední půjčovny filmů.
Krabička je hliníkovej odlitek s třemi tlačítky, bicím mechanismem, permanentním magnetem a snímačem. Pokračující asi 40cm dlouhou rourou s třemi dráty.
Do tohoto konkrétního někdo ještě dobastlil na kryt krabičky potenciometr 500k.
Dám-li jej naplno, tak milivoltmetr BM494 na rozsahu 1V a při Ri=10MOhm ukáže při kterémkoliv tónu něco málo přes 400mV.

Dráty MUSÍ být z magnetického materiálu a jejich konce musí být podloženy permanentním magnetem - jinak by to s klasickým elmg. snímačem, podobným kytarovému, moc nefungovalo.
Já tam mám pásek nějakého hrubého Al-Ni, možná AlNiCo magnetu, který je tlustý asi 10mm, široký asi 3cm, délkou přesahuje dráty v řadě asi o 1cm z každé strany. Je asi 1,5mm vzdálen od těch drátů.

Ten kino-gong se ladí /je-li to vůbec třeba/ změnou délky drátu, tj. buď posunem na šroubku, který ten drát drží, anebo změnou délky celého drátu.
Každopádně to, co je sejmuto ze snímače, je zvuk drátu až za tím šroubkem.
Zkus šroubek u některého povolit a vyzkoušet posunout, jak dlouhý posuv je třeba ke změně ladění potřebným směrem. Kratší drát - vyšší tón, to je jasný.
V tom mém, který zatím perfektně ladí, jsou délky drátu /je to vidět zespoda roury/ "odstupňovány" zhruba po 2 - 2,5cm a jsou i stejně silné. Mají tloušťku okolo 3mm, asi jako běžný autogenový svářecí drát.

Můžu to případně otevřít a ten mechanismus celý nafotit, jestli bude potřeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: so březen 09 2019, 20:40    Předmět: Citovat

K naladění tónů si vezmu buď ladičku, nebo ukecám někoho z orchestr, to není problém. S tím, že by tóny neladily mezi sebou v akordu problém nebude, výrobce určitě věděl co dělá a vybrat tóny tak, aby to ladilo ve všech možných souzvucích i akordech.

Jinak na mém gongu je ten potenciometr na nastavení výstupního napětí také. Takže to možná nebude dobastlované, ale kdo ví.

Problém je v tom, který z těch šroubků povoluje ozvučné dráty a nepovoluje něco jiného. Zatím to vypadá tak, že to asi nikdo přesně neví (což se dalo čekat, ale i tak byla maličká naděje, že to někdo znát bude), takže gongovátko sundám ze stěny, odpojím od ústředny a prostě to zkusím.

Ozvučné dráty jsou každý jinak dlouhý a také se od sebe liší průměrem. Jsou, jak píše Sinclair, kryté takovou hranatou trubkou, jenž vystupuje z krabice s bicím mechanismem a elektrickou výzbrojí.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund