Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ovládání více světel jedním vypínačem (bez sekání kabelu)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Aligues



Založen: Nov 19, 2009
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: st březen 06 2019, 11:09    Předmět: Ovládání více světel jedním vypínačem (bez sekání kabelu) Citovat

Dobrý den,

Rád bych nabral trochu inspirace. Potřebuji jedním vypínačem ovládat 3 světla (umístěná u sebe v podhledu). Existuje systém kdy by se ke světlům dal modul, který by postupně spínal 3 výstupy podle toho kolikrát za sebou cvaknu na vypínači? (Podobně třeba fungují chytré žárovky kdy se takto reguluje jas).

Zkoušel jsem použít i dálkový RF vypínač, ale přijímač je rušený (schován v sdk + profily) a je blízko ledkových spínaných zdrojů a dělá to paseku.

Děkuji za radu a přeji hezký den.

Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: st březen 06 2019, 14:24    Předmět: Citovat

Např. pomocí bistabilních nebo krokových relé. Ale jejich cena je dost vysoká. Jinak zapojení, která by tohle uměla, je hodně, stačí pohledat. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aligues



Založen: Nov 19, 2009
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 15:34    Předmět: Citovat

Díky za odpověď. Cena okolo 400kč není nijak vysoká, ale dle katalogového listu je potřeba minimálně 3 vodičů. Já mám k dispozici pouze PEN a L (přes vypínač). Pokud bych mohl zajistit trvalý přívod L a PEN k modulu a ještě měl jeden vodič spínaný přes vypínač, tak by to bylo jednodušší a našel jsem toho vícero.

Tedy stále platí má prosba o radu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: čt březen 07 2019, 16:15    Předmět: Citovat

Já tam vidím jen dva dráty. Relé je samozřejmě umístěno ve stávajícím svítidle, ostatně jako u jiných řešení.
Tohle zapojení má nevýhodu v tom, že je při sepnutém spínači trvale napájena cívka relé, které nemá zanedbatelnou spotřebu (4W). Tento příklad řeší jen 2 světla. Při potřebě 3 světel přibudou další relé.
Wink
p.s. Spotřebu relé lze v tomto případě snížit zařazením PTC do série s cívkou nebo kondenzátorem v usměrňovacím můstku. Viz druhý obrázek.



ovládání Finder.png
 Komentář:
 Velikost:  13.78 kB
 Zobrazeno:  111 krát

ovládání Finder.png



ovládání Finder2.png
 Komentář:
Zapojení pro ovládání 3 žárovek
Protože výrobce neuvádí příslušnost kontaktů v k jednotlivým krokům, je v případě potřeby zaměnit svorky 2 a 4 relé Finder
 Velikost:  17.92 kB
 Zobrazeno:  127 krát

ovládání Finder2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: ne březen 10 2019, 15:14    Předmět: Citovat

V dnešní době se spíše prosazují elektronická řešení, která jsou mnohem levnější a komfortnější. Jedno takové jsem se pokusil navrhnout. Pokud po vypnutí dojde "včas" k opětnému zapnutí spínače, změní se stav sepnutých žárovek a nový stav se zapamatuje. V opačném případě se rozsvítí poslední zapamatovaný stav (v našem případě vždy svítí jedna ze tří žárovek).
Zapojení jsem v praxi zatím nezkoušel.
Kdo chce, ten může... Wink
edit: Pro úplnost jsem dodal ještě původní hex, který mění pořadí automaticky (stejně jako s relé Finder).
edit2:Tak jsem to vyzkoušel a funguje to podle mých představ.



postupné spínání pic.png
 Komentář:
Postupné zapínání žárovek.
 Velikost:  16.52 kB
 Zobrazeno:  143 krát

postupné spínání pic.png



PIC12F629.hex
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PIC12F629.hex
 Velikost:  654 Bajtů
 Staženo:  158 krát


Finder.hex
 Komentář:
Po zapnutí svítí vždy následující kombinace.

Stáhnout
 Soubor:  Finder.hex
 Velikost:  479 Bajtů
 Staženo:  152 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aligues



Založen: Nov 19, 2009
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 15:54    Předmět: Citovat

Díky za odpovědi Smile , byl jsem teď 14 dní mimo ČR, tak se omluvám za opožděnou reakci. To zapojení s PIC se mi líbí, akorát mám jako zátěž ledkové světla a těm se asi spínání triakem nebude líbit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 18:24    Předmět: Citovat

Mám přes triakový stmívač LED-žárovky (E14-svíčky 5xcca3-4W) jak "stmívací", tak "nestmívací" a je jim to "fuk". Je to prostě třeba vyzkoušet.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aligues



Založen: Nov 19, 2009
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: út duben 02 2019, 18:18    Předmět: Citovat

Zkusím to tedy, není problém cokoliv vyrobit, dps navrhnu a vyrobím, ale schéma ani program sám nevytvořím. Rád bych se teda zeptal jak funguje stabilizace napájení pro Pic a jaké by měly být hodnoty součástek, tím myslím, které kondenzátory je potřeba dimenzovat na 230v (350v) a jaká watáž odporů by byla vhodná?

Ještě jednou děkuji Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: út duben 02 2019, 20:09    Předmět: Citovat

Elektrolyt stačí dimenzovat s rezervou na napětí 16V, 100n a 2n2 jsou keramické ("polštářky") na malé napětí (běžně od 50V), rezistory stačí uhlíkové o velikosti 0207 s tím, že 82kΩ je nutné (bezpečnější) rozdělit např. na dva 39kΩ+47kΩ v sérii a místo 470kΩ 220kΩ+220kΩ v sérii. Zenerova dioda např. BZX83V005.1.
Pokud součástky neznáš, je vhodné se podívat na rozmístění zapojení jejich vývodů do katalogových listů nebo se zeptej. A procesor budeš programovat sám?
Wink
edit: Ještě něco k té funkci - Celý obvod je napájen z napětí na Zenerově diodě, která je napájena jednocestně usměrněným proudem přes diodu (1n4007) a odpor cca 82kΩ z fázového napětí. Napětí je pro PIC filtrováno 100uF+100nF. Odpor 47kΩ zajistí vybíjení kondenzátorů po vypnutí vypínače, protože vlastní spotřeba PICu ve stavu SLEEP je velmi malá. Odpor 470kΩ přivádí fázový průběh na vstup PICu, který z něho detekuje okamžik průchodu síťového napětí "nulou". Kondenzátor 2n2 potlačuje rušivá napětí.
PIC zpracovává program a zapíná řídící impulzy (<0.5ms) do triaku (spíná ve 2. a 3. kvadrantu).
První uvedený hex pracuje tak, že po zapnutí se rozsvítí poslední navolený stav. Pokud po vypnutí dojde během vybíjení napájecího napětí (kolem 1s) ke znovuzapnutí spínače, rozsvítí se další žárovka.
Druhý uvedený hex pracuje tak, že při novém zapnutí vždy rozsvítí další žárovku (při rychlém znovuzapnutí se stav nemění), tedy podobně jako zmíněné řešení s relé.


Naposledy upravil masar dne út duben 02 2019, 21:44, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aligues



Založen: Nov 19, 2009
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: út duben 02 2019, 21:04    Předmět: Citovat

Ano, procesor zvládnu sám Smile

Už jsem nějaké drobnosti postavil, ale většina věcí byla jen výroba dps dle nějakého schématu. Nemám žádné elektro školy, spíš takový samouk. Zítra zkusím poskládat a dám vědět jak to šlape.

Ptal jsem se hlavně proto, že nemám zkušenost s napájením švába rovnou ze sítě bez trafa či spínaného zdroje. Myslel jsem, že zapojení bude podobné jak u napájení ledek ze sítě, kde je třeba kondík dimenzovat na 350v.

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: út duben 02 2019, 21:29    Předmět: Citovat

Funkci "srážecího" prvku zastává odpor 82kΩ, což je umožněno malou vlastní spotřebou obvodu. Kondenzátor bude vhodné použít až tehdy, pokud bude potřeba spínat PICem větší proudy (nebo delší impulzy).
Hlavně ale nezapomeň, že máš co činit se síťovým napětím a pokud je vypínač umístěn (někde) v nulovém vodiči, má celý obvod proti zemi nebezpečný potenciál i ve vypnutém stavu. POZOR NA TO!
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aligues



Založen: Nov 19, 2009
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: so duben 06 2019, 18:51    Předmět: Citovat

Díky za vysvětlení Smile zařízení se mi moc libí, už přemyšlím, že bych ho využil jako přepínač vstupů v zesilovači s pamětí. Tam by se mi ale hodila ještě jedna pozice navíc.

Dneska jsem zkoušel zapojení na nepájivém poli, a druhý hex (finder) funguje krásně, ale první hex mi pořád drží na prvním výstupu, ale možná jde jen o špatné vyhodnocení spínání (napájím 5V a na výstupu mám jen ledky). Chtěl jsem si to vyzkoušet.

Každopádně moc děkuji jak za schéma a program, tak i za vysvětlení Smile

Pustil jsem se do návrhu desky (ale v eagle jsem taky začátečník) takže to dopadlo nějak takhle, vyrobím, osadím a pak se uvidí Smile



triak.png
 Komentář:
Ještě trochu upraveno
 Velikost:  13.24 kB
 Zobrazeno:  110 krát

triak.png




Naposledy upravil Aligues dne so duben 06 2019, 20:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: so duben 06 2019, 19:19    Předmět: Citovat

Aligues napsal(a):
...první hex mi pořád drží na prvním výstupu, ale možná jde jen o špatné vyhodnocení spínání (napájím 5V a na výstupu mám jen ledky)...
Ano, podmínkou funkce je přítomnost síťového kmitočtu na pinu 7 MCU.
K tomu alternativnímu využití - je samozřejmě možné, pokud splňuje požadavky. Další výstup (pin2) lze do programu doplnit.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aligues



Založen: Nov 19, 2009
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: so duben 06 2019, 20:18    Předmět: Citovat

Díky, myslel jsem si, že to tak bude. Zítra vyrobím dps a pak vyzkouším se vším všudy Smile

Pokud by to pro Vás nebyl nějaký velký problém, tak bych byl za doplnění ještě jednoho výstupu u finder verze vděčen. Ovládal bych tím relé desku se vstupy k zesilovači.

Děkuji a hezký večer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: ne duben 07 2019, 10:59    Předmět: Citovat

Doplnil jsem ještě čtvrtý výstup na pinu 2. Hex přikládám.
Jen připomínám, že na výstupech jsou impulzy log.0 pro zapalování triaků, takže pro jiné použití je s tím třeba počítat a nebo program ještě upravit...
Wink



Finder2.hex
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Finder2.hex
 Velikost:  520 Bajtů
 Staženo:  140 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund