Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavba transiwattu - prosím o radu.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 22, 23, 24
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá srpen 23 2019, 23:37    Předmět: Citovat

Ano, i tu modifikaci znám, R313 tam není, ale ohledně funkce jsou tam stejná "moudra" jako od Jandy, tj. nesmysly Rolling Eyes

Nejde o nějaké prosaazování mého názoru, ale prostě to tak nefunguje, jsou to kraviny a každý si to může ověřit Exclamation pokud není tak blbej a nechápe to Rolling Eyes

Já jsem jen neměl zábrany a jako dítě co nelže, jsem prohlásil, že soudruh Janda je nahý Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 4:51    Předmět: Citovat

Danhard> Co chceš vysvětlovat? Že 59mA * cca 50 = 3A, kdežto až 3,67mA * cca 100 * cca 100 * cca 50 = skoro 2kA?
Dobře, milý danharde, tak já Ti to vysvětlím.
Když porovnáváš tři ampéry s dvěmi tisíci ampéry, tak je to šest set šedesát sedmkrát větší rozdíl. V tomto případě by se dalo říct, že
2 kA jsou danhard,
kdežto
3 A jsou dansoft.
Už to chápeš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 7:59    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Danhard>...až 3,67mA * cca 100 * cca 100 * cca 50 = skoro 2kA?...
...a když tam ještě jedno KC-čko do darlingtonu přidáš, tak to bude 200kA, aaa když... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 9:07    Předmět: Citovat

O tom, že NPN tranzistor je buzený jen příčným proudem odporů budiče a že je důležitá vysoká beta NPN tranzistoru se tu psalo už několikrát, Plho Very Happy
Někomu to asi úplně jasné není, třeba sinclair to chtěl opakovaně přepočítat pro jeho TW140, jestli to Janda navrhl optimálně pro jeho tranzistory, také vliv odporu R313 chtěl sinclair přepočítat pro vidláky, asi mu dělají počty problémy, ale s tím se nedá nic dělat.
Důležité je také, aby měl NPN tranzistor tu betu při plném výstupním proudu, ta jaksi s proudem klesá, zvláště když lepič použije hnůj typu BD911/BD912 a změří betu na multimetru Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 9:45    Předmět: Citovat

Zbytečnost až škodlivost R313 já přece uznávám a nikdy jsem netvrdil, že je tam k něčemu užitečný.
Jde mi o ten zbytek okolo.

O jakých podpásovkách to tady Jaroslave píšete?
Udělal Václav, se všemi svými znalostmi, pro amatérskou komunitu a v uvedeném období aspoň setinu toho, co pan Janda?
Ano, nebo ne?
A pokud ano, tak kde je to zaznamenáno?

Místo rozumných vysvětlení tu čteme jen urážky všech okolo, notabene toho, co si to zaslouží úplně nejméně.
Texan jako celek i oba klony Zetawattů byly óbrsračky, technicky a hlavně tedy zvukově. Ale Václav má stále potřebu kritizovat člověka, který se zasloužil o největší rozšíření HiFi do podvědomí a domácností lidí.
Mimo jiné i tím, že jim umožnil, aby si to klidně i postavili sami, protože šlo o konstrukci tak dobrou, že chodila prakticky každému.
Lze tu diskutovat o čemkoli, ale urážky a ponižování toho, kdo nadělal takové neskutečné množství práce - a kdo se notabene už nemůže těm urážkám bránit, prostě nesnesu.
To podle Vás, Jaroslave, nejsou podpásovky? Urážet člověka, co toho tolik udělal a je už tolik let na pravdě Boží?
Měl byste si Jaroslave ujasnit, co to vlastně je "podpásovka".
A na Ohmově zákoně se shodneme kdykoli a všichni, protože je jasně a jednoznačně definován.

Já konkrétně, jsem na Vánoce roku 1973 vyhrával na úspěšně postavený a drobet vylepšený /ne podle mých nápadů/ zesilovač Z6W-S pana Zída.
A sháněl součástky na osazení desky i další díly na stavbu TW30G. Všechno podle vypůjčeného HiFi Magazínu 2, kde kompletní, perfektně zpracovaný stavební návod na TW30G vyšel.
Se vším mi tehdy vydatně pomáhal OK2VI. Díky jeho členství ve Svazarmu, vědomostem i známostem jsem měl přístup i k věcem, ke kterým bych se běžně nedostal. Pomohl mi už dřív postavit i první měřák z 50uA DHR8.
Tehdy byl pro vyšší výkon, než těch asi 2x6W, zesilovač TW30G asi jediný, finančně zvládnutelný a z celkem dostupného materiálu. Součástky do něj se daly víceméně běžně koupit a nebyly až tolik drahé.
Mechanické díly podle výkresů z Magazínu vyráběl táta.
Ostatní, co už tehdy, v průběhu roku 1973 existovalo a věděl jsem o tom /mj. i Sinclair P60 z opět vypůjčeného HaZ 1970/ pro mě tenkrát prostě nebylo myslitelné postavit. Málo zkušeností i málo peněz.
Neumím si představit, čím bych toho případného Sinclaira tenkrát osadil a kde bych na to vůbec vzal materiál i čím bych ho zaplatil.
I ty obyčejné KC509, KF508 a párovaný GD607/617 do Z6W-S jsem sháněl půl roku a ještě byly nechutně drahý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 9:50    Předmět: Citovat

Kremik je nový Bohumilův nick?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 10:05    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

A na Ohmově zákoně se shodneme kdykoli a všichni, protože je jasně a jednoznačně definován.

Tak proč ho šašku nepoužíváš ? Laughing

Kritizuji věci, které jsou technicky špatně, nebo jsou to přímo lži, protože to tak podle popisu nefunguje.
Máš to tam černé na bílém i kdy to vyšlo, i kdo je autor !
Takže si můžeš vybrat, buď autor něvěděl jak to správně funguje, nebo vědomě lhal Rolling Eyes

Jestli se nedají kritizovat chyby v dílech autorů, protože mají zásluhy jako funkcionáři Svazarmu z období normalizace, tak tady nemáme demokracii Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 10:49    Předmět: Citovat

O tom, že tady nemáme demokracii, přece není nejmenšího sporu.

Kromě toho si nemyslím, že by zrovna J. Janda byl nějakým normalizačním funkcionářem.
Se svými schopnostmi si přeci mohl hovět někde v teplíčku a závětří nějakého výzkumáku, jako spousta jiných, se kterými i spolupracoval.
J. Janda byl přeci členem redakční rady HaZ, který byl bolševikům pěknou osinou v prdeli. Proto ho taky zrušili a o ostatních schopných lidech z redakce HaZ dlouho nebylo slyšet vůbec nic /J. Teichmann a další/.

Spíš než funkcionářem, byl z toho materiálu, co tam byl, zřejmě nejvíc schopný konstruktér i obchodní manažer zároveň.
Protože to, co tam vymysleli /anebo "okopírovali"/, tak J. Janda dokázal později, i bez pomoci svazarmovského AR účinně dostat mezi lidi, či prodat. A tím rozhodně nemyslím inzerci na poslední číslované straně.
Kdo měl aspoň PU120, BM370 a nějaký improvizovaný generátor, mohl si sám a snadno zjistit, jak ten který stupeň TW funguje, na co je háklivý a na co není vůbec.
Z naprostého nepochopení funkce spíše, než J. Jandu podezírám autory všech těch nepovedených klonů, jejichž obrázky tu jsou. Včetně toho autora klonu, co mezi báze koncáků nacpal BD139 s trimrem.

Dost zajímavý taky je, že za celou dobu existence HiFi Servisu a potom i Elektroniky Svazarmu se nenašel vůbec nikdo, kdo by v nějakém odborném periodiku či literatuře napadl J. Jandu, že to má přeci úplně blbě a že ohledně funkce kecá. Až do jeho smrti i po ní se nikdo takový nenašel. No není to záhada?
A že třeba do výrobků Tesly se redakce AR s chutí navážela, skoro pravidelně.
Jo, následně a v průběhu dalších let se řešily různé věci a nejen u TW40. Třeba horší odstupy, zaviněné zbytečným šetřením na filtraci, horšími KC149, po nějakém čase škrtání potenciometrů a podobně.
Nepamatuju se ale ze žádné literatury, že by někdo kritizoval, že autor stavebního návodu vůbec nepochopil funkci toho, co veřejnosti předkládá jako návod ke stavbě.

To s žádnou normalizací a už vůbec ne s demokracií, nemá vůbec nic společného.
Nešlo a nejde o žádnou politickou záležitost, ale ryze technickou.
A na technické téma mohl přece do AR, v kterýchkoliv letech, napsat článek skoro každý, kdo na to měl vědomosti, čas a chuť.
Václave, Tys na to vědomosti už tehdy zcela jistě měl, podle Tvých tvrzení jsi to i uměl líp.
Proč sis to teda nechal pro sebe?


Naposledy upravil sinclair dne so srpen 24 2019, 12:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 12:08    Předmět: Citovat

A že k tomu přispíváš svým přístupem zrovna ty, který se tu biješ v prsa, jak jsi za minulého režimu za svobodu projevu potil krev.
Připomínáš pámbíčkáře, ti taky vidí hned rudě, když jim někdo na ty jejich modly a jejich "díla" sáhne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 22, 23, 24
Strana 24 z 24

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund