Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tepelné čerpadlo - umístění
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 11:49    Předmět: Citovat

to pauls: Kolik by dneska asi tak stála výměna staré skříně země/voda za novou, kdyby se hypoteticky stará nedala opravit?

TČ si podle mě pořizují zejména technicky založení lidé , fandové, které to hlavně baví. O návratnost ani tolik nejde. Pořizují si to paradoxně ti, kteří mají peněz tolik, že šetřit nemusí. Stejně jako si pořizují střešní panely. Je to prostě zábava a dobrý pocit, jednak že šetřím provozní náklady a taky z toho, že mám něco co nemá každý.

Pořizovací náklady jsou nutné zlo, ale jsou brzy zapomenuty(pokud není TČ na splátky). Viditelná a uspokojující je pravidelná dlouhodobá úspora. Jde jen o to, aby se TČ nemuselo měnit každých 8let. Za takové situace by mi fandovství asi nevydrželo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2537
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 12:11    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Třeba si uvědomit, že trvale nahřáté potrubí, přináší též tepelné ztráty, které mívají často vyšší finanční hodnotu, než trvalý provoz oběhového čerpadla

S tím se nedá nesouhlasit.Jen mi tím pádem trochu uniká smysl, pokud má čerpadlo malou spotřebu energie ho vůbec vypínat.Ta voda když v trubkách stojí, vychládá zrovnatak, jako když proudí neustále.Jedinej smysl má vypínat čerpadlo na noc když všichni spí.
Ještě jedna nevýhoda stálé cirkulace je ta, že promíchává vodu v zásobníku a nahřívá se celý obsah bojleru na stejnou teplotu.Pokud má ale zásobník dobrou izolaci, zase není co řešit a i tak jak zde někdo psal, teplo skončí v domě kde se topí, takže, nevýhodné je to jen v období, kdy není třeba topit.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2537
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 12:32    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):


TČ si podle mě pořizují zejména technicky založení lidé , fandové, které to hlavně baví. O návratnost ani tolik nejde. Pořizují si to paradoxně ti, kteří mají peněz tolik, že šetřit nemusí. Stejně jako si pořizují střešní panely.

S tou návratností to mám tak jak píšeš.Nečekám absolutně žádnou návratnost protože mi to nic nevydělává ale pořád žere.Zaplatil jsem si víceméně za velmi vysoký komfort vytápění a taky že tomu fandím jak píšeš.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 13:15    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):

Je ti známo, že zemina okolo potrubí se za 3-5let tak vychladí, že účinnost TČ jde dost dolů? Za jedno léto se neohřeje.

Prý je to jeden velký omyl a k ničemu takovému se neděje. Můžeš to vyvrátit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1664

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 13:28    Předmět: Citovat

Sandal, píšete: „...uniká smysl, pokud má čerpadlo malou spotřebu energie ho vůbec vypínat. Ta voda když v trubkách stojí, vychládá zrovnatak, jako když proudí neustále. Jedinej smysl má vypínat čerpadlo na noc když všichni spí...“
To je chybný úsudek. Když se proudění teplé vody v trubce zastaví, vlivem přestupu tepla do okolí, voda v trubce postupně vychládá. To znamená, že i tepelná ztráta (výkon) se s postupujícím časem od jejího posledního odběru postupně snižuje. Až dosáhne voda v trubce stejnou teplotu jako okolí trubky, bude ztráta nulová. Pokud bude teplá voda trvale proháněna trubkou, i přestup tepla z vody přes stěnu trubky do okolí bude trvalý, stejně intenzivní i po celou dobu co vodu nikdo neodebírá. Lhostejno zda je to ve dne, nebo v noci, když spíte. Tím se ztráta tepla zvýší a boiler bude muset tu ztrátu doplnit přihřátím vody.
Cirkulační čerpadlo též nemá účinnost 100%. Část energie se mění v teplo. A protože je čerpadlo „chlazeno“ protékající vodou, čerpadlo část spotřebované energie dodává vodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 14:29    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
...Cirkulační čerpadlo též nemá účinnost 100%. Část energie se mění v teplo. A protože je čerpadlo „chlazeno“ protékající vodou, čerpadlo část spotřebované energie dodává vodě.
To je obecně pravda, ale nedávno se tu řešil průtokový ohřívač a pokud má čerpadlo příkon 25W, tak příhřev vody čerpadlem bude zjistitelný jen v laboratorních podmínkách. Matematicky ho tady mnozí jedinci dokážou spočítat. Laicky se domnívám, že bude nepatrný.

Samozřejmě je levnější cirkulaci zapínat 11 vteřin před umytím, a pak ji vypnout, protože je zbytečná. Ale jak má systém vidět 11s do budoucnosti? Jedenáct vteřin před akcí mytí jsem ještě na terase nebo v garáži a možná ani sám nevím, co bude následovat.
Jakmile přijdu do koupelny a musím čekat, je to otrava. Kdo chce mít komfort, tak si zkrátka připlatí za trvalou cirkulaci. Trvalou v době přítomnosti osob v objektu.

Osobně jsem řešil stejný problém v RD a cirkulaci jsem úplně vypnul. Raději volím menší komfort.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1664

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 18:13    Předmět: Citovat

PavelFF: ale jistě, máte pravdu. Je to jen o osobním přístupu. Těch mých 11 vteřin, to byl jen modelový příklad pro ilustraci. Sám jste v pá, 01.3.2019 14:49 odhadoval spotřebu toho čerpadla na 50W a denní spotřebu uvedl 1,2 kWh, a to jen na pohon oběhového čerpadla. Jenže, tímto množstvím energie ohřejete 24 litrů studené vody z teploty 12°C na 55°C. To může být, při současné ceně elektřiny, pro někoho prkotina. A za rok, až přijde vyúčtování za elektřinu?
Jsme technici. Záleží tedy jen na nás, zda nad tím mávneme rukou, nebo si pro sebe doma vymyslíme technické řešení, které bude pro nás a pro členy našich domácností akceptovatelné. Nemusí to být zrovna mnou uvedené PIR čidlo a schodišťový automat. Mnohdy stačí pochopit, že při mytí nádobí se začíná sklenicemi od limonády a od piva…
a mezi tím nám ta teplá voda ke dřezu trubkou přiteče i bez čerpadla... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 18:17    Předmět: Citovat

pauls napsal(a):
Od roku 2013 jsem uživatelem TČ země/voda IVT greenline HE C6 (topný výkon 5,5kW s faktorem 4,2). Vrt je 1x 100metrů, topí to do podlahového topení, bez přídavné nádrže.

Kde to prosím Tě máš, že Ti Báňskej úřad povolil vrt? Máš v něm rovnou chladivo a nebo tam honíš mezi chladivem a smyčkou vrtu "ekologickou" nemrznoucí kapalinu? Já už v roce 1994 měl s vrtem problém, nechtěli to povolit kvůli možnosti kontaminace podzemní vody ve vrtu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 18:32    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Celerone, Váš příspěvek názorně dokazuje, že výkon tepelného zdroje, musí být přizpůsoben výkonové spotřebě vytápěného bytu, domu.

Co naděláš, tak šel vývoj. Nezateplenej barák potřeboval 12KW. Pak začala růst cena elektriky a tak se v roce 2001 barák pořádně zateplil. Ztráta spadla na cca 5-6KW. Přeci to TČ nevyhodím a nebudu kupovat menší. Výsledek je, že 60% topných dnů běží ráno po nočním útlumu 2-4 hodiny, přes den nic a pak až večer zase 2-4 hodiny. Prosinec a leden obvikle zapne po HDO pauze ve 13 hodin a zase si dá 2-3 hodiny. To PZP-čko má deklarovaný při -15 st C. topnej faktor 2,2. To se stále vyplatí s ním topit než s elektrokotlem. Topnej faktor 1 je podle křivek až někde kolem -24 st.C.
Ale jak jsem psal, tepelný čerpadlo do dnešních baráků s tepelnou ztrátou kolem 4KW s požadavkem topných podlah je naprostá ekonomická krávovina.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1664

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 20:10    Předmět: Citovat

Ano, Celerone. tak to bývá, to znám. To jen potvrzuje mé zkušenosti s poklesem spotřeby tepla, po zateplení domů. A nemusí být zdrojem tepla ani TČ. Je mnoho paneláků, a SVJ (společenství vlastníků jednotek), kde před lety hledali úspory provozních nákladů. Pak před komplexním zateplením domu, dali přednost odpojení od CZT a instalaci vlastní plynové kotelny. Až po následném zateplení domu, v rámci opakovaných akcí „Zelená úsporám“ zjistili, že jejich nová domovní kotelna je předimenzovaná, byla zbytečně drahá a nepracuje v optimálním režimu.
Co se týče toho topného faktoru: čím menší je rozdíl mezi výstupní teplotou z TČ a zdrojem tepla (okolního vzduchu, teploty zeminy), tím vyšší je topný faktor, tepelný výkon TČ i příkon kompresoru (spotřeba elektřiny). To znamená, že jiný topný faktor je při požadované výstupní teplotě 35 °C, typicky pro podlahovku, nebo při potřebě vytápět dům samotíží (radiátory) a ještě si ohřívat TUV. Tu mnou opravenou hodnotu faktoru na 1,8, jsem vztáhl právě pro případ výstupní teploty TČ asi 55°C a venkovní teploty pod -15°C, při použití „ekologického“ chladiva R407.
Jen si nemyslím, že instalace TČ o malých výkonech je ludolfovina. V současné době jsou sice TČ a jejich instalace nehorázně předraženy, ale časem cena jistě poklesne na snesitelnější úroveň. Vždyť je to v principu jen trochu výkonnější lednice s ventilátorem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pauls



Založen: Jun 14, 2005
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 20:25    Předmět: Citovat

to PavelFF- kdyby nešla skříň opravit dneska by ta vnitřní jednotka stála zas cca 250 000Kč, ikdyž už dnes asi s lepšími parametry (frekvenční měnič kompresoru, připojení a ovládání přes net, možná už i lepší topný faktor). Ale co tam může odejít? Řídicí jednotka, kde cenu odhaduju na 20 000Kč? Nebo kompresor, kde odhaduju cenu 50 000Kč? Ale jinak souhlas s Tebou jsem technicky založenej člověk a fanda a o návratnosti do pěti let jsem fakt neuvažoval. Možná mne spíš popíchl příklad táty, který dodnes topí uhlím.. Jednou budu taky starý a tohle je opravdu bezstarostný zdroj tepla za přijatelný peníz. Prostě investice do budoucna (určitě není motivace v tom, že bych chtěl něco, co nemá každý). Jinak doufám, že jednotka vydrží alespoň 20let. Uvidíme.
Jinak co se týče diskuze ohledně cirkulace- umím si představit (a to řešení se mi líbí zapínat cirkulaci za základě PIR, které tam mám už stejně pro osvětlení společných prostor. To mne tehdy nenapadlo, ale zas mne to tak nemrzí. Ve sprcháči si na těch pár sekund stoupnu vedle proudu vody a termostatická hlavice si to pak zreguluje. Vůbec mne to nevadí. A ve vaně, nebo u umyvadel už vůbec ne.
To Celeron- njn jsme v Čechách- takže razítka a zase razítka a nejen Báňský úřad, ale i další. Už moc nepamatuju. Ale šlo to docela rychle a bez problému. Jsem v středních Čechách. Do vrtu se vsunuly dvě hadice (na začátku propojené) 40x3,7mm a pak se prostor vyplnil cementovou řídkou směsí pro kvalitní kontakt s okolím. V hadici pak běhá naředěný CONVECTheat B.I.O., což nemrnoucí náplň na bázi lihu a je to naředěné vodou.
Ano, mám tepelnou ztrátu domu počítanou na 4,2kW. Při stavbě jsem chtěl původně plyn, ale to taky není zadarmo (zavedení plynu do domu, kondenzační kotel), nehledě na tom, že se toho bojím. Nakonec jsem rád, že musím platit jen jeden monopol v podobě elektriky a záloha 2000Kč/měsíčně je v pohodě.
To Otkundes- přesně jak píšeš, je to prostě jen lednice naruby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 02 2019, 23:45    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
PavelFF: ale jistě, máte pravdu. Je to jen o osobním přístupu. Těch mých 11 vteřin, to byl jen modelový příklad pro ilustraci. Sám jste v pá, 01.3.2019 14:49 odhadoval spotřebu toho čerpadla na 50W a denní spotřebu uvedl 1,2 kWh, a to jen na pohon oběhového čerpadla. Jenže, tímto množstvím energie ohřejete 24 litrů studené vody z teploty 12°C na 55°C. ...
Nejsme ve při. Jen dodávám, že 1,2kWh odpovídá příkonu čerpadla 50W. Takže například 0,6kWh se spotřebuje na prohánění vody trubkami a 0,6kWh na ohřev ztrátami v čerpadle. Nevěděl jsem, že stačí čerpadlo s příkonem jenom 25W. To by ohřálo ještě míň vody. Ale jasně, princip zůstává - zbytečné poplatky za trvalou cirkulaci.

Jinak souhlasím se vším. Sám jsem cirkulaci vypnul, protože mi připadala drahá a nejdelší potrubí v domě jsem ošetřil bojlerkem v místě odběru(kuchyň). Nemám tepelné čerpadlo, takže nemám sklony k úvaze typu " šetřím díky TČ, tak si můžu dovolit protopit něco málo navíc cirkulací."

Vlastnictví TČ k určité rozmařilosti svádí:
Dremarcus napsal(a):
Zdar, z moji zkusenosti:
Mam TC vzduch-voda, .....Topim 360m2 na 26°C + tepla voda do bojleru. Hodinove to nemam spocitane ale za rok mi to dela 13MWh- cca 27000kc
....


pauls napsal(a):
...- kdyby nešla skříň opravit dneska by ta vnitřní jednotka stála zas cca 250 000Kč, ...
Není to úplně málo. A to ani nevím, kolik může stát 100m vrt s trubkami. Asi se tepelné čerpadlo nikdy nestane masovou záležitostí. Většina stavebníků je ráda, když stíhá splácet hypotéku.

Naposledy upravil PavelFF dne ne březen 03 2019, 7:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2019, 1:21    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
A to ani nevím, kolik může stát 100m vrt s trubkami

Nevím jak teď ale když mě to v 90-tých letech zajímalo, tak co metr tak 1000,-
Co to udělalo od tý doby jsem nezjišťoval ale levnější to nejspíš nebude. Sad

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2537
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2019, 6:13    Předmět: Citovat

Memu známému nacenili vrtaři 30m studnu na pitnou vodu se zapaženim a utěsněnim na 60 tisíc bez DPH a to včetně vyřízení povolení.

Sakra chlapy já jdu spravit to relé na tu cirkulaci, ať si nepřipadám blbě Wink

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pauls



Založen: Jun 14, 2005
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2019, 7:47    Předmět: Citovat

... vrt mne stál také 1000Kč/metr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund