Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tepelné čerpadlo - umístění
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kolovratek7



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 8:43    Předmět: Tepelné čerpadlo - umístění Citovat

Ahojte, měl bych dotaz ohledně TČ zem/voda a jeho umístění v domě, projektant mi radi ať při návrhu je to blízko ke všem místnostem, že pokud by to náhodou bylo v jednom rohu, tak je to zbytečně daleko a dochází ke ztrátam energie, tak jsem se chtěl zeptat jak to přesně je a kde nejlépe ho umístit.
Na obrázku přikládám přibližný návrh domu a očísloval jsem body, kde by mohlo TČ být umístěno. Podle toho, co jsem psal by byl nejvhodnější bod 2, ale pokud by to nebylo fakt nutné ho umísťovat doprostřed, tak bych využil jiné místo. Viz bod 1 a 3.
Předem díky za každou radu.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 9:50    Předmět: Citovat

Kdyby to měl být můj dům, tak bych chtěl tu garáž rozšířit alespoň o půl metru (bez ohledu na TČ). To TČ bych dal do garáže, ať dělá kravál tam a ne v obytném prostoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 10:25    Předmět: Citovat

Tedy, architekta, který navrhnul takovouto koncepci domu bych v něm nechal za trest bydlet. Podobná karbice stojí nedaleko nás a obyvatelé v ní po sobě neustále šlapou, narážejí do různě otevřených dveří na zbytečně širokých chodbách.
A ještě strčit celou úzkou garáž až do baráku je zhůvěřilost. Tepelné čerpadlo jedině do odhlučněné a dobře tepelně izolované garáže široké aspoň 6 m a hluboké taky aspoň 6 m. Jinak tam nepostavíš ani kolo, o nějakém regálu na kufry, lyže apod. a hlavně celé soustavě tepelného čerpadla nemluvě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4108

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 10:48    Předmět: Citovat

Keď máš kuchyňu na opačnom konci domu ako kúpeľňu, tak by si musel mať dva zásobníky na teplú vodu, aby si nemusel najprv vypustiť 10 litrov z potrubia, kým potečie teplá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 11:00    Předmět: Citovat

samec
Myčka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 11:48    Předmět: Citovat

Myčka využívá studenou vodu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kolovratek7



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 12:04    Předmět: Citovat

Ten návrh je přibližný a vycházeli jsme z něho. Je to jeden z typových domů na internetu. Máme ho předělaný a dal jsem ho tu z důvodu pro představu, jak to má být s tím umístěním.
Dále by mě zajímalo, nač si dát ještě pozor, jak jsem psal např. s tím umístěním. Nevím, jak je to s hlučností, ale některé prý nejsou hlučné, ale nevím. Když už to píšete, kolik místa, tak kolik místa si mám na to čerpadlo uvnitře rezervovat. Koupelna a kuchyň bude naproti sobě,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5649
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 13:08    Předmět: Citovat

kolovratek7 napsal(a):
Ahojte, měl bych dotaz ohledně TČ zem/voda ...

Je ti známo, že zemina okolo potrubí se za 3-5let tak vychladí, že účinnost TČ jde dost dolů? Za jedno léto se neohřeje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 13:40    Předmět: Citovat

A taky se na tom pozemku zkrati vegetacni obdobi.

Nektere jsou tissi, nektere hlucnejsi, ale zticha je jen to TC, ktere je vypnute.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5012
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 13:46    Předmět: Citovat

Když sem dáš jiný půdorys než máš, tak se dá těžko radit konkrétní umístění.

Typové projekty vůbec nepočítají s úložným prostorem!!! To co dělá dům domem, na rozdíl od bytovky jsou právě prostory(místnosti) navíc. Jako komora na krámy typu vysavač, žehlící prkno, přenosné schůdky, kýbly, košťata, ...... je spousta krámů, které je nutno někam uschovat. Dále věci jako sekačka, hadice, wapka, bicykly, lyže, zimní gumy, nářadí, pytle na separaci odpadů, místo na láhve s pivem, vínem, ..... Dále komora na bastleníSmile.
Pokud nechceš obětovat na skladování těchto věcí garáž , tak v typovém projektu nemáš místo ani na košťata. Já jsem musel garáž použít jako sklad a je plná.

Z hlediska teplotního by TČ mělo být nejspíš v koupelně, protože bude vyhřívat i svým odpadním teplem místnost, což je v koupelně žádoucí. Vzdálenost od kuchyně bych neřešil - osobně doporučuji malý el. 10l bojler přímo pod dřez a teplá teče hned.

Z hlediska hluku je zase pochopitelně nejlepší nějaká technická místnost jako třeba garáž. Nevím, jak je TČ hlučné. Ale jestli má 4kW kompresor tak asi nebude tiché jak myška. Hluk(vibrace) se kromě toho šíří i materiálem domu, takže za jednou zdí může být zařízení v noci docela slyšet. Ve tvém obrázku by z hlediska hluku byla vhodná garáž. Je co nejdál od ložnic.


Naposledy upravil PavelFF dne pá březen 01 2019, 13:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kolovratek7



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 13:48    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
kolovratek7 napsal(a):
Ahojte, měl bych dotaz ohledně TČ zem/voda ...

Je ti známo, že zemina okolo potrubí se za 3-5let tak vychladí, že účinnost TČ jde dost dolů? Za jedno léto se neohřeje.


Řešení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2550
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 13:56    Předmět: Citovat

Tu jednotku zašij někam co nejdál od obytných prostor a co nejdál od ložnice.Pokud máš domek z cihel tak to nejni tak kritický ale z ytongu je potřeba perfektně hlukově izolovat.To znamená že když pověsíš jednotku přímo na zeď z ytongu,budeš v noci, kdy je ticho, slyšet běžet čerpadla po celym baráku.Pokud máš jednotku stojící na zemi je to jednodušší.Dáš podložky třeba z pryže nabo nějaký siletbloky a hotovo.Přes podlahy se hluk tolik nepřenáší.Problém je, že monážní firma se ti s tim nebude sr.át.
Dýlky trubek v podstatě neřeš.Je potřeba je pořádně zaizolovat.Pořádně znamená tloušťku stěny izolace minimálně 40mm.Mám to takhle taky zaizolovaný a třeba cirkulaci TUV mám puštěnou pořád a ztráty v podstatě nulový.
Na projektanta se vyprdni.On tam bydlet nebude.Někdy maj tak hovězí nápady že by je člověk zmlátil holí.Dneska jsou už takový možnosti a materiály že dobře izolovat dlouhý potrubí neni žádnej problém.Mám zásobník TUV 13metrů od odběrného místa v kuchyni a problém s energií jsem nazaznamenal.Důkaz je i ten, že mi trubky s teplou vodou neohřejvaj vedlejší trubku se studenou.Celkovou spotřebu el. energie na ohřev TUV mám 2kWh/24h Wink
Jo a mám TČ vzduch-voda 7kW.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5012
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 14:05    Předmět: Citovat

Sandal napsal(a):
....Celkovou spotřebu el. energie na ohřev TUV mám 2kWh/24h Wink
To je spotřeba cirkulačního čerpadla plus doplnění teplotních ztrát v potrubí? Jak dlouho máš puštěnou cirkulaci? V jaké denní době?



Tohle vlákno bude asi dlouhé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2550
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 14:18    Předmět: Citovat

To je celková spotřeba včetně čerpadla, ztrát a vycmrndání teplé vody za 24h.Kolik tý teplý vody je ale nevim.Sprchujeme se každý den + nádobí a tak klasika.Bydlím už sám s přítulkyní.
Cirkulace 24h puštěná.
Ještě dodám teplota TUV 50°C, zásobník 250L a NEdohřejvám patronou.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5012
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2019, 14:49    Předmět: Citovat

Příkon cirkulačního čerpadla může být okolo 50W. (mívají tři stupně výkonu od 40 do 90W).
To už máš 1,2kWh za den jen na pohon cirkulace. Na mytí a koupání ti stačí 1,2kWh za den? A jaká je spotřeba kompresoru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund