Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Liberta 1008A
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wilamette



Založen: Feb 28, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 3:30    Předmět: Tesla Liberta 1008A Citovat

Zdravím.
Pustil jsem se do opravy rádia Liberta. Nemám zkušenosti s opravami elektronkových přístrojů. Rádio ve stavu jak jsem jej přinesl pouze bručelo, nic nenaladilo, při přepínání kontaktů prskalo. Vyčistil jsem všechny kontakty, vyměnil všechny "hovňáky" jak je zde nazýváte - naprostá většina byla popraskaných. Rádio nyní po nažhavení něco chytá a hraje, ale trápí mně ECL82. Po desítkách sekund od zapnutí se ohřeje výrazně více než ostatní dvě elektronky a myslím si že už je po pár zapnutích nějaká poškozená. Vevnitř jsou vidět navolno bílé kousky jakéhosi materiálu a u jednoho pinu zespodu je prasklina ve skle. Objednal jsem sice novou, ale než přijde, chtěl bych nějak ověřit jestli problém je v rádiu které elektronku ničí, nebo jestli prostě už jen odešla. Na základě tématu co jsem si tu našel jsem měřil napětí.

Za 1) žhavící napětí je 6,9V podle multimetru, bojím se jestli není příliš vysoké (ale ostatní dvě elektronky nijak neprojevují že by jim to vadilo - alespoň nezkušenému oku).
Za 2) na katodě pentody (kolík 2) měřím 0V.
Za 3) na Ug2 (7. kolík) by mělo být 200V, měřím 170V. Ostatní napětí se zdají že jsou ok. (At=60V, Ap=220V, kt=+0,27V). Díky za jakékoliv rady.

PS: raději ještě jednou opakuji že nejsem vůbec expert, v případě že to bude nad moje síly, rádio odnesu někomu kdo tomu rozumí, ale pokud mi pomůžete a povede se, bylo by to super. Díky moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 5:49    Předmět: Citovat

Katoda pentody musí mít viz schema cca 14,5V proti zemi . Nemá-li,
je třeba proražený C28 , nebo je tam zkrat na zem , nebo pentodou
vůbec proud neteče resp. jen malý . Zjisti stav C28 resp. jej vyměň za nový , stejně bude v háji, dej si mA-metr do katody ( do série s R15) a změř proud - u dobré /nové by to mělo být cca 37 mA, starší méně . Nutnou podmínkou funkce je velmi dobrý izolační odpor C21 - je-li původní, je vadný . Náhrada třeba TC207 - 209 , ty jsou obvykle vyhovující.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wilamette



Založen: Feb 28, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 9:46    Předmět: Citovat

Ok, zkusím to změřit. Oba tyhle kondíky jsem už nahradil novými. Je možné že by byly vlastnostmi nevyhovující?
C28 jsem nahradil nějakým obyč bipolárním elytem z GME Vishay 6x10 CEA 47uF/40V, a C21 foliovým WIMA MKS4 0,047uF/1000V.
Až to změřím tak dám vědět, zatím díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 9:54    Předmět: Citovat

A který "dobrák" ti poradil ten bipolár? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wilamette



Založen: Feb 28, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 10:19    Předmět: Citovat

No vzhledem k tomu že tam byl předtím taky, tak jsem ho vybral sám. Je s ním něco špatně? Rád si to nechám vysvětlit, kromě napětí/kapacity/typu kondenzátoru jsem nikdy víc nemusel zkoumat další vlastnosti, tak o nich nic nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 10:42    Předmět: Citovat

Bipolární elektrolyt se spíše hodí do obvodu se střídavým napětím. Pro použití v obvodu s trvalou stejnosměrnou polarizací, jakým je blokování katodového odporu, se nehodí, protože se tím jedna z jeho elektrod "depolarizuje" a může to být příčina nadměrného svodového proudu.
Dej tam co tam patří, t.j. "obyčejný" hliníkový elektrolytický kondenzátor, 47÷100uF/25÷50V.
Wink
p.s. Změř napětí na katodě (kolík2) při odpojeném C28.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wilamette



Založen: Feb 28, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 12:03    Předmět: Citovat

Po odpojení C28 je na katodě stále 0V. jen pro zajímavost jsem došel až k výstupnímu trafu a mezi kontakty D - E jsem změřil 570 Ohm, není to nějak moc? (Mělo by to podle plánku být L18-19). Mezi E - F 2.5Ohm.

S odpojeným kondenzátorem jsem zmeřil ten proud v sérii s R15 a nic tam neměřím .. (měřák ukazuje měco mezi 0,00 a 0,05mA), kolísá to, a s odpojeným C28 nepravidělně občas zapraská/zachrčí z repráků.

I s odpojeným C28 třeba po 20s už elekronka žhne že cítím sálání tepla z pár cm vzdálenosti.

Ještě se dívám na to zapojení a podle seznamu dílů má být 470Ohm někde na straně L16-17. Jsem z toho už nějaký zmatený Very Happy skoro přemýšlím jestli by ty dráty na výstupní trafo nemohly bejt nějak přehozené, ale to by to zas asi nehrálo. Hlavně podle toho celkem nepřehledného obrázku s dráty to vypadá že všechno vede tam kam má.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 12:21    Předmět: Citovat

Udělej si v tom zapojení pořádek. Mezi špičkami D a E je kromě sekundáru trafa připojen i reproduktor (cca 5Ω), takže tam nemůže být 470Ω.
Přikládám obrázky i sem.
Wink
Kromě toho se pořádně podívej, kam vede drát č.6.(opravuji:č.11)
Pokud je i po odpojení C28 na katodě pentody 0V, má to elektronka "za sebou" a je třeba ji nahradit. Může v ní být zkrat např. se žhavícím vláknem.
p.s. Odpor 470Ω jsem nikde v rozpisce nenašel.
A ještě něco: Na obrázku je čárkovaně propoj mezi D a H. Bez tohoto propojení nemůže být uskutečněno spojení mezi kostrami, takže doporučuji zkontrolovat.



Liberta1.png
 Komentář:
 Velikost:  93.87 kB
 Zobrazeno:  215 krát

Liberta1.png



Liberta2.png
 Komentář:
 Velikost:  100.75 kB
 Zobrazeno:  201 krát

Liberta2.png




Naposledy upravil masar dne čt únor 28 2019, 12:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wilamette



Založen: Feb 28, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 12:53    Předmět: Citovat

Tak se omlouvám, to byla slepá cesta. Spíš jsem slepý já, už jsem z toho asi tak zdeptaný že jsem se překoukl a měřil vývod D vedle, tam kde je upevněný C26 a vede tam drát 10 a drát na přepínače t. clony. Teď když jsem měřil už správné kontakty tak mezi D - E - F je vždy pár ohmů. Zapojení snad bude správně. Takže jsem tam kde jsem byl Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 12:59    Předmět: Citovat

Nejsi. Teď víš, že je vadná elektronka (mezielektrodový zkrat, jak jsem psal výše). Můžeš zkusit na vytažené elektronce změřit odpor mezi kolíkem 2 a 4/5. Wink
Nemusíš ho tam naměřit, pokud zkrat vznikne až při nažhavení vlákna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wilamette



Založen: Feb 28, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 13:09    Předmět: Citovat

Jo, tak tam je kolem 7 Ohm. Díky moc. Jak se tohle stane? Mohl to způsobit ten špatnej elit co jsem tam dal? Nebo nějaké fyzické poškození? Nebo prostřě stářím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 13:14    Předmět: Citovat

Mohlo to způsobit např. krátkodobé přežhavení, při kterém "odprýskla" ze žhavicího vlákna izolační keramická hmota. To jsou ty bílé "kousíčky" uvnitř baňky, které jsi zmínil. Ale může to být třeba i nárazem (prasklé sklo u zátavu) atd.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wilamette



Založen: Feb 28, 2019
Příspěvky: 12
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 13:16    Předmět: Citovat

PS: po tom co vychladla ten odpor klesl až na uplný zkrat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 13:18    Předmět: Citovat

Zřejmě vlivem dilatace v místě zkratu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2019, 13:25    Předmět: Citovat

Od založení vlákna víme, že v ECL je vzduch - prasklina a bílé šupinky uvnitř totiž nic jiného neznamenají. Stačí pár molekul na to, aby prudce poklesl až vymizel proud elektronkou, a logicky ani na katoidovém odporu se nic nenaměří.
Čili bych načal měřit, až tam bude na konci lampa s krásně černostříbrným getrovým zrcátkem v baňce (to tam totiž není pro ozdobu, ale na odchyt posledních molekul plynů, které se vývěvamu nepodařilo odčerpat; jak zmizí zrcátko a místo něj jsou tam bílé šupinky, lampa je zavzdušněná a v deli).
Do té doby se jen zdržuješ nesmysly.

A měřit odpor žhavicího vlákna za studena? Další blbost: žhavení jede na konstantní napětí a využívá samostabilizace proudu změnou odporu vlákna s teplotou (tuším u lamp řady E to dělá skoro čtyřnásobný odpor po nažhavení proti studenému vláknu). Znamená to, že na studeném žhavení naměříš odpor jen čtvrtinový proti tomu, jaký vyšel ze žhavicíhoi napětí a proudu uvedených v katalogu. Místo 8 Ω jsou tam za studena jen 2 Ω. Dovoluje ti měřák tak malou hodnotu přečíst?


Naposledy upravil Hill dne čt únor 28 2019, 13:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund