Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přetečení čísla týdne
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Navigace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 0:35    Předmět: Přetečení čísla týdne Citovat

6. dubna přeteče 10 bitové číslo, které kóduje číslo týdne od počátku epochy GPS v roce 1980. Číslo přeskočí z hodnoty 1023 na 0. Mnoho navigací přestane fungovat, protože nebudou schopné určit správný čas. Budou si myslet, že je rok 1999. Někteří výrobci nabízejí update firmware.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 0:49    Předmět: Citovat

Od 1.1.1980 do 6.4.2019 uplyne 2048,5 týdne.
Od 1.1.1999 do 6.4.2019 uplyne 1057 týdnů.
Od 1.1.2000 do 6.4.2019 uplyne 1005 týdnů.
1024 týdnů před 6.4.2019 je 21.8.1999.
Kromě toho 6.4.2019 je sobota, a v sobotu je stejné číslo týdne jako bylo v pátek Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 1:23    Předmět: Citovat

Počátek GPS epochy je 6. leden 1980. První přetečení čítače bylo 21. srpna 1999, druhé bude na přelomu 6./7. dubna 2019. Tedy každých asi 19,7 let. Nová verze GPS protokolu počítá se 13 bitovým čítačem, který bude mít periodu asi 157 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 1:45    Předmět: Citovat

Zapomínáš na anglický řazení dnů v tejdnu - tam je prvním dnem neděle. A pokud čítač přeteče během soboty, následující neděle je prvním dnem dalšího tejdne = můžou nastat problémy. Ale myslím si, že k ničemu extra nedojde, armáda si to určitě už dokázala ošéfovat dopředu, pochybuju velice, že by to nikdo z nich nezaregistroval už dávno dopředu - na moment "Y2K" se taky upozorňovalo snad 2 roky dopředu. To znamená, že všecky velký uživatelé dat GPS systému o tom musejí dávno vědět a řešit to. Před těma 19 lety se taky nestaly žádný katastrofy a nikdo nevyvolával krizový scénáře. Ano, na GPS datech bylo tenkrát daleko míň závislejch věcí než dneska, ale spousta aplikací dnes už využívá i jiný satelity, než ty patřící původně systému NAVSTAR - ruskej Glonass na družicích "utajovací série" Kosmos a evropskej Galileo mají svoje satelity a vysílají svoje kódy.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 7:34    Předmět: Citovat

Teprve v roce 2000 zrušili záměrnou odchylku. Kolik je ještě používaných GPS navigací před touto dobou? Opět novinářská aféra, aby bylo o čem psát, protože teorie strachu je pro tohle nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 9:26    Předmět: Citovat

Tak to jsem zvědavej, co na to můj starej TomTom. U kterýho mi po pár letech provozu výrobce drze napsal, že mám zastaralý zařízení a že do něj už nebude nabízet aktualizovaný mapy. Vrcholem všeho byla pak výhodná nabídka novýho, i se "slevou" přes 7000,- Shocked Poslal jsem celej slavnej TomTom do pr...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 12:56    Předmět: Citovat

piCZus napsal(a):
Teprve v roce 2000 zrušili záměrnou odchylku. Kolik je ještě používaných GPS navigací před touto dobou? Opět novinářská aféra, aby bylo o čem psát, protože teorie strachu je pro tohle nejlepší.
Přesně tak, je to jen novinářema šířenej hoax, aby měli čím vycpat svý povinný vydání. Laik žasne, odborník se chytá za hlavu, co za vemena tyhle "hot news" produkuje ... A nejspíš to i skrytě, ale naprosto cíleně podporujou výrobci navigací, aby si lidi honem honem koupili novou navigaci namísto tý starý, která "po tom datu zaručeně odmítne fungovat". H0vn0 h0vn0 slavnej soude, pravila věštkyně. Leda tak nasrat, rozmazat a nepustit tejden k vodě ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 13:48    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Zapomínáš na anglický řazení dnů v tejdnu - tam je prvním dnem neděle.
Téhle replice nerozumím. 6. leden 1980 byla právě neděle a v 00:00:00 hodin tamté neděle (jako prvního dne anglosaského týdne) je počátek GPS času. A 6./7. dubna 2019 je sobota/neděle, čili právě končí/začíná celý anglosaský týden.

A jestli to bude bez problémů? Asi jak u které navigace. Ze servisního střediska TomTom kdesi v Holandsku snad(?) jsem dostal mailem upozornění na potřebu stáhnout a instalovat update firmware v zabudované navigaci TomTom Carminat. Dotaz na Garmin Oregon 450 - zatím nevědí, testují, které přístroje jsou ohroženy. Dotaz na GPS modul ke kameře Lamax C7 - mělo by to být v pohodě, ale pro jistotu uvádějí, že když tak vydají opravnou záplatu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 16:38    Předmět: Citovat

Tak to jsou velcí amatéři, když věděli, co se může znovu zopakovat a stejně do toho dali zabugovaný firmware.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 232
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 17:08    Předmět: Citovat

Také jsem tuto zprávu zaregistroval, ale výrobce GPS modulů (mám několik NEO6 a jeden MTK nějaké číslo) o ní mlčí, tak buď to to má vyřešené nebo . Žádný novější firmware také nevyšel (nebo jsem jen nenašl) a asi ani nevyjde, protože už je to přecejenom trochu starší. Pochybuju, že by s tím nebylo počítáno, ale abych se v průběhu dubna nedivil.
Jeden z mých modulů se identifikuje
kód:

$GPTXT,01,01,02,HW  UBX-G60xx  00040007 FF7FFFFFp*53
$GPTXT,01,01,02,ROM CORE 7.03 (45969) Mar 17 2011 16:18:34*59

Pokud by šlo jen o ofset času, který nemá vliv na navigaci, nebyl by to takový problém, přičíst 1024 týdnů by snad neměl být problém ani v AVR ke kterému ho mám připojený (aby mi na displeji neukazoval o 20 let méně), natož potom při zpracování dat v počítači.
Asi nezbývá než počkat do dubna, tohle si narozdíl od Y2K vyzkoušet nemůžu (u Y2K jsem byl klidný, protože jednou za zábav na počítači bylo nastavit systémový čas na rok 2000 a dál - šlo to až do roku 2099 - ještě v době, kdy se o tom možném problému tolik nemluvilo, tak jsem věděl, že počítač nevybouchne a že bude normálně fungovat).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 17:10    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Zapomínáš na anglický řazení dnů v tejdnu - tam je prvním dnem neděle.
Téhle replice nerozumím. 6. leden 1980 byla právě neděle a v 00:00:00 hodin tamté neděle (jako prvního dne anglosaského týdne) je počátek GPS času. A 6./7. dubna 2019 je sobota/neděle, čili právě končí/začíná celý anglosaský týden.
...
To byla reakce na tohle:
tomasjedno napsal(a):
...
Kromě toho 6.4.2019 je sobota, a v sobotu je stejné číslo týdne jako bylo v pátek Very Happy
V tu sobotu 6.4.2019 to číslo ještě bude 1023 - ale o půlnoci ze soboty na neděli 7.4.2019 přeteče na 0000. Pisálci si to zjednodušili a napsali, že čítač přeteče v sobotu, i když to bude o půlnoci UTC ze soboty na neděli ... Stačí takhle?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 787

PříspěvekZaslal: st duben 03 2019, 9:47    Předmět: Citovat

...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2134

PříspěvekZaslal: st duben 03 2019, 11:59    Předmět: Citovat

a co sa realne stane, ked bude ukazovat zly cas? Co mam starsiu cinsku navi, tak tam mi je totalne jedno aky datum a cas ukazuje, ja ju pouzivam len na planovanie cesty a jedine co mi staci je vediet, kde mam odbocit. A to by malo byt nezavisle od datumu. Jedine, ak by niekto z toho robil cestak, alebo potreboval zaznamenavat kedy sa kde nachadzal.
_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 18:32    Předmět: Citovat

Tak jak to vaše GPS zvládly? Můj ToTom se totálně zbláznil. Prakticky se nedokáže stabilně zasynchronizovat. Přehled družic je jak na diskotéce, mění se jejich pozice, mizí, opět naskakují. Mapa na display buď vůbec neví která bije, občas se na pá okamžiků srovná a hned na to jsem půl kilometru od dálnice. A hned zase jedu v protisměru. Totální kolaps.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 20:05    Předmět: Citovat

Vcera som isiel so starou navigaciou Mio, SW tam mam iGo 8. Vsetko bez problemov, aj cas spravny. Dnes som vyskusal v robote este starsiu Mio (tiez som tam kedysi dal iGo 8) a tiez funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Navigace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžete stahovat ani prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund