Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napájení kamery v autě
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po únor 18 2019, 10:50    Předmět: Citovat

Zas drbání se levou nohou za pravým uchem ... neboli proč to napojovat jednoduše na spínanej plus přímo ze spínačky - ještě tak nanejvejš přes relátko, když to jde zvorlojovat nějakým čuchačem zvlnění z altíku nebo detekcí navýšení napětí v rozvodu, že jo ... Holt někdo nechápe, že čím jednodušší řešení, tím spolehlivější ve finále bude - respektive složitější spínání se zaručeně dřív posere ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: po únor 18 2019, 11:51    Předmět: Citovat

Za podobnym účelem jsem si dal pod palubku relátko a to mělo k vinutí svůj drát z klíčku.Kontakt byl ze skříňky pojistek přes žlutou 20A(ta byla sólo a přívod měla okem pod matičkou toho hlavního plusu).Na výstupu relátka byly 2 10A pojistky a odchody na 2 zásuvky.Na něco s malym proudem stačí i "mezikus" s eurokostkama k rádiu,v takovym případě se relátko napájí z červenýho plusu a spíná se odbočka z toho žlutýho.Je tam i vývod plusu,co se zapne se světlama(snad oranžovej) a to se dá využít na další relátko(např. LED světla nad pedály atd).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: po únor 18 2019, 11:59    Předmět: Citovat

V zapojení jako komparátor sice TL431 dovolí max. 1uA, který by tranzistor jistě neotevřel, ale Rbe tam patří jaksi "ze slušnosti".
Pokud jde o tu hranici sepnutí, lze zapojení doplnit o hysterezi, která oblast sepnutého stavu rozšíří. Někde jsem to na EB už dával, ale už si nevzpomenu kam. S děličem podle schematu vychází sepnutí při cca 13,5V a rozepnutí při 12,4V.
Wink



podpětí.png
 Komentář:
 Velikost:  6.61 kB
 Zobrazeno:  116 krát

podpětí.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st únor 20 2019, 18:15    Předmět: Citovat

Tak jsem to slepil a implantoval do roztrojky autozásuvky. Dvě jsem nechal původní a třetí zapojil přes tento obvod. Chodí to dobře, přesně jak jsem potřeboval. Jen jsem musel trochu doladit dělič. A ta hystereze je tam skoro nutná. Po vypnutí zapalování napětí klesá pomalu a sepnutí/odepnutí TL431 přece jen není mžikové.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 7:22    Předmět: Citovat

Abych nezakládal nové vlákno, k čemu je v kameře ten záložní akumulátor? Když pominu jeho kapacitu-výdrž v řádu jednotek minut, tak předpokládám že je jako záloha chodu interních hodin. V režimu, kdy většina uživatelů odpojuje 12V přívod 5V měniče (vypínání autozásuvky) dochází několikrát denně k vybití akumulátoru a po nastartování jeho opětovnému nabíjení. Nepředpokládám, že kameru vždy vypínáte a zapínáte vypínačem.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 8:12    Předmět: Citovat

Když se po vypnutí klíčku odpojí napájení 12V, tak z vnitřní baterky je zajištěno korektní ukončení a uložení posledního záznamu (a taky se na chvilku probere displej, pokud je nastavený, aby za jízdy nesvítil, jak u té mojí...) a až pak dojde k vypnutí. Samozřejmě taky pro vnitřní RTC, jak uvádíš.

Naposledy upravil sis2 dne čt únor 21 2019, 8:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 10:34    Předmět: Citovat

Není to sice o napájení, ale zeptám se: mám kameru v autě, asi 4 roky stará, stála kolem 1200,-Kč (značku fakt nevím) a ta mi brutálně ovlivňuje navigaci-používám Sygic v telefonu a když zapnu kameru, tak jsem za chvíli někde úplně jinde a v poli Sad
Ve chvíli, kdy kameru vypnu a "dojde jí baterka", tak se navigace zase vzpamatuje. Telefén mám Huawei.
Máte někdo podobnou zkušenost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 11:06    Předmět: Citovat

S telefonem ne, s autorádiem jo. Nedělá to v mým případě kamera ale její napáječ, kterej vyzařuje jak blázen vf rušení jak bezdrátově, tak do palubní sítě auta - je potřeba ho umravnit tlumivkama a odrušovacíma kondíkama jak na vstupu 12V z autosítě, tak i doplněním dalších filtračních součástek na výstupní 5V stranu (předpokládám, že kamera je napájená přes miniUSB nebo podobněj konektor napětím +5V). Už jsem se setkal i s tvrzením, že (auto)kamera osazená wifi portem a schopná po wifi vysílat video třeba do telefonu s příslušným softem právě tím svým vysíláním v pásmu kolem 2,4GHz totálně smetla rádio a podobný služby - jednoduchým zahlcením jejich vstupů svým signálem, protože právě byl hodně blízkej a tím i silnej. Zkus, jestli kamera nemá podobnou vychytávku a pak ji případně vypni, jinak je to o doplnění pečlivě provedený filtrace DC/DC měniče 12V/5V pro její napájení.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 11:22    Předmět: Citovat

Ta moje mrcha je napájená jackem, asi, jak píšeš, na 5V. Rádio mi neruší (to mám nějaký obyčejný Sony s RDS na CD), ale zkusím to filtraci napájení. Je fakt, že ostatní věci mám na mini-usb, tak nemůžu napáječ jen na zkoušku vyměnit za jinej, ale budu ho muset kuchnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
davemh



Založen: Jul 02, 2016
Příspěvky: 348
Bydliště: Český ráj

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 17:39    Předmět: Citovat

Na tyhle drobnosti do auta používám "nízkofrekvenční" napáječe s LM25xx. Typicky tohle. Nevýhodou je víc odpadního tepla (je potřeba malý chladič) ale ještě se mi nepodařilo s tím něco zarušit. Narozdíl od měničů s MC34063 a podobných.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 13:29    Předmět: Citovat

mi-ro: kolik nastavils tu hranici pro vypnutí kamery? Odhadem by měla stačit tak 13V - ono autobaterce, i plně nabité, napětí klesne tak na 12,6V celkem rychle. A že to bude pod napětím ta kamera třeba 10minut po vypnutí klíčku by vadit nemuselo (naopak by to bylo i dobrý).

Navíc v reálu by to mělo fungovat ještě líp - v okamžiku po vypnutí motoru to totiž není jak když odpojíte baterku od nabíječky...ale auto má odběr z baterky ještě pár sekund v řádu i desítek A (dochlazovací ventilátory a podobně), takže napětí prudce klesne, obvod by vypnul a pak díky nějaké hysterezi a trošku vybité baterce by se to už neseplo.

Já bych potřeboval bych udělat to stejné, ale na držák s nabíječkou na mobil. Do auta nechci vůbec zasahovat (není moje). Zatím jsem ale nenašel nějakou pěknou rozdvojku na zásuvku, kam bych si mohl přibastlit tu svoji elektroniku (co se dívám na aliexpressu tak většina těch rozdvojek už v sobě má měnič na USBčko a podobně, případně nějaký další hovadiny...). A do 5V nabíječky z autozásuvky se mi to asi fakt nevleze...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 13:52    Předmět: Citovat

Tady máš jednu rozdvojku bez USBčka - já jsem sehnal dokonce 4-zásuvku, ale tu nemůžu nikde na netu najít v prodeji ... Je podobná týhle, ale bez tý LED indikace.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 18:50    Předmět: Citovat

Ano , nastavil jsem 13V. Po připojení hysterese se to trochu posunulo ale jak už jsem napsal, hysterese je tam opravdu nutná. Po kratším provozu můžu doplnit, že obvod spíná po nastartování ve 100% případů, po vypnutí zapalování vypíná cca 1 minutu po vypnutí motoru a prohlídkou záznamů jsem zjistil, že si obvod někdy po vypnutí ještě jednou-dvakrát na okamžik spustí. To mě ale nijak nevadí.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: st únor 27 2019, 22:07    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
...prohlídkou záznamů jsem zjistil, že si obvod někdy po vypnutí ještě jednou-dvakrát na okamžik spustí. To mě ale nijak nevadí.
Tak to by chtělo vysvětlit. Obvod lze totiž "spustit" jen opětovným překročením horní hranice hystereze. A to je možné pouze tehdy, pokud jsi nezapojil blokovací elektrolyt v děliči (viz schema) a došlo k indukované špičce při vypínání některých spotřebičů. Jinak nevím, co by mohlo donutit akumulátor k déle trvajícímu zvýšení jeho napětí po vypnutí motoru.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund