Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NB nevybudí zesilovač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pmeiner



Založen: Sep 26, 2007
Příspěvky: 32
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 11:21    Předmět: NB nevybudí zesilovač Citovat

...zdravím...mám problém že nevybudím zesilovač HK6100 notebookem kde je v USB Dragon Fly Black...předesílám že všechny SW nastavení hlasitosti jsou na 100%...když přepnu na CD tak hraje jak má ale přepnu na NB a musím z hlasitostí o +30% na stejnou hlasitost jako u CD...vyčetl jsem že CD má výstup 2,1V a Dragon Fly Black jen 1,2V...proto se ptám co s tím jde udělat aby s Dragon Fly Black byla stejná hlasitost jako u CD...upravit vstup zesilovače na jednom vstupu kam jde Dragon Fly Black nebo jiný nápad???...s pozdravem Pavel...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33755
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 11:26    Předmět: Citovat

Bud jeden vystup zosilnit alebo druhy zoslabit (potenciometrom).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pmeiner



Založen: Sep 26, 2007
Příspěvky: 32
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 11:43    Předmět: Citovat

...na vstupu zesilovače jsou 1KOhm odpory...dá se nějak vypočítat o kolik Ohm změnšit na jednom vstupu kde bude NB aby vstupy byly stejné pro CD i NB...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 11:55    Předmět: Citovat

Odpory bych nezmenšoval, spíš ty pro CD vstup bych naopak zvětšil. Zkus dát do série do každýho kanálu na CD vstupu 10kΩ a zkus jak se to projeví. Když to nebude znatelný, vyměň 10kΩ za M1. No a podle výsledku tam nabastlíš cokoliv mezi tím, hodnot máš v řadě neúrekom ... Obdobně budeš postupovat, kdyby ten 10kΩ byl už moc - jednoduše začneš ubírat směrem k 1kΩ "až to bude akorát". Můžeš tam napojit potenciometr a po nastavení na přijatelnou úroveň ho změřit a nahradit nejbližším pevným odporem z řady - tak by to učunil správnej bastlíř, jenže nejdřív musíš stejně zkusit, jestli máš jít od toho 1k nahoru jenom do 10k, nebo až do M1 ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne pá únor 15 2019, 11:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 11:56    Předmět: Citovat

Nedá se.
Vezmi to tak, že i CD má na sluchátkovém výstupu úroveň vhodnou pro sluchátka 16 Ω, čili napětí do nějakých 200 mV. Podobné omezení platí i pro zvukovou kartu notebooku.
Ale přepokládám, že CD přehrávač máš připojený na linkové úrovni, tam je napětí kolem 1 V, jen se nepočítá se zatížením nízkou impedancí sluchátek. CD proto logicky hraje výrazně hlasitěji, než notebook.
Pořiď si nějakou externí zvukovou kartu s linkovým výstupem a vlastním napájením (karty napájené pouze z USB vesměs nemají měnič na vyšší napětí).
Nebo si mezi notebook a zesilovač postav linkový předzesilovač se zesílením asi tak 5x (+14 dB), to by mělo stačit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 12:30    Předmět: Citovat

Alebo cez audio transformátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pmeiner



Založen: Sep 26, 2007
Příspěvky: 32
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 19:45    Předmět: Citovat

...asi zvolím předzesilovač jak píše Hill...CD hraje velmi dobře s tím problem nemám...NB a DACem v USB je tak též v pohodě ale volume na zesilovači je na klidné hraní ve 12hodin což tam už může limitovat...postavim jednoduchý předzesilovač aby jsem s toho dostal též 2,1V...díky za všechny rady s pozdravem Pavel...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 20:04    Předmět: Citovat

pmeiner napsal(a):
...NB a DACem v USB je tak též v pohodě ale volume na zesilovači je na klidné hraní ve 12hodin což tam už může limitovat...
To je blbost. Pokud zes nelimituje při vstupním napětí 2,1V z CD, těžko bude limitovat při vstupní úrovni 1,2V z NTB i při nastavení svýho regulátoru na vyšší hlasitost. A právě tím zvýšením sériovýho odporu by ses případný limitaci úplně vyhnul ... Limitaci totiž neovlivňuje konkrétní poloha regulátoru hlasitosti, ale to, jestli se ti vrcholová hodnota signálu přivedenýho na vstup po zesílení tím zesilovačem nebude na koncovejch tranzistorech přibližovat k napájecímu napětí toho konce. v takový situaci totiž právě ty tranzistory začnou ty vršky uřezávat = nastane stav označovanej jako limitace. Limitovat samozřejmě může i kterejkoliv stupeň zesilovače před koncovým, pokud na jeho vstupu bude signál tak velkej, že při nastaveným zesílení toho stupně by výstupní úroveň dosáhla nebo dokonce překročila okamžitou hodnotu napájecího napětí danýho stupně ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 16 2019, 19:53    Předmět: Citovat

Do cesty CD-zesilovač bych rozhodně žádný odpory necpal.
Na čím menší impedanci to vedení z CD do zesilovače poběží, tím lépe. Méně se projevuje kapacita káblu a do vedení na vyšší impedanci se může při použité tkaničce naindukovat i ledasjaké svinstvo.
Spíš bych se snažil jakoukoli cestou zvednout výstupní napětí z toho ntb, třeba reinstalací alternativního sw.
Nebo se to dá řešit i tak, že se zapne ekvalizér, nechá se rovně a jen se o 6dB zvedne úroveň na výstupu.
I ty nejlacinější zvukovky s napájením z USB, tedy 5V, mají už dneska operáky rail-to-rail a nemají s výstupním napětím 2V rms žádný problém.
Mám taky prastarou Creative THX, napájenou sice z USB, ta ale má v sobě stíněnej měnič pro napájení "standardních" operáků. Ty jsem kvůli šumu měnil, protože to při ceně té karty nemohly být originály od JRC.
Dostávají v té externí kartě symetrických ±12V a proto jsem tam mohl místo původních NJM4580 ze zřejmě nepůvodní výroby, naletovat něco úplně jiného, co na stejným místě a se stejným ziskem nešumí. Tedy šumí - ono šumí všecko, otázkou je kolik.
Konkrétně jsem použil LM833. Mám je rád, nešumí, nebarví, jsou klidný a ty kecy o jejich jednoduchosti a tím i zkreslení ať si laskavě nechají netopejři pro babičku. Mám svoje uši. Možná blbý, ale jsou moje a zvuk z tý karty poslouchám já, ne nikdo jinej, kdo by tam nejradši viděl operáky za dvě kila kus.
Philips, věhlasná firma a jeden z tvůrců CD systému asi dobře věděli, proč LM833 používali ve všech modelech tak dlouho.
Férový je uvést, že používali tyto OZ jen od NSC a pak chvíli Texas.
Od nikoho jiného jsem v Philipsech OZ neviděl.
Jakákoli jejich výměna v playeru Philips přinese jen zhoršení.
Všecko mám vypnutý, vč. toho eq a přesto z toho leze kolem dvou voltů.

Chyba je v kartě ntb, ne v nestandardním playeru či vstupech zesilovače.
Zesilovačem bez hodně drahýho operáku, se zesílením např. 6dB si s užitečným signálem jen zesílíš základní šum zvukovky, to je opravdu skvělý řešení.
Zkusil bych prolézt net a najít alternativní ovladače / i já je v té staré potvoře mám/, které umožnují krom jiných věcí i zvednout výstupní úroveň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: so únor 16 2019, 20:02    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
I ty nejlacinější zvukovky s napájením z USB, tedy 5V, mají už dneska operáky rail-to-rail a nemají s výstupním napětím 2V rms žádný problém.

To by mě zajímalo, jak z 5V napájení uděláš operákem 2V rms, což je 5,64V p-p. Je řeč, doufám, o sinusovce a ne obdélníku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 2:41    Předmět: Citovat

Zdar, a já bloud si dodnes myslel, že pro sinusový průběh 2V rms odpovídá 2,83V p-p. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 7:01    Předmět: Citovat

Tak to by bylo dobrý si v tom udělat jasno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1277

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 8:13    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
sinclair napsal(a):
I ty nejlacinější zvukovky s napájením z USB, tedy 5V, mají už dneska operáky rail-to-rail a nemají s výstupním napětím 2V rms žádný problém.

To by mě zajímalo, jak z 5V napájení uděláš operákem 2V rms, což je 5,64V p-p. Je řeč, doufám, o sinusovce a ne obdélníku?


Tady je ta pravda (nepravda) kde ? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 10:21    Předmět: Citovat

A proč zesilovat signál ze zvukovky, když citlivost zesilovače je 135mV? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1277

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 10:27    Předmět: Citovat

Protože to přece chce zakladatel vlákna... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund