Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Parametry výstupního trafa
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 9:35    Předmět: Citovat

ECL82 prostě JE šrot, je to náhražka za plnohodnotnou nf elektronku a už pohledem do katalogu se dá zjistit, proč je to šrot.
To, že byla narvaná v každém druhém tesláckém střepu té nejnižší, nebo nižší střední třídy ještě neznamená, že je to dobrá elektronka.
Je to mizérie a používala se proto, co už jsem napsal. Kvůli ceně a kvůli lemplům v Rožnově, co nebyli léta schopní opajcovat ECL86 či PCL86.
Ještě jinak:
Po netu se poflakuje spousta i dobře vypracovaných konstrukcí se dvěma či čtyřmi ECL/PCL86. Výkon okolo 10, příp. až 20W, podle kvality trafa.
Ze dvou triod přímo z nich uděláte plnohodnotný, kvalitní invertor a triody z dalších dvou zajistí tolik zesílení, že ještě zbyde kupa zisku na zpětnou vazbu přes celý zesilovač až z výstupáku.
Mmch. přesně tohle, se dvěma ECL86 vyráběli poměrně dlouho v NDR jako kombo, s 12" reproduktorem a pod označením Regent 10.

Tohle všecko /10 či 20W/ se dá udělat s pouhými čtyřmi ECL/PCL86 a vychází to i na plošáku konstrukčně dost jednoduše. Po ECL/PCL86 je všeobecná sháňka /kromě polských, samozřejmě/ a skoro všichni staví svoje první áčka právě s nimi. Dají se dokonce zapojit i dvě paralelně na výstupák, původně určený a prodávaný k jedné ruské 6P3S, původní 6L6 nebo podobné elektronce s Ra okolo 2kOhm. Hraje to docela slušně, ty triody v ECL86 jsou systémově stejné s ECC83 a zesilují opravdu hodně.

Proč se přesně totéž nikde nevyskytuje s ECL/PCL82, kterých se všude válí hafo /v každým starým televizoru bly minimálně dvě/ a nikdo normální s nimi nic rozumně hrajícího nedělá? Nebo jen zoufalci?
No protože jsou to elektronky, co nejsou vůbec původně určený na zvukovou část. Do nf částí se používaly jenom nouzově, s mizernými výsledky /všecko do max. 2W a při kolotočových 10%/.

Ve druhém dílu o československých miniaturních elektronkách, nazvaném "Novalové elektronky" z roku 1960 není ještě o ECL-PCL86 ani slovo, asi se na ní "usilovně pracovalo" a kde se ještě u ECL-PCL82 uvádí kromě hlavního použití /snímkový konec a rázový oscilátor/ jako alternativní použití TAKÉ ve zvukové části televizorů a podobně nenáročných věcí.

Ve třetím dílu o československých miniaturních elektronkách, nazvaném "Televizní elektronky" z roku 1964 už je ECL-PCL86 konečně uvedena a o té Vaší slavné ECL-PCL82 se tam píše přesně toto:



ECL-PCL86.jpg
 Komentář:
 Velikost:  111.66 kB
 Zobrazeno:  225 krát

ECL-PCL86.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 10:05    Předmět: Citovat

Je potřebí ještě dalších komentářů o tom, že ECL-PCL82 je elektronka opravdu na hovno a skoro nikdo /až na ty zoufalce/ s ní nic nevymýšlí?

Co taky doprdele s lampou, co potřebuje takové kravské předpětí katodovým odporem tak velkým, že už to omezuje její, i tam mizerný výkon na směšné hodnoty? /vzhledem k celkovému příkonu a hlavně vlastnostem/?
Trioda z ECL-PCL82 stojí za hovno podobně, jako její pentoda. Byla prostě navržená pro oscilátor a zkusit s ní zesílit cokoliv pod asi 30mV znamená koledovat si o brum i s odbručovačem.

A proč mají naše přijímače nejnižší a nižší střední třídy, kde je použita ECL82. tak mizerný zvuk, malý výkon i velké zkreslení?

No protože k mizerné lampě, o které se obecně vědělo, že je pouze náhražkou, se vlastně nehodí nic jiného, než mizerný výstupáček na jadérku EI20x20 s okapovými plechy a tak to vždycky skončilo těmi cca dvěma watty a kolotočovým zkreslením.
Jestli někdo pokládá reprodukci kterékoli Liberty za "docela pěknou", tak je to o vkusu a nepřísluší mi to kritizovat. Napíchni si to na nf měřáky, hlavně THD, jestli máš něco po ruce a to teprvá uvidíš, co posloucháš.

Dokonce ani životnost ještě československých ECL82 nebyla nijak závratná. Ještě z opravny si pamatuju, jak o dost starší kolega, co měl tyhle přístrojky na starosti, na ECL82 nadával a chodil somrovat nějaký ruský ekvivalent se žhavením 6,3V k televizákům. V kterémsi ruském či maďarském televizoru byl ekvivalent ECL82 použitej, samozřejmě ne na zvuku, ale na snímkovým rozkladu...

Je tak hrozně těžký uznat, že ta elektronka byla od Tesly opravdu šlápnutí vedle i v případě použití na tom snímku /nebylo to moc stabilní/, ale dlužno přiznat, že to bylo ještě zlatý ve srovnání s tím, když přišly PCL85. Ne naše, třinecké, ty byly ještě jakžtakž spolu s Tungsramy, ale polské. Ten způsob, jak to Poláci dovedli dovedně dojebat, byl prostě unikátní. Nezainteresovaný člověk by řekl, že je to u více, než deseti typů elektronek od Poláků sabotáž RVHP, nic jinýho Very Happy
Teslácký masakr motorovou pilou - to byl, když slavnostně předali v rámci RVHP výrobu několika desítek typů elektronek do Polamu.
Mezi jinými taky EL84, těm je taky dobrý se vyhnout obloukem.
Spousty jsem jich na zavolání kolegy viděl naprosto bez příčiny s anodou do třešňově červena. Přestrčil tam zkušební Tungsramku, co měl ve stole a všecko v pohodě.
Bylo to nějaký větší rádio asi s třemi reproduktory, EL84 na konci. Velký síťový trafo s tmavě červeně natřenými hranami plechů. Fakt majestátně velký výstupák /odhadem a po letech EI25x32/ ve třmenu byl našroubovanej divně na boku šasi, to mi nějak utkvělo v paměti.
Dva zelený repráky velikosti 5 s podkovou a jeden velikosti 2.
S Tungsramkou to hrálo opravdu jak z praku, i se sundanou zadní stěnou to mělo tolik basů, až se hučela dílna, musely se ubírat.
Tipnul bych si snad něco jako Echo, ale větší a hlubší..

Dneska už samozřejmě víme proč, ale tehdy z toho byl málem mezinárodní skandál, protože co československý průmysl někam předal vyrábět, tak bylo zesráno tak, že to bylo k nepoužití. Namátkou deset typů panelových MP od Metry do Rumunska, GD607/617 a odvozeniny do Maďarska, elektronky do Polska a možná bych si vzpomněl ještě na něco...RVHP se kromě ČSSR ukázala jako společenství naprostých hňupů..

Mladej, buď tak rozumnej a opatři si ve vlastním zájmu k tomu výstupáku buď EL84, případně i EL82 či aspoň tu ECL86, kde se ta triodová část dá se šikovným Ua a Ra využít /bez celkové vazby/ dokonce i k drobným korekcím charakteristiky, asi tak ±6dB..

Jestli máte zájem, mohu všem, které to zajímá, nakopírovat /v češtině samozřejmě/ všechno o nf elektronkách z uvedené trilogie "Miniaturní elektronky" skupiny Deutsch-Zuzánek-Kubát-Musil. Třeba o takové EL-PL82 se tam lze dovědět zajímavé informace.
Nemlich to samý o EL-PL81. To jsou vůbec zajímavý lampy, kterých si taky zatím nikdo nevšímá, přitom je s nima tak snadná práce a všechno do 200V. Takže stačí levný, nebo kuchaný a kvalitní písíčkový filtráky 470uF/200V...Very Happy
EABC-PABC80 je zajímavá lampa, taky si jí nikdo nevšímá.
O ruských elektronkách, do značné míry univerzálních, ani nemluvě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 16:57    Předmět: Citovat

Sinclaire já vím,že se to někdy nezdá,ale i v dnešní době jsou kluci,kteří na tom nejsou dost dobře finančně a prostě musí dělat s tím co je dostupnější. Prostě realita. A myslíš,že by se měli vykašlat na bastlení jen,protže nemají na to co je nejvhodnější?
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 19:37    Předmět: Citovat

Já ty tvoje dlouhý příspěvky většinou nečtu, ale o těch lampách je to zajímavý. Vzpomínám, že jsem měl, možná ještě někde leží nějaký EL81. Moc se mně líbily, hlavně ta keramika uvnitř dávala tušit větší výkon. Jen ta anoda na čepici trochu vadila, působilo to trochu nebezpečně, vše ostatní s potenciálem bývalo pod šáskem. No jo,za všechno se platí, chceš oddělenou anodu? Tak holt bude zavazet nahoře. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EM88



Založen: Jul 10, 2016
Příspěvky: 81
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 22:49    Předmět: Citovat

Abych trochu uklidnil situaci, do toho zesilovače chci dát EL84 v kombinaci s 6N2P. Jinak je to zajímavé o té ECL82. Věděl jsem, že oproti třeba PCL86 to není nic moc, ale netušil jsem, že byla původně určená pro televize. Faktem je, že ten katodový odpor kolem 330Ω se mi zdál hodně. O "kvalitě" polských elektronek asi netřeba diskutovat, přesvědčil jsem se o ní sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 512
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 20:26    Předmět: Citovat

No, já nevím. Je fakt, že elektronka nic moc. Ale tuším 6f3p (?) je ruský ekvivalent, který mělo v oblibě vojsko. Elektronka ECL82 se v TV příliš neuplatnila, viděl jsem pouze PCL82.
Pokud by tato lampa byla až tak mizerná, co pak dělá v mgt sonet, kde tuším vytlačila EL84. Je možné, že velká expedice Sonetů na západ tuším v 64 roce obsahovala původní EL84, nebo také ne.
No, já nevím, ale už jsem viděl dost nf zesíků s GU50 a to nemluvím s pověstnými 509 v koncích pana Hlavy.
Ano, raději sáhnu po nf 6p3s (opět milované vojskem) než drahé EL34, či 6p14s než EL84 (co kdyby byly polské).
Ale pro rozjezd jsem viděl i horší, přesto funkční kombinace. Víte, možná si neuvědomujete, že elektronka není IO a návrh zapojení s elektronkou má několik velice důležitých odlišností.
Sinclaire, začínající elektrikář dokáže zlikvidovat stejně dobře levný nebo drahý měřák. A nejvíc se naučí, když si zařízení oživuje. Čím tam má více chyb, tím víc se naučí.
Dík za opravy a opačné názory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 9:47    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
ECL82 prostě JE šrot, je to náhražka za plnohodnotnou nf elektronku a už pohledem do katalogu se dá zjistit, proč je to šrot.

Ano v každém katalogu se dozvíš, že pentodová část ECL82 se chová jako EL82 Rolling Eyes
Tou ovšem sinclair s klidem nahradí EL84 Very Happy
EL82
PL82
ECL82
PCL82
http://www.r-type.org/exhib/aai0120.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund