Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektrosonic Plzeň (přesunuto)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 12 2019, 13:20    Předmět: Elektrosonic Plzeň (přesunuto) Citovat

Něco málo z historie.
Mimochodem, slušný dotaz na adminy: kam dávat věci, zapojení, konstrukce i fotky z historie bastlení?
Existuje tu jen jedno vlákno /hotových amatérských výrobků/, ale např. pro zapojení či jejich připomenutí zde není nic..

1./
Tuhle stavebnici, anebo aspoň firmu, určitě budou pamatovat Plzeňáci Very Happy
Docela by mě zajímalo, zda tuto konstrukci, přesně podle tohoto návodu a jeho opravenky vůbec někdo postavil.
Pokud ano, kolik lidí to zkopalo do bezvědomí či pozabíjelo, případně kolik sousedů z paneláku mělo úžasnou radost ze zarušených celých DV-SV-KV a při větším výkonu žárovek i začátek VKV, kde se to už neprojevuje ranami jako z děla, ale jen prskanci.
Stavební návod je řádně dojebaným kompilátem několika verzí schémat téhož, ale proti poctivějším předchůdcům je "tohle" zbaveno všeho, co by mohlo připomínat odrušení. Připomenu jen, že triaky rozhodně nespínají v nule.
Jedna verze tohoto zapojení /s drobnou chybou/ vyšla dokonce už v RK 6/74 na str. 52. Druhá verze ke kompilaci, značně zdokonalená, prakticky opravdu už dokonalá verze, vyšla v AR B6/76. K naprosté dokonalosti tomu zapojení chybí už jen kompresor, či spíše limiter na vstupu, aby se nemuselo starat o vstupní úroveň nf signálu do zařízení. Dokonale odrušené.
Celý tento "stavební návod", doslova narvaný až po střechu chybami a mafiánsky rozesílaný za 49,-Kčs na základě inzerce v AR, je zcela dokonale přizpůsoben tomu, co bylo v r. 1990 a těsně před ním dostupné levně či zcela zdarma. Je to prakticky "zbaveno zbytečností".
Jediným "dílem konstruktérů" firmy Elektrosonic pak zřejmě bude přístavek s externě kompenzovaným!, nesymetricky napájeným MAA741, dokonce přes vývody 1 a 8.
Zato je ale zapojení inovováno o symetrickou, feritovou odrušovací tlumivku WN682.02 na 1,6A, použitou ve funkci vstupního oddělovacího-izolačního transformátoru - který by měl podle tehdejších norem nejméně minutu vydržet 4kV/50Hz.
Po stránce aktuálně nakresleného uzemnění konektorů cinch je to celé nebezpečné jak okolí, tak připojeným přístrojům..Taky by mě zajímalo, jak se asi nf přístroje, připojené do cinchů, tvářily na drát průměru asi 0,7mm, kterým je tlumivka navinuta Very Happy
I proto mě zajímalo, kolik lidí a přístrojů to asi má na svědomí Very Happy

https://uloz.to/!RbjPDxgCOLCA/elektrosonic-bar-hudba-pdf

I takhle se v divokých devadesátkách podnikalo Very Happy

2./
Dále by mě zajímalo, jak asi budou fungovat speciálně koncové zesilovače /ostatně i celé to zapojení/ kdysi legendárního a hodně stavěného zesilovače Z6W-S pana Josefa Zída z AR3,4/1973.
Stavělo se to hlavně k magnetofonům B46, B56 i různým gramošasi pro jeho opravdu vynikající zvuk.
Nyní tedy překopaného panem inženýrem Zátopkem na slaboučké Si koncové tranzistory.
Zdá se mi to jenom, anebo jejich potřebnému předpětí /nutně o dost vyššímu, než u Ge tranzistorů/ a budicímu výkonu je oproti původní konstrukci věnována pramalá, či spíše žádná pozornost?
Ještě jinak se optám - bude to se Si zkreslovat jak sviňa, nebo nebude?
Vybudí to jedno káefko v áčku Si pár, kde i ty nejlepší kusy nedosahují ani poloviční bety, než původní Ge tranzistory?
Jak dlouho přežije jeden pár KD335/336 provoz při nap. napětí okolo 30-35V, s "odporovým" výkonem 15W/4ohm, ale složitější zátěží v podobě výhybek reprobeden?
Osobně jsem přesvědčen, že pan ing. Zátopek a ani jeho kolega-dvojče pan Vlček, své výplody /často velmi "výkonové"/, kterými mezi lety cca 2001-2008 doslova zasvinili všechna vyšlá čísla AR-B, oba dva ani nezkouší. Navrhne se něco jako použitelná deska, zhruba součástky, někdy nesehnatelné, někdy je na desce a ve schématu něco úplně jiného - a hajdy prodávat stavebnice, jako v těch devadesátkách.
Ostatně myslím, že to tak dělá více jejich učitelských kolegů Very Happy

"Zmodernizovaný" Z6W-S podle pana ing. Zátopka:
https://uloz.to/!5ehUDOhBtSoM/z6w-s-zatopek-si-pdf

Zde si můžete pro prosté porovnání stáhnout originál Z6W-S z roku 1973:
https://uloz.to/!91NYjwJduBUc/z6w-s-j-zid-original-1973-pdf

Existuje k tomu list poznámek, co zrovna nemůžu najít.
Tou nejhlavnější změnou je použití stab. zdroje na desce původní velikosti a použití AD161/162 namísto GD607/617. Další už si fakt nepamatuju, ale s doplněnou fyziologií podle nějakého továrního zesilovače to opravdu hrálo úžasně.

3./
Někdo mě v SZ prosil o schéma kdysi dávno uveřejněné zkoušečky obvodů s MH7400. Výškou tónu měla umět indikovat přibližnou velikost odporu v obvodu.
Nemyslím si sice, že by na to byla MH7400, nutně potřebující aspoň 4,5V napájení nějak extra vhodná, ale budiž. Dnes se totéž dá zvládnout MH7400 v provedení CMOS a napájet to třemi knoflíčky LR44.
Mělo by se to celé i s baterkami vejít do pouzdra od menší logické sondy. Tmavě šedých futrálků na LS mohu několik darovat. Lisovalo se to tady v Luha, v lisovně plastů bývalé PV JZD.
Budiž tedy zkoušečka s MH7400:

https://uloz.to/!FVJhLFfkYAll/zkousecka-obvodu-s-mh7400-jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st únor 13 2019, 6:42    Předmět: Citovat

Vážení pánové z administrace,
za tuhle rubriku velké díky. Velmi brzy bude plná.
Možná by stálo za tu práci /aby to bylo vše pokupě/ přesunout sem linky např. na oskenované sešity SnP a jinou historickou literaturu, ať už se týká elektronek, pomalu zapomínaných dílenských postupů, či díla pana Jandy.
Většina byla umísťována v dokumentacích a schématech.
Nebo to sem mohu přelinkovat sám, tam to promazat a Vy už uděláte konečný ordnung sami?
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 13 2019, 8:23    Předmět: Citovat

To přemísťování odkazů nebo celejch postů z jinejch vláken bych nedělal, maximálně bych sem okopíroval ty linky i s doprovodným textem. Buď přesunout celý vlákno, nebo nic - protože když se vyškubne jenom něco, vlákno často dokonale ztratí smysl.

A na ten Elektrosonic Pilzen si pamatuju, v Amáru tenkrát byl co dva nebo tři měsíce nějakej návod s odkazem na jejich adresu. Bohužel nebo možná bohudík jsem z toho nic nezkoušel stavět ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 16:52    Předmět: Citovat

Oni ti ptáci z Plzně rozesílali a snad i vyráběli nějaký zesilovače a na tu dobu celkem dost velkých výkonů, dá se to dohledat v inzerci starších AR z přelomu 80/90.let. Ještě dřív, než s tím začal kdokoliv jiný.
Jenže ve většině případů to končilo ohňovou show, protože páni konstruktéři zapomněli na nějakou "drobnost".
Pamatuju si jimi okopírovaný fetový modul Conrad, akorát s tou "úpravou", že namísto původních laterálů, co si víceméně drží kliďák samy na cca 100mA, pokud zrovna nechcete menší - nahradili baterií natvrdo paralelně spojených IRFek.
Klidovej proud tam nedržela o nic méně sofistikovaná součástka, než jeden odporovej trimr TP040..
Fakt to hrálo, slyšel jsem to, měl to být 2x300W tahák jedný akce, ale hrálo to s tím výkonem jen asi tak 10 minut. Dokud to bylo studený a neohřály se chladiče. Ten chudák majitel za tu stavebnici zaplatil tehdy strašnej balík, asi 4.000,-Kčs /ale bylo to i s kastlí a trafem/ a tak se nasral, že sedli do auta a jeli do Plzně.
Páč kromě destrukce toho krámu to odflákalo i pracně pašovaný zápaďácký repráky a dokonce to dokázalo i přepálit vinutí primáru na trafu. Kdo by se za 4 litry babral s nějakou ochranou, žejo..
V Plzni ho vyslechli, bez dlouhých keců vrátili 4.000,-Kčs, žádný vysvětlování, prostě nic.
Takoví předchůdci dnešních rejžových výrobců. Ti taky hned vracejí prachy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajap



Založen: Mar 16, 2007
Příspěvky: 229
Bydliště: Kousek od Plzně

PříspěvekZaslal: po únor 18 2019, 7:54    Předmět: Citovat

Je to tato firma?
http://sgoagpi.cerd.cz/Petr-Krasny-Elektrosonic-,3564.html
V AR 10/1992 měli na str. 479 i nějaký inzerce...

_________________
Zdraví Pája...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: so březen 30 2019, 9:42    Předmět: Citovat

dotaz pro adminy: Co to jsou "doby dávno minulé" ? Přesně, před kolika lety počítáno od dneška již začínají "doby dávno minulé" ?
Je to důležité a mělo by to být definováno jasně hned na začátku při zřízení této rubriky. Protože, pro 8-letého školáka který si doma bastlí blikač s LEDkou připojenou k Arduinu je doba dávno minulá 10 let zpět. Zatímco pro důchodce znamená 10 let zpět pouze "včera".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 30 2019, 12:48    Předmět: Citovat

Sinclair k zesilovači Z6W-S mimo jiné napsal(a):
Tou nejhlavnější změnou je použití stab. zdroje na desce původní velikosti a použití AD161/162 namísto GD607/617. Další už si fakt nepamatuju, ale s doplněnou fyziologií podle nějakého továrního zesilovače to opravdu hrálo úžasně.

Potvrzuji. I bez fyziologie, na koncích jsem měl GD607/617 podle původního návodu, se dvěma RK15 měl ten zesík náramně dobrý zvuk. Desku vstupu s korekcemi jsem měl přímo na potenciometrech, budič zvlášť a koncové tranzistory taky zvlášť, z prostorových důvodů - vestavoval jsem to do postranního boxu vedle samo domo gramofonu, musely se tam vejít i přepínače, indikátory ladění, ladicí převod a další věci tuneru KIT74 (až na stereodekodér, upravil jsem na to bazarový TSD3A, inu MC1310P byl těžko dostupný, tu lokomotivu s PLL jsem neměl chuť stavět), ten byl umístěný už pod šasi (kousek je vidět na černobílé fotce uprostřed této montáže.

Petulo, doby dávno minulé jsou opravdu relativní pojem. Každý je budeme mít někde jinde, proto bych pevný limit nastanovoval. Někdy mi dá dost starostí podle toho, co se událo kolem mne, přesněji určit aspoň období: posledních 30 let mám slitých do jedné beztvaré, bezbarvé šmouhy, jak to proletělo kolem. Přesnější datování je možné jen z metadat fotek, těch mám opravdu hodně. Tedy, pokud byl kalendář ve foťáku nastavený správně. Takže nejpřesnější informace budou podle záznamů v trezorech negativů z doby ještě starší, to jsem si ta data skutečně většinou nezapomněl napsat... O některé ročníky negativů jsem ale přišel při jednom, druhém stěhování, takže můžu určit jen, že je to z doby, kdy jsem sháněl součástky na jeden bastl třeba půl roku, a stejně jsem musel některé vypůjčit z něčeho staršího, jinak bych ještě za rok nezačal. Ale ono to stačí.
Někomu začalo bastlení u lamp a tranzistoru 103NU70 a skočil s vývojerm u stavby interfejsů k osmibitům a assembleru Z80, někomu to bastlení začalo teprve s jednočipy. Tak bych to dál neřešil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so březen 30 2019, 14:25    Předmět: Citovat

Mám ten svůj originální Z6W-S někde založený, akorát nemůžu najít kde.
Jsem přesvědčený, že po doformování elytů a vyplavení rozlezlé ložiskové vazelíny z drah potenciometrů bude zase "hrát jak z praku".
Měnit žádné "hovňáky" a něco podřadného asi nebudu muset, protože tam žádné takové součástky nejsou.
Namísto hovňáků jsou zahraniční kondenzátory, patrně ROE, ERO nebo nějaké podobné firmy. Jasně oranžová, jakoby epoxidová zálivka celého kondíku a bílý potisk. Vybrakované byly z velikánských desek nějakého "počítače" či co to kdysi bylo, kde byla i spousta tranzistorů 2N964 i větších v TO39 a spousty velice přesných, ale velkých odporů v plastovém zástřiku.
Jsou to kondíky s plastovým dielektrikem - jeden jsem měl na zkoušku rozklepaný kladívkem a rozmotaný, protože jsem vůbec nevěděl, oč jde. Velikostně zhruba asi poloviční, než naše TC180-185 a s kapacitami asi tak od 4n7 až do 1,5uF/63V. Tak jsem je tam tenkrát nasázel a zbytek malých kapacit jsou buď šedobílé trubičkové keramiky, vyškemrané od místních televizáků, nebo TC210 slída. Tyhle kondíky šly kupodivu kdykoliv koupit a nebyly ani drahé, ale asi jen do 500pF. Pak už byly jen ty "o číslo větší", myslím TC211, velké jak kráva, co skoro nikam nevešly.
Taky mě zajímá, jak se bude po tolika letech chovat ten stabilizovaný zdroj a ostatně i Ge konce. Ve zdroji je nejlevnější Ge výkoňák z řady NU73, nějaký úplně tehdy nejlevnější, snad 2NU73 nebo tak něco.
Zbytek /dva tranzistory/ je Si. Koupil jsem tehdy pět KF507, ty lepší dal do konců a ten nejhorší do zdroje. Od té doby si pamatuju, že zrovna KF507 jsou obecně dost mizerné tranzistory /nebo tehdy byly/ s hodně malou betou, tak do 60-70, víc určitě ne.
Stejně to bylo s KC508 /tehdy KC509 vůbec nebyly k sehnání a prodavačky se jen smály po dotazu na ně/. Zdroj by měl dávat rovných 24V, tak uvidíme, až to vyhrabu Very Happy
Nemá náhodou Z6W-S výstupní elyty v hlavní zpětné vazbě?
Jestli to i po tolika letech bude schopno dávat nezkreslených 2x10W jako tehdy, nechám na něj jako vyznamenání udělat novou kastli Very Happy
Místo té původní překližkové, s nalepenou a nalakovanou papírovou tapetou "se vzorem dřeva". Koncáky i zdrojový tranzistor jsou chlazené zadním panelem z 3mm Al plechu. Celkově je zesilovač větší, než ho měl původně pan Zíd, protože musel dostat větší trafo, má 5 vstupů atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund