Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Videoton Prometheus - rychlý dotaz

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: po únor 04 2019, 22:25    Předmět: Videoton Prometheus - rychlý dotaz Citovat

Zdravím, měl bych dotaz. Jaké žárovičky jsou u tohoto rádia (plné typové označení Videoton RA-5350S) použité pro osvětlení stupnice? Určitě mnoha z vás prošlo rukama, tak budete vědět.
Díky moc Smile

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 04 2019, 23:58    Předmět: Citovat

Kdyby ses mě optal na koncáky, vzpomenul bych si dřív Very Happy, BD243A/BD244A Very Happy
Budí je BC429/BC430, to je taková tungsramácká obdoba BC211/BC313, ale v plastu.

Žárovky má RA5350S Prometheus celkem 4ks, 6,5V/0,1A. Co se matně pamatuju, tak snad E10.
Žárovky jsou v RA5350S krmené ze samostatného vinutí trafa a taky samostatně jištěné pojistkou T500mA.
Budou tam pasovat žárovky E10 6V-0,1A - původně určené do zadního světla na kolech.
Snad je ještě někde seženeš, snad v nějakém cykloservisu zůstaly ležet v Mars šuplíčku. Jeden takový menší cykloservis jsem od žároviček vykoupil, protože 6V-0,1A je dnes už opravdu vzácnost.
Mnohem snadněji seženeš imitaci s teple bílou ledkou a závitem E10...těmi ale plexi stupnice osvětlit nejde. Proč, to se optejte u ledek a jejich vyzařovacího úhlu...

Teď ale vážně.
Pro životnost žárovek obecně /kór při přístroji na 220V, připojeném na 230V a často víc/ je velice vhodné do série se žárovkami vložit malý odpor. Např. 2R2-3R9, podle odběru a podle akceptovatelné velikosti odporu.
Odpor účinně omezí náraz do studených vláken a žárovky tak mnohem, opravdu mnohem déle vydrží. Často pak s odporem odejdou v tichosti, ale úplně černé...
Jestli to chceš mít stylový, naletuj odpor na pojistkový futrál s přepálenou pojistkou, nebo rovnou dovnitř pojistky. Ten odpor totiž bude fungovat jako pojistka taky.
Pro odběr 0,4-0,45A a při žárovkách, kdysi původně určených dozadu na kolo /6V-0,1A/ bych to viděl tak na 2R2-2R7, provedení bych viděl asi uhlík 0,4W velikosti 0204.

Těch žárovek do zadního světla na kolo /6V-0,1A/, pokud je ještě někde seženeš, si kup o něco víc.
Proč? Je to rejže a každý kus svítí viditelně jinak. To je nahovno i na tý stupnici, když každý rok svítí jinak silně...
Ani ty blbý žárovičky nikdy udělat neuměli, ani na stromky, ani na kolo, "kryptonovky" do svítilny ani E27 do lustru.

Měli zůstat u tý rejže a starej Max Grundig nemusel umírat nasranej.

Silnější žárovky bych tam rozhodně nedával, jakkoli chápu, že celkem dostupné 6,3V-0,3A jsou lákavé. Teplo jimi produkované by tehdejším plastům moc nesvědčilo a to vinutí by to taky asi neuneslo. Bylo by vlastně o 200% přetížené. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 0:14    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
....
Pro odběr 0,4-0,45A a při žárovkách, kdysi původně určených dozadu na kolo /6V-0,1A/ bych to viděl tak na 2R2, provedení bych viděl uhlík 0,4W velikosti 0204.
Ty žárovky do zadního světla na kolo /6V-0,1A/ budou vyhovující, ale kup si jich o něco víc, bo každý kus svítí viditelně jinak.
...
Bicyklovej alternátorek má nominální parametry 6V 3W neboli 0,5A - pro přední žárovku 0,45A tak zbejvá "do páru" zadní bludička 6V/0,05A. Stejně v době LEDkovejch blikaček už tyhle žárovky koupit je kumšt - dřív se přitom prodávaly nejen v Elektře, ale i v železářství/domácích potřebách jako ND ke kolům ... Jinak do rádií bych se nebál "nacpat" žárovičky 6,3V/300mA zapojený do série (závit E10), případně taky jde použít žárovičky na 7,3V s podlouhlou baňkou (a taky trpasličím závitem E10) a s proudem stejnejch 300mA. A taky jsem měl doma několik žároviček v klasický velikosti E10 "do baterky" s vláknem 6V/0,1A.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 9:50    Předmět: Citovat

Skoro neviditelné vlákýnko v domnělé žárovce 6V 0,05A, co měla být v zadním světle kola, by toho na kole při těch otřesech asi těžko tolik vydrželo. Pamatuju si do předního světla teslácké 6V/0,45A - jednu mám v páječce - i Tungsram 6V/0,5A.
Alternátorek na kole sice možná měl psaný 3W, ale žárovky na kole byly, jak píšu, nějací pamětníci tu snad ještě budou. Holt bylo "dynamo" na kole o celých 50mA přetížený Very Happy
Kromě toho by 0,05A žárovička v zadním světle okamžitě shořela, když odešla přední žárovka. Takhle jen zadní světlo začalo viditelně hodně svítit.
Všechny kola s alternátorky z NDR i s původními vejčitými DAIMON či MY DAY s modrým štítkem byla žárovkami takto osazována. Dokonce snad ještě staré, velké a tlusté alternátory Bosch na kolech Slavia měla žárovky 0,5A a 0,1A.
Optej se někoho staršího v nějakém cykloservisu..vždyť jsem tam ty 6V/0,1A kupoval Very Happy

Kromě toho silně přetížit jedno vinutí historickýho receiveru umí fakt kdejakej obrazek_cenzura. Proto jsem před použitím žárovek 0,3A varoval a Ty to tady klidně napíšeš..
Prometheus je tranzistorovej. U elektronkových aparátů snad na nějakém tom ± skoro ampéru nezáleželo, měly předimenzovaný trafa.
Proč myslíš, že v tom Prometheu jsou čtyři žárovky 0,1A jištěný 500mA pojistkou? Aby tam šly klidně naprat i čtyři kusy 0,3A?

A ony byly i běžný ruční svítilny na 6V? A s jakejma bateriema?
Kdysi celkem vzácný "čtyřválec", svíttilna na čtyři velké buřty, měl žárovku 6V/0,25A E10 s velkou kuličkovou baňkou K15, doprodával je Drbal.
Jinak všeci doma?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 10:26    Předmět: Citovat

Mno, nějak se mi to nezdá. Jako děcko jsem jezdil na všelijakých starých herkách. Vpředu byla vždycky žárovka 0,45 A, vzadu 0,05 A. S jejich odcházením v důsledku otřesů problém nebyl, často jsem řešil různě uklepané nebo urvané dráty, upadávající světla a alternátorky. S jinačí kombinací žárovek osvětlení svítilo slabě při normální jízdě. I ten "tlustý" alternátor Bosch dával 6 V, 3 W. Mimochodem, tlustý byl jen zvenku, vnitřní objem je zaplněn zhruba z poloviny. Jinak byl kvalitnější oproti těm z DDR, akorát příliš těžký, takže se časem odlomil i s držákem. Baterku na 4 buřty jsem v životě neviděl, akorát na 3. S 6V žárovkou svítí málo, s 3,8V zas poměrně brzy odejde. Zůstala odložena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 512
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 10:52    Předmět: Citovat

No, já nevím. Na kole jsem dával dopředu 6V/0,5A (nebo 0,45A?), vzadu 12V/0,1A, které kupodivu vydržely a byly vidět. A na dynamo jsem navlékal kousek hadice pro lepší styk s pláštěm. Na rovince to šlo rozsvítit.
K Prométheu - jak by vypadaly tlf žárovičky 6V/0,05A a pohrát si s uchycením? Teď to nemohu prověřit, nedostanu se ani k jedněm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 11:52    Předmět: Citovat

Na telefonní předělávat netřeba, pořád se dají koupit 6V, 0,1 A, E10. Třeba tady. Napájecí napětí snížit vhodným odporem, jak napsal výše sinclair.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2019, 8:32    Předmět: Citovat

Žárovky do zadního světla u kola (tudíž i do Prométhea) 6V/0,1A jsem vloni kupoval v Kauflandu.
Na indikaci "Stereo" je v tomto rádiu žárovka 6V/0,05A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 11:49    Předmět: Citovat

Baterka na 5 buřtů...


BATERKA.jpg
 Komentář:
 Velikost:  4.13 kB
 Zobrazeno:  91 krát

BATERKA.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund