Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výkon přenášený jádrem transformátoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15, 16, 17  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:03    Předmět: Citovat

Tady jde hlavně o pochopení principu, aby se potom daly pochopit věci jako prokládaná vinutí u lampových výstupních traf, regulace svářecího rozptylového trafa odbočkama, způsob vinutí balunu, atd


balun5.gif
 Komentář:
 Velikost:  21.45 kB
 Zobrazeno:  39 krát

balun5.gif


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:11    Předmět: Citovat

Tak já myslím,že o přenosu energie bez jádra jen vzduchem se můžeme bavit v teoretické rovině prakticky využetelné jen za použití supravodičů a použití transformátorů s jádrem necháme pratktickému využití v každodením životě.

Můj dotaz byl směřován na oddůvodnění výpočtu průřez jádra na druhou= výkon. Odpověď jsem dostal a děkuji. Zbytek se pokusím pochopit a prakticky si ověřit až budu mít v dílně přijatelnou teplotu.

Mimochodem rozumím tomu,že ten výpočet výkonu z průřezu jádra je jen přibližný,ale já jsem převíjel spoustu traf a mám ověřeno,že byly vždy počítány podle toho jen přibližného vzorce průřez jádra na druhou. Je taky pravda,že jsem se vždy setkával s transformátory pro běžné použití.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:11    Předmět: Citovat

Já si teda jako zarytý teoretik nepřipadám, protože to mám, na rozdíl od některých místních kecalů, ověřené prakticky. Takže abych to shrnula z mého pohledu: Trafo na větší výkon není větší proto, že na přenos většího výkonu je potřeba větší jádro, ale proto, že je potřeba víc mědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:14    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
lesana87 napsal(a):
Materiál jádra určuje efektivitu toho přenosu P->S, ale jádro neomezuje přenášený výkon...
Akorát že když ho přesytíš, tak jde permeabilita do kopru a jádro přestane jádrovat (o hicování nemluvě).

Jádro ze vzduchu lze přesytit? Já myslím,že ne.

Lesano a co třeba měděná trubka uvnitř,které je měděný drát oba vzájemně izolované. Co tenhle vzájemný přenos. Těsnější vazba snad už nemůže být nebo mne teda nenapadá. Může tohle zajistit libovolný přenos energie bez jádra jen omezený průřezem mědi?

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:33    Předmět: Citovat

To jsi trochu vytrhl z kontextu.

//reakce na dovětek po editaci, to je jen otázka frekvence

Ale abych odpověděl na tu prvotní otázku.

Průřez jádra zvolíš tak, aby jsi využil maximálně povolené sycení. Sycení jádra je závislé jen na napětí, proud se nepočítá. Z toho Ti vyjde počet závitů na volt. Potom se snažíš při požadovaných závitech použít co nejsilnější drát, tak aby se vešel do okna jádra. Tak dostaneš trafo s optimálním využitím materiálu, pro což byly stanoveny empirické vzorce a ze kterých se vychází při návrhu, aby si každý nemusel dělat optimalizaci sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:46    Předmět: Citovat

Trafo na větší výkon musí mít větší průžez jádra při jeho stejném materiálu , pokud se má zachovat : oteplení , sycení , účinnost , možnost přetížení , dlouhodobý chod naprázno atd. Tzn. pokud se mají zachovat všechny podmínky , které jsem popsal hned zkraje . Změní se jeden údaj - výkon trafa .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6078
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:46    Předmět: Citovat

microlan napsal(a):
tomasjedno:

Říká ti něco vzájemná indukčnost?
Říká. Akorát že u trafa s jádrem ji realizuje právě to jádro.


1481A698-51D8-40B5-8945-DA1E7892D1EE.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  85.07 kB
 Zobrazeno:  24 krát

1481A698-51D8-40B5-8945-DA1E7892D1EE.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:56    Předmět: Citovat

A proč se teda používá prokládání vinutí primáru a sekundáru u výstupních traf a jakto, že funguje regulace odbočkama u svářečky? Navíc to trafo, co postuješ, právě využívá určitého rozptylu aby bylo odolnější proti přetížení.

Naposledy upravil microlan dne ne únor 10 2019, 13:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:57    Předmět: Citovat

microlan napsal(a):
...
//reakce na dovětek po editaci, to je jen otázka frekvence

...
TOHLETO JE ZÁKLADNÍ VĚC, OD KTERÝ SE VŠECKO ODVÍJÍ. Aby se dalo posuzovat, kdy je vazba mezi primárem a sekundárem DOSTATEČNĚ TĚSNÁ pro energeticky účinnej přenos, je nutný vycházet z pracovního kmitočtu. Je obecně akceptovaný dogma, že čím vyšší frekvence, tím líp každej vodič "vyzařuje" energii do svýho okolí - a líp se realizujou dostatečně těsný vazby mezi vinutím. Reálně to je vidět na srovnání trafa "na železe" s pracovním kmitočtem 50Hz a přenášeným výkonem 0,5kW - s trafem z PC zdroje, který přenáší stejnej výkon, ale protože pracovní kmitočet má v řádu desítek kHz, stačí mu jak množství vodičů, tak i magnetickýho materiálu na jádro několikanásobně menší než tomu 50hertzovýmu. V případě kmitočtu v řádu GHz = mikrovlny použitýho například ve formě mikrovlnný trouby se pak jde obejít zcela bez magneticky vodivýho jádra, protože zdroj mikrovln = magnetron se chová jako primár trafa, kde sekundárem je vlastní materiál ohřívanej v troubě a jde v podstatě o trafo pracující do zkratu. V případě BĚŽNÝHO TRAFA PRACUJÍCÍHO V OBLASTI KMITOČTŮ ZHRUBA AŽ PO HORNÍ HRANICI AKUSTICKÝHO PÁSMA se ale bez jádra obejít ekonomicky přijatelným způsobem nelze - kdyby to možný bylo, proč by potom všecky energetický společnosti používaly trafa s jádrem ....????
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 13:02    Předmět: Citovat

Tak mě prosím vysvětli princip rozptylové svářečky.

Ne, to je moc složitý, jen mě řekni na kterém sloupku je primár a na kterém sekundár, levý nebo pravý?



trafo.jpg
 Komentář:
 Velikost:  44.98 kB
 Zobrazeno:  44 krát

trafo.jpg




Naposledy upravil microlan dne ne únor 10 2019, 13:19, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 13:06    Předmět: Citovat

Trafo v PC zdroji je ale menší proto, že na dosažení určité magnetické indukce (u feritu je to méně než u železa) je s rostoucím kmitočtem potřeba méně závitů na primáru a s převodem tudíž i na sekundáru. Méně závitů znamená menší objem mědi, který se vejde do menšího jádra. Proto s rostoucím kmitočtem klesá objem transformátoru. Ale i ten má svá omezení: S rostoucím kmitočtem rostou hysterezní ztráty, zvětšuje se úbytek na rozptylové indukčnosti, narůstají problémy se skinefektem. Právě kvůli úbytkům napětí na rozptylové indukčnosti, jejíž reaktance s rostoucím kmitočtem roste, mají výstupní transformátory hudebních zesilovačů prokládaná vinutí.

Naposledy upravil elektrosvit dne ne únor 10 2019, 13:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 13:21    Předmět: Citovat

Ale to nebyla otázka na Tebe
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 13:26    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Jen se ptám.

Ne, ten co nepochopil je úplně mimo toto fóru (bacha, je to opět dvojsmysl). Reálně je to jinak. Prostě nepochopil, že názor jednotlivých uživatelů EB není nějakým globálním názorem fóra EB, i když to neustále a dokolečka opakuje. Dává tím nepřímo najevo, že jemu se to stát nemůže. Což je pravda, ta halda botů u něj na fóru má úplně jiný starosti.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 13:35    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
... bez jádra obejít ekonomicky přijatelným způsobem nelze - kdyby to možný bylo, proč by potom všecky energetický společnosti používaly trafa s jádrem ....????

Energetický společnosti taky lejou do trafáků volej, takže se dá říct, že výkon se přenáší taky volejem. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 13:39    Předmět: Citovat

Vím, že nebyla. Ale radši jsem odpověděl dřív, než náš ryzí praktik vymyslí nějakou novou teorii. Dále tvrdil, že nefunguje transformace bez jádra. Dovolím si oponovat. Už jsem zmiňoval telky se vzduchovým VN trafem. Dále indukční varné desky: Primární vinutí tvoří vf. lanko, sekundární vinutí (závit nakrátko) tvoří kastról. Žádné jádro tam není. A gigahertzy taky ne. Pak různé vf. ohřevy při zpracování železa, bezdrátové dobíjení telefonů atd.

Naposledy upravil elektrosvit dne ne únor 10 2019, 13:46, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15, 16, 17  Další
Strana 5 z 17

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.33 sekund