Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odkazy na staré tabulky elektronek

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2019, 4:23    Předmět: Odkazy na staré tabulky elektronek Citovat

Naskenoval jsem nějaké staré dokumenty /než se definitivně rozpadnou stářím, nebo zhnědnou tak, že z nich už nic nedostanu/, které mohou některým restaurátorům zvláště s náhradami či záměnou za podobné typy významně pomoci.
Snad mi odpustíte, že jsem v rámci zachování čitelnosti všechno skenoval jako čb fotografie, mírně parametrově upravil a srovnal už při skenování a nazvětšoval malé formáty ala A5 na standardní formát A4. I když tím vystoupily některé chyby a hlavně stáří papíru, tak je to mnohem lépe čitelné, lépe se to i srovnávalo do skeneru.
Původní papír má totiž barvu od silné kávy s mlékem až téměř po barvu mléčné čokolády. Tisklo se na to, co se sehnalo a nejspíše to byl novinový papír...Tehdejší informační hodnota byla obrovská a nejspíš nikdo nemyslel na to, že to bude muset vydržet ještě dalších 70 let. Naštěstí vydrželo...

Jako první, úplně nejstarší, jsou "Technické zprávy č. I./1947 od firmy E. Fusek Praha. Jde o nepříliš rozsáhlý, ale daty doslova nabitý dokument, který obsahuje data všech podstatných a rozšířených, amerických i německých vojenských elektronek.
Válely se jich tu po válce mraky. Pan Fusek s nimi jednak obchodoval a jednak dvorní konstruktér Sláva Nečásek pro firmu Fusek sháněl nejen data o těchto elektronkách, ale hlavně stavěl, ověřoval, upravoval a pak i zveřejňoval konstrukce s nimi. Případně Sláva Nečásek popisoval všechny účinné a obecné postupy při nahrazování "civilních" evropských elektronek vojenskými. Evropských elektronek byl dva roky po válce velký nedostatek a mnohé přijímače proto mlčely.

https://uloz.to/!IpY4O7pZRXH8/tabulky-fusek-1947-zip velikost asi 27MB.

Další dokument je katalog elektronek TESLA, které aktuálně byly ve výrobě, popř. se vyráběly náhrady. K dokumentu bohužel chybí obálka - a tak vlastně ani já nevím, o jaký dokument přesně jde. Mnozí zkušení ho jistě poznáte. Jisté je jen to, že byl opravdu často v nějaké opravně používán.
Na chybějící obálce, nejspíše na její 2. vnitřní straně chybí pro mnohé důležité vysvětlivky. Co který řádek a údaj u té které elektronky přesně znamená a zda je to údaj charakteristický či mezní. Myslím ale, že zkušení elektronkáři se v tom dokumentu budou orientovat celkem dobře.
Já přes "bedýnky" zkušený příliš nejsem a celkem mi to také šlo, lze se v tom tedy zřejmě orientovat dobře.
Od všech typů uvedených elektronek je vzadu zapojení všech patic i s vysvětlivkami a rozměrovými náčrtky patic.

https://uloz.to/!fsLnjZl3oSVh/elektronky-tesla-zip velikost okolo 67MB

Dalším, snad pro Vás všechny užitečným dokumentem, je všeobecně známý sešitek č. 10 z řady sešitů 1-49, které jsou známé pod názvem "Stavební návod a popis".
Sešitek č. 10 se jmenuje "Náhradní elektronky".
Naskenoval jsem obálky tří vydání, která mám ve vlastnictví a naskenoval jsem i úvod těch tří, z celkem čtyř vyšlých verzí.
Naskenován je kompletní vnitřní obsah úplně první vyšlé verze tohoto sešitu, nazvaného ještě "Radioamatérská škola" s červeným pruhem a desítkou v červeném kroužku.
Druhá vyšlá verze už červený kroužek kolem č. 10 nemá, úvod i obsah je mírně zjednodušen.
Poslední, čtvrtá verze se už jmenuje klasicky "Stavební návod a popis 10" a od té první verze Radioamatérské školy se rovněž významně liší - to podle toho, jak intenzívně "úřadoval" bolševik, co se ještě smělo a co už ne.
Poprvé a podruhé se sešit tedy jmenoval a vyšel pod názvem "Radioamatérská škola" a zřejmě šlo ještě o léta, kdy nikomu moc nevadila reklama, lidé na ni byli z 1. republiky i Protektorátu zvyklí.
Srovnejte si prosím obsah toho všeho, co vešlo na 1. stranu obálky první verze tohoto sešitku s poslední verzí.
Ta zřejmě vyšla už po měně v r. 1953.
Na poslední straně obálky je totiž ceník elektronek - ceny, uvedené v prvním vydání se od posledního vydání ale opravdu velmi významně liší..

https://uloz.to/!XzUHyXvncSEV/radioamaterska-skola-10-zip, objem okolo 126MB.

Také další dokument vyšel ve dvou, mírně odlišných verzích. Poznáte je od sebe už podle první strany obálky.
Starší verze, která obsahuje mírně více podrobností a obecně je napsána hezčí češtinou, je nazvaná "Příručka k nahraŽování elektronek" - i s tím háčkem nad písmenem Z ve slově "nahražování".
První verze Příručky je tedy zde:

https://uloz.to/!JCw5hfnUGWXo/prirucka-pro-nahrazovani-elektronek-i-zip velikost přibližně 63MB.

Novější verze už háček ve slově "nahražování" nemá, je opět mírně zjednodušená a zřejmě byla i méně zajímavá, neboť nebyla tolik opotřebena používáním, jako všechny ostatní dokumenty.
Druhá, novější verze je tedy zde:

https://uloz.to/!W6ZFda0YbQsU/prirucka-pro-nahrazovani-elektronek-ii-zip velikost je přibližně 66MB.

Velikosti souborů jsou vskutku značné a je to tím, že jsem se snažil je převést do formátu .pdf v maximálně možné kvalitě.
Jak si kdo soubory pro uložení zredukuje či zkomprimuje, nechám samozřejmě na každém. Šikovně udělaná komprese ani nemusí být příliš poznat, ale komprese je komprese, likviduje některé, podle komprimačního programu "nepodstatné" detaily, které se pak při čtení mohou ukázat podstatnými, jak jsem měl možnost se přesvědčit.
Utrhané patky patkového písma a "komprimované" řádky tak, že polovina řádku prakticky chybí - to není nic, co by se mi líbilo.
Ale chápu, že mnohým to pro archivní účely vadit nemusí a stačí jim to tak.

Chystám ještě naskenování dvou německých katalogů elektronek.
Jde o katalogy dvou velkých fabrik v sovětské zóně Německa, později sloučených do konglomerátu RFT, které až do konce 50. let, možná i déle chrlily ve velkých počtech buď atypické elektronky, anebo elektronky nenahraditelné pro armády VS.

Tentokrát jsem si pro zajímavost psal hodiny, které u skenování výše linkovaných pěti dokumentů strávím.
Nechtělo se mi tomu po sečtení věřit, ale hodiny jsem si psal poctivě.
Celkem 16h a 45 min čistého času na těchto pět dokumentů. Včetně těch opravdu nejnutnějších úprav ve Photoshopu - pokud byl např. dokument hodně zašpiněný používáním a bylo třeba jej kousek po kousku vyčistit.
Je to pálka, ani já jsem tolik nečekal. Je to ale tím, o jak staré dokumenty jde, nakřivo sestřižené i nakřivo v tiskárně vysázené, takže se kolikrát nebylo čeho "chytit" - většinou to bylo podle nějaké nejrovnější, vodorovné či svislé linky. Nedao se spolehnout ani na pravoúhlost tabulek - ty byly totiž nejhorší...

Ve volných chvílích tedy budu ještě skenovat ty dva německé katalogy a souběžně s tím už začnu skenovat všechno, co kdy kde napsal pan Jiří Janda. Už to mám shromážděno, je toho tedy šílená hromada a budete se opravdu velmi divit, za čím vším Jiří Janda jako výhradní autor stojí.
Byl to neskutečně tvůrčí a činorodý člověk a naštěstí nám toho po něm zůstalo hodně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2019, 8:01    Předmět: Citovat

Leoši díky moc, to se bude hodit! Nejvíce mě zaujal ten první dokument od Eduarda Fuska, o E. Fuskovi jsem si dokonce musel najít i nějaké povídání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mojza



Založen: Sep 01, 2006
Příspěvky: 337
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2019, 10:43    Předmět: Citovat

Záslužná práce pro bastlíře, díky moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondras_Ch



Založen: Mar 04, 2017
Příspěvky: 171
Bydliště: Úpice

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2019, 17:59    Předmět: Citovat

Díky Leoši, dobrá práce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2019, 19:18    Předmět: Citovat

Děkuji moc, tohle se mi bude určitě hodit. Opravdu záslužná práce!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MajklR



Založen: Feb 16, 2006
Příspěvky: 379
Bydliště: Olomouc 9

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 10:47    Předmět: Citovat

Dobrá práce, díky, dovolím si tvrdit, že nejkrásnější pohled je na nažhavenou elektronku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund