Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynový kotel Dakon Unical DUA - kolísá tlak

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 12:58    Předmět: Plynový kotel Dakon Unical DUA - kolísá tlak Citovat

U kotle Dakon Unical DUA (topení + ohřev vody s bojlerem) mi začal výrazně kolísat tlak. Večer, když kotel topí a je vyhřátý, je tam tlak kolem 1,5 bar. K ránu, když kotel celou noc netopil, je tam tlak sotva 0,7 bar a kotel se nechce zapnout. Když jsem se to pokusil vyřešit dopuštěním vody dopouštěcím ventilem, kotel se po zvýšení tlaku sice zapnul, ale za chvíli tlak vylítl hodně přes 2 bary, takže jsem zase vypouštěl vodu.

Všichni servisáci v okolí tradičně buď neberou telefon, nebo jsou vytížení, tak jsem to zkusil řešit sám. Napadlo mě, že je to způsobeno malým tlakem v expanzce. Vzal jsem obyčejnou pumpičku na kolo a zkusil jsem ji dofouknout. Krásně to šlo, přifoukl jsem to tak, že tlak vylezl na 1,5 bar a celkem stabilně tam drží.

Jenže nejsem profík a nevím, jestli jsem udělal dobře. Byl to správný postup?

Pak mě zarazila ještě jedna věc. Když jsem nasazoval pumpičku na spodní ventilek expanzky, vystříkla na mě z ventilku voda. To mě překvapilo, myslel jsem, že expanzka je nějak rozdělená a ta část, kde je ventilek, obsahuje jen vzduch. Taky když jsem ji dofukoval, zřetelně bylo slyšet zvuk bublin stoupajících uvnitř expanzky od ventilku vzhůru.

Poraďte mi, prosím, je to v pořádku?

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 13:19    Předmět: Citovat

Guma v expanzce ti asi praskla. Takže musíš upustit vodu, abys ji mohl odmontovat. Potom teprve (bez vody) natlakuj expanzku na tu 1 atm. nebo kolik je psáno. Pokud bude držet tlak, tak je ok jinak ko. Pokud bude ok, tak se voda doplňuje na tlak o 0,5 atm. vyšší než je v expanzce a za studena při vypnutém kotli. Poté musíš provést odvzdušnění na radiátor, které to umožní.
Jinak ti může blbnout i trojcestný ventil, termostat, kontrolní spínač množství vody v oběhu topení. Ale jen může, to si musíš už zkontrolovat i preventivně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 13:22    Předmět: Citovat

Voda za membránou v expanzi samozřejmě být nemá. Zřejmě je vadný měch, což je dost častá závada. Jinak se nepřipojená !! expanze tlakuje zhruba na 0,7 hodnoty provozního tlaku. Nové expanze bývají nafouknuté z výroby a tlak je tedy vhodné před připojením upravit. Doporučuju expanzi připojit k systemu topení přes kohout, který má na straně k expanzi ventilek. Usnadní se tak kontrola i výměna v budoucnu... Idea
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 13:25    Předmět: Citovat

Měl jsem obdobný problém u Dakon PTE 8M.

Nechal jsem kotel zcela zchladnout. Vypustil jsem vodu z kotle, odšroubováním zátky filtru před čerpadlem. Expanzní nádobu napumpoval, myslím na 0,8 ATM (tlak jsem změřil automanometrem). Sundal jsem krytku z automatického odvzdušňovacího ventilu na vrchu kotle (nevím, proč tam byla (?), mám ji teď sejmutou natrvalo), našrouboval zátku filtru, napustil vodu do systému na tlak 1 - 1,2 ATM, odvzdušnil radiátory, opakovaně, dopustil...

Tlak už dobrý rok drží na 1 ATM Very Happy , jen jednou za pár dní / týdnů odvzdušňuji na topném žebříku v koupelně.

Taky jsem zprvu podezíral expanzní nádobu, taky si myslím trochu odfoukla "mokra", ale asi jen zkondenzovaná voda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 14:19    Předmět: Citovat

Nagant napsal(a):
....myslím trochu odfoukla "mokra", ale asi jen zkondenzovaná voda.


Vodu z expanze z podventilku vypust všechnu, vodu nestlačíš. Ať má vzduch za membránou prostor...

_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 14:41    Předmět: Citovat

To jsem, myslím, udělal, že pak šel jen vzduch.
Taky jsem nejdřív pumpoval vzduch do expanzky s napuštěným okruhem Confused, ale to se nějak těžko poladí, aby to fungovalo dobře, jak při ohřívání, tak při chladnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 529

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 16:35    Předmět: Citovat

Nagant napsal(a):
Tlak už dobrý rok drží na 1 ATM jen jednou za pár dní / týdnů odvzdušňuji na topném žebříku v koupelně.


Že to drží tlak neznamená, že expanze je OK. Expanze se dá změřit pouze odpojená (Jinak měříš tlak vody v systému)

A stále z toho jde vzduch? To je divné.

Jinak expanze se dofukuje nepřipojená, konkrétně u Dakona Dua je nejednodušší povolit trubku z expanze u dolní armatury (v cestě by neměl být trojcestný ventil). Teprve pokud expanze drží tlak nepřipojená, tak je OK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 17:29    Předmět: Citovat

Nagant napsal(a):
A stále z toho jde vzduch? To je divné.
Co je na tom divného? Dopouští vodu, někde a nějak to má připojené. Nějaká ta bublina v tom rozdělení asi bude než to tam napustí. Já např. dopouštím hadicí z vodovodní baterie, kterou tam musím připojit místo toho vyústění, protože to tak předtím vymysleli, a vzduch se tam prostě dostane vždycky. Odvzdušním na radiátoru a zbytek nechám na odvzdušňovači v kotli (bez čepičky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 17:33    Předmět: Citovat

witt napsal(a):
Že to drží tlak neznamená, že expanze je OK. Expanze se dá změřit pouze odpojená (Jinak měříš tlak vody v systému)

Však proto jsem psal, že musí odpustit vodu, aby natlakovat pumpou jen expanzku. Pokud potom změřený tlak na ní je stejný i za půl hodinky, tak je v pořádku. Nemyslím tím samozřejmě to, že by např. její obal nemohl dál rezavět, ale to je o něčem jiném. Však psal, že dříve to nevěděl a pumpoval do ní při vodě v systému. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 529

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 18:10    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Nagant napsal(a):
A stále z toho jde vzduch? To je divné.
Co je na tom divného? Dopouští vodu, někde a nějak to má připojené. Nějaká ta bublina v tom rozdělení asi bude než to tam napustí. Já např. dopouštím hadicí z vodovodní baterie, kterou tam musím připojit místo toho vyústění, protože to tak předtím vymysleli, a vzduch se tam prostě dostane vždycky. Odvzdušním na radiátoru a zbytek nechám na odvzdušňovači v kotli (bez čepičky).


psal, že tlak to drží, takže usuzuji, že nic nedopouští. Pokud tomu každotýdennímu odvzdušňovádí předchází dopuštění vody, tak se tuplem něco v nepořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 18:13    Předmět: Citovat

Ne, nic nedopouštím. Já problém nemám, jen jsem popisoval své zkušenosti a slepé uličky původnímu tazateli. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 19:21    Předmět: Citovat

Tak to jsem asi špatně četl. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1729
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 20:37    Předmět: Citovat

tomas001 napsal(a):
Pak mě zarazila ještě jedna věc. Když jsem nasazoval pumpičku na spodní ventilek expanzky, vystříkla na mě z ventilku voda.
V priestore za ventilkou voda nemá čo hľadať, ani nakondenzovaná.. z výroby býva expanzka nafúkaná dusíkom. Až chceš odskúšať tesnosť membrány v expanzke, vypusti z nej tlak vzduchu - vykrúť ventilku a sleduj či nebude vytekať voda. Tlak v kúrení udržuj okolo 1 atm.
Pokiaľ nezaznamenáš výtok vody,je to OK. Môžeš natlakovať expanzku - zatvor vstup a výstup kúrenia (ventilmi na vstupe peci), otvor poistný ventil a tým vypustíš tlak vody z obvodu kúrenia v peci - poistný ventil nechaj otvorený.
Potom nafúkaj pumpou expanzku (ventilku radšej vymeň za novú) na tlak 1,2 až 1,5 atm (voda cez poišťák musí pri tom vytekať - vytiecť by malo okolo 6-7 L vody).
Po nafúkaní zatvor poistný ventil a dopusti vodu na tlak 1 atm. Cez samoodvzdušňovací ventil prevažná časť vzduchu ujde a čiastočne sa systém odvzdušní. Potom otvor vstupný a výstupný ventil kúrenia a prípadne ešte dopusti vodu na príslušný tlak. Tlak v kúrení môžeš teraz dať aj trochu väčší (1,5 atm) lebo po spustení pece a úplnom odvzdušnení systému ešte trochu klesne.
TU máš kompletný návod na obsluhu a údržbu kotla aj s objednávacími číslami komponentov, pre prípadnú výmenu expanzky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mina



Založen: Apr 22, 2013
Příspěvky: 74
Bydliště: ludeřov 54

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 12:14    Předmět: Citovat

Zřejmě to bude expanzomatem novy cca 1600kč.
Podle stáří kotle to může být i prorezlou trubkou ve výměníku.
Tlak se zvedá na tlak přes 3Bary
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1729
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 13:40    Předmět: Citovat

mina napsal(a):
Tlak se zvedá na tlak přes 3Bary
asi som nepostrehol...komu to tak "zvedá: tlak ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund