Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

odpor - barevný kód začíná černou
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 12 2019, 21:20    Předmět: Citovat

Myslel jsem to jinak. Že vezmeš odpor o známé hodnotě 1k00 a přístroj by měl ukázat údaj 1000. Když vezmeš 560 Ohmů, ukáže se 560 atd. Mělo by to být lineární. Nepotřebuješ k tomu ampérmetr.
Když vezmeš odpor 2k7, přístroj by měl ukázat 2700. Což podle mě není možné, protože tak vysoké měřící napětí při zachování konstantního proudu k dispozici není. ....Edit: Kromě toho je to mimo rozsah převodníku , který počítá do1999..... což mi mělo dojít hned

Proud typicky 1,00mA by měl být konstantní od zkratu až do nějakého limitního napětí. Jelikož jsi naměřil různé proudy i při malých odporech, bude to asi chybnou metodou. Nevím co znamená "změřeno přes trimr".


Naposledy upravil PavelFF dne st únor 13 2019, 13:04, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: út únor 12 2019, 23:20    Předmět: Citovat

Měření přes trimr - místo odporu 1K nebo 2k7 atd je tam trimr(potenciometr) nastavený na uvedené hodnoty odporu. Je to stejný jako odpor, který momentálně této hodnoty po ruce nemám.

Při minulým měření jsem propojil M890G a DT830D+ a proud jsem měřil pro každý měřák zvlášť( na porovnání)

Tohle je teda už měřený přímo bez propojení, jak jsi chtěl:
Lineární to rozhodně teda není na M890G(!?), na DT830D+ se zdá, že ano.
diodový test:
ODPOR / M890G / DT830D+
----------------------------------
1K / 863/ 1000
1K9 / 1273 / 1944
2K0 / 1297 / přeblikává už 1 a 1995
2K7 / 1471 / 1
7K3 / 1996 / 1

U toho M890G musí být snad teda nějaký dělící/násobící koeficent , nebo bůhví co? Very Happy

EDIT://
Oba dva MM měří odpory stejně(odchylka je zanedbatelná - max 0,01).Že by jeden naměřil víc a druhý míň se dá vyloučit.


Naposledy upravil kh55 dne st únor 13 2019, 0:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 13 2019, 0:17    Předmět: Citovat

M890G neznám. Asi je moc sofistikovaný. Ale řada 830 využívá vrozených vlastností IO 7106 a nepotřebuje k tomu žádné další aktivní součástky. Kdysi jsem proud pro testování diod měřil na několika kusech DT830 a byl u všech 1mA s tolerancí asi do dvou procent, jestli ne lepší.
Cos naměřil za proudy občas nedává smysl. Uvědom si taky, že tento ampérmetr může mít úbytek až kolem 200mV.

Kdybych měl v dosahu svůj bastlířský kutloch, tak bych všechno mohl snadno ověřit, ale jsem teď mimo domov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st únor 13 2019, 2:57    Předmět: Citovat

Úbytek tam podle těch naměřených hodnot určitě na něčem musí být. I když zase si říkám, že by to na ton MM, kterej měří, mělo být nějak ošetřený. Ampérmetr by obvod teoreticky ovlivňovat neměl.

Když jedním MM(DT830) nastaveným na DCV změřím napětí mezi měřidly druhého MM(M890G), nastavenýho na DCA(mA), naměřím OmV.
Po přepnutí DT na měření odporu naměřím na DT 103 Ohmu a na M890G proud 1,5mA.
Po přepnutí na diody(DT) naměřím na DT 102 a na M890G proud 1,14mA.
----------------------
To samé, ale teď prohodím MM
Když jedním MM(M890G) nastaveným na DCV změřím napětí mezi měřidly druhého MM(DT830D), nastavenýho na DCA(mA), naměřím OmV.
Po přepnutí M890G na měření odporu naměřím na M890G 11,3 Ohmu a na DT830D proud 0,39mA.
Po přepnutí na diody(M890G) naměřím na M890G 15(bzučí) a na DT830D proud 1,3mA.

Takže tam je rozdíl měření
v odporech 102(103) : 11(15)
a
v proudu 1,5mA(1,14mA) : 0,39mA(1,3mA).

Takže tohle asi nebude příliš vhodná kombinace MM na vzájemná měření.
Když měřit tímto způsobem, tak opravdu by měly být oba měřáky asi stejný, aby to měřilo správně.

EDIT://
Ale zase když se to vezme u toho prvního měření tak, že naměřené hodnoty jsou výsledkem odečtu těchto rozdílů, vzájemný poměr mezi výsledky obou měření potom zůstane stejný a hraniční hodnoty napětí by potom snad měly odpovídat realitě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 13 2019, 13:54    Předmět: Citovat

No, nevím cos naměřil a jak to vyložit. Mám raději schéma než slovní popis. Některé věci smysl dávají , jiné ne. Pokud navzájem propojuješ dva multimetry do sebe, musíš tušit, co se děje a co zobrazený údaj znamená.

Pokud chceš zjistit, jestli není jeden z měřáků vadný, tak zapoj oba jako ampérmetry do série a pusť vhodný proud. Musejí ukazovat stejně s tolerancí kolem 1-2%. Ale ne 13%.

To samé u kontroly voltmetrů, jen je zapojíš paralelně. Tak odhalíš hrubou chybu. Naneštěstí nepoznáš, který z nich je špatnýSmile

Při testu kontinuity diod zapoj místo diody odpory 100 - 500 - 800(jakékoli podobné, ale aspoň 3 hodnoty daleko od sebe) a zjisti, jestli údaj na displeji lineárně odpovídá. Mělo by tomu tak být i na M890G. DT830 se jeví být OK, ale M890 je divný. Zkoumat napětí nad 1V asi nemá cenu, protože nesvítivé diody při proudu 1mA nikdy nebudou mít vyšší úbytek. Na zkoumání kontinuity LEDek obvod není určen a ověřovat kontinuitu ledky nedává smysl. Měřák už nedodá konstantní proud a zobrazený údaj je jen nedefinované cosi.

Ještě poznámka k napájení. Někdy je 9V baterka už slabá a měřák začíná kecat, ale ještě nesvítí indikace vybité baterie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st únor 13 2019, 18:40    Předmět: Citovat

Dole je přehledný "schéma", jak a co bylo naposled měřeno Smile

Baterky jsem minulý týden v obouch měnil za nový, v tom problém nebude.
DT: Asi to je teda běžný omezení toho obvodu a já měl dřív vidiny(?).Je pravda, že mi DT ležel několik let v šufleti a používal jsem jen M890G.
Možná jsem si to stabilní zobrazování hodnot LED splet s ním, čert ví.

Nebo to mají ještě na svédomí ty kondíky, jak již je ve světě elektroniky tradiční(?).
Kdyby mi tohle dělal monitor u PC ,tak bych šel zákonitě a na jisto po nich. Very Happy
Ale tyhle blechy při odpájení určitě zasyčí a bude po nich a nejsem si jistý, zda je potom nahradím těmi správnými. Bylo by to naslepo a do toho se mi moc nechce.
To raděj oželím ty diody.

Psal jsi, že jsi ten DT830 ale měl(nebo ještě máš?). Nevzpomeneš si, jestli ti ty hodnoty LED zobrazoval? Mohla to být jiná revize, která to uměla.
M890G je evidentně v pořádku. Všechny hodnoty proudu i napětí jsou při měření v seriovém(I) i paralelním(U) zapojení stejné jako u DT(tolerance 0%).

Test diod:
ODPOR /M890G
100 / 124
200 / 242
300 / 341
400 / 439
500 / 523
600 / 606
700 / 678
800 / 744
900 / 809
1000 / 867

M890G používá při měření asi jen jinou logiku. Zlom nastává od 600+ Ohm, kdy už zobrazuje hodnoty nižší.
Asi tam je nějaký logický dělič, aby to mohlo měřit vyšší hodnoty.

"Naneštěstí nepoznáš, který z nich je špatný"
To nevadí, stačí jen poznat, jestli jsou oba dobrý Very Happy



SCHEMA2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  85.07 kB
 Zobrazeno:  87 krát

SCHEMA2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 13 2019, 20:27    Předmět: Citovat

Umíš hezké obrázky. Hned je to jasnější.

Můj předpoklad, že měřicí proud v poloze "diody" je konstantní, u M890 evidentně neplatí. To jsem si myslel docela blbě. Zřejmě pod vlivem jiných měřáků. Pro daný účel to je jedno.

Ale obrázek vlevo dole ukazuje, že buď ani DT830 neumí konstantní proud 1,0mA při úbytku 100mV nebo měří M890 blbě proud. Ampérmetr M890 ukazuje 1,14mA, ale úbytek je podle DT830 jen 102mV. Dohromady to nesedí. Zkus na DT830 zapojit odpor 100, kolik ukáže displej.

Když multimetr ukazuje správně volty a ampéry, tak v něm vadné kondenzátory nebudou. Kromě toho tam ani žádné elyty nejsou.

Zkus vzít červenou ledku, připoj ji na voltmetr na nejnižší rozsah a strč ji pod silné svítidlo( a musí být zapnuté). Možná něco naměříš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: čt únor 14 2019, 0:36    Předmět: Citovat

Elyty tam sice nejsou, ale jsou tam ty hnědý SMD blechy, který se patrně týkají jen obvodu pro diody.
Dáš ruku do ohně za to, že jim nic není?

U DT jsou hodnoty od 0 do 1999 Ohm lineární. Od cca 1300 je tam jen malá odchylka +5 Ohmů.
takže 100/100

musí být zapnuté...tak to by mě teda určitě nenapadlo Very Happy
U červené 3mm LED jsem naměřil po osvitu LED USB lampou s 6-ti supersvítivými SMD diodami 1,4mA.
edit: chyba, 1,4 mV

Ale...
červená LED byla ke krytce nad diodami přitisklá a napětí tam nevzniklo díky osvitu, ale díky rozdílu teplot po jejím zahřátí teplem sálajícím z diod.
Ve vzálenosti červ.LED nad cca 1,5 cm od sv. diod už žádný napětí, který postupně klesalo, i přes silný osvit nenaměřím, ale na ruce ještě teplo z diod vnímám.
edit: beru zpět, s tím teplem to je blbost, každopádně je to zajímavý.

V tom MM, jak jsi psal, muselo být něco jako optočlen. Tohle by měření ovlivnit určitě nemělo.

Ještě jsem jednou pro jistotu přeměřil to, co je na obrázku vlevo dole a vpravo dole...
Sorry, ale zjistil jsem, že jsem proud na M890G měřil v rozsahu 2mA a na DT omylem v rozsahu 20mA.
U proudu to ničemu nevadí, ale má to vliv na měřený odpor a úbytek napětí - tyhle hodnoty se totiž mění v závislost na nastaveným rozsahu(toho jsem si bohužel nevšimnul).

Takže na tom obrázku vlevo je to tedy celý dobře, vpravo je teď ale změna.
ODPOR: M890G: 100 / DT: 0,39mA
DIODY - M890G: 127 / DT: 1,25mA

Teď je to oboje změřený správně v nastaveným rozsahu proudu 2mA

EDIT://
v každým rozsahu jsou jiný odpory, tohle myslím takhle nepude...., stává se to už nepřehledný

rozsah 20mA:
---------------
ODPOR DT: 13 / M890G: 1,58mA | M890G: 11,3 / DT: 0,39mA
DIODY DT: 12 / M890G: 1,18mA | M890G: 15 / DT: 1,3mA

rozsah 200mA:
-----------------
ODPOR DT: 4 / M890G: 1,5mA | M890G: 2,2 / DT: 0,3mA
DIODY DT: 3 / M890G: 1,1mA | M890G: 3 / DT: 1,2mA



SCHEMA2-oprava.jpg
 Komentář:
Oprava hodnot vpravo z rozsahu měření 20mA na 2mA
 Velikost:  91.69 kB
 Zobrazeno:  88 krát

SCHEMA2-oprava.jpg




Naposledy upravil kh55 dne pá únor 15 2019, 0:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 14 2019, 10:48    Předmět: Citovat

Ruku za kondenzátory do ohně nedám, určitě ne svoji. Ale nevidím žádný důvod do nich šťourat. Vždyť DT830 funguje správně. Měří všechno jak má.

Mám pochybnosti o M890. Rozpor je v obrázku vlevo dole. Právě jsi potvrdil, že DT830 v diodovém testu po zatížení odporem 100 ukazuje číslo 100. Což znamená, že na odporu 100Ohm je napětí 100mV. Takže proud musí být 1,0mA. Jenže proud na displeji DT890 je 1,14mA. Odchylka 14% ! DT830 ukazuje úbytek napětí 102mV, což je odpovídající.


S osvětlením LED jsem to myslel tak, že každý polovodičový P-N přechod generuje při osvětlení nějaké napětí. A když jsi měřil ledku a číslo na posledních dvou místech ze čtyř lítalo, mohlo to být vnějším světlem. Jestli máš doma klasickou žárovku nebo až bude svítit slunce, tak to vyzkoušej. I usměrňovací diody ve skle(1N4148) by to mohly dělat.
Kdysi byl ve starém Amáru (časopis) návod, kterak si vytvořit fototranzistor z obyčejného tranzistoru upilováním plechového krytu. Tehdy nebyly tranzistory zalité v plastu jako teď.


A když se ti dostane světlo na čip ICL7106, kde je to samý přechod a tranzistor, tak se stane, že obvod měří chybně v závislosti na intenzitě světla. Mně se to stalo. Shora je sice nad čipem černý flusanec, ale zespodu je tenká deska sklotextitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt únor 14 2019, 11:03    Předmět: Citovat

Niektoré diódy sú dosť teplom závislé. Napríklad schottky 3A (typ už neviem, zo zdroja LCD TV) stačí zohriať teplom ruky, a už ukazuje aj o 50 jednotiek inak. Po odpájkovaní keď bola ešte teplejšia ukazovala snáď o 200 čísiel inú hodnotu.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 14 2019, 11:34    Předmět: Citovat

Teplotní závislost křemíkového přechodu je skoro 2mV (možná 1,6) na stupeň C a v určitém rozsahu teplot je docela lineární. V některých konstrukcích se používá Si dioda jako teplotní čidlo. Kdysi jsem si postavil trojmístný digitální teploměr s C520 podle Amára. Čidlo je obyčejná Si dioda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: čt únor 14 2019, 22:30    Předmět: Citovat

Pokud M890G měří blbě, tak asi jenom teda v tomhle propojení, protože v normálním provozu měří krom těch diod vše stejně jako DT.(proud, odpor, napětí).
Je pravda, že na něm u nízkých rozsahů lítají naprázdno hodnoty, ale po spojení kontaku měřidel je tam 0, stejně tak se stane při měření-začíná od nuly.
edit: lítá to u voltmetru, ne u ampérmertru,nejednoznačně jsem se vyjádřil

Takže kde/v čem může být problém?
Osobně si myslím, že M890G používá jinou techniku měření, nepočítá se s tím, že bude proměřován jiným MM či měřit jiný MM a po připojení k DT se to pouze potvrdí.
Na tom, že mám pravdu ale netrvám, protože tam tu nepřesnost sám vidím, ale netuším, když to měří jinak dobře, kde hledat v M890G chybu. Very Happy

Na M890G jsem ještě pro jistotu zkontroloval desku, zdá se vpořádku, spálenýho nic nevidím, akorát je tam jeden podezřelej SMD odpor R70(viz obrázek a šipka). Je bez potisku, čistá bílá keramika,zcela bez barvy.

Hodím sem screen M890G, nikde jsem na tento typ na internetu nenarazil, tak se to snad bude někomu hodit.
Mám ho vylepšenej o EGO/510 závit na měření odporu spirály e-cigaret Very Happy

Na M890G je na netu sice více typů schémat, ale na tenhle typ bohužel žádné.


schottky jsem nezkoušel, ale u té červené LED jsem teplo vyloučil, protože jsem ji zkoušel žhavit teplotou mnohem vyšší než co byla při osvitu LED a naměřil jsem 0.00mV. (dioda je přitom funkční stále, nespálil jsem ji)
Takže ta červ. LED mohla jedině reagovat na nějakou složku toho světla, ale určitě ne na teplo, jak jsem si původně myslel.

Ano, slunce, klasická pokojová žárovka(žlutý světlo) dodává fotorezistoru/fotodiodě mnohem víc energie než sebezářivější bílý světlo(zářivky,LED), to jsem si už nedávno ověřil při testu s fotodiodou.
Ale u klasické LED je to právě naopak - na červ. LED, téměř přitisklé k rozpálené 25W žárovce jsem naměřil sotva 0,5mV a po "odlepení" od žárovky už vůbec nic. Nene, ani tohle by měřák neovlivnilo Very Happy

V pokoji mám zářivku a vzhledem k zjištěným hodnotám z těchto měření se dá její ovlivnění měření jednoznačně vyloučit.


Naposledy upravil kh55 dne so únor 16 2019, 7:04, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt únor 14 2019, 23:21    Předmět: Citovat

To biele je klasický SMD odpor, akurát je opačne, popisom dolu. A je tam taký ešte jeden nadivoko.

Skôr ma upútal R91 (nachádza sa pri VR6), akoby bol poškodený.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 0:18    Předmět: Citovat

R91 je dobrej, má přesně tolik, co o sobě píše - 33K.
Byl jen zapatlanej z výroby tavidlem(viz zapatlání čísla 1 v označení R91).
R70 má 90 Ohmů.
edit: není to tavidlo,ale lak. Zalakovaný jsou skoro všechny SMD.

V průběhu dne tam zkusím proměřit, co pude, ale myslím, že tam stejně nic špatnýho nenajdu.



R91-BEZ LAKU.jpg
 Komentář:
odlakováno :)
 Velikost:  119.43 kB
 Zobrazeno:  117 krát

R91-BEZ LAKU.jpg



LAK.jpg
 Komentář:
Takhle hnusně to vypadá, když se to nafotí pod jistým úhlem. Když jsem to uviděl, tak jsem si prvně myslel, že je něco s foťákem :)
 Velikost:  232.18 kB
 Zobrazeno:  111 krát

LAK.jpg




Naposledy upravil kh55 dne pá únor 15 2019, 13:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2019, 11:57    Předmět: Citovat

Obrázek vlevo dole mi stále nedává smysl. Není to možné. Na takový měřák není spolehnutí, dokud se nezjistí příčina.

Píšeš, že údaj ampérmetru M890 bez přítomnosti měřeného objektu je nenulový a přeskakují nějaká čísla. To je další podivnost. Uvnitř je bočník 100Ohm. To je pro měřidlo s obrovským vstupním odporem skoro zkrat.

Zapoj znovu kombinaci vlevo dole a přepóluj ampérmetr. Ukazuje v obou polaritách stejně 1,14? I když lehce hýbeš otočným voličem?

Zapoj oba ampérmetry do série a ověř shodu při malých proudech kolem 0,1mA až 1mA v obou polaritách.

Já tě úkoluju jak ve škole. Jestli je ti to blbý, tak se na mě už vyprdni. Trochu se nudím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund