Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

odpor - barevný kód začíná černou
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4955
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 22:15    Předmět: Citovat

Prepálený SMD odpor ešte poznám. A ešte som nevidel termistor, ktorý by sa mu podobal. Ako RT daj 1K5 rezistor (čo najpresnejší), a máš opravené. Mám presne ten istý merák, rovnaká doska, prečo by tam bolo niečo iné. Pozri moje foto, je to to isté. Čo som náhodne pozrel niekoľko odporov, tak majú rovnaké hodnoty ako u teba.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 12:48    Předmět: Citovat

PotPalo:

Máš pravdu, díky.
Krátery na RT ale opravdu nejsou - je to jen odlesk ze zbytku lesklého potisku. Když jsem přejížděl povrch jehlou, nikde se nezasekla.
Povrch je ale hrubší, pod lupou jsem si všimnul, že na začátku je něco co vypadá jako číslo 1 a zbytek čísla bude asi spálený. Každopádně vadný je.

Na tom obrázku ciferníku je to, co ten odpor ovlivňuje, po zasunutí drátků skrz prokovy u vývodů RT, vidět jako na dlani:
RT spojuje dráhy 2 a 6. Úsek dráhy 6, se kterou je spojen jeden vývod RT, zabírá právě odporový a diodový sektor, nic jinýho RT tedy neovlivňuje,než měření diod a odporů.
Takže pokud je RT v háji, tak to nemůže správně fungovat.

Přesný 1K5, tzn řada E96,E192. Otázka je, kde je sehnat a zda MM není konstruován tak, aby s nepřesností počítal.Very Happy

Mám desku ze starýho HDD Conner CP30544. Tyhle disky byly ve své době brány jako rychlý a spolehlivý, takže předpokládám, že i součástky v něm budou kvalitní.
Jsou tam modrý SMD odpory 1K5.

Vyměnil jsem tedy spálený z MM za tento modrý z CONNERu a jede to.
Při prvních 2 měřeních to ale blblo:
při testu diod v případě vadné diody bzučák vůbec nebzučel a zobrazovaly se na displeji i při změně polarity hodnoty do 30.
Zdravou LED to sice rozsvítilo, ale neukázalo to její hodnotu

Stejně tak u odporu 400kOm a testovacího 33Ohm odporu to začalo střídavě zobrazovat 1 nebo nesmysl.

Při dalších měřeních se to už usadilo a měří to jak diody, tak odpory, už správně. Napadá mě, jestli třeba nebyly vybitý kondenzátory a nezačalo to správně fungovat až po jejich nabití/něco jako oživování, autokalibrace/.

Si tak říkám, že by tam ten PTC termistor měl před odporem být. Fungoval by jako ochrana před jeho přehřátím-spálením /u PTC teplem roste odpor).

Znamená ta modrá barva SMD odporu vůbec něco/úroveň přesnosti/ nebo je to jen rozmar výrobce?
Na desce tohoto MM je ale 1 zelený R11 (20,5kOhm). Tuším, že by to mohl být ten z řady E96+(1%).
Ten modrý asi bude trochu lepší než černý standard, takže tipuju řadu E24(5%)



RT-1501-blue-(CONNER).jpg
 Komentář:
RT-1501-blue-(CONNER)
 Velikost:  125.24 kB
 Zobrazeno:  95 krát

RT-1501-blue-(CONNER).jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4955
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 13:40    Předmět: Citovat

Keď to pri meraní blbne, treba skúsiť pohýbať otočným prepínačom, či sa to nezmení. Ak áno, očistiť ten rotačný prepínač, a namazať niečim na kontakty (používam čistú vazelinu, funguje to s ňou už roky). Tiež káble, konektory, čokoľvek môže mať prechodový odpor. Niekedy ľudia vyhodia dobrý multimeter len pre zlomené káble.

Na diódovom teste a pri rozsahu odpor do 200 Ohm by to pri spojených kábloch malo ukazovať pod 1 Ohm. Prepoj káble, a pozoruj, hýb káblami, trochu pohni prepínačom, pozoruj kde je to citlivé, čo tam robí odpor.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 13:58    Předmět: Citovat

To není potřeba, už to měří dobře.Tohle jsem potom pro jistotu už udělal(i když to bez čištění začalo měřit normálně) - kontakty čistím vždy tak, že je vygumuju technickou gumou a lesknou se potom víc než z výroby.Kontakty měřidel čistím vatou s líhem. Odpor měřidel je 0,5 Ohm. U M890G se přitom na měně než 0,8 Ohmu nedostanu.

U M890G jsem jednou musel rozříznout krytku u kontaktu měřidla co jde do MM a znovu připájet drát ke konektoru, protože se konektor viklal a drát byl přerušený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4955
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 14:34    Předmět: Citovat

Na mojom DT-830D+ sa so spojenými hrotmi dostanem na 0,2 Ohm, a to sú hroty spolu aj s káblami dlhé 1 meter. Kvalitné káble a vyčistený multimeter sú základ.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 14:50    Předmět: Citovat

Ono to je v podstatě jedno. Stejně se to musí při měření v řádu Ohmů odečítat.
U kOhm a výše to je už zanedbatelný.
Ideální by ale bylo, když je to multimetr, aby se odečítat nemuselo vůbec nic.
Ve stylu: to co vidím na displeji, tak to na 100% je. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4955
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 17:54    Předmět: Citovat

Hlavne záleží, kde je tá hranica, kde to už jedno nieje (ako keď tu niekto nameral na primáre 12V trafa 80 Ohmov).
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 06 2019, 18:08    Předmět: Citovat

kh55: Na přesné velikosti Rt nezáleží. Má jen ochrannou funkci. Na desce vidíš, že buď může být osazen termistor PTC nebo jen odpor RT. Podle luxusnosti modelu. Termistor má asi zabránit nevratnému poškození. Jestli opravdu zabrání je otázka. Když se osadí jen levnější pevný odpor , je poškození nevratné, resp. je nutná výměna. U přístroje za cca 100Kč se s opravou moc nepočítá. Obdivuju tvoji grafickou práci s barevnými kruhy nad deskou přepínače.

SMD odpory se nedají posuzovat podle barvy potisku. Obecně ale modré či zelené bývají přesnější byť přesné můžou být i černé. Důležitý je hlavně počet číslic. Odpor 10k s potiskem 103 bude mít větší toleranci než zdánlivě shodný odpor 1002.

Odpory kde je číslic víc jsou vyrobeny s menší tolerancí. Je většinou až překvapivé s jak malou tolerancí. Když jsem vybíral do měřáku co nejpřesnější, byly s tolerancí 0,2%. Měly čtyřmístný potisk. Předpokládám, že mají i vyšší stabilitu než trojmístné. Píšu o neznámých odporech vyletovaných z průmyslových desek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 1:17    Předmět: Citovat

PavelFF:
Takže je vlastně jedno, jestli tam je rezistor nebo termistor, protože odpálit se v podstatě velkým proudem dají oba.
Čistě teoreticky, kdybych tam chtěl na zkoušku ten PTC termistor dát, tak by měl fungovat jako přepěťová ochrana.
Tzn chránit před napětím > 230V a omezit proud, aby velký proud nespálil to, co má chránit.
RT=1500 Ohm, U=230V, I= 230/1500 = 153mA,P=35W, tzn odpor se spálí a rozpojí to obvod.
V případě PTC se stane co?
V závislosti na své charakteristice se při okamžitém zahřátí zvedne jeho odpor a omezí proud, ale jak dlouho to ten PTC, respektive to, co má chránit vydrží?
Možná by tam byla nejlepší volbou klasická pojistka.

Ohledně té barvy SMD rezistorů, by to mělo být nějak standardizované a existovat tabulky, kde se dá zjistit o co jde.
Když jsem hledal na netu o tom nějaký info, většinou se jedná jen o domněnky, nic určitýho. Že ten 4 místný kód představuje větší přesnost jsem nevěděl, díky za info.
- taky jsem si všimnul, že jsou rozdílně tištěné kódy u stejných hodnot ale bral jsem to jen jako další možný způsob zápisu, dle výběru výrobce.

Těch modrých SMD v Conneru byly 3ks/ 1501. Jenom jeden ale měl přesně 1500(0%). Ostatní dva měly 1491(0,6%) a 1495(0,3%).
Grafická práce je nutnost pro člověka, který není v e.t příliš zdatný a potřebuje to vidět názorně Very Happy


Někde v tom MM je ještě problém:
zase u testu diod (ten test diod tam střídavě blbne/funguje furt, nevím proč):

klasický diody: vadné detekuje a bzučí / dobré měří, ale nepřesně:
dioda MR854: M890G: 412
DT-830D: 394
LED diody: vadné detekuje a bzučí / dobré rozsvítí, ale nezobrazí se opět vůbec hodnota.
Nemůže být nějak poškozenej ten hlavní chip samotnej?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4955
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 9:31    Předmět: Citovat

Že nemeria LED ale rozsvieti ich je normálne, ich U[f] je nad limit meráku.

Ten PTC tam nemôže byť ako tepelná kompenzácia? Aby to meralo presne... ale potom to radšej vzdali, zistili že pri tej kvalite ostatných súčiastok je to márne. Very Happy

Napätie meria správne? Je tam až jeden kalibračný trimer na všetko.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 13:54    Předmět: Citovat

kh55 napsal(a):
........

Ochranný termistor: Nepochopil jsem úplně přesně, co má chránit. Podle mě tak maximálně cestičky na plošném spoji a kontakty přepínače nebo některé přesné normálové odpory . Na přesnost měření vliv nemá. Zkus dát místo 1k5 třeba 1k0, jestli něco poznáš. Odpor 1k5 splnil úlohu a shořel nejdřív. Termistor potřebuje k ohřevu nějaký čas a možná delší než odpor 1k5 k přerušení. Připojení tvrdých 230V při nastavení na měření odporů pravděpodobně přístroj zničí termistor netermistor.


SMD odpory vs. barva potisku: Závazná pravidla nejsou. Výrobce si může zvolit co chce. Tolerance, stabilita a barva je k dispozici z datašítu, jenže ten zná výrobce multimetru a nikoli opravář.


Měření diod: V multimetru probíhá tak, že do diody je cpán proud okolo 1mA. Přesná hodnota není garantována. Při tomto proudu se měří úbytek napětí a zobrazuje se údaj v mV. Proto se mohou mírně lišit údaje mezi dvěma multimetry. Ledky mají občas vyšší úbytek než může zdroj proudu dodat nebo obvod vyhodnotit. Takže se nic nezobrazuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 15:56    Předmět: Citovat

Je tam limit 2,8V. Jsem si jistý, že test dřív vracel i hodnoty LED v mV.
Teď tam náhodně problikává u červené 3mm LED: 1841,1849,1779... a 1.
(M890G naměřil 1805)

Nedrží to jenom prostě ten údaj. Kdyby to bylo mimo rozsah, tak to tyhle čísla ani nezobrazí.

V cestě je jen kondík C3 a C4, který vedou přímo na chip. (88nF a 92nF zatím bez odpájení) a modrý C2 220nF(bude asi dobrý - bez odpájení naměřeno 228nF, tolerance Z(+80%, –20%).
Odpory jsou vpořádku.

U těch klasických diod ten rozptyl teda beru, že je v pořádku.

"Odpor 1k5 splnil úlohu a shořel nejdřív."
Jo, takhle jsem to myslel, PTC by se mohl žhavit déle a součástky v cestě samozřejmě taky, což by jim určitě neprospělo. Možná jde o to,že když se při měření odporu na 1ms o něco(230V) jen škrtne, tak by to na tu chvíli součástky v cestě zachránit teoreticky mohlo.
Zkoušet to ale raděj nebudu Very Happy

EDIT://
Ještě by mě zajímala jedna věc ohledně těch SMD odporů a kondenzátorů.
Je pravidlem, že když jsou špatné, tak to musí na nich být vidět?(spálené, vypálené, opálené, děravé)
Pokud nejsou od pohledu špatné(fyzicky poškozené), znamená to tedy, že jsou vpořádku a je tedy zbytečné o tom, zda jsou/nejsou špatné, uvažovat?



DT-830D+ diody-chip-oprava.jpg
 Komentář:
Diodový okruh-chip
 Velikost:  286.41 kB
 Zobrazeno:  101 krát

DT-830D+ diody-chip-oprava.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2019, 12:36    Předmět: Citovat

Tak zapoj místo zkoušené diody odpor 1k0 a pak 2k7 a zjisti, jestli jsou oba údaje stabilní, jestli je proud 1,0mA a jestli je hranice 2,8V. Myslel jsem, že je to míň. Pokud údaje stabilní jsou, tak pak zkus tu ledku obalit černým neprůhledným materiálem, aby na ni nešlo světlo. Třeba se uklidní.

U těchto žlutých(myšlena barva krytu, nikoli původ) multimetrů dříve docházelo k ovlivnění čipu vnějším světlem skrz desku pl. spoje. Docela mě to pozlobilo, než jsem na to přišel. Musel jsem pak natřít všechny žluté kryty zevnitř načerno a desku na hranách taky. Multimetr bez úpravy ukazoval jiné napětí v šeru a jiné pod silným světlem.

Jestli je SMD odpor vadný bez zjevných vnějších znaků nevím. Je to málo pravděpodobné. Jsou docela spolehlivé. Ale já s nimi moc věcí nestavěl.
Jednou mě ale odpor vypekl. Byl prasklý, což nebylo na první pohled vidět a ani mě to nenapadlo. Navíc byl použit na doladění přesné hodnoty děliče, takže napětí se měnilo jen o pár procent. Jak byl prasklý, tak většinou fungoval, ale při lehkém tlaku na desku (prohnutí) se přerušil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: po únor 11 2019, 3:18    Předmět: Citovat

2,8V je uvedeno ve specifikaci. V průběhu dne to zkusím přes ty odpory ještě proměřit.

U těch žlutých MM - nebyla tam funkce na měření světla?
Pokud ano, mohly být některý funkce, pokud jejich obvody nebyly od toho světelnýho odděleny, ovlivněny proměnlivým odporem fotodiody/fotorezistoru. Za světla a večer by to potom mohlo měřit jinak.
Ale nevím to jistě - tenhle typ MM jsem neměl.

Zjistil jsem, že se ty odpory/kondíky při měření vůbec odpajovat nemusí, když se ví, kolik jich je paralelně zapojenejch a jaký mají mít hodnoty.
Když vypočtená celková hodnota paralelně zapojených součástek neodpovídá změřené, někde bude závada, v opačným případě jsou dobrý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: út únor 12 2019, 19:45    Předmět: Citovat

včera jsem to bohužel už nestihnul.

Takže vrhnul jsem se konečně na to:

připojil jsem na diodový test trimr a stabilně to ukazuje až do 1,99(2) kOhm. Potom naskočí 1 a náhodně to přeblikává.
při zakrytí/nezakrytí diody či MM stav dle očekávání stejný(není to fotodioda).
Bzučák ale spustí až při 17 Ohm /u M890G při 28 Ohm/. Číňan ale píše v manuálu, že má bzučák spustit když je odpor méně než kolem 50 Ohm(ono to vlastně tak je Very Happy ).
U=2,8V/I=1mA ==> R=2800 Ohm - tohle by podle číňana tedy mělo být asi stabilní a pro zobrazení hodnot LED mít dostatečnou rezervu.

Změřeno přes trimr na DT-830D+:
----------------------------------------
18 Ohm = 1,1mA
100 Ohm = 1,1mA
1000 Ohm = 0,8mA U=0,8V
2000 Ohm = 0,5mA bez hodnot => hranice DT-830D+ je 1,08V
2700 Ohm = 0,5mA bez hodnot
2800 Ohm = 0,5mA bez hodnot
7300 Ohm = 0,3mA bez hodnot

Změřeno přes trimr na M890G:
-------------------------------------
18 Ohm = 1,3mA
100 Ohm = 0,8mA
1000 Ohm = 0,8mA U=0,8V
2000 Ohm = 0,6mA
2700 Ohm = 0,5mA
2800 Ohm = 0,5mA
7300 Ohm = 0,3mA => hranice M890G je 1,9V

LED 5MM Green 0,45mA DT830D+:bez hodnot /I měřen na M890G
LED 5MM Green 0,34mA M890G: 1810 /I měřen na DT830D+

Takže někde tam musí být chyba, nebo jsem musel mít vidiny(při zobrazování hodnot LED)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund