Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

odpor - barevný kód začíná černou
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 16:18    Předmět: odpor - barevný kód začíná černou Citovat

Zdravím,
při rozebrání multimetru DT-830D+(verze z r.2002) jsem objevil 1 zvláštní odpor:
Barevný kód je černá, bílá, bílá, stříbrná.
099 * 0,01
Černá by být první ani neměla.
Změřená hodnota odporu je opravdu 0,99 Ohmu.

Jaký má tahle hodnota význam a proč tam není rovnou odpor 1 Ohm?
Měla by to být spíš otázka na výrobce, ale kdyby někoho něco napadlo...Very Happy

Tenhle styl značení je i u ostatních (hodnota1, hodnota2, hodnota3, násobič). Tolerance zde uvedena tedy není, takže v tom případě se to vždy bere jako 20%?

Krom toho tolerance hodnot některých SMD odporů(v řádu kOhm) jsou podle měření někdy i víc než 20%. Třeba kód na SMD odporu:
2052 - změřeno 15 kOhm, má to ale být 20,5 kOhm. (5 kOhm= cca 24%)

Pro použití v MM mi to připadá teda dost velký rozptyl ( i na číňana Very Happy )

Ta značka na PCB u SMD rezistoru R* znamená zemnící odpor?Ještě jsem si jí nikde nevšimnul.



0,99OHM.jpg
 Komentář:
0,99 Ohm
 Velikost:  65.66 kB
 Zobrazeno:  112 krát

0,99OHM.jpg



odpory2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  273.99 kB
 Zobrazeno:  112 krát

odpory2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mirku



Založen: Jun 15, 2006
Příspěvky: 225

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 17:05    Předmět: Citovat

Pokud chceš změřit skutečný odpor rezistorů, musíš je alespoň na jedné straně odpájet, protože okolní součástky v obvodu dost podstatně ovlivní výsledný odpor !!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 18:22    Předmět: Citovat

Najdi si na netu schéma DT830 a uvidíš proč 0,99Ohm.
Je to součást bočníku pro měření proudu. 0,99Ohm je proto, že v sérii s odporem 0,01Ohm (který se používá pro rozsah 10A) vytvoří dohromady 1,00Ohm, což je bočník pro rozsah 200mA. Říká se tomu Ayrtonův bočník.

Někdy tam bývá odpor 1,00Ohm a k němu paralelně odpor s hvězdičkou 100 Ohmů. Dohromady je výsledný odpor opět 0,99Ohm. Hvězdička tady znamená, že se hodnota nastaví podle potřeby při montáži nebo oživení. Tady to znamená buď pozici neosadit nebo osadit. Podle toho, jestli zásobovač sehnal odpor 0,99Ohm nebo ne.


Některé odpory nejsou normály , nezávisí na nich přesnost měření, takže je zbytečné, aby byly nízkoleranční a tedy dražší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 18:45    Předmět: Citovat

Zjednodušene povedané, keď dáš dohromady 0,99 Ohm a 0,01 Ohm, získaš napäťový delič 1:100.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 18:54    Předmět: Citovat

To je pravda, akorát že speciálně v případě Ayrtonova bočníku se této vlastnosti děliče nevyužívá. Tady se využívá toho,že se získá hodnota odporu 1,00 Ohm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 19:10    Předmět: Citovat

Děliče napětí různých měřidel jsou často se stejným, nebo podobným poměrem odporů. Například multimetr s Rv=10MΩ může mít dělič 1k+9k+90k+900k+9M. Nebo panelmetr WPB5035 s Rv=3MΩ má dělič 3K+27k+270k+2M7.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 20:37    Předmět: Citovat

:mirku
Aha! Jsem vůl. Měřil jsem to opravdu bez odpájení.
Přitom kdybych zkoušel kondíky, určitě bych je prvně odpájel...
Je jasný, že když bude spojený paralelně s nějakým odporem, tak to hodnotu
toho měřenýho musí ovlivnit(snížit).
Ty malý SMD blechy se mi moc odpajovat nechtělo, i když je už umím odpájet bez odpálení jich samotných včetně okolí. Ale budu asi možná muset.

:PavelFF
moc díky za objasnění.

Schéma na tuhle D verzi jsem nikde nenašel.Na netu je jen na verzi B. Tahle D má trochu jiný střeva - viz screen.
Ten odpor 0,99 Ohm( R7 ) je v serii s 9 Ohm( R8 ) a paralelně s odporem 100 Ohm( R* ).
Nevím co je to za tranzistor Q2 nahoře nad LM358s - sheet jsem podle názvu nenašel. Má na sobě označení S2A 37 a testem diod jsem jen zjistil, že je PNP. Vývody CBE jsou na obrázku vyznačeny vedle něj.
MM neměří proud(lítají tam jen jako splašený nereálný hodnoty), stejně tak i u měření odporu. Voltmetr, HFE, test diod ale funguje normálně.
Mám podezření na ten tranzistor Q2 + nějakej odpor, budu je muset chtě nechtě asi odpájet a změřit.

Ještě ten modrý THT kondík: 224Z - film? (7x5x3,5(tl)) 220nF
To Z znamená toleranci? Našel jsem, že je to +80% / -20%, zdá se mi ten rozptyl ale divný.

+RT - termistor - nemá na sobě žádný označení, takže se neví co je to zač.

//EDIT:
Těch 0,01 Ohmu bude asi ten silný drát nad 3-mi zdířkami pro měřící hroty.


----------
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 22:44    Předmět: Citovat

Jo, u některejch verzí tohohle indikátoru je ten odporovej drát záměrně zčásti nacvaknutej štípačkama, aby měl lokálně menší průřez/vyšší odpor a při přetížení se v tom místě přepálil.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 22:53    Předmět: Citovat

To není proto, aby se přepálil. To by dřív shořelo všechno ostatní. Ty cvakance jsou doladění odporu na přesnou hodnotu. Dřív se bočníky přibrušovaly, tady se teď mačkají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 22:55    Předmět: Citovat

V DT-830B z kontajnera som to upravoval pilnikom, aby na rozsahu 10A ukazoval rozumne hodnoty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 03 2019, 23:59    Předmět: Citovat

kh55 napsal(a):
...MM neměří proud(lítají tam jen jako splašený nereálný hodnoty), stejně tak i u měření odporu. Voltmetr, HFE, test diod ale funguje normálně......
Když voltmetr funguje a měření proudu ne, tak asi bude chyba v obvodech kolem měření proudu.
Neutrpěl přístroj zásah nadměrně velkým proudem? Měls tam pojistku na 200mA? Máš v pořádku pojistku 200mA? Není někde přepálená cestička nebo prokovy? Funguje měření proudu na rozsahu 10A? Bzučák bzučí?

Zdá se, že občas podezíráš nevinné součástky, které se závadou nesouvisejí. Zbytečně je poničíš a desku taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 520
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: po únor 04 2019, 6:48    Předmět: Citovat

kh55 napsal(a):
...MM neměří proud(lítají tam jen jako splašený nereálný hodnoty), stejně tak i u měření odporu. Voltmetr, HFE, test diod ale funguje normálně......

Jo, to se mi taky stalo, několikrát. Některý modely nemají pojistku a při přetížení na proudovým rozsahu 200mA a méně dojde k poškození toho prvního bočníkovýho odporu 0,99 Ohm. Buď to ukazovalo nulu, nebo chaotický hodnoty, u jednoho se ten odpor poškodil tak, že měl větší hodnotu, pak to ukazovalo větší proudy. Po jeho výměně už to zas chodí OK.


Naposledy upravil JoDiK dne ne prosinec 08 2019, 13:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: po únor 04 2019, 10:27    Předmět: Citovat

Ten RT je určite termistor? Neviem či sa mi to zdá, ale vidím v ňom akoby dva krátery. Nieje to odpálený odpor?

Pozerám, veď ja mám tiež tento multimeter. Tak som ho otvoril, a nafotil. RT je rezistor 1K5.
(Ten odpor na trimri tam mám kvôli lepšej kalibrácii, inak to malo nenormálnu citlivosť a nedal sa nastaviť tak presne ako som chcel.)



RT.jpg
 Komentář:
 Velikost:  125.53 kB
 Zobrazeno:  114 krát

RT.jpg



RT detail.jpg
 Komentář:
 Velikost:  28.13 kB
 Zobrazeno:  111 krát

RT detail.jpg



_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po únor 04 2019, 10:57    Předmět: Citovat

Termistor by měl být na neosazené pozici PTC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 21:31    Předmět: Citovat

PavelFF:
Podezření neznamená ještě plán na cílenou likvidaci podezřelých součástek Very Happy

Jasně, MM dostal dříve 2x zásah proudem - mezi pojistkami jsem našel dvě spálený 200mA pojistky, takže to bylo minimálně dvakrát.
Mám pocit, že jsem poprvní zapomněl vrátit měřící kabel z proudové zdířky do napěťové a začal jsem měřil napětí ve zdroji.
Podruhý při nějakým měření zdroje se při tom ze zdroje zablesklo a vyrazilo to v bytě pojistky-možná(spíš určitě) to ten MM tehdy dorazilo. Very Happy

Celý jsem to teď povrchově zkontroloval(bez odpajování součástek), prokovy se zdají vpořádku, průchozí, cesty nikde přerušený nejsou, pojistka spálená není.
Z jedné strany desky jsou cesty vodivé oběma směry(+ -) zvlášť (vytáhnul jsem pojistku) na druhou stranu k"ciferníku" s rozsahy pro měření.
Pro jistotu jsem ještě lehce přepájel podezřelá místa.

Zkusil jsem MM zapnou a najednou to proud zase měří.... si tak říkám, jestli ta vytažená pojistka neměla s objímkou špatnej kontakt, ale asi to tím nebylo, protože:
přestalo to zas měřit diody-sice při poškozené diodě bzučák bzučí, ale při měření teď MM pro změnu neukazuje žádný hodnoty.
Odpor to neměří stejně jako dřív. Teda abych to řekl přesně:
i u diod i u odporů na displeji vždy krátce problikne nějaký náhodný(nereálný) číslo a pak se zobrazí na displeji jen 1 (jako když je to mimo rozsah,)
Udělal jsem si přehledený schéma "ciferníku" se všemi polohami otočného spínače a vrhám se tedy na kontrolu obvodu pro diody a odpor.


JoDiK:
ten 0,99 Ohm odpor jsi sehnal kde? Napadá mne jako e-kuřáka případná rychlá náhrada kanthalem D.(0,12mm průměr/8,61mm)

PotPalo:
Nevím jaké pohnutky vedly výrobce k tomu, že osazuje na místo vyznačené pro termistor(RT) normální rezistor. Zda je to u mne termistor nebo nepopsaný rezistor zatím netuším.
Ty krátery jsou jen otický klam - je to focený bleskem,někdy ty černý součástky vypadají jako usmažený. Všechny součástky na desce tohoto MM včetně toho RT vypadají v reálu normálně
Ten RT sice zdravě vypadá, ale odpor na něm nenaměřím vůbec žádný.
Každopádně pokud je vadný, chtěl bych vědět, čím to nahradím, když nevím ani, co tam vlastně má opravdu být za typ součástky.
Připadá mi totiž, že co kus tohoto relativně stejného MM, to jiné osazení PCB(množství nových revizí pod stejným typovým označením)

Když jsem se díval do druhýho MM FKT M890G, tak na značkách RT jsou umístěny zaručené 2 zelené keramické PTC termistory MZx(viz foto).
+
resistor-symbols+ označení v referenčních zapojeních




M890G-RT MZ.jpg
 Komentář:
Termistor MZx na FKT M890G
 Velikost:  193 kB
 Zobrazeno:  123 krát

M890G-RT MZ.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund