Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Limiter
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 29 2019, 20:49    Předmět: Limiter Citovat

Rád bych poprosil někoho, kdo vlastní servisní manuál pro mixpult Tesly Vráble typu AUA4122, zda by byl tak laskav a oskenoval mi tu část, týkající se limiteru z fotografie.
Pulty AUA4122 byly v počtu 2ks součástí ozvučovacího 5kW kompletu SOZ5000 pro ministerstvo spojů SSSR, montovaného ve skříňové Avii A30 Turbo, ale nikdy se se tam nevyvezly, už to nestihli.
Mám neodbytný dojem, že Almes jednotka limiteru byla součástí tohoto mixpultu. Sice neexistuje jeho fotka s českým popisem /pult se nevyráběl pro tuzemsko/, tak mám dojem, že blok limiteru je hned vedle bloku se síťovým spínačem T6. Pár fotek se přeci jen našlo.

Pokud limiter NÁHODOU nepochází z dotyčného pultu, tak mě tedy velmi zajímá, z čeho, resp. ze kterého vrábelského zařízení dotyčný limiter vůbec pochází.
Prošel jsem úplně všecko - jeho koncepce ani zapojení nesedí vůbec s ničím, kde se limitéry u nás běžně používaly - t.j. hlavně na dráťáku. A pak už jen při vývozu zařízení do SSSR.

Vlastně ani přesně nevím, kde jsem modul vzal či kdo mi modul daroval. Možná, že to byl Joži Grolmus, nebo někdo ze Slovenska, kdo tento pult kdysi dávno rozebíral, fakt nevím.
Ta zařízení v Aviích, co stály všechny na dvoře fabriky, se postupně ze skříňovek demontovaly a pak Bůh suď.
Ale Avie jistě k užitku přišly, o tom nepochybuju.

Také se mi zdá, že je tento modul součástí zařízení, které se pro tuzemský trh opravdu nikdy nevyrábělo, byť dokumentace k němu tady může existovat.
Tady by to v mono provedení a na podobné účely nikdo nekoupil, byť to mělo dřevěné bočnice a koženkovou předkožku před klikami, jako velké mixy AUA4146.
Jak píšu, jde nejpravděpodobněji o jednu část mixpultu AUA4122, instalovaného v Aviích A30 a určených do SSSR. Proč tam vrábelští dali tak tvrdý limiter a do zařízení, určených pro ČSSR nikoliv, to budou taky vědět asi jen oni sami..

Já teď ale taky bezpečně vím, že po výměně načaté KF521 /což je ta poznámka tužkou o zkreslení při přebuzení/ limitér perfektně funguje, má výbornej odstup, se vstupním a výstupním trafákem by měl ještě větší, určitě -95dB. Měl jsem ale vyměněnej ten IL709 za vybraný MAA502..

A taky vím to, že přesně takto bych si představoval klidně i nastavitelnou ochranu laiky obsluhovaného elektroakustického zařízení, před hňupy.
Laik může být laikem, ale nemusí nutně být hňup.
Tohle dokonale splňuje ochranu zařízení pro obě varianty, laik hňupem a hňup zároveň laikem, To prostě za každých okolností, pokud to dostane svých ±15V, pustí svých 0dB a ani o fous víc, dá se samozřejmě přeštelovat klidně až na +9 či víc.

Prosím tedy případného /náhodného/ majitele dokumentace k pultu AUA4122, zda by ji nepůjčil k oskenování, nebo sám neoskenoval část, týkající se zapojení, seřízení, osazení součástkami, výběr fetu /nemůže tam být kdejaký kus/ a desky limiteru.
Předem moc díky za pomoc.



P1010047.jpg
 Komentář:
 Velikost:  176.98 kB
 Zobrazeno:  196 krát

P1010047.jpg



P1010048.jpg
 Komentář:
 Velikost:  103.34 kB
 Zobrazeno:  152 krát

P1010048.jpg



AUA4122_shora.jpg
 Komentář:
 Velikost:  180.11 kB
 Zobrazeno:  172 krát

AUA4122_shora.jpg



AUA4122_zpredu.jpg
 Komentář:
 Velikost:  135.17 kB
 Zobrazeno:  184 krát

AUA4122_zpredu.jpg



AUA4122-panel.jpg
 Komentář:
 Velikost:  180.11 kB
 Zobrazeno:  179 krát

AUA4122-panel.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 29 2019, 22:47    Předmět: Citovat

Ještě mě napadla taková "záchranná" věc.
Protože tak nějak tuším, že se s touhle věcí na mě zase každej zvysoka vysere, tak mě napadlo, že zvláště mladší návštěvníci EB by mohli znát bystrého a chytrého človíčka ze Slovenska, který se pohyboval jak po AW, tak po Soplwebu /kde vědomostmi z praxe nf techniky a zvláště pak Vráblí, Misonů apod. značně převyšoval zbytek/ a měl nick snad matus, nebo matus15 či tak nějak.
Píšu to proto, že ten človíček měl servisní dokumentace snad od každé, ve Vráblích vyrobené bedýnky, i kdyby to byla sebevětší sračka.
Tak mě napadlo - pokud ho někdo znáte, nebo na něj máte kontakt, že by mohl dokumentaci od téhle "ruské" potvory mít.
Jak si pamatuju, tak na OTS oddělení Tesly Vráble byl poměrně volný přístup a byla tam spousta regálů se servisními sešity, u kterých často člověk nevěděl, zda se to UŽ vyrábí, nebo se to teprv chystá, nebo se to UŽ nevyrábí. Bylo to tam doslova za pár korun /nejdražší, nejtlustší sešity RÚ stály snad kolem dvacky/, běžné manuály, jako třeba od nějakého Disco 240H stály okolo pětikačky. Chodili tam lidi, co se v těch dokumentacích přebírali a někteří si odnášeli i dost velké balíky - pochybuju, že do sběru.
Tak mě prostě napadlo, jestli náhodou tu dokumentaci od AUA4122 nemá někdo, kdo pracoval v oboru a bydlel blízko Vráblí /ten jmenovaný matus určitě Very Happy/ a tudíž by ji mohl mít, třebaže výrobek nebyl určený pro prodej v ČSSR. Já v těch stozích dokumentací taky našel komplet ruskou mutaci tlustého servisu k AUA4146 a vzal jsem si ji. Ze dvou důvodů:
Česká/slovenská mutace už v žádném regálu nebyla a ta ruská byla vytištěna na podstatně kvalitnějším papíru, než kterákoliv česko/slovenská..Dokonce jsem ji snad dostal i zadarmo, protože to prý "takmer nikto nechcel" a stál tam toho skutečně pořádný štos.
Dotyčný matus či matus15 /možná si ho pletu s někým jiným/ měl servisní dokumentaci k AZK221 a AZK240 dokonce o dost dříve, než jsme ji oficiální cestou dostali do opravny a takových bylo víc. Měl k dispozici i schémata různých Misonů, AUAček 5. generace a dokonce i nějakých QSA a Audynů, což v té době bylo téměř nemožné sehnat.
Pokud tedy dokumentace AUA4122 nebyla volně k dispozici, nebo byla k dispozici jen v ruštině, nebo byla dokonce pouze součástí vybavení té Avie, tak se určitě k někomu musela dostat. Když se ty Avie postupně rozebíraly a rozprodávaly /jako první šly na dračku ty modré reproduktory ARS7800/, tak si jistojistě někdo musel všimnout štosu servisních dokumentací v nějaké skříňce, byť všechny v ruštině a prostě si řek "to by se mohlo někdy hodit".
V té Avii byly instalované 1-2 výkonové rámy po 2.500W každý, pracující na výstupní napěťové úrovni 120V /to byla taky taková ruská a maďarská specialita/. Pak to ještě speciálními 2,5kVA trafy transformovali dolů na různé potřebné nízké impedance reprobeden. Jedno to trafo jsem náhodou viděl, vyrobeno v Dubnici nad Váhom a plechy mělo natřený stejnou hráškově zelenou, jako jiná trafa, vyráběná pro Vráble, ale - jádrové provedení se dvěma obrovitými cívkami, opravdu pro výkon 2,5kVA každé a na každém z nich byly perfektně označené odbočky pro 4, 6, 8 i 15 ohmů, samozřejmě dimenzováno pro plný výkon a vinuto měděnou pásovinou..
Rusové měli zřejmě velmi specifické požadavky, které se vrábelským zřejmě podařilo bez větších kompromisů splnit..?
To samo o sobě /rámy ADC2250 či ADC4250 takových výkonů, složené z paralelně běžících ADJ636A muselo být pro amatéry a vážné zájemce dost zajímavé, nehledě k pomocným zařízením, jako ovládání, klimatizace té Avie, výhradně liberecké přepojovače vstupních a výstupních /i výkonových/ linek atd.
Dostal se ke mně perfektně oskenovaný /zřejmě rozebraný/ sakra tlustý servisní manuál k rámům ADC2250/4250 i rámům ADU či ADB, což byly čistě profesionální záležitosti - a přesto se mezi "obyčejný lidi" dostaly. O zapojení těch kodérů i dekodérů ovládání a přepínání linek neměl pokud možno žádný civil vědět a i "spojaři" od dráťáku to dávali z rukou jen velmi neradi. To už bylo jednodušší z nich vyrazit 20ks KD503 či 20ks 5G/50V, než "papíry"...

Už to zkrátím.
Lidi, které moje "štosy" nasírají, už musej být vzteky bez sebe..
Dobrá rada před úplným závěrem: prostě to nečtěte a hotovo. Je to až takhle jednoduchý.

Doufám a věřím, že se někomu, jako jsem já, povedlo při té plíživé likvidaci vozů i fabriky samotné ledacos zajímavého ukořistit. Mně se to po roce 1989 povedlo docela dobře na to, že jsem Moravák. Měl jsem velkou výhodu - přes pět let mě tam dobře znali, navíc jsem vozil tenkrát opravdu chutný lázeňský oplatky a ruční, celkem drahou keramiku z místní, tehdy malé, ale moc šikovné dílny s jedinou pecí.

Prostě doufám, že tlustší sešit, nadepsaný "AUA4122" s fotkou toho krámu na titulce, bude mezi těmi ukořistěnými věcmi.

Mohlo by to být k nalezení už proto, že ještě před tím plíživým rozebíráním /přesněji rozkrádáním/ se bezpečně vědělo, že každá ta velká, těžká jednotlivá výkonová jednotka ADJ636A obsahovala krom fakt velké kopice tehdy dosti drahých a zajímavých součástek taky hromadu operáků. Co ale bylo důležitější, tak každá 500W jednotka taky 12ks velice slušných KD503 /někdy maďarské MEV 2N3773/ a kupu filtračních elytů, který se sakra těžko sháněly ještě v polovině 80.let. Podle verze jednotky to byla buď šestice TC937a 5G/50V, osmice TE925 4G7/63V, nebo taky 36ks 1G/70V na třech eurodeskách.
A jeden perfektní a výkonnej větrák k tomu jako bonus..
Desky s limitéry a invertory z ADJ636A taky nebyly k zahození, bylo na nich spousta drahých součástek, operáků, pro Rusy tantalů.
Stejně zajímavá /aspoň pro mě/ byla podrobná servisní dokumentace, jak vlastně ta 500W jednotka ADJ636A pracuje, že to není úplně obyčejnej zesilovač.
Nebo bylo pro některý lidi zajímavý, jak je schopen opravdu hodně stabilně pracovat 2,5kW výkonový rám, ještě paralelně běžící s druhým a jak to vlastně celé pracuje, že to bez pár nepodstatných detailů splňovalo požadavky tehdejší HiFi normy DIN45 500..

Věřím, že se buď mezi našimi dobrými lidmi, nebo mezi Slováky, co "byli u toho" něco najde.
Něco mi říká, že ten pult AUA4122 tenkrát rozebíral Jožka Grolmus, který ke mně do Luha jezdil, nějaké díly vč. toho limiteru mi daroval - a že k němu papíry měl. Taky to může být jen dojem, že.
Naděje umírá poslední a jestli nebude vůbec nikde k nalezení servisní dokumentace od poválečného provedení KZ50, tak u mě spolehlivě bude..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 3:44    Předmět: Citovat

Kontakt na tvojho cloveka nemam, ale na Bazosi sa objavuje chlapik s menom Bruno, jeden z jeho inzreratov ma cislo 93797937, mailovy kontak si tam dohladas, ktory okrem ineho sporadicky predava moduly z ustredni AUxxx , vykonovych zosilnovacov Vrabli a ponukal tusim aj nejaku dokumnetaciu. Je zo Zlatych Moraviec, takze sa da predpokaldat, ze mal blizko k Tesle Vrable. Skus ho oslovit. Ak by bo treba cosi osobne zariadit, mozno by som ti s tym pripadne mohol pomoct (chodievam do toho regionu pravidelne na SC a v praci mame aj skener A3).
PS: Mam taky pocit, ze nejaky 500W koncak s hafom vykonakov, velkym ventilatorom mam usysleny a mooznoo aj dokumentaciu k tomu. A tusim som aj sem schemu uz pred paar rokmi dal ??
Nemas nahodou fotku ako to vyzera?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 15:05    Předmět: Citovat

Díky miroja,
o tom člověku ze ZM vím, už skoro nic nemá /jen nějaké mechanické díly/ a dokumentaci neměl vůbec.
Ta jednotka, o které píšeš, je právě ta 500W jednotka ADJ636A, kterých pracovalo v rámech ADC2250 a ADC4250 pět paralelně, tedy s výkonem 2,5kW - a libovolný počet rámů ADC2250 mohl pracovat zase paralelně /pomocí GND a jednoho zvláštního třetího drátu Z, tzv. paralelní sběrnice/, takže nebyl problém dosáhnout na větším radiouzlu Rozhlasu po drátě pro velké město např. výstupního výkonu i přes 10kW.
Jednotka je velká, zčásti oplechovaná bedna s ventilátorem Mezaxial v pravém zadním rohu, vpředu má jednotka pouze síťový vypínač v podobě jednoho spínače T6B, vzadu pro připojení do rámu jsou dva 8-pólové konektory, vypadající jako URS, ale větší, se širšími noži a nepozlacené.
Shora je v jednotce zasunuto kolmo dolů několik desek spojů /4 až 5 podle provedení zdrojů/ ve formátu tzv. eurokarty.
Jednotka má vevnitř vlevo opravdu obrovský, "zelený", bezkostrově vinutý síťový transformátor EI o primárním příkonu 900VA. Ten má jedno hlavní vinutí 34V/22A, anebo 46V/16A - podle provedení hlavního zdroje pro koncový stupeň a má také dvě pomocná vinutí o nevelkém výkonu pro sym. napájení karet s OZ řady MAA501 a vinutí pro napájení budičů-emitorových sledovačů.
Vpravo v "bedně" - rámu jednotky, co váží přibližně 35kg je samozřejmě také obrovský, opět "zelený" a bezkostrově vinutý výstupní transformátor. Velký proto, neboť podle tehdy platných předpisů a norem musel Rozhlas po drátě umět přenášet nf kmitočtové pásmo 40Hz až 15kHz v toleranci max. 2dB, což jsou na daný účel sakra přísné požadavky.
Hned vedle výstupního trafa /je přišroubováno na samostatné sklotextitové desce a od šasi je spolehlivě izolováno/ je rovněž izolovaně od kostry umístěn "had". To je do vlnovce vytvarovaný, asi 5cm široký pás z odporového plechu tl. asi 0,5mm, který je zapojený v zemní větvi, snímá se z něj napětí pro ochranu proti zkratu apod.
No a zhruba uprostřed je šest velkých chladičů asi 20x20cm s dvěma KD503 na každém.
Schéma je celkem běžně dostupný, včetně dokumentace celého 2,5kW rámu.
To byl zhruba popis 500W modulu ADJ636A, který má výstupní napětí 240V pro náš RPD a pro Rusy byl přepojený odbočkami na výst. trafu na 120V.

Už jsem ten pult AUA4122 hledal všude možně a pak jsem musel uznat, že servisní dokumenty pro Rusy určitě udělali, ale v tuzemsku jich zřejmě v tom Almesu zůstalo tak málo, že asi nikomu nestálo zatím za to, babrat se se skenováním sešitu od toho pultu.
Hledám ho výhradně kvůli tomu výborně funkčnímu limiteru.
Ten člověk ze ZM už téměř nic nemá a dokumentaci ani nikdy neměl. Prodával sice kdysi i neosazené desky, ale bez dokumentace a lidem, kteří už věděli, co s tím.

Možná, že se mi časem podaří na toho chlapce ze Slovenska narazit a že papíry od AUA4122 bude mít. Náhoda je blbec Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: st leden 30 2019, 18:30    Předmět: Citovat

Ked ten tvoj popis citam, tak sa mi to celkom dobre vybavuje, zjavne to bude ono (uz som o to nejaky ten rok nezavadil Smile ).
Na nejakom Ruskom fore si sa nepytal?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt leden 31 2019, 18:32    Předmět: Citovat

Pro názornost ADJ636


PA200008.JPG
 Komentář:
 Velikost:  219.86 kB
 Zobrazeno:  163 krát

PA200008.JPG



_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt leden 31 2019, 18:36    Předmět: Citovat

A TB500-B


PA200005.JPG
 Komentář:
 Velikost:  158.84 kB
 Zobrazeno:  166 krát

PA200005.JPG



_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jurosdi



Založen: Jan 07, 2017
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: pá únor 01 2019, 7:32    Předmět: Citovat

Posielam kontakt na matusa. Napisem ho do ss. Ten chalan má velkú Tesla zbierku vrátane serv.manuálov apod.

P.S elaboráty o Vrábelskej produkci píš kludne dalej-minimálne ja ich čítam rád-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 0:17    Předmět: Citovat

Ty možná jo, ale zbytek to rád nečte, třebaže je k tomu nikdo nenutí...

Základ toho vyfoceného limiteru z AUA4122 je stejný, jako má limiter ze stojanu ADU, nebo i z ADJ636A, ale tento má o jeden MAA501, trimr a pár součástek víc. Má i ten vstup /přes diodu/ na "cizí" řízení.
Zatím jsem zjistil akorát to, že o AUA4122 a jeho účelu každý pouze slyšel Very Happy, fyzicky ten pult viděl jen jeden člověk z pěti, co jsem kontaktoval.
Asi jich tedy opravdu vyrobili velmi málo a je i možné, že dokumentace vůbec nemusí existovat.
Psal jsem Jožimu Grolmusovi, který ten pult podle mě osobně rozebíral.
Ale asi mám špatný mail, karmu, anebo oboje - nikdo neodpovídá Very Happy

Nejpodobněji /až na trafo a drobné detaily/ vypadá zapojení limiteru 3AK352.08, původně z výkonového rámu ADC4120, taky z Almesu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 1:17    Předmět: Citovat

Co říkají obvodáři třeba tomuhle?
Ten výkonnější se vyznačuje tím, že 400W je jeho trvalý sinusový výkon, přičemž při přenosu přirozeného signálu hudba-řeč a i při plné modulaci lze na konec "navěsit" až 500W příkonu v reproduktorech.
Oboje konstrukce TES-Audio Vráble a škoad, že nemám až na pár rozmazaných fotky skutečného fyzického provedení. Tak kvalitní materiál se už v žádném slovenském, ani EU výrobku nevyskytuje.
Však se to taky moc "nekazí" a pokud, tak to zaviní třeba mizerný keramický kondenzátor na 40V, o kterém se konstruktér domníval, že na místě, kde je max. 12V ef., by mohl vydržet..



Konec 250W-100V V. generace.jpg
 Komentář:
 Velikost:  242.27 kB
 Zobrazeno:  284 krát

Konec 250W-100V V. generace.jpg



Konec 400W-100V V.generace.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Konec 400W-100V V.generace.pdf
 Velikost:  186.51 kB
 Staženo:  244 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 05 2019, 23:42    Předmět: Citovat

HEURÉKA!!!
Zapojení limiteru z tajemného mixpultu AUA4122, které už nějaký čas úplně posedle hledám, jsem měl celou dobu pod nosem.
Až na chybějící vstupní vajco 3AN670.07 a hodnotu jednoho jediného odporu /kvůli převodu trafa a prac. úrovni 0dB/ je zapojení i fyzické provedení limiteru z mixpultu AUA4122 naprosto shodné se zapojením i fyzickým provedením limiteru 3AK352.08.
Ten byl standardně osazován jako ochrana před přebuzením do 1.200W/240V výkonového stojanu ADC4120 pro RPD, složeného z 12 paralelně běžících, 100W jednotek ADJ637.

Fakt jsem to měl celou dobu pod rypákem. Pletlo mě hlavně zapojení limiteru z pultu ADU4124 i 500W výkonové jednotky ADJ636A.
Ten v ADU4124 jsem považoval za hlavní, protože je první v cestě modulační linky a jde to přes linkovou šavli, takže s tím může kdejaký Rusák verglovat. Všecka ostatní zapojení byla ale o jeden OZ jednodušší /nemusí mít takovou rezervu zisku/ a nesedělo tam víc věcí - třeba attack/release, u ochranného limiteru sakra podstatná věc, nemá-li zkreslovat na hloubkách.
Tady u té jednotky z ADC4120 sedí dokonale úplně všecko - včetně obsazení nožů řadové, 12-pólové vidlice WK462.82.
Dokonce bych řekl, že jsou ty moduly až na trafo a odpor záměnné. Jen kvůli toku financí na další "vývoj" je tedy každé provedení označeno úplně jinak Very Happy
Přišlo mi divné, že by pro tajemný, dost malosériový mixpult AUA4122, vyvinutý notabene jen pro vůz Avia S31 SOZ-5000 firma úplně znova vyvíjela věc, co už je dáávno vyvinutá, osvědčená a pracuje v tisících stojanů v SSSR i u nás Very Happy

Ještě nemám vyřešenu jednu věc.
K limiteru je ještě jedna pomocná deska, kterou samozřejmě nemám, 3AK352.09, nazvaná "řízení limiteru".
O té musím napřed zjistit, nač sloužila, čím a odkud byla řízena. Řídí vlastní limiter prostřednictvím externího ss vstupu, kladným napětím 12V přes diodu a jsou k tomu zapotřebí ještě další 4ks nějakých uA709. Podle hrubého popisu to funguje jako "mute" /okamžitý útlum >32dB/ z několika směrů, jeden z nich je zřejmě povel do linky, neboť pomocná deska obsahuje sym. trafo a nějaké kmitočtově záviské komparátory.
Tipnul bych si nějaký závažný poruchový stav, kdy je třeba výkon 1.200W či 2.500W okamžitě utlumit o víc, než 32dB.
Celkové přehřátí přetížením stojanu tvrdým zkratem, výpadek několika konců v paralelní chodu apod. Tehdy je vhodné stojan celkově dost odbudit, snížit úroveň, zvlášt v případech ze SSSR, kdy už se z toho stojanu zkratem vzdušného vedení kouří a nikoho to moc nesere..
Znamená to projít desítky plachet A3, které do SM ADC4120 patří. Uf.

Pokud by někoho zajímalo zapojení toho limiteru a zapojení desky řízení, zde jsou pro ty, co to zajímá, odkazy:

https://uloz.to/!IICtTh8MDVyt/adc4120-limiter-pdf
https://uloz.to/!lFUCINSU0FrI/adc4120-rizeni-limiteru-pdf

Všecky důležité technické parametry jsou v SM pro ADC4120.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 17:52    Předmět: Citovat

Tady je limitér z ADJ 636. Zajímalo by mě, jak pracuje část s elytem C40 a vybíjecím R 108. Tento člen určuje doběh limitéru. Ale jak se z něho dostává napětí na G1 řídícího FETu? Není VD 24 zakreslená opačně?


030 - kópia.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.69 kB
 Zobrazeno:  237 krát

030 - kópia.jpg



_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 18:22    Předmět: Citovat

Není. Přes VD23 a R109 se nabíjí C41 (a C21) a přes VD24 se vybíjí s tím, jak se vybíjí C40.
VD25 pak zajišťuje, že se C40 nabíjí na stejné napětí, jako C41.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 18:52    Předmět: Citovat

Dobře pak ale nechápu, proč není C40 rovnou na pozici C41? Že by rychlejší attack?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: so únor 09 2019, 19:01    Předmět: Citovat

Spíše proto, že po určitou dobu (než napětí na C40 klesne o Uf VD24) je napětí na C41 konstantní.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund