Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Otáčky motoru a jaké motory do vlastního nářadí?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 19:17    Předmět: Otáčky motoru a jaké motory do vlastního nářadí? Citovat

Mám poměrně komplexnější dotaz, pokusím se ho vysvětlit srozumitelně.
V plánu je sestavit si nářadí do mé domácí dílničky, nářadím mám na mysli stojanovou vrtačku, frézku, bubnovou brusku a malou (opravdu malou) stolní kotoučovou pilu. Vše vesměs jen na dřevo - překližka/dřevotříska, plus vrtačku na desky plošných spojů. Ale nemám se zpracováním dřeva žádné zkušenosti.

Představa je taková že pro stojanovou vrtačku chci použít flexibilní hřídel, kterou připevním na stojan (bude odjímatelná) a samotný motor bude oddělený. Hřídel bych pak chtěl použít i pro frézku. Dotazy:

Sklíčidlo má max průměr úchytu 3,2mm - je to dostačující na frézovací bity?
Liší se otáčky motoru pro vrtání a frézování dřeva, můžu použít tentýž motor (pravděpodobně budu dělat i regulaci otáček)?
Druhý dotaz se týká motoru, uvažoval jsem mezi dvěma variantami - koupí 775 12V DC motoru (pravděpodobně aliexpress?) a nebo odkoupit starou aku vrtačku na bazaru za pár korun a vypreparovat motor (třeba se poštěstí nějaký dewalt), použít 18V zdroj třeba ze starého notebooku?

Zvlášť bych pak měl malý stolík s kotoučovou pilou, plánuji použít kotouč max o průměru 140 mm (klidně i menší pokud vůbec jsou?). Jenomže jsem zjistil že kotouče jsou jistým způsobem taky závislé na otáčkách, respektive je důležitá obvodová rychlost zubů. V této tématice se trochu ztrácím, proto chci vědět jestli je to natolik důležité abych se tím zabýval do hloubky?
Nevím třeba jaký motor zvolit, rychlejší nebo silnější, bude stačit 775, mám přidat převod, nebo mám nechat přímý pohon...?
Hodilo by se mi nějaké nasměrování a osvětlení této tématiky. Díky

Brusku nemám ještě úplně naplánovanou, ale chtěl bych ji zakomponovat k jednomu z těchto dvou motorů...

EDIT: jen dodám že se snažím zachovat co nejnižší náklady, jinak bych si koupil hotové nářadí, chci to mít spíš formou zkoušení a učení, nevím ale kde začít
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31797
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 19:47    Předmět: Citovat

U vrtáčků a fréziček na dřevo, plasty a třeba i DPS musíš počítat s otáčkama v řádu MINIMÁLNĚ 5 000 RPM - radši víc, klidně i 10 000. Hlavně u těch s malým průměrem - abys dosáhnul právě i u nich dostatečnou obvodovou rychlost a tím i rychlost jejich řezný hrany. Obráceně na tu minikotoučovku ti bude stačit klidně i jen 2000 - 3000 RPM neboli tolik, kolik dodá každá slušnější elektrická vrtačka - NEAKUMULÁTOROVÁ neboli taková, co má 450-550W při napájení ze sítě 230V. U těch akuvrtaček je výkon mizernej, obvykle v nich jsou motorky s výkonem jen pár wattů a vlastní vrtací nebo šroubovací výkon je dosahovanej tím, že otáčky z motorku jsou na sklíčidlo vedený přes nejmíň jedno planetový soukolí, který razantně zvyšuje točivej moment - bohužel právě na úkor otáček... Bejt tebou bych si opatřil nějakej pračkovej komutátorák na 230V, kterej sice bude hlučnej, ale zase umí až zhruba 10 000RPM na maximální točky - a při tom má solidní výkon a z něj plynoucí kroutící moment. A z tohohle motorku pak pomocí klidně i ozubenejch řemenů nebo v autech obvyklejších mikrodrážkovejch řemenů (náhrada starších klínovejch) a příslušnejch řemenic udělat odstupňovanej reduktor s poměrama 1 - 2 - 3 - 5 "dolů" a případně i (1) - 2 - 3 "nahoru" pro hrubší odstupnění otáček, o nějakou jemnější nebo dokonce plynulou regulaci v rámci danýho stupně se ti pak postará regulátor s polovodičema, kterej se tady taky už vícekrát probíral. Výhodou kombinace mechanickejch převodů a polovodičový regulace je to, že i při relativně nízkejch otáčkách na výstupním hřídeli má motorek dost toček na to, aby se sám uchladil - jinak bys ho musel chladit nuceně vnějším větrákem. Na použití motorku z akuvrtačky se vyprdni, to nemá s výjimkou přímýho náhonu na ohebnej hřídel = bowden a pohon nástrojů s minimálním průměrem žádnou budoucnost ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne pá leden 25 2019, 19:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 19:57    Předmět: Citovat

V podstatě souhlasím s EKKARem, až na dvě věci. Na frézování plastů jsou lepší otáčky nižší, plasty se rády taví. Já mám na frézce minimální otáčky 5 000 a karbidový frézky (ostrý jak žiletka) nejsou na některý plasty vůbec použitelný, materiál se taví, lepí na frézku je to k hov...
No a pokud seženeš DeWalt, Makitu, nebo cokoliv slušnějšího, tak zdroj k noťasu stačit nebude. Ty zdroje bývají tak 60-90 W, v nejlepším případě 120 W, ale ty dobrý vrtačky si v záběru řeknou mnohem víc. Zvlášť ty s BLDC motorkama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31797
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 20:05    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
V podstatě souhlasím s EKKARem, až na dvě věci. Na frézování plastů jsou lepší otáčky nižší, plasty se rády taví. Já mám na frézce minimální otáčky 5 000 a karbidový frézky (ostrý jak žiletka) nejsou na některý plasty vůbec použitelný, materiál se taví, lepí na frézku je to k hov...
...
Ne všecky plasty se taví, některý se rovnou pálej. Měkčí plasty je lepší místo "třískovýho obrábění" formou frézek nebo hoblovacích vrtáků opracovávat nahrubo tavením žhavým drátem (klasika trafopáječkou) a do finálních tvarů dobrušovat šmirglpapírem nalepeným na plátek dřeva jako na pilníček - dobře poslouží lékařská krční špachtle nebo i špejle od nanuka.

A taky proto, že na něco jsou lepší otáčky v řádu stovek "rotation per minute" jsem navrhoval tu možnost použít reduktor z řemenů a řemeniček.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 20:30    Předmět: Citovat

Mám tady motor z pračky Elektrolux s "nakopnutým" tachodynamem, nějak pro něj už nemám využití. Váha je ale značná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 407
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 20:34    Předmět: Citovat

Mám tohle
https://www.aliexpress.com/store/product/Multifunctional-Mini-Table-Saw-Handmade-Woodworking-Bench-Lathe-Electric-Polisher-Grinder-DIY-Model-Cutting-Saw-B12/1703233_32746045330.html
Plošňáky, plastové desky a tenké plechy to řeže perfektně. Kotouče jsou do toho 60 nebo 63 mm, běžně se na Ali dají koupit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 21:04    Předmět: Citovat

Dobře takže to rozdělím na dvě části. Vrtačka a frézka je v podstatě vyřešena - můžu tedy použít motor ze staré aku, otestovat podmínky a přizpůsobit zdroj.
Zůstává otázka jestli by to účinně fungovalo i jako frézka na zapouštění do dřeba? (omlouvám se neznám terminologii)

S tím motorem z pračky si nejsem jistý. Je až příliš velký než co plánuji, na ten 80-140mm kotouč není snad třeba tolik síly. Obdoba motoru 775 je například 895, který při 24V má asi 6tis otáček a točivý moment asi 10kg.cm, ovšem čínské hodnoty je třeba brát s velkou rezervou, ale i tak, myslíte že není dostačující na tak malé kotouče?

teufel napsal(a):
Mám tohle
https://www.aliexpress.com/store/product/Multifunctional-Mini-Table-Saw-Handmade-Woodworking-Bench-Lathe-Electric-Polisher-Grinder-DIY-Model-Cutting-Saw-B12/1703233_32746045330.html
Plošňáky, plastové desky a tenké plechy to řeže perfektně. Kotouče jsou do toho 60 nebo 63 mm, běžně se na Ali dají koupit


Něco takového chci právě vytvořit. Zajímalo by mě jaký motor použili. Podle obrázku to vypadá na verzi té 775 nebo 895
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 407
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 21:24    Předmět: Citovat

Mohu to zítra - až bude světlo - zevnitř vyfotit a vložit fotku. V typech motorů se nevyznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 407
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: so leden 26 2019, 12:20    Předmět: Citovat

malá čínská cirkulárka uvnitř


pila_uvnitř1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  212.92 kB
 Zobrazeno:  198 krát

pila_uvnitř1.jpg



pila_uvnitř2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  152.51 kB
 Zobrazeno:  189 krát

pila_uvnitř2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 26 2019, 17:24    Předmět: Citovat

Darthy napsal(a):
... Zajímalo by mě jaký motor použili. Podle obrázku to vypadá na verzi té 775 nebo 895
V popisu mají uvedeno , že 775. Mají tam i otáčky, jednak asi motoru a pak kotouče.

Tato pilka je dojemně jednoduchá a na maličké věci je super. Důležité pro domácí výrobu je dodržet kolmosti ploch a kotouče a rovnoběžnosti vodících drážek s kotoučem. Záleží hlavně na uložení hřídele, aby neměl vakly. Pokud dáš kotouč přímo na motorek, tak si myslím, že tam vakl bude. A taky se trochu připravíš o řeznou hloubku.

Pocit z vlastnoručně nařezaných tenkých latěk s kolmými stěnami je báječný. Ale jinak si myslím, že takto malý strojek s motorkem 775 je na většinu praktických domácích prací se dřevem nepoužitelný a slabý. Běžná laťovka nebo dřevotříska má tloušťku 18mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31797
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 26 2019, 17:55    Předmět: Citovat

Tloušťka materiálu 18mm je "nábytková" - na tu to určitě konstruovaný není. Řek bych, že primární určení je na pižlání prkýnek a překližky do síly 10mm, na nějaký ty desky z cuprextitu a podobnejch materiálů, na tenký listy plastu a podobně (vždycky s odpovídajícím kotoučem a matrošem na zubech). Když jo hodně, tak ještě 12mm "obkladový" lamino-dřevotřísky, ale už nic tlustšího.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 14:59    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):

Pocit z vlastnoručně nařezaných tenkých latěk s kolmými stěnami je báječný. Ale jinak si myslím, že takto malý strojek s motorkem 775 je na většinu praktických domácích prací se dřevem nepoužitelný a slabý. Běžná laťovka nebo dřevotříska má tloušťku 18mm.


Poprvé když jsem se podíval tak jsem si popis v odstavci nečetl. Máš pravdu, je tam napsáno 775. Mé "domácí práce" jsou malinko jiného charakteru. Měl jsem dojem, že jsem to zmínil v prvním příspěvku, ale opak je pravdou, omlouvám se. Původní záměr pily byl totiž na řezání DPS a překližky nebo DTD o max průměru 10mm. Je to určeno na drobné věci. Dobrá poznámka byla nedávat kotouč přímo na motor a nepřijít tak o řeznou hloubku. Nevím úplně co máš na mysli vaklem, že by vůle hřídele?

Dají se s tím řezat plasty? Na ty vím, že musí být jiné otáčky aby se netavil, můžu použít stejný kotouč? (vím že záleží na typu plastu, bohužel nejsem schopný ze sebe dostat žádný název materiálu )
To mě přivádí k otázce jaký typ zdroje je nejvhodnější na takový DC motor, v kombinaci s PWM a pomalým rozběhem, můžu použít i spínaný zdroj?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 18:02    Předmět: Citovat

Motorek může mít vůli ve směru osy hřídele. Můj motorek,ze kterého jsem si udělal primitivní vrtačku na plošňáky, vůli má. Motorek není navržen na tlaky ve směru osy. Nevím, jestli to měl z výroby nebo jsem to udělal já vrtáním.

Nejcennější podle mě je přesné ložiskové uložení hřídele kotouče. Máš jasno, co přesně použiješ? A jak kotouč uchytíš? Máš za sebou strojnické vybavení? Pokud použiješ pohon řemenem, můžeš motor později vyměnit za silnější. Ale pro mě by byl hlavní problém ta strojařina.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Darthy



Založen: Jan 15, 2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 19:19    Předmět: Citovat

Tušil jsem že máš na mysli tuhle vůli. To by opravdu bylo nežádoucí u kotoučové pily. Řemen bude v tomhle případě skutečně lepší volba. Na upnutí kotouče použiji klasickou upínací stopku podobnou co se používá na bruskách, jen daleko menší průměr. Stopku upevním na hřídel a tu prostrčím přes dvě ložiska (jedno na vstupní straně druhé na výstupní), upevněné v kotvícím bloku, který bude hřídel kotvit ke konstrukci. Na konec hřídele připevním jen kolo pro řemen. Mám objednané 6mm ocelové hřídele a 6mm ložiska. Naneštěstí, teď se dívám, že původní myšlenka byla upevnit stopku na motor, a tak jsem objednal 5mm stopku, takže ji na samostatnou hřídel nedostanu, ale i to se dá vyřešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 28 2019, 0:18    Předmět: Citovat

Můžeš sem dát odkazy na objednané díly? Docela mě to zajímá. Dělám shodou okolností taky něco jako malou cirkulárku, ale s využitím ruční okružní pily. Na netu je toho plno, asi to taky znáš - "DIY table saw".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.29 sekund