Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínaný zdroj 15V 6A nemá výkon pod zátěží - VYŘEŠENO

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
toledak



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 70

PříspěvekZaslal: st leden 23 2019, 23:15    Předmět: Spínaný zdroj 15V 6A nemá výkon pod zátěží - VYŘEŠENO Citovat

Zdravím všechny, mám problém s jedním spínaným zdrojem 15V 6A, zdroj fungoval bez problémů, než jsem k němu omylem připojil modelářskou nabíječku a nastavil velký nabíjecí proud, aniž bych si uvědomil, že překročím proud, který dokáže dát zdroj.Mám na tom zdroji i ampérmetr a ten ukázal cca 7,3A a pak se zdroj restartoval.Znovu naběhnul, ale pokud připojím třeba jen žárovku s odběrem 1A, tak výstupní napětí z 15V spadne na 0,3V a po odpojení zátěže hned zase naběhne na 15V.
Nejsem úplně odborník přes spínané zdroje, tak vůbec nevím, co by to mohlo být.
Pokud by mě někdo trošku nasměroval byl bych moc vděčný.



P1238465.JPG
 Komentář:
 Velikost:  99.08 kB
 Zobrazeno:  257 krát

P1238465.JPG



P1238466.JPG
 Komentář:
 Velikost:  88.86 kB
 Zobrazeno:  246 krát

P1238466.JPG




Naposledy upravil toledak dne čt únor 14 2019, 17:46, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eryk



Založen: Jan 20, 2019
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 2:42    Předmět: Citovat

Check all soldering points. Measure voltage at main capacitor (300V) it can't go down under load. Check resistance of curent measurment resistor in source of Q1. Check voltage on small electrolitic near U1, replace this cap. What is the type of U1? Can You post botom side of board?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 10:56    Předmět: Citovat

Jak píše Eryk, v první řadě zkontroluj odpor(y) v source spínacího fetu, patrně bude mít zvětšenou hodnotu, bude tam něco kolem 0,2R,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
toledak



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 70

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 21:43    Předmět: Citovat

Dnes jsem zkusil při zapnutém zdroji znovu zatížit výstup žárovkou a opět hned spadnul na 0V, akorát teď už zdroj nenaběhne vůbec.
Změřil jsem ten odpor a má 0,7 Ohm, zkusil jsem ho i přemostit natvrdo kouskem drátku, ale nic se nezměnilo.
Pro jistotu jsem i změřil napětí na tom velkém kondenzátoru a je tam 330V.
Mohl při tom přetížení odejít ten tranzistor co je na chladiči v primární části zdroje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 22:21    Předmět: Citovat

Tak alespoň, že máš čím změřit to napětí na síťovém Elytu. Umíš měřit i polovodiče? Začal bych od konce - podívat se, jestli to přetížení přežila výstupní dioda. Co dělá PIN 7 toho (pravděpodobně UC3843)? Jaké je napětí na řídícím vývodu pro FET (PIN č.6)
Ideově je schema té UC přiloženo.



UC3843-Application-Circuit-.png
 Komentář:
 Velikost:  27.72 kB
 Zobrazeno:  321 krát

UC3843-Application-Circuit-.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nvenca



Založen: Feb 28, 2012
Příspěvky: 117
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 23:31    Předmět: Citovat

Nedávno jsem se setkal s podobným problémem u čínského zdroje 24V 4/6A (dle chlazení). Naprázdno jel dobře, při částečném zatížení (cca 1,5A) sice jel, ale silně hřál ten FET a při zátěži cca 3-4A se opakovaně rozjížděl a chcípal - výstupní dioda pomalu blikala. Po proměření jsem zjistil vadnou diodu (téměř zkrat) na primárním vinutí.
Je to ta dioda na Tvém schema úplně nahoře (označení nemohu přečíst) - přes ni se k primárnímu vinutí připojuje paralelně člen RC zřejmě k omezení zákmitů a zvýšení účinnosti zdroje. Po výměně této diody zdroj jede v pořádku. Ale pozor, musí to být vysokonapěťová rychlá dioda !!! V mém případě RS1M, kterou lze pořídit přes ges.cz asi za 6 Kč.
Diodu můžeš snadno zkontrolovat bez vypájení multimetrem v režimu pro zkoušení diod nebo ohmmetrem.
Víc poradit neumím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
toledak



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 70

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 23:37    Předmět: Citovat

To: Kvicala_r

moc děkuji za schéma a za pomáhání.
Dioda na výstupu vypadá jako tranzistor v pouzdře TO220 a má spojené krajní vývody, z prostředního vývodu to vede přímo k svorce +.Měřil jsem ji v zapojeném stavu.Měřák přepnutý na diodu, v jednom směru ukazoval hodnotu 172 v druhém pak hodnota stoupala 540-754-1026 a výš.Podařila se situace, kdy se zdroj zase rozjel, to pak bylo na pinu 7 IO UC3843 napětí 20V, připojil jsem zátěž, zdroj padnul na 0V a pak zase už neběžel ani bez zátěže a na pinu 7 bylo v tu chvíli jen 8V.
Pin 6 jsem bohužel nezměřil při chodu zdroje, teď, když zdroj neběží je na něm 0V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
toledak



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 70

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 23:43    Předmět: Citovat

To: nvenca

Diodu jsem změřil: v jednom směru ukazuje multimetr 517, v druhém nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 8:22    Předmět: Citovat

toledak napsal(a):
...Změřil jsem ten odpor a má 0,7 Ohm, zkusil jsem ho i přemostit natvrdo kouskem drátku, ale nic se nezměnilo...

0,7R je moc, ale je otázka jak to zkreslí přechodový odpor měřících šňůr. Nemůžeš ten odpor zkratovat.
Dej tam na zkoušku jiný (0,22R).
Máš osciloskop?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
toledak



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 70

PříspěvekZaslal: st únor 13 2019, 21:06    Předmět: Citovat

Vyřešeno, problém byl očividně v nějaké součástce mezi levým a pravým koncem zdroje, koupil jsem tentýž zdroj nový a ten už funguje normálně.


zdroj.jpg
 Komentář:
 Velikost:  88.7 kB
 Zobrazeno:  195 krát

zdroj.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund