Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tempomat ANO nebo NE?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 13:18    Předmět: Tempomat ANO nebo NE? Citovat

Přečetl jsem si tento článek Tempomat a reakce k němu.
Měl jsem Tempomat (ne adaptivní) ve Fabii, kterou jsem měl 6 let od roku 2005. Vyzkoušel jsem ho, ale nepoužíval. Jezdím autem od roku 1975, dříve dluho na motorce. Za tu dobu má můj mozek silně zafixované to, že když sundám nohu z plynu, tak auto zpomaluje. Jsem zvyklý dojíždět výběhem, pokud za sebou tím nikoho nezdržuji. Tak obvykle jen sundám nohu z plynu když chci zpomalit. Jakmile jsem se s tempomatem blížil ke křižovatce, zatáčce nebo překážce, tak auto drželo rychlost i bez nohy na plynu. Musel jsem myslet na to zareagovat brzdou, aby se tempomat vypnul. Neměl jsem z toho dobrý pocit.
Na tempomat se dá zvyknout a mnozí ho určitě používají. Mi však nyní v mém Dusteru tempomat vůbec neschází. Nakonec i jiní v diskuzi k výše uvedenému odkazu tempomat nemilují. Mladší ale budou většinou pro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 13:34    Předmět: Citovat

Jsou situace, kdy je tempomat fakt výhoda, ale u nás moc ne. Nejradši jsem za něj byl na chorvatské dálnici. Asi 500 km na dálnici je s tempomatem ideální. U nás to využiju tam maximálně v noci, jinak většinou ne. Adaptivní nemám, ten by využití určitě našel častěji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 13:37    Předmět: Citovat

využívám tempomat často. A víte kde, tak kde je dlouhá obec nebo cesta v obci a padesátka nastavím si 53 a nesvádí mě to k tomu přidat plyn když okolo není provoz rovná přehledná silnice a vybírači pokut mají utrum
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 13:45    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Musel jsem myslet na to zareagovat brzdou, aby se tempomat vypnul. Neměl jsem z toho dobrý pocit.

Ale o tom to právě je! Chceš přidat, šlápneš na plyn, chceš ubrat, šlápneš na brzdu. Potom si to ale musíš zase řídit po svém.
Mám známého, má automat v naftě a má tam tempomat a nemůže si to vynachválit. Je sice nakvašenej, že tu naftu "zdražili" oproti benzínu, ale pochopil, že když jezdíval na benzín, tak ho taky štvalo, že spotřebka u nafty je nižší než u benzínu. Já tempomat nepoužívám, protože bych ho ani nevyužil a tak jsem ho ani nehledal. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 13:48    Předmět: Citovat

Používám ho pouze v úsekovém měření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 13:57    Předmět: Citovat

Je dobrej na dlouhý cestování v úsekách, kde nehrozí potřeba častý změny rychlosti = na dálnicích nebo na křižovatkama NEPŘERUŠOVANEJCH obchvatech /průtazích měst. Ale na jízdu od semtamfóru k semtamfóru je na h0vn0. Vyzkoušel jsem si non-adaptivní verzi ve dnes už pomalu historickým Fordu Scorpio V6 2,9i Ghia - a dělalo to přesně co píše Brožíček, jak jsem stáhnul nohu z plynu, auto drželo rychlost a na zpomalování muselo přijít aspoň maličký ťuknutí do brzdy. Kdo je zvyklej si neopotřebovávat brzdy a "plachtit" na volnoběh po předchozím rozjezdu těsně nad limit nebo s odstaveným plynem dojíždět a brzdit tak motorem z "přeletový rychlosti" k ceduli "začátek obce" a u ní jen "dosrazit" zbytkovou rychlost převyšující předpisovej limit brzdama, pro toho bude tempomat nezvyklej až překážející.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
trubka



Založen: May 29, 2006
Příspěvky: 94
Bydliště: na západ od Plzně

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 13:58    Předmět: Citovat

Bez tempomatu bych nechtěl auto ani zadarmo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5223

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 14:22    Předmět: Citovat

Tempomat využívám hlavně v obcích. Kdy pak nemusím koukat jestli náhodou nejedu 55. A pak vlastně pořád - mám, ale adaptivní potvoru. Jinak tempomat jde přeci vypnout čudlíkem a doplachtit ke křižovatce.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 14:39    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
auto drželo rychlost a na zpomalování muselo přijít aspoň maličký ťuknutí do brzdy
Tempomat se deaktivuje taky ovládacím tlačítken či páčkou, spojkou, vyhozením kvaltu.

Já jezdím s tempomaty 20 let a třeba na dálnici nebo v Praze na trase Jižní spojka - Barranďák - tunely až do Tróje je k nezaplacení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 14:44    Předmět: Citovat

Kdyz tempomat tak jedine adaptivni v kombinaci s automatickou prevodovkou. Je to skvela vec kdyz jedu po okreskach kde je vicemene souvisly proud vozidel a tak nema zadny valny vyznam predjizdet. Proste to zapnu a jedu i desitky km kde jedina moje prace je toceni volantem. Taky do kolon ve mestech je to skvela vec, jen si musis koupit takove auto, aby se dokazalo i samo rozjet. Pak si muzes v klidu treba cist noviny. Na dalnici to moc nepouzivam protoze tam jezdim rychle, ale dovedu si predstavit ridice s defenzivnim stylem jizdy kterym muze vyhovovat plouzit se stotricitkou. Jen je treba dat pozor na nejruznejsi darce organu, ty tempomat nekdy prehlidne a taky ve velmi ostrych zatackach muze zacit zrychlovat protoze auto pred nim vyjede z paprsku radaru

Mel jsem kdysi i obycejny tempomat a ten jsem snad nikdy nepouzil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1424
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 15:03    Předmět: Citovat

Tempomat (neadaptivny) pouzivam velmi casto, v meste ak niesu kolony tak vsade, kludne aj medzi semaformi. Ked vidim ze je cervena tak tuknem do packy na vypnutie a dobrzdujem motorm tak ako ked by som pustil pedal plynu. Tempomat zapinam hornym tlacitkom teda tak aby sa hned nastavila posledna rychlost, tym sa nemusim starat o to ze by som prekrocil povolenu rychlost
Okresky a dialnice tam to je samozrejmost.

Na novej firemnej rapidke som si vsimol na tempomate pre mna strasne otravnu vec. napr mam zaradenu 4ku v dedine, zapnuty tempomat, blizi sa kruhac tak stlacim spojku, podradim do 3ky, lebo chcem dobrzdit motorm, pustim spojku a tempomat sa zapne sam znovu, toto je neskutocne otravna vec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 15:18    Předmět: Citovat

No já mám v jednom autě tempomat, který se i při rychlém přeřazení deaktivuje, a v tom druhém se nedeaktivuje (pokud to stihnu cca do 1 s). Mohu tedy srovnávat - a ten co se nedeaktivuje mi vyhovuje víc.

P.S. když dobržduji motorem, tak nejdřív deaktivuji tempomat a až za chvíli podřadím, takže u mne popisovaná nepříjemnost nemůže nastat Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 15:21    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Na dalnici to moc nepouzivam protoze tam jezdim rychle, ale dovedu si predstavit ridice s defenzivnim stylem jizdy kterym muze vyhovovat plouzit se stotricitkou.

Mít tempomat nastavený na 135 (skutečných, ne tachometrových) a kde chci víc, tam přišlápnu plyn - to ti přijde defenzívní?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 16:45    Předmět: Citovat

několik let jsem jezdil se Škoda Yeti a na tempomat jsem si docela zvykl,
teď jezdím s pokojstrem a docela mi chybí . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dvorak



Založen: Apr 25, 2013
Příspěvky: 2012
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 17:14    Předmět: Citovat

Tempomat na autě mám, ale nepoužívám jej. Po dálnici jedu jen vyjímečně, ale i tam jej nevyužiji. Mám totiž takový blbý pocit, že nemám auto pod kontrolou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund