Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Velký externí disk k TV o kapacitě 4TB
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2019, 17:28    Předmět: Velký externí disk k TV o kapacitě 4TB Citovat

Zdravím,

máte někdo zkušenosti která TV umí spolupracovat s externím HD o kapacitě 4 TB (případně větší)?
Na internetu jsem našel, že TV Samsung, LG, Sony podporují disky o maximální kapacitě 2 TB (tabulka oddílů - MBR). Dnes se však běžně prodávají disky o kapacitě větší (tabulka oddílů - GPT).
U TV Panasonic (manuál strana 139) je psaná podpora USB HD do 6 TB. Co to znamená? Že by uměl i novější formát? Nebo jenom umí přečíst první čtyři oddíly typu MBR po 1.5 TB?
Já když svůj disk rozdělím, tak moje TV Samsung vidí pouze první oddíl. A to musí být nastavený jako aktivní, pokud není, tak jej také nevidí.

Jaké máte vy zkušenosti?

_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lopez



Založen: Dec 17, 2011
Příspěvky: 883

PříspěvekZaslal: so leden 19 2019, 6:45    Předmět: Citovat

A neskúšal si disk sformátovať ext3 prípadne ext4?
Tam odpadá problém z GPT a 2TB limit.
V telke totiž nebude žiadny Windows ale niečo na Linuxe.-(predpokladám)


Naposledy upravil lopez dne so leden 19 2019, 7:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lopez



Založen: Dec 17, 2011
Příspěvky: 883

PříspěvekZaslal: so leden 19 2019, 6:52    Předmět: Citovat

Stačí ked bootneš z CD nejaký Live Linux a sformatuj disk ext3 prípadne ext4.
A do Windowsu máš toto - len neviem či to frčí dobre. Ved poskúšaj.
www.ext2fsd.com/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so leden 19 2019, 16:48    Předmět: Citovat

Děkuji za odpovědi, ale moje TV Samsung umí pouze formáty FAT16, FAT32 a NTFS. Takže EXT3 a EXT4 neumí. Aspoň takto to píšou manuálu (mohu to případně vyzkoušet). Nevím jak jiné televize, možná, že některé typy to umí.

Jinak nemám problém s počítačem, já bych jen potřeboval vědět, jestli existuje nějaká televize, která umí pracovat s externími USB disky o kapacitě 4 TB a případně více. Ta moje to neumí. Nebo aspoň jsem nepřišel na to jak na to.

Pokud tato možnost neexistuje, tak by mě zajímalo, zda existuje nějaká televize, která to umí. Nejlépe bych měl nějakou osobní zkušenost někoho, kdo to vyzkoušel.

_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lopez



Založen: Dec 17, 2011
Příspěvky: 883

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 7:46    Předmět: Citovat

No FAT32 je dnes nepoužiteľný - hlavne pre limit súboru na 2GB. NTFS je použiteľný ale to je to čo riešime.
Ide o to že FAT32 aj NTFS sú Windowsácke. Ako som písal - v žiadnej telke nieje Windows.
V telkách je stále niečo (predpokladám) na Linuxovom jadre. Preto píšem že treba vyskúšať EXT formát - aj ked to manuál neuvádza.
Podobne je to aj z tunerom DVB-T ,DVB-S zopár som doma mal a niektoré berú EXT aj ked to neuvádza manuál.
Vieš to rýchlo vyskúšať - ved stačí USB kľuč formátnuť EXT-om (2-3-4). A ak to zobere? - tak zobere aj HDD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 12:25    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že mám Ubuntu, tak jsem se rozhodl, že to zkusím. Našel jsem starou flešku 1 GB a v programu GParted, který je součástí Linuxu jsem ji naformátoval na EXT2.
No a jsem v koncích, neboť na ní nemůžu nic nahrát. Je ve vlastnictví root a já jako uživatel z ní mohu pouze číst. A změnit práva mi nějak nejde, neboť je to pouze dočasný odkaz na /dev/ což může být jakékoliv připojené hardwarové zařízení, aspoň jsem to tak pochopil.

Takže zatím budu zkoumat ...

_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lopez



Založen: Dec 17, 2011
Příspěvky: 883

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 12:38    Předmět: Citovat

GParted - je súčasťou kadečoho. Skús to vo Windowse sformatovať. Napr.
https://www.partitionwizard.com/download.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 12:53    Předmět: Citovat

Takže hotovo, už se mi povedlo převést práva USB flešky Kingston na uživatele o ID 1000 (což jsem já). Nahrál jsem tam nějaký fotky a videoklipy. TV okamžitě zjistí že je připojená fleška, ale bohužel ji vidí jako prázdnou - bez jediného souboru.
Ještě to můžu zkusit jako EXT3 nebo EXT4, ale obávám se, že to bude podobné.

_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1269
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 22:06    Předmět: Citovat

Zima je otravná, energie a času málo a publikování po dohodě (ve spolupráci) s Hillem v nedohlednu. Přesto musím reagovat na nejvýraznější nesmysly tohoto tématu.

lopez napsal(a):
A neskúšal si disk sformátovať ext3 prípadne ext4?
Tam odpadá problém z GPT a 2TB limit.
V telke totiž nebude žiadny Windows ale niečo na Linuxe.-(predpokladám)


Tabulka rozdělení disku (lhostejno, jestli MBR, nebo GPT) nemá nic společného s jeho souborovým systémem, který se za ní nachází (u MBR je tabulka napevno v sektoru CHS 0/0/1, resp. bloku LBA č.0, v případě GPT LBA0..33). MBR má dvaatřicetibitové ukazatele, takže všechno nad 2TiB musí mít GPT, tedy i disk se souborovým systémem EXT. Mám-li disk s "naformátovaným systémem" EXT3, může mít MBR a kapacitu např. 3TiB? Pochopitelně, že ne! A např. windowsovský NTFS má max. velikost oddílu (i jednotlivých souborů) víc než dostatečnou. Přesto i tady platí, kde použít tabulku MBR a kde GPT.

LADER napsal(a):
Děkuji za odpovědi, ale moje TV Samsung umí pouze formáty FAT16, FAT32 a NTFS. Takže EXT3 a EXT4 neumí. Aspoň takto to píšou manuálu (mohu to případně vyzkoušet). Nevím jak jiné televize, možná, že některé typy to umí.

Jinak nemám problém s počítačem, já bych jen potřeboval vědět, jestli existuje nějaká televize, která umí pracovat s externími USB disky o kapacitě 4 TB a případně více. Ta moje to neumí. Nebo aspoň jsem nepřišel na to jak na to.

Pokud tato možnost neexistuje, tak by mě zajímalo, zda existuje nějaká televize, která to umí. Nejlépe bych měl nějakou osobní zkušenost někoho, kdo to vyzkoušel.

Pochopitelně, že (zřejmě "linuxová") TV Samsung umí FAT16, FAT32 a NTFS (možná i exFAT). Ne, že by televizní firmware/"O.S." na bázi Linuxu neměl rád sám sebe (EXT3,4). Smile Vždyť je to prosté! Víceméně všechny komerčně dostupné flešky a externí disky mají tyto souborové systémy už z výroby, takže je logické, aby s nimi soudobý televizor uměl pracovat. Nic jiného bych v tom nehledal.

Nejlepší řešení pro ukládání velkých objemů dat (nejen) pro televizory, se podle mě skrývá pod tajemnou zkratkou NAS. Nemusíte řešit přenášení a odpojování hardware, starat se o výše zmiňované zkratky, které zde na začátku padaly Very Happy atd.
Samozřejmě ne každá placka disponuje připojením wifi, LAN a funkcí DLNA. A ne každý televizor umí každý videoformát přehrát... Confused Ale to by asi bylo na dlouhou debatu.

Apropos - limit velikosti souboru ve FAT32 je 4GB. Dvě giga platilo pro datový kontejner .AVI ("Video For Windows").
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lopez



Založen: Dec 17, 2011
Příspěvky: 883

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 7:50    Předmět: Citovat

judeware - aaaa sakra na zlé dvere klopeme...- ja som bol v tom že limit je filesystém Embarassed

Dakujem za vysvetlenie. A ak sa dá? - prosím tie hlúposti zmazať aj LADER bude asi "za". Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1269
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 22:10    Předmět: Citovat

citace:
U TV Panasonic (manuál strana 139) je psaná podpora USB HD do 6 TB. Co to znamená? Že by uměl i novější formát? Nebo jenom umí přečíst první čtyři oddíly typu MBR po 1.5 TB?

Pro zajímavost ocituju část z manuálu onoho TV Panasonic a k tomu svých pár postřehů, ale nejprve se oklepu z ještě jednoho nesmyslného obratu, prvně přehlédnutého - jaké oddíly typu MBR proboha???
Ještě jednou - definice rozdělení disku je pod 2TiB typicky MBR, nad tuto mez výhradně GPT. Počet oblastí je min. jedna, filesystem/souborový systém (laicky tedy dejme tomu typ) FAT32, NTFS, EXT3(4). U disků s kapacitou nad 2TiB pouze filesystem NTFS a EXT. U FAT32 jde sice teoreticky adresovat 2³² clusterů po 32768B (128TiB), ale zřejmě to v žádném O.S. od WIN95 OSR2.1 není programátorsky dotažené do konce (v poslední části věty se vyhýbám modernímu univerzálnímu de bill pojmu "podpora"), navíc kdo bude vydávat záplatu pro dodatečnou znalost GPT v těchto O.S., když je tu (XP a výše) relativně nový komerční exFAT, že? Sad

Z manuálu TV Panasonic:
----------------------------
USB HDD
(pro nahrávání digitálních televizních programů s tímto televizorem)
K tomuto televizoru lze připojovat pevné disky USB HDD o kapacitě 160 GB až 6 TB.
Pro náležitý záznam a přehrávání na tomto televizoru připojte USB HDD do zásuvky.
Použijte USB HDD formátovaný pro tento televizor.

Nahrávání > Nastavení USB HDD > Nastavení pro USB HDD

Není zaručeno fungování všech systémů USB HDD.
= Poznámka =
Zobrazení souborů upravených na počítači nemusí být možné.
----------------------------

Manuál neslibuje přehrávání čehokoli původem odkudkoli z disku s filesystémem x, y, z (zazněly výše)! Teoreticky je možné, že se prostě v televizoru provede inicializace připojeného disku vytvořením tabulky MBR, resp. GPT (pomocí ATA Identify drive zjistí kapacitu disku a rozhodne) a následným "formátováním" klidně i jediného oddílu např. NTFS.
Nebo se nic standardního nepoužije a televizor pak na disk pohlíží jako na jednorozměrné pole bloků 4096B (fuj, už se vyjadřuju jako představitel známé nafoukané královny věd), zapisuje si na něj po svém a ono zapsané zase dokáže přehrát ve formě videa. Pokud se disk připojí do PeCe s Windows, ohlásí nenaformátovaný disk. Smile
Případně z něj TV udělá jednotku s EXT3(4), data ukládá stejně jako např. některé tunery se záznamem (MPEG4 .TS) a sekundární přehrávání mimo původní TV možné bude (je-li uživatel zkušený a zkusí nainicializovaný disk se záznamem videa v linuxovém "stroji" (jiná vhodná TV, PC, mediabox atd.)

Ale bez pokusů v praxi krčím rameny (a TV maniak nejsem a placku nemám). Cool

Přehrávání přímo v TV je stejně naprd - přijde nový kodek, datový kontejner atd. a skončí to hláškou, že to nelze přehrát.
Není nad zařízení připojené přes LAN ála NAS, ale s výstupem HDMI. Co přehrát nepůjde, vyřeší časem novější firmware. Viděl jsem u známého něco takového "na bázi jahůdek". A přehrává to primárně věci pořízené mimo televizor (kopírované z webu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Karel286



Založen: Aug 25, 2010
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: st leden 23 2019, 18:32    Předmět: Citovat

LADER napsal(a):
Zdravím,
U TV Panasonic (manuál strana 139) je psaná podpora USB HD do 6 TB. Co to znamená? Že by uměl i novější formát?


Ano Panasonic to umí. Ke své TV Panasonic mám připojen HDD Seagete 4T. Žádný problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st leden 23 2019, 22:17    Předmět: Citovat

Perfektní, toto jsem potřeboval vědět. Můj vážný kandidát na příští TV bude Panasonic. Díky. Smile
_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 7:04    Předmět: Citovat

To je zrovna jedna z vécí, kvůli kterým bych si TV určitě nevybíral. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 24 2019, 7:24    Předmět: Citovat

Taky nechápu proč na tom tak bazíruje... Až ten disk jednou klekne, to bude řev Very Happy btw, dělá panďour ještě televize? nebo jdou to převlečení turci?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund