Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

napěťová závislost kapacity keramických kondenzátorů SMD
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 11:49    Předmět: Citovat

Pardon, že Vám vstupuju do odborný debaty.
Keramiku používám jak vývodovou, tak smd jen do 100nF a ještě POUZE a JEDINĚ jako blokovací.
Z kondenzátorů COG, konkrétně od Vishay a v hodnotách 1uF, 2,2uF a 4,7uF jsem už navždy vyléčenej.
Radši přidám /teda Ondra přidá/ trochu místa na desce a buď se použije kvalitní submini-elektrolyt, nebo třeba smd elyt či tantalák, podle toho, kde a jak je zapojenej.
To, co prováděly tyhle "značkový" keramický kondenzátory, bylo k neuvěření. Až se mi nechtělo věřit, že to prodává Vishay pod svou hlavičkou..
V datasheetech lze vyčíst ledacos, teplotní závislosti, tolerance kapacit i při referenci 20°C. Ale už se nejde dočíst o jejich minimálně přípustném izolačním odporu, kterej mají COG keramiky asi takovej, jako prasklej MP hovňák, včetně toho mizernýho Q.

O napěťový závislosti kapacity se toho nakecalo docela dost už za totáče, okolo blokovacích supermitů TK782-TK784. U těch "naběhla" kapacita až přiložením napětí /jedno, zdali ac či dc/ nějak okolo 100mV.
To byl taky důvod, proč nebyly doporučovaný ani v nejvyšší nouzi jako vazební - ne kvůli jejich ostatním vlastnostem, ale právě kvůli tomuhle.
Něco se lze dočíst v sekci o Supermitech na odkazu, kde jsou oskenovaný všecky československý ker. kondenzátory.
Je tam i poznámka, že jednou na ss napětí připojenej Supermit se "polarizuje" a pokud ho vypájíte, zpátky se musí dát se stejnou, poznačenou polaritou. V opačném případě do několika dnů nabíhá svod co roste až natolik, že kondenzátor na tvrdém napětí začne hořet, popř. se na měkčím napětí prorazí. Všecko to tam je.
Pokud se někde z naprostý nouze a cenových důvodů /oddělení běžce poťáku od vstupu MBA810 třeba/ použil třeba TK783 100nF/32V, tak se to do určitýho vstupního napětí chovalo, jako by ztratil kapacitu, nebo ji měl nejmíň 20x nižší. Hrálo to jen výšky a část středů, až by jeden usuzoval, že je kapacita malá. Až s vyšším vybuzením "naběhly basy", to se skutečně takto chovalo. Přišlo se na to tak, že namísto nouzový keramiky někdo zkusil zapojit malej japonskej svitek. Nakonec se přišlo na to, že s ohledem na Rvst MBA810 úplně stačí 33nF. Ale ne keramika Very Happy

Proč se vlastně tyhle COG kondenzátory /údajně až do 22uF!/ vyrábějí a kde je vlastně největší oblast jejich použití?
Já su hňup starý, blbý. Chca udělat desku úplně maximálně plochou /nejvyšší tam vlastně byl běžný SIL8 šváb/ a s krátkými spoji, tak jsem ty Vishay, z COG hmoty a o kapacitě 2,2uF /myslím na 16V/ použil jako vazební.
Teď si říkáte, no tak jseš pýča, tak čemu se divíš.
Jenže to bylo místo, kde VŮBEC nezáleželo na tom, CO a KOLIK tam bude, pokud to bude nad asi 1uF.
Bylo tam zapotřebí jenom dobré ss oddělení, na skutečné kapacitě a jejím kolísání vůbec nezáleželo, bylo to fakt jedno.
Nasral jsem se na tento druh materiálu vlastně 4x. Možná vícekrát.
Poprvé na vlastní blbost, že jsem uvěřil výrobci, že lze udělat v této velikosti "úměrně kvalitní" keramický kondenzátor /i při vědomí si jejich nectností/, s izolačním odporem aspoň těch 10M. Pak mě dožralo to, kolik jsem za ně vč. poštovného zaplatil /za cenu jedné mizerné keramiky mohlo být asi 8-12 submini elytů stejný kapacity, podle značky/. Pak mě už při pohledu na desku sral ten vlastní, mimořádně shitovej výrobek a naposled jsem zuřil, když se předělávala deska na submini elyty 2,2uF/35V. Nippon tuším, rozměr 3,5 x 7mm výška.
Už nikdy a ani omylem, i kdyby to mělo třeba 2x2x2mm a kapacitu 10uF na 50V. A už vůbec ne za tyhle peníze.
NIKDY.


Naposledy upravil sinclair dne čt leden 17 2019, 12:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 12:14    Předmět: Citovat

4,7uF C0G od Vishay ?
Dej konkrétní typ hňupe, ať Ti to můžem vysvětlit Very Happy
A strč si někam tyTvoje půlstránkový výlevy o lejnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 13:06    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
A strč si někam tyTvoje půlstránkový výlevy o lejnu.

Narozdíl od Tvých příspěvků si člověk aspoň trochu počte Wink

Třeba informace o polarizaci supermitu je pro mě taky nová a docela šokující. Nám ve škole říkali že je nemáme tahat z desek a používat ale nikdo neřekl proč. A protože když mi někdo něco zakáže a neřekne důvod tak to nerespektuju, vesele jsem je používal a občas se divil proč shořely. Tak už to vím Smile

Jinak jako vazební jsem keramiku viděl naposledy myslim v B73 když jsem hledal důvod extrémní mikrofoničnosti a to zděšení když jsem ho objevil si pamatuju dodnes takže by mě ani nenapadlo udělat něco podobnýho dnes... Jako vazební se snažim používat klasický vývodový svitky i do desek postavených na SMD pokud mě to rozměry umožní a nad cca 4,7uF bipoláry, pokud nejsou DC ofsety aspoň pár voltů. Klasický elyt je opravdu dobré polarizovat.

Jinak COG SMD keramiky byly použité v některých mixpultech střední třídy na konci doby analogové, napadá mě třeba Midas Verona, Siena... Bylo to i v korekcích a prostě všude a byl to docela průser jak zvukově tak na měřáku... Slyšel jsem i konspirační teorii o tom že to bylo schválně aby celému světu ukázali jak ten analog hraje blbě v době kdy potřebovali protlačit digitální pulty. Beru to ale jenom jako konspiraci Smile
https://i.ebayimg.com/images/g/k1EAAOSwubFaeyN3/s-l1600.jpg

Zajímavý že ve vstupních VF filtrech ty stovky pF nějaké citelné svody nemají, zhoršilo by mi to CMR a to bych zjistil, ale nic takového se neděje. Ani napěťová nelinearita zkreslení měřitelně nezvedá. Nejspíš to taky souvisí s poměrem rozměru ke kapacitě.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 14:01    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):
Ani napěťová nelinearita zkreslení měřitelně nezvedá.

A ty máš změřenou napěťovou nelinearitu NP0 ?
Zase půlstránkový příspěvek, plný nekompetentních sraček Rolling Eyes
Nechcete si to psát vzájemně do SZ, když si v tom tak libujete ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 14:04    Předmět: Citovat

Tak napiš něco kompetentního ty chytráku.
Fórum je snad o vykecávání ne?

Ano, mám změřenou napěťovou nelinearitu NPO. Je malá ve srovnání s ostatními materiály, tedy aspoň ty Yageo kterých mám zásobu. A nedivím se že to zkreslení neovlivňuje když je v audiopásmu reaktance podstatně vyšší než hodnoty odporů. Napsal jsem to jenom aby ses měl čemu divit. A jestli chceš rozhodovat o tom co se tady má a nemá psát tak si založ vlastní vlákno. OK?

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 14:13    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):
A nedivím se že to zkreslení neovlivňuje když je v audiopásmu reaktance podstatně vyšší než hodnoty odporů.

Pokud je to v korekcích, tak by měla být ta "reaktance" srovnatelná s odpory, jinak by ty korekce asi nefungovaly ? Laughing

Proč bych si měl zakládat svoje vlákno ? to zrovna tak může Ty odsud vypadnout !

Nebo souhlasíš s tím kondem 4,7uF C0G od Vishay ?
Tak sem dej, jakej je to typ ? chytráku Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 14:29    Předmět: Citovat

Tyjo, člověče, o co ti jde? Laughing Prudit za každou cenu? Motáš tady jabka s hruškama.
Psal jsem o korekcích v jenom nešťastným mixpultu, že tam prostě ty keramiky byly průser. A pak jsem taky psal že COG v řádu stovek pF používám taky a to ve VF filtrech na audio vstupech a tam s nimi žáden problém nemám. Nějak sis to pomotal dokupy. Evidentně ti delší příspěvky dělají problémy, to ale neznamená že mě budeš vyhánět z mého vlákna.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 14:36    Předmět: Citovat

Nikdo Tě nevyhání, to bylo jen takové moje dopručení Very Happy
To víš, když jsou příspěvky dlouhé jako Lovosice a plné blafů, tak si z toho vyberu jen to, co není jasné.

A co ten kond od Sinclaira, k tomu se nevyjádříš ? aby tu bylo něco k věci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 14:54    Předmět: Citovat

Nemám zkušenost s žádným 4,7uF C0G od Vishay takže se těžko můžu vyjadřovat. Já bych to do audio cesty nepoužil, Sinclair to prý teda zkusil a nevyšlo to. To je asi tak vše co o tom vím.
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 15:00    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):

Jinak COG SMD keramiky byly použité v některých mixpultech střední třídy na konci doby analogové, napadá mě třeba Midas Verona, Siena... Bylo to i v korekcích a prostě všude a byl to docela průser jak zvukově tak na měřáku...

Takže zase konkrétně, jaký typ zařízení, jaká pozice kondu ?
Jinak jsou to zase výmysly Rolling Eyes

Na konkrétní problém se dá rozumně reagovat, na takové ptákoviny ne.
Pokud si pamatuji, tak v té době vyráběné SMD 1206 kondy v NP0 končily někde u 1n5, od 470pF na to překrývaly X7R.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 15:16    Předmět: Citovat

Však jsem to napsal, Midas Verona například. Poslal jsem tam i odkaz na fotku abyste mi věřili že tam fakt žádné svitky nebyly. Jestli chceš komplet dokumentaci tak je tady:
https://archive.org/details/midas_midas_verona_lss_1_operational_and_service_manual/page/n85

Přiznám se že nevím jestli to byly opravdu C0G/NP0 nebo něco horšího, jsou to kapacity v řádu jednotek až stovek nF.
Zvuk toho pultu znám protože to tady míval jeden místní zvukař a viděl jsem jej i zevnitř a mohl proměřit tak proto jsem se o něm zmínil, jakožto o praktickém použití keramik v signálové cestě, které se opět příliš nezdařilo.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 15:23    Předmět: Citovat

No právě, to NP0 je na těch kondech napsaný ? Tak nefabuluj ! Laughing
Ale úplně mi stačí, když mi ten kond najdeš v nějakém dobovém katalogu, experte.

Jestli jsi si nevšiml, tak "expert" sinclair hovořil dlouze o NP0.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 15:30    Předmět: Citovat

Dobové katalogy asi nemám a ten čas s hledáním mi nikdo nezaplatí....
Takže jestli s tím mým výrokem máš problém tak ho v klidu ignoruj. Já furt žiju v domění že to bylo C0G protože jestli to bylo X7R tak jsou to pěkný prasata Laughing
Šlo by to zjistit kdybych majitele pultu navštívil, kondík vypájel a změřil závislosti jenže to fakt dělat nebudu, ten mizernej pult mi neleží ani v patě.

Sinclair mluvil o NP0 a já zase obecně o keramikách.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 15:38    Předmět: Citovat

V té dokumentaci není ! žádná specifikace těch keramik a to co je v korekcích by mělo být :

1NF POLYSTER CAP 0.2" 8 C6038,C7038,C8038
CAP12-J147100 4N7 POLYESTER CAP 8 C1035,C2035,C3035,C4035,C5035,
C6035,C7035,C8035
CAP12-J156100 5N6 POLYESTER CAP 8 C1042,C2042,C3042,C4042,C5042,
C6042,C7042,C8042
CAP12-J215100 15N POLYESTER CAP 0.2" 8 C1031,C2031,C3031,C4031,C5031,
C6031,C7031,C8031
CAP12-J222100 22N POLYESTER CAP 0.2" 8 C1039,C2039,C3039,C4039,C5039,
C6039,C7039,C8039
CAP12-J310100 100N POLYESTER CAP 0.2" 8 C1034,C2034,C3034,C4034,C5034, ...

jef111 napsal(a):

Jinak COG SMD keramiky byly použité v některých mixpultech střední třídy...
To moc obecně o keramikách není Rolling Eyes

Naposledy upravil danhard dne čt leden 17 2019, 15:43, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 15:41    Předmět: Citovat

A to je zajímavé protože já jsem v tom pultu fyzicky žádný polyester nenašel. Hmmm nebo že by vypadaly jako keramika? To se mi nezdá..
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund