Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Laděný obvod v příjimači

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
unixuser



Založen: Nov 01, 2018
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 15:27    Předmět: Laděný obvod v příjimači Citovat

Zajimalo by mě jestli musím vypočítat rovnost induktance a kapacitance
při výpočtu rezonanční frekvence laděného obvodu nebo určit vhodne jednotky
veličin kapacity a indukčnosti např. pro F=1-30 Mhz, C'v pF , L v uH
Nebo můžu určit Rezonanční frekvenci pro F=1-30 Mhz C v nF a L v uH
Výpocčet sem skusil zde https://www.belza.cz/knowhow/form.htm
A frekvence byla podobna kolem 1.5Mhz,protože Xl a Xc se mi nikdy nerovnala
Aby příjimač mohl ladit stanice na kv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4033

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 15:48    Předmět: Citovat

Moc ti nerozumím, ale na té stránce si zadáš C v pF a L v µH a dostaneš f v kHz. V čem je problém?
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
unixuser



Založen: Nov 01, 2018
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 17:20    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
Moc ti nerozumím, ale na té stránce si zadáš C v pF a L v µH a
dostaneš f v kHz. V čem je problém?


To že se se mi nic nedaří naladit,a nevim jestli se da použit třeba pro výpočet
frequence od 1 do 30 Mhz kondenzator v nF i uF a indukčnost v uH
když snižím indukcnočst s uH na nH o tisicinu při zvýšení kapacit s řádu pF na nF
nebo je třeba mit stejnou hodnotu induktance a kapacity viz.zde
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rezonan%C4%8Dn%C3%AD_obvod
Nebo nemužu pooužit pro jednotky Mhz jine hodnoty ,kapacitu pF a indučnost v uH
Skoušel sem vytvořit cívku s proměnou inukčnostii s ferit.jadrem ktera měla indukčnost
od asi několika uH - 1mH a vzduchový kondenzárot s kapacitou 330pF ladící
Jednoduše řečeno Laděný obvod mi nic nezachitil a nevím čim to je příjímač mám
postavený správně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 17:22    Předmět: Citovat

Tak široký přeladění se Ti s jedním LC asi nepovede, vyjdou nesmysly. Špatná cesta. Musíš třeba přepínat cívky, ale i tak to bude problém.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
unixuser



Založen: Nov 01, 2018
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 17:28    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Tak široký přeladění se Ti s jedním LC asi nepovede, vyjdou nesmysly. Špatná cesta. Musíš třeba přepínat cívky, ale i tak to bude problém.

Stačilo by mi i jedno pásmo kv takové kde zaručeně něco chytím a nevím teda jak
začít
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4033

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 17:28    Předmět: Citovat

Poměrně praktičtější než ladit cívkou, je ladit kondenzátorem. Vzduchové kondenzátory dřív byly proměnné cca od 50 do 500pF - vyzkoušej si jaký poměru kmitočtů jsi s takovým kondenzátorem schopen přeladit. 1 - 30MHz to nebude.
Abys něco chytil, potřebuješ také anténu - pokud se bavíme o vstupu funkčního přijímače.

_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 17:52    Předmět: Citovat

On taky existuje jistý vzorec pro poměr L a C, aby ten laděný obvod měl nějaký Q a vůbec fungoval. Kdybych neměl děravou hlavu, vzpomenu si.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 18:20    Předmět: Citovat

unixuser napsal(a):
Stačilo by mi i jedno pásmo kv takové kde zaručeně něco chytím...

Záleží co chceš přijímat - AM rozhlas má obvykle širší přeladění, amatérská pásma jsou užší. Například v pásmu 80m stačí přeladění 300kHz (3,5-3,8MHz). Od toho závisí i typ přijímače, pro amatérský provoz SSB nestačí běžný AM detektor. U superhetu je pro obnovení potlačené nosné vlny nutný místní oscilátor, případně lze použít přímosměšující, nebo zpětnovazební přijímač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
unixuser



Založen: Nov 01, 2018
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 19:52    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
On taky existuje jistý vzorec pro poměr L a C, aby ten laděný obvod měl nějaký Q a vůbec fungoval. Kdybych neměl děravou hlavu, vzpomenu si.


Něco takového jsem mě asi namysli a jaký je ten vzorec na netu jsem ho nenašel
neo kde ho najdu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 20:13    Předmět: Citovat

To Ti bude stejně nanic, pokud ho připojíš na nesprávnou impedanci - třeba ho zatlumíš apod.

Co začít schematem?

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 23:33    Předmět: Citovat

Tady jde o to, že musíš přesně vědět, v jakých jednotkách dosazuješ.
Na té stránce jsou jasně uvedené, tam se nespleteš.
Ale snad si z toho vzorce, který je tam napsaný vedle, umíš odvodit vzorec pro výpočet kapacity ke zvolené indukčnosti a frekvenci nebo si k té frekvenci zvolíš kapacitu a vyjde ti indukčnost.
Do Thomsonova vztahu se dosazuje ve Faradech, Henry (pak vyjdou Hz).
Když si vezmeš, že ω²=(2*τ*f)², dosadíš [Hz], pak vše ostatní je jen trojčlenka. Ke kapacitě ve [F] ti pro zadanou frekvenci vyjde indukčnost v [H] nebo naopak.
I když jsem měl kdysi v kroužku generaci, která si místo trojčlenky kreslila množinový diagram...

A podle zvoleného poměru L/C a zatěžovacích impedancí vyjdou ostatní vlastnosti laděného obvodu (jakost Q, potažmo jí nepřímo úměrná šířka pásma). Ale napřed spočítej vůbec nějaký rezonanční obvod, tímhle se můžeme zabývat až pak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
unixuser



Založen: Nov 01, 2018
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st leden 23 2019, 15:51    Předmět: Citovat

Ja sem to naposled skoušel dost jednoduše vzal jsem si starý kazetak zapnul ho na rozsah am na střední vlny tam našel dvě stanice, měřákem měřil maximalni a nejniši kapacitu a indukcčnost ladici cívky a laděného kondenzatoru.
Kapacita vyšla 0-330 pF a indukčnost 4-440uH propočital na strance pro výpočet Thomsonova vzorce a hodnoty mě vyšly pak sem jen vytvořil ten nejjednoduši příjmač, a to na prvnim obrazku na tomhle webu http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/zes_kryst.htm , zkoušel jsem na stejném webu i složitější.
A zkoušel postupně menit indukčnost civky a přitom uplne otočit laděný kondenzator zleva doprava a zpět a to pěkne po 3mm a nic.
Zkoušel jsem i na stejnem webu vkv přijimač s kapacitním trimrem ale nemohl jsem ho ladit, protože sem neměl na takový závit šroubovak, tak jsem použil stejný vzduchový, a připajel ho k rozsahu do 30pF, přijimač byl mrtvý i po připojeni k lm386 občas
nahodou to něco hralo asi 3 vteřiny, ale náhodně, tak jsem si řekl, že jsem asi mimo pasmo. Proto bych rad zkusil kv přijimač nějaký uplně nejjednoduši kvůli prý velkemu obsazeni výsílaní, věšímu než na vkv. Rozhodl jsem se pro tento http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/rx_3-15.htm , kv si budu moct poprve zkusit, protože jsem si na netu objědnal levný kv přijimač rozsah 4.7-21800 Mhz...

Jestli máš pocit, že tto není tvůj příspěvek, tak věř, že je: vyházel jsem formátování pomocí ENTER na koncích řádků, to používej jen na konci odstavce, každému se totiž řádky zalamují podle jiné šířky okna a ty jim v tom děláš haňbinec.
Jo, a taky jsem ti trochu rozčlenil věty, když jsem začal chápat, co tím nekonečným řetězcem chtěl básník říci. A opravil pár gramatickžch chyb.
Jo, a neznám přijímač, který by uměl 21,8 GHz, ani satelity tak vysoko nejdou...

Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 23 2019, 18:21    Předmět: Citovat

Nevím, co znamená "indukčnost 4-400µH". Ono těch blbostí máš v tvém příspěvku víc - nějak házíš kilohertz nebo megahertz, všechno jedno...
Pro každý kmitočet vychází jediný součin L*C. Odmocnina jejich poměru, tedy √(L/C) zase určuje rezonanční impedanci sériového rezonančního obvodu atd.
Nerozumím tomu, proč se pouštíš do přijímačů pro KV a dokonce VKV, když ti nehrál přijímač pro střední vlny?
Abys rozuměl - čím vyšší frekvence, tím náročnější zapojení je na výběr a rozmístění součástek, ladění reaguje třeba i na přiblížení ruky nebo přihnutí (zbytečně dlouhého) vývodu některé součástky. Totiž na naladěnou frekvenci mají vliv i parazitní kapacity v okolním zapojení a parazitní indukčnosti vývodů součástek, jejichž vliv v pásmu středních vln (v Evropě se využívá rozsah od 520 do 1 610 kHz) ještě nijak výrazně neruší.
Navíc takto vznikají i parazitní vazby, ale ty si necháme na příště.
Běžně se pracuje s pevnou indukčností a proměnnou kapacitou. Samozřejmě, že to jde i s pevnou kapacitou a proměnnou indukčností, je možné oba způsoby kombinovat, ale to už je pro běžné použití poněkud nepraktické. Proto se současná (přesněji střídavá) změna kakacity a indukčnosti využívá jen ke slaďování souběhu více laděných obvodů a pak už se ladí jen jedním prvkem.

K dispozici máš otočný kondenzátor, jehož rozsah od dorazu k dorazu je řekněme 30 pF až 380 pF. To je poměr kapacity 1:12,67, kterým proladíš pásmo v poměru frekvencí 1:3,56 (√12,67, jak vyplývá z Thomsonova vztahu). Pro pásmo sředních vln potřebuješ rozsah přeladění 1610/520 = 3,1.
V jednoduché krystalce, audionu či reflexním přijímači bych to neřešil, no tak to bude mít přeladění o kousek větší, než pásmo SV, ale nijak moc, zvlášť, když v zapojení nějaká ta parazitní kapacita paralelně k ladicí kapacitě je. To asi ničemu nevadí.
Jestli ale chceš přeladění právě jen v tom pásmu pěkně od dorazu k dorazu, že vystačíš s poměrem ladicích kapacit Cmax/Cmin = 3,1² = 9,61. To je méně, než by dovolil samotný otočný kondenzátor, tak to přeladění snížíme paralelní kapacitou, z níž část můžou tvořit parazitní kapacity spojů, zbytek se dorovná kapacitním trimrem paralelně připojeným k ladicímu koncenzátoru, ostatně v mnohých už ty trimry jsou přímo vestavěné..
Tady vychází paralelní kapacita celkem 10,6 pF, tak si to zkontrolujeme: 30+10,6 = 40,6 pF. Na druhém dorazu bude 380+10,6 pF = 390,6 pF. Pomer maximální k minimální kapacitě vychází 9,62, z toho druhá odmocnina je 3,1. Jestli indukčnost bude právě taková, aby při ladicím koncenzátoru nastaveném na doraz s nejvyšší kapacitou obvod rezonoval právě na 520 kHz, pak po protočení ladicího kondenzátoru na minimální kapacitu bude rezonovat na 1612 kHz.

A zbývá jen určit indukčnost k těmto kapacitám:
víme, že maximální kapacitu máme 390,6 pF. A s touto kapacitou potřebujeme rezonanční kmitočet 520 kHz. Tak si z Thomsonova vztahu odvodíme vzoreček pro výpočet indukčnosti ze známého kmitočtu a kapacity:
L = 1/(ω²*C), aneb L = 1/((2*π*f)²*C) [H; Hz, F].
Pro popsaný případ vychází indukčnost L = 240 µH.
Dosazením do toho formuláře, se kterým jsi začal, si můžeš ověřit co při jaké kapacitě naladíš.
Jak trefit indukčnost právě 240 µH, na to existuje mnoho různě nepřesných metod, proto se cívky menších indukčností dělají tak, aby se v určitém rozsahu dala jejich indukčnost měnit zasouváním nebo zašroubováním jádra.
Jako u všech součástek, i ta jadýrka či feritové tyčky mají určitý rozptyl vlastností, takže nejjednodušší je navinout cívku podle tabulek či měřidla a změnou polohy jádra (nebo posunem cívky po feritové tyčce) při známé frekvenci a známé kapacitě doladíš cívku na požadovanou indukčnost a zakápneš třeba voskem, aby se už neměnila.


A opakuji: bastli zatím na těch středních vlnách. Až ti to bude hrát, už budeš mít pár zkušeností k tomu, abys mohl do krátkých vln, tam už se o té technice musí vědět podstatně víc, a dělat rozvážněji, pečlivěji a stabilněji - a čím vyšší frekvence, tím víc rostou tyto nároky.
Jestli to myslíš vážně, udělej to tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá leden 25 2019, 23:06    Předmět: Citovat

Udělej si oscilátor a diodovou sondu na měření vf napětí. Jinak budeš počítat a bezvýsledně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund