Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lednice whirlpool CB 282W nevypíná termostat lednice
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 8:33    Předmět: Lednice whirlpool CB 282W nevypíná termostat lednice Citovat

Zdar lidi,
vím, že se tady o lednicích diskutuje poměrně hodně. Něco jsem již přečetl, něco mi možná stále uniká, v každém případě, pokud poradíte budu rád.
Takže mám tenhle model z mrazákem cca 12 let. Dva kompresory, od vybalení stále na stejném místě - to kvůli případnému mechanickému poškození.
Před půl rokem začala namrzat zadní stěna lednice ( v létě). Moc jsem to neřešil, lednice chladila, tak co. Nyní, v zimě (lednice stojí v kuchyni) manželka pár krát vytáhla z lednice zmrzlé salátové okurky (vím, že tam nepatří - ale to je teď jedno).
Dal jsem dovnitř bezdrátový termostat, teplota u zadní stěny cca - 1 st. Připojil jsem přívod lednice (vidlici) přes wattmetr - lednice nevypíná. Sem tam se připne kompresor mrazáku, ale kompresor lednice běží stále. Když vypnu termostat na nulu, tak se vypne kompresor. Usoudil jsem, že je vadný termostat, tak jsem jej vyměnil. Bohužel problém přetrvává. Termostat původní byl K59L2135/500. Bohužel jsem tento typ nesehnal a objednal typ K59L2139/500. Termostat je kapilárový a jezasunut ve vedení cca 60 cm dlouhém. Jenže problém je stále stejný. Nikde nemohu najít tabulku těch dvou termostatů, abych porovnal hodnoty. Než budu řešit chladivo, kompresor a další věci, potřebuji znát ty hodnoty. Nevíte kde sehnat dokumentaci? Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 13:18    Předmět: Citovat

Nadměrné chlazení údajně může být způsobené unikajícím chladivem:

https://kutilska.poradna.net/questions/2346488-chladnicka-mrazi

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 15:25    Předmět: Citovat

Jen OT - tuhle blbost s měřením teploty výparníku místo vnitřní teploty chladničky vymyslel prosím kdo? Už jen proto, že to závisí na proudění okolního vzduchu... Takže to je vlastně příčina, proč chladnička v chladu nechladí...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vav



Založen: May 14, 2006
Příspěvky: 108
Bydliště: SK/MA/

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 16:19    Předmět: Citovat

Zdeňku, máš pravdu, ale on má mrazák v kuchyni, tam snáď nemrzne. Tak asi to uniklé chladivo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 16:34    Předmět: Citovat

Chlapi, prosím věcně k tématu. U toho termostatu K59L2139/500 by nízká vypínací hladina měla být -16 st. Celsia. U toho původního to nevím. Nevíte jak objektivně změřit teplotu v té trubičce, kam se strká kapilára teploměru. Ať se bavíme trochu exaktněji. Zatím to jsou jen dohady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 16:42    Předmět: Citovat

Věcně to vypadá na únik chladiva. Lednice mi dělala přesně to samé, chvíli jsem ji provozoval s termostatem z operáku a pak přestala jít úplně.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 18:43    Předmět: Citovat

Mám dojem, že si tazatel stěžuje, že mu lednička chladí víc, než má. Takže v tom případě je vadný termostat nebo uchycení jeho kapiláry mimo výparník.
Manuál k ledničce je tady.
Podle něho je původní typ termostatu K59-L2119 a max. vypínací teplota -8°C. Pokud této teploty povrch výparníku (chladící trubička) nedosáhne, termostat kompresor nevypne.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 19:01    Předmět: Citovat

Kdybych si nepřečetl to fórum, co bylo odkazované, myslel bych si přesně to samé. K tomu patřila i moje reakce a údiv.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 19:06    Předmět: Citovat

A po přečtení odkazovaného fóra si myslíš něco jiného než já? Wink
Vždyť tam dochází ke stejnému matení pojmů resp. problémům s popisem skutečnosti, jako tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 19:24    Předmět: Citovat

Nechám se překvapit. Když mně klekl mrazák na únik, bylo v mrazáku teplo a zkapalňovač(kondenzátor, žebřík atd.) byl studenej.

EDIT: Oprava. Rychleji jsem psal než myslel.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Naposledy upravil ZdenekHQ dne pá leden 11 2019, 21:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 21:29    Předmět: Citovat

Měl jsem obdobný problém a opravhu to bylo nedostatkem chladiva. Navíc u 12 let staré chladničky je to velice pravděpodobné. Většina dnes prodávaných chladniček má životnost tak 10 let. U tak staré lednice se dle mě nevyplatí ani výměna chladiva. Už to má zasebou a pořiď si novou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 23:03    Předmět: Citovat

Ať už je příčina jakákoliv, lze ji změřením teploty výparníku identifikovat. Takže znovu: Pokud teplota výparníku, který má teplotní kontakt s kapilárou, nedosáhne vypínací teploty termostatu (podle manuálu -8°C), není to vada termostatu. Pokud této teploty dosáhne, musí termostat vypnout. Stačí jen spolehlivě měřit.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: pá leden 11 2019, 11:44    Předmět: Citovat

Provedl jsem celodenní měření. Místo kapiláry jsem do té trubičky vedoucí do útrob lednice k výparníku vsunul externí termočlánek. Délka té trubičky je cca 95 cm. Po 24 hodinách běžného provozu v rodině (tedy žádná laboratorní nesmyslná měření) byla teplota v lednici 0,2 st. Celsia a teplota na konci termočlánku -10 st. Celsia.
Tedy výkonu má lednice ještě dost. Termostat, který jsem zakoupil má spodní hranu -16 st. Celsia a logicky není schopen spustit režim odmražení (tedy vypnout chlazení) a lednice jede nonstop. Bohužel jsem neměl žádné informace o původním termostatu a teprve po masarově odkazu (díky) s manuálem jsem zjistil, že původní termostat byť je maskován pod jiným číslem (vyrobeno na zakázku Whirlpoolu) je na spodní hodnotu - 8 st. Celsia.
Ani chlaďaři mi nebyli schopni ten termostat K59L2135/500 nikde dohledat. Prostě výrobci dělaj všelijaké brejkule, jen aby se prodávalo. Nicméně vím, že buďto původní termostat změnil svoje mechanicko elektrické vlastnosti anebo došlo ke snížení (vlivem stáří) chladícího výkonu agregátu a vzájemně s termostatem to již nevypne - což může být i záměr výrobce. Nyní zkouším přenastavit původní termostat tím regulačním šroubkem termostatu charakteristiku spínání - vypínání. Nevím jestli se to povede, možná je v něm nějaká fatální závada. Na změnu teploty však reaguje (po vložení do mrazáku kapilárovou membránu stáhne). Pokud se nepodaří "naladit", tak budu muset zakoupit termostat pokud možno s co "nejteplejší" spodní hranou vypnutí a dostatečně dlouhou kapilárou (ideálně 130-140cm)
Mimochodem, zkusil jsem si spočítat energetickou "zátěž" této trvale běžící lednice. Spotřeba je dle wattmetru cca 45 Wattů. Denní spotřeba tedy, cca 1kWh. Já mám elektriku v průměru za necelé tři koruny za kWh. Měsíčně si tedy lednice vezme necelou stovku. Za rok 1200,- Kč. Cena nové lednice v této výbavě, velikosti a kvalitě je nad 12000,- Kč. Životnost dnešních produktů je již výše zmíněných cca 10 let. Takže těm, kteří tvrdí, že mám koupit novou lednici, říkám, že pokud se mi podaří ji udržet mou opravou "při životě" ještě nějaký čas (výkon na to zatím má ), tak to rozhodně není ztráta. Ba naopak. Navíc, sice nejsem žádný odborník, ale po asi půlhodince strávené s jedním technikem s chlaďařské firmy vím, že opravit dnešní elektronicky řízené lednice je podstatně těžší, či přímo nemožné kvůli měřícím snímačům umístěných v korpusu a tudíž nepřístupných. Komu tím prospějete Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá leden 11 2019, 12:09    Předmět: Citovat

A to není u lednice termostat s regulací ?
Když je nastaven na minimum, tak to má vypínat při -8C na výparníku ? to asi ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: pá leden 11 2019, 12:23    Předmět: Citovat

U těchto typů lednic se nesnímá teplota uvnitř prostoru s potravinami, ale na výparníku, který je zabudován za zadní stěnou vnitřního prostoru. Právě teplota výparníku určí kdy je třeba kompresor zapnout či vypnout. Tímto způsobem je zaručeno pravidelné odmražování zadní stěny a následné stečení kondenzátu mimo lednici. Tudíž, pokud vše funguje jak má, tak laická obsluha nemusí vůbec řešit odmražování ledničky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund