Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Svorky multimetrů pro tranzistory
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 0:06    Předmět: Svorky multimetrů pro tranzistory Citovat

Měl bych dotaz na ty, co častěji rozebírají či opravují multimetry.
Do svorek na měření tranzistorů v pohodě vejde a drží tam drát 0,6, jaký mají jako vývody většina běžných tranzistorů, jako třeba nějaký KC509, drží a udrží tam ale i plochý vývod třeba BC549.
Cokoli silnějšího, už 0,8mm tam ale nevejde a hrozí znásilnění, podobně třeba s klasickým čtyřhranným pozlaceným kolíkem, ten ani náhodou.
Nevíte, jak je to v tom multimetru udělaný, co tam je za patici a proč nepruží - že tam nejde nacpat cokoli silnějšího či širšího, než těch 0,6mm?
Mám na orientační /mmch dost přesné/ měření tranzistorů tenhle všeměr a právě v něm to bohužel takhle je.
Že neměří jen orientačně, ale celkem přesně, jsem zjistil srovnáním s BM529 při stejných podmínkách, tedy při Ib=10uA.

Konečně jsem se totiž dokopal k tomu, vyrobit si opravdu spolehlivý přípravek - patici pro měření těch pekelně otravných KC147-149 i podobných BC157-159.
Kruci to byla ale otrava. Každý, kdo někdy musel měřit Uceo a betu těchhle plastových potvor s úplně idiotími vývody, mi asi dá zapravdu.

Jenže bych potřeboval nějaký pozlacený kolíky-jehly s průměrem 0,6-0,7mm a pomocí nich si vyrobit nějaký "přechodový spoj" na připojování různých druhů patic k multimetru.
Jednu na tyhle KC14x, pak na běžné i hodně zkrácené KC50x, pak další na KF-KFY i se zkrácenými vývody, ale s velkým "rozchodem" a samozřejmě taky patice na vývody běžných pouzder TO126 a TO220.

Nemáte prosím ponětí, zda někdo prodává nějaký tvrdý, pozlacený a kulatý kolíky délky aspoň 20-25mm a s průměrem těch 0,6mm?
Třeba i s nějakým zakončením na připájení drátu, neco jako tenký měřicí kolíky?
Díkes.



CHY-20.jpg
 Komentář:
 Velikost:  258.61 kB
 Zobrazeno:  167 krát

CHY-20.jpg




Naposledy upravil sinclair dne st leden 09 2019, 15:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 9:28    Předmět: Citovat

Prvně mě napadá lišta typu Oboustranný kolík - uvádíš Ø potřebných pinů, nikoliv už jejich rozteč. Vyrábějí se z různou roztečí a snad i s různými piny. Ty budou ale vesměs čtyřhranné.
Pokud by nevyhověly, tak ještě mě napadá použití jednotlivých pinů z nějakého konektoru - třeba FRB, či podobné . . .



pctdetail.832-017.1.jpg
 Komentář:
Oboustranný kolík S1G20 2,54mm
 Velikost:  14.37 kB
 Zobrazeno:  130 krát

pctdetail.832-017.1.jpg



fr-ty5154813-f.jpg
 Komentář:
Konektor FRB TY5154813
 Velikost:  80.12 kB
 Zobrazeno:  135 krát

fr-ty5154813-f.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 10:24    Předmět: Citovat

Já to Sinclaire vyřešil měrovou redukcí na KC14x z BM529. Znáš?


IMG_20190108_101710.jpg
 Komentář:
 Velikost:  285.73 kB
 Zobrazeno:  125 krát

IMG_20190108_101710.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 10:55    Předmět: Citovat

Znám, ale nemám a nikdo Ti ji dnes už neprodá. Kdybych měl, tak asi nevyrábím. Bože Very Happy

Napadlo mě teďka, že mám někde odložený úplně prastarý KF506, jedny z úplně prvních vyrobených, co měly betu asi 40 a vývody asi 3cm dlouhé.
I tyristory KT505 z úplně první výroby ze 70. let, ty kusy s šedě a černě lakovaným pouzdrem, měly taky takhle dlouhé vývody.
Mají průměr 0,65mm a jsou celkem tvrdé a zlacené, tak je asi obětuju a asi to udělám z nich.
Ten případnej kolík by stejně musel být dlouhý nejmíň 18-20mm, aby zbylo ještě kousek na připájení.
Ty 4 svorky pro elektrody tranzistorů jsou v tom multimetru pod těma dírama v plastu docela dost utopené.
Normální KC507 s nezkrácenýma vývodama do nich taktak dosáhne.
Rozebírat ten multimetr a zkusit tam osadit něco jiného, to se mi moc nechce, mám z těchhle háklivých věcí vítr. Fety letuju trafačkou, ale z měřáků mám nějaký respekt, nebo co.
Nejspíš je v tom multimetru čtyřka z normál dutinkový lišty, té s menšími otvory, rozteče na kastli by odpovídaly.
Ony se sice ty dutinkový lišty pro kolíky vyskytujou v tom větším průměru /co by byl vhodnější/ i v různých celkových výškách, ale ne v našich obchodech.
A do toho multimetru se mi fakt drbat moc nechce, je teprve chvíli po Zaky-ho servisu Very Happy


Naposledy upravil sinclair dne út leden 08 2019, 11:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 11:06    Předmět: Citovat

Chceš jednu za poštu?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 11:15    Předmět: Citovat

Díky, jsi moc hodnej Jirko, vážím si toho, ale raději ne.
Já už tady radši od nikoho nebudu nic brát, ani nic zadarmo nabízet, aby v tom některý nehledali zase nějakou špínu z mý strany, víš?
A ne, fakt nejsem vztahovačnej, prostě to tak je. Podívej se do sekce "Restaurování starých elektropřístrojů" a na vlákno "Sluchátka TG8".
X lidí ví prd, jak to všecko bylo, co zavinilo ty zpoždění.
Přesto ale každej, kdo má v řiti díru, má potřebu to hrozně chytře okomentovat a i když nabízím něco úplně zadarmo, tak zase má potřebu upozornit na nějaký riziko - zvláště pak tehdy, když je daná věc úplně zadarmo. Smrdí to pěknou obsesí, ale s tím já nic nenadělám, to musej doktoři Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 17:32    Předmět: Citovat

@Celeron: jestli je ta redukce k BM529 volná, tak bych měl zájem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 18:23    Předmět: Citovat

Doporučuji zhotovení přípravku se soklíkem ZIF. V jedné řadě kombinace e-b-c v roztečích 2,5 mm, a v druhé řadě 5 mm.


zif.jpg
 Komentář:
 Velikost:  185.87 kB
 Zobrazeno:  129 krát

zif.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 19:29    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
@Celeron: jestli je ta redukce k BM529 volná, tak bych měl zájem.

Dej adresu do SZ. Akorát v těhle sračkách na poštu, kde není široko daleko místo na zaparkování... Pošlu Ti to v pátek z Nechanic, tam je pošta s parkingem.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út leden 08 2019, 19:57    Předmět: Citovat

SZ je odeslaná. Zas tak to nehoří, klidně počkej na oblevu. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 09 2019, 14:04    Předmět: Citovat

Taky bych mel o tu redukci pro BM529 zajem pokud jeste nejakou mas. Diky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5150
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st leden 09 2019, 15:54    Předmět: Citovat

Bývají i na Aukru Wink .
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st leden 09 2019, 16:59    Předmět: Citovat

Bernarde, to je taky velice šikovný, klobouk dolů. Co to je za soklík a kde to prodávají?
Popravdě, já byl vždycky tak nějak zvyklej na improvizace. Tak to dopadne i s těmi "jehlami" do svorek multimetru.
Našel jsem jakoby "klasické", tvrdé a čtyřhranné kolíky od firmy AMP. Jsou dlouhé 20mm, čtyřhranný kolík je dlouhý 13mm - to je tak akorát pro asi 9mm "utopené" svorky tranzistorů na multimetru. Celé kolíčky jsou na druhé straně ukončeny válečkem, což je velmi precizní, pružicí "zásuvka" na kulatý průměr 0,5-0,6mm.
V těchto "zásuvkách" na druhém konci toho kolíku zas perfektně drží pozlacené, krátké kulaté kolíky, jako jsou na dutinkovo-kolíkových lámacích lištách.
Klasický hranatý pozlacený kolík má ale hranu přesně 0,6mm, takže krz úhlopříčku nechtěl vejít.
Jemný jehlový pilníček "shodil hrany" kolíku - sice jsem přišel o část pozlacení, ale ejhle - kolíky už jdou do svorek multimetru perfektně zasouvat a drží tam velmi dobrý kontakt.
Takže díky těm "zásuvečkám" na druhých koncích AMP kolíků budu moct připojovat výměnné patice na kdeco, co už jsem uvedl.
Jiná patice je dobrá na měření třeba pouzder TO-39 s hodně zkrácenými vývody, jiná zase na krátké vývody TO-18, jiná zas na běžné i zkrácené TO92 a na TO126 či TO220 úplně něco jiného. Ke kolíkům jsem našel i pozlacené "jehličky" jak na fotce, které do "zásuvek" kolíků pasují, jakoby byly odtamtud.
Podle mě jsou ty AMP kolíky bývalá součást, asi vkládací piny nějakého modulového vícepólového konektoru, AMP na to přece jsou odjakživa machři.

Ještě se chystám na nějaký fakt spolehlivý držák s 2-3 druhy patic do toho širokorozchodného soklu na PU120. Často musím měřit jak původně dlouhé, tak i zkrácené Ge tranzistory, PU120 je na tohle z dostupných a skladných přístrojů asi nejlepší. Ani BM529, přestože ji s těmi základními držáky mám, neměří Ge tranzistory asi do 1W tak přesně a pohodlně, jako PU120.
A samozřejmě neexistuje Ge jakkoli "přidržovat" v patici prstama, jináč naměříme hausnumera, jak už někdy od 12 let víme Very Happy



dobry kolici.jpg
 Komentář:
Hned po stastnem nalezu, jeste neopilovani. Ty jedno- i oboustranne jehlicky presně pasuji do prdelek tech hranatych koliku.
 Velikost:  95.83 kB
 Zobrazeno:  162 krát

dobry kolici.jpg



tlusty kolici na kabl.jpg
 Komentář:
Evidentně kombinace na kabl, bezva pruzici zasuvka a zastrcka-kolik, průměr 1,5mm. Nebal bych se prohnat tim pet amperu.
 Velikost:  201.07 kB
 Zobrazeno:  135 krát

tlusty kolici na kabl.jpg



kdejakej tlustej kolik ve vane.jpg
 Komentář:
Mix vseho mozneho i nemozneho, ruzny tloustky, nejaky barevny pasky, vsechno od AMP a fest tluste pozlaceny
 Velikost:  202.7 kB
 Zobrazeno:  133 krát

kdejakej tlustej kolik ve vane.jpg



takovyho zlata...D.jpg
 Komentář:
Podle me i podle sacku to pochazi nekde z pocatku osmadesatek, kdy se jeste i zlatilo poradne :D
Nevite nekdo, z ceho to vubec muze pochazet? Z nejaky stavebnice konektoru?
 Velikost:  213.22 kB
 Zobrazeno:  146 krát

takovyho zlata...D.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 09 2019, 17:34    Předmět: Citovat

To všecko jsou piny do modrejch, později zelenejch FRB konektorů.
Vidím tam pár pro ovíjený spoje, pár pro mačkaný spoje, pár pájecích do plošáků.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá leden 11 2019, 19:08    Předmět: Citovat

Jo Jirko, už jsem to taky zjistil Very Happy
Obhlídkou kompletních, modrých i zelených konektorů různýho provedení.
Jedny ty zelený konektory-zásuvky mají i hranatý kontakty, velice podobný kontaktům z bývalých tesláckých zlacených patic pro DIL IO, jen mají pevnější pružení a všechno v nich líp drží.
Musím přijít na to, jak se ty pružicí elementy z toho tělíska vytahujou, v katalogu to není.
Nikdy jsem s konektory TY-TX moc nedělal. Jediné jejich větší využití je /v mém oboru/ v profi mixpultech EMP124 a v novějších studiových modulech do stolů. Jenže tam všude jsou už zapájený, takže jsem nevěděl, jak vlastně mají vytažené piny z těchto konektorů původně vypadat.
Ten dlouhý "hranatý" kolík je vlastně "čistý" pin ze zásuvky TYxxx xxx, určené pro ovíjené spoje. Asi proto má takhle ostrý hrany i takovou délku.
Ten zbytek druhů pinů, co do sebe tak "záhadně", ve skutečnosti záměrně pasuje, jsem už pak identifikoval taky.
Je to vlastně všecko ze stejných typů, jen určených pro jiný druh montáže.
A protože to bylo všecko samostatně, roztříděný v pytlíkách AMP a nikde poblíž celej konektor, tak mě hnedka nenapadlo, z čeho to může být.
Ale i jako starej blb je dobře to vědět.
Jak se prosím Tě ty piny z tělísek TX-TY nedestruktivně vytahují? Vidím tam ty nasazený západky z ocelovýho plechu - je to na pootočení při současném tahu ven, nebo je na to nějaký "vytahovák"?

Ty tlustší spojovací prvky /kolíky a dutinky/ v té vaničce i mimo, ty nevím, z čeho pocházejí. Ale s ohledem na to zlato i provedení to asi budou taky nějaký echt průmyslový záležitosti.
Všecko to bylo roztříděný v pytlíkách AMP a s nějakým katalogovým číslem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund