Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

3f Vypínač 16A
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Joe7



Založen: Mar 31, 2006
Příspěvky: 49
Bydliště: Plzeň - jih

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 10:44    Předmět: 3f Vypínač 16A Citovat

Ahoj, vyčistil jsem a opravil 3f spínač 16A , ale nemohu ho dát díky pružinám dohromady. Asi na montáž měli nějaké přípravky. Nemáte někdo nějaký nápad?
Díky[/img]



Vypínač1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  12.34 kB
 Zobrazeno:  172 krát

Vypínač1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 10:54    Předmět: Citovat

Trpělivost, hlavu a vůli.
Asi bude rozdíl, zdalo ho skládáš v zapnutém nebo vypnutém stavu. A neřekl bych, že díky tomu, že "střeva" jsou defacto uvnitř a není k nim pořádně přístup, že měli ve výrobě nějaký přípravek.

Anebo nový: https://www.google.com/search?q=Abb+34253&client=firefox-b-ab&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj0jP3GpMffAhUBZCwKHWX-DroQ_AUIDygC&biw=1569&bih=786

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Joe7



Založen: Mar 31, 2006
Příspěvky: 49
Bydliště: Plzeň - jih

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 11:06    Předmět: Citovat

Joe7 napsal(a):
Ahoj, vyčistil jsem a opravil 3f spínač 16A , ale nemohu ho dát díky pružinám dohromady. Asi na montáž měli nějaké přípravky. Nemáte někdo nějaký nápad?
Díky[/img]

Strávil jsem montáží několik hodin, ale nepovedlo se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 11:13    Předmět: Citovat

Kdysi jsem se pokoušel složit sporákovou kombinaci. Doteď je sesypaná v pytlíku a hozená v šufleti. Za ty nervy a čas mi to nestálo a koupil jsem jinou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 11:25    Předmět: Citovat

Mně ten sporákový spínač složit šel. Přimáčknul jsem horní část ke spodní, pak otočil vzhůru nohama aby matičky dosedly na dna prohlubní a sešrouboval. Podařilo se mi i přilepit ulomený výstupek horní části s otvorem pro šroub, která se kvůli tomu odchlipovala. Skládal jsem ho v sepnuté poloze, ve vypnuté se přetlačuješ s kontaktními pružinami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1927

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 12:08    Předmět: Citovat

Taky jsem se s tím jednou trápil dlouho a nakonec letěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 14:43    Předmět: Citovat

Skládal jsem ho tak nějak jako elektrosvit, ale před dvaceti lety, takže postup už si přesně nepamatuju. Po prohlídce v tom žádný větší problém není. Ve výrobě se na to přípravky nepoužívají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 15:43    Předmět: Citovat

Já jej opravoval taky asi 10 let zpátky, když ještě žila bábina a bez opravy by se nevykoupala. Jestli si dobře vzpomínám, v horním výlisku bylo vybrání pro uložení páčky, ta do něj byla jen vložena. Ve spodním díle byly přišroubovány pevné a pohyblivé kontakty, pohyblivé byly přitlačovány pružinami k pevným. Při vypnutí byly pohyblivé kontakty stlačeny vačkami na páčce směrem dovnitř do spodního výlisku a oddáleny od pevných. Vše platí pro "sporákový" spínač s bílým předním krytem. Tento je konstrukčně odlišný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 15:51    Předmět: Citovat

Standardní sporákovka je na 25A. Spínač 16A by měl být konstrukčně podobný, s odlišnými rozměry některých dílů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 16:03    Předmět: Citovat

Rozměry jsou viditelně menší, ale princip snad zůstal stejný. Odlišné je i uchycení kontaktů - z druhé strany spodku nejsou otvory pro jejich upevňovací šrouby. Je možné, že by byly uchyceny za šrouby sloužící zároveň k upevňování vodičů? A zdá se mi (nerad bych teď kecal), že konstrukčně stejný spodek mají i novější vypínače "tahem zapni...", liší se jen domečkem s aretačním mechanismem hříbku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 634
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 19:05    Předmět: Citovat

Tak nevím, staří elektrikáři vždycky říkali: Tohle dohromady nedáš, ve výrobě to skládají pomocí přípravku. A ještě mě podezřívali, že jsem ten spínač sám rozebral, abych se do něj podíval. Tak to tedy nebylo, on byl namontován na domácí cirkulárce a jak ta se chvěla, uvolnily se šroubky a šalter se rozpadl. Achab píše, že přípravek nikoliv, ale fakt je, že jsem ten spínač nikdy dohromady nedal.

Kdyby se ti to nepodařilo dát dohromady, tak firma CEHA-KDC vyprodává podobné spínače v provedení pod omítku 34253-42 a -47. Ty by snad měly mít stejný strojek a jsou postatně levnější než ten původní 34253-10.
A taky se dost často dají koupit na burzách za pár desetikorun.

http://www.ceha-kdc.cz/shop/produkty/10061-spinac-34253-42-3x15a-packovy?strana=12
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 20:59    Předmět: Citovat

jirka5 napsal(a):
Achab píše, že přípravek nikoliv, ale fakt je, že jsem ten spínač nikdy dohromady nedal.

Taky píšu, že je to aspoň dvacet let co jsem ho rozebíral. Nejsem si jistý, jestli byl spínač naprosto shodný, pocházel někde ze 70-tých let. Mohlo dojít ke změnám, ačkoliv se domnívám, že ne podstatným.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 634
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 23:50    Předmět: Citovat

Řekl bych, že tato živoucí fosilie se vyrábí s tímto čtvercovým zaobleným krytem nejméně od r. 1964. Předtím (někdy v 50. letech) se vyráběla s kulatým krytem (pamatuju si to z dřevěných praček výroby samo-domo), strojek možná od těch dob doznal drobných změn, ale v zásadě to bude pořád to samé.

https://nizke-napeti.cz.abb.com/spinac-nastenny-packovy,-16-a,-ip-30-17585/spinac-trojpolovy-packovy-ip-30,-nastenny-34253-10

Nechuť firmy EPJ, nyní ABB měnit cokoliv na třífázových přístrojích je vůbec pozoruhodná, vždyť sporáková kombinace se jela od doby zavedení zaoblené řady v r. 1964 pořád ta samá až do příchodu řady TANGO v r. 1995. A ta původní se vyrábí doposud...

Jaký rozdíl oproti běžným domovním vypínačům a zásuvkám, kde inovace probíhá nepřetržitě. Ovšem dle mého pohledu to jsou módní výstřelky, které si možná pořídí pár zbohatlíků. Z normálních designových řad jsou k dispizici jen TANGO (již poněkud okoukané) a SWING, nepočítáme-li tedy tradiční Klasik, který ovšem není skladebný. Jednoduchý design s čistými liniemi v různých odstínech bílé, v Německu zcela běžný, tu zcela chybí. Docela se divím, že tuto mezeru na trhu ještě neobjevil nějaký koumavý Číňan..... A v současné době konkurovat ABB cenou by pro něho vůbec nebyl problém....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2018, 12:07    Předmět: Citovat

Právě jsem jeden 16A spínač zběžně prohlédl, je z počátku 70-tých let. V dané době dělali spodní část z porcelánu, takže starší provedení se skutečně vyskytují minimálně dvě. Pevné kontakty se jeví, že jsou zespodu přišroubované, toto provedení je tedy pravděpodobně rozebíratelné. Ale nemůžu to ověřit, spínač lze kvůli zarezavělým šroubům demontovat jedině kladivem, což momentálně není žádoucí. Tím pádem ani nelze upřesnit vespod vyražené typové číslo. Na bakelitu pod páčkou je popis 16(6)A/380V, u dalších mohl být jinde.

Pozdější celobakelitové provedení rozebíratelné být nemuselo, aspoň ne snadno. Nové od ABB mají díly spínací jednotky z jiné hmoty a pár dalších funkčně nepodstatných úprav.

Zmíněné kulaté provedení se vyskytovalo naše a německé Berker 15K/303 - náhodou jsem ho taky vyhrabal. Tyto měly masivní širokou páčku a porcelánový spodek, dole vyražen typ a nápis "dreipolig schalter 3."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2018, 21:02    Předmět: Citovat

jirka5 napsal(a):
Nechuť firmy EPJ, nyní ABB měnit cokoliv na třífázových přístrojích
ABB má kořeny v roce 1883.
Já je chápu a myslím, že (tohle) dělají dobře.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund