Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co si myslíte o tomto čítači? (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1241

PříspěvekZaslal: čt leden 10 2019, 13:10    Předmět: Citovat

Je potrebný IO RTC xxx (nepamätám typ), neviem, či niekedy bol poskytovaný samotný SW, myslím, že v ponuke bol len naprogramovaný procesor .... osobne by som prijal radšej popis funkcii napr. v angl. jazyku, takto bez diakritiky (napr. mereni) mi to príde ako niečo, čo jazyk len przní - aby som slušne napísal....

Stefan31

P.S. Pozrel som si stránky autora, tak už poskytuje aj UK verziu - na objednávku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: út leden 15 2019, 18:29    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Bez hradlování bys nenaměřil ani h0vno. Tenhle čítač hradluje softwarově - a navíc ke všemu mám ještě takovej děsně vlezlej dojem, že Milošovi Zajícovi z Peček při každý zmínce vo tomhle čítači musí PJEKNĚ VYZVÁNĚT V UŠÁCH ...


EKKAR má absolutně pravdu, tedy v tomto. Vždy, když čtu někde na českým internetu příspěvek o děsně levným čítači od Zajíce, tak nevím, zda si pisatel dělá srandu, nebo to myslí vážně. To co splodil Zajíc a čemu on říká "čítač", je jen zajícometr. Ale dá se to použít i jako generátor pseudonáhodných čísel pro různé hry.

Minimálně, každý čítač musí mít:
- referenční normál, tedy zdroj normálového kmitočtu. Ideálně OCXO. Normální krystal je dnes dost na nic. Krystal byl OK před 40 lety.
- hradlování musí být hardwarově vyřešené a ne, že se bude přepínat uvnitř v mikropočítači, skrz který má prolézt měřený signál
- vlastní čítání je potřeba v hardwarových čítačích, ne přes mikropočítač, protože v mikropočítači dochází ke zkreslení vlivem nutných přerušení. Krom toho do mikropočítače nemůžete pouštět 100 MHz. Mikropočítačové čítání je dobré pro malé kmitočty, ale ne pro desítky MHz, ne-li stovky MHz.
(Zde budou křičet zastánci předděliček 1:100 atp, ale nezapomeňte, že když zařadite předděličku, musíte stejnou mírou natáhnout hradlovací dobu).
- vstupní zesilovač, filtr a atenuátor, protože v praxi neměříte jen TTL impulsy., ale obvykle všelijaké signály s různou amplitudou.
- displej s dostatečným počtem míst, aby zobrazil výsledek s rozlišením 1 Hz a ne s rozlišením 10 kHz nebo 100 kHz

Samozřejmě takovýto minimální čítač neuděláte za 100 Kč. Shodou okolností dávám teď dohromady čítač, tedy jsem už ve fázi návrhu plošnýho spoje a hejbu s obvody po desce, abych dosáhl co nejlepšího rozmístění. Čítač mám na prkýnku odzkoušený.
Co můj čítač umí:
- má 3 kanály. Na 1.kanálu měří přímo přes hardwarové čítače do 130-140 MHz. Na 2.kanálu lze zařadit různé předděličky (1:4, 1:8, 1:16, 1:40, 1:80. 1:10) , současně se ale prodlouží adekvátně hradlovací doba.
Na 3.kanálu je vstup pro srovnávací signál, když se má měřit poměr mezi signály.
- každý vstup má vstupní zesilovač, filtr, atenuátor
- reference je OCXO 10 MHz, ale lze vstoupit z externí reference 10 Mhz
- čítač měří dále poměry mezi dvěmi signály, periodu, otáčky za sec a za minutu, dobu náběžných a sestupných hran, dobu mezi náběžnou a sestupnou hranou nebo mezi sestupnou a náběžnou hranou impulsu. Napěťová úroveň spuštění na náběžných a sestupných hranách je nastavitelná.
- čítač funguje také jako reciproký čítač pro měření velmi pomalých signálů
- celý čítač je hardwarový, ale řízení, tedy nastavení co a jak se má měřit a zobrazování výsledku je přes mikropočítač. Lze připojit různé displeje:
(LCD 2x20, LCD 128x64, VFD 2x20, VFD 4x20, LED 16 digit). K ovládání je klávesnice s max 16. tlačítky, kterými se nastavují parametry co a jak a odkud měřit.
Deska je 100x160 mm a lze k ní připojit interface (další desku s dalším mikropočítačem) pro připojení k PCčku a zobrazování výsledku na PCčku.
Napájení +5V a +/-12V pro analogové vstupní obvody.

Cenové náklady:
- integrované obvody (digitální logika a analogové, odpory, kondíky) cca 500-700 Kč
- displej - nejlevnější je LCD 2x20, ceny viz GME atp. VFD displeje jsou dražší, ale hezčí Smile
- plošný spoj - se uvidí, podle počtu kusů, které se budou dělat. Bude to asi nejdražší položka
- zdroj - musí být stabilizovaný +5V cca 500 mA (VFD displej bere víc než LCD), k tomu +/-12V asi 100 mA , řekněme tak 200-300 Kč i s trafem
- nějaká skříňka...



levny-citac2.jpg
 Komentář:
levný hardwarový čítač
 Velikost:  268.65 kB
 Zobrazeno:  155 krát

levny-citac2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út leden 15 2019, 18:56    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Bez hradlování bys nenaměřil ani h0vno. Tenhle čítač hradluje softwarově - a navíc ke všemu mám ještě takovej děsně vlezlej dojem, že Milošovi Zajícovi z Peček při každý zmínce vo tomhle čítači musí PJEKNĚ VYZVÁNĚT V UŠÁCH ...

To si myslíš, že nějakej Zajíc má na čítač s AT89C4051 monopol ?
To je jen vidět, že to posuzuje nějakej omezenej hňup.
Mě spíš pobavila věta : "Uvnitř přístroje je spousta místa, i tak ale překvapí, že nejde jen o jednoduché zapojení s předděličkou a mikrokontrolérem."
Když tam na vstupu 2,4GHz vidím děličku MB506 Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út leden 15 2019, 22:42    Předmět: Citovat

petula
Pěkné, možná by se to mohlo zveřejnit v Amáru... Vyšla tam vůbec někdy nějaká konkurence pro Zajícův čítač od roku 1997?

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st leden 16 2019, 14:16    Předmět: Citovat

Jestli není lepší takováto hračka ?
https://www.banggood.com/cs/FY6600-Digital-12-60MHz-Dual-Channel-DDS-Function-Arbitrary-Waveform-Signal-Generator-p-1171428.html?rmmds=category&ID=530531&cur_warehouse=CN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 16 2019, 14:21    Předmět: Citovat

No, já jsem si ten Zajícův čítač svýho času postavil, protože jsem prostě nebyl schopný sehnat nic lepšího v té cenové relaci, byl jsem na škole a měl hluboko do kapsy a psal se rok myslím 2004...

Pochopitelně to není žádný zázrak a mě osobně nejvíc vadil ten nepříliš stabilní normálový oscilátor. Ale nějaké základní měření kmitočtu a časových prodlev mi tehdy většinou stačilo. Snažil jsem se stavět teplotně stabilizovaný oscilátor který jsem udělal podle BM641 ale bohužel jsem nesehnal vhodný krystal takže se stabilita nijak závratně nezlepšila, snad o jeden řád což bylo furt málo. Takže to dopadlo tak že jsem potom časem na Aukru koupil BM640 nefunkční za pár stovek, ten opravil a dodnes mi slouží k plné spokojenosti. Později jsem sehnal i předděličku a ještě později i ten moderní BM642 který je zase o kus dál hlavně co se týče vybavení funkcema takže teď používám BM640 na přesné měření stability kmitočtu a jinak na všechno ostatní 642... Drobná nevýhoda jsou rozměry těch strojů, s údajnou šílenou poruchovostí jak některří tvrdí žádné problémy nemám, když se repase provede zodpovědně tak není důvod aby se to později nějak moc kazilo.

Kdybych dnes měl pořizovat čítač tak bych zkusil spíš něco lepšího z druhé ruky, ebay apod.:
https://www.ebay.com/itm/HP-5328A-Universal-Counter-C-Channel-500-MHz-H99-Opt-011-and-42-opt-10-Oven-Osc/253405610965?epid=1601461740&hash=item3b0026c3d5:g:uW0AAOSwjytadOg3:rk:8:pf:0

a kdybych chtěl nutně šetřit tak třeba toto:
https://www.ebay.com/itm/HP-5314A-Universal-Frequency-Counter-w-Opt-001-TCXO/202562741686?epid=1400656473&hash=item2f29ae25b6:g:dsAAAOSwvGZcN67n:rk:1:pf:0

https://www.ebay.com/itm/HP-5315B-Universal-Counter/382688895239?epid=1800299203&hash=item591a092107:g:ajcAAOSw~5dcHkpk:rk:26:pf:0

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz


Naposledy upravil jef111 dne st leden 16 2019, 14:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 16 2019, 14:24    Předmět: Citovat

Pěkný, ale na ten displej FY6600 bych potřeboval lupu. Smile Není nad LED kobyly nebo digitróny.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne st leden 16 2019, 14:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st leden 16 2019, 14:38    Předmět: Citovat

To já jsem si udělal čítač s PIC16C54, ale bylo to jen jako 4 místná stupnice ke generátoru. Čítalo to do 50MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 16 2019, 14:45    Předmět: Citovat

Jasně, jako ukazovátko frekvence tyhle MCU hračky poslouží dobře. Při dnešní ceně bazarových profi mašin nemá smysl něco většího stavět nebo nedejbože kupovat v číně...
U těch čínských hraček je potřeba počítat s rozsáhlým DODO aby to aspoň po dvou letech nezdechlo na vyteklé elyty v pulsním zdroji který následně odpráskne veškeré polovodiče uvnitř. Například...

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 16 2019, 14:46    Předmět: Citovat

Intersil dělal nějakej šváb, co z něj šlo udělat šestimístný počítadlo. Nebo čítač s pár švábama a oscilátorem kolem. Měl jsem ho ale klasickej problém keramickejch "půlenejch" pouzder, vyhnil vnitřek.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st leden 16 2019, 14:59    Předmět: Citovat

Intersil 7226, s tím mám 10MHz čítač na demonstrační desce od nich.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 16 2019, 17:18    Předmět: Citovat

Hmm, ten můj měl menší futrál DIL28 asi ICM 7216. Mělo to dva vstupy s TTL děličkou do 50 MHz a v roce 1992 mi do něj spolužák v Tesle HK brousil krystal, protože kmitočet nebyl nikde k sehnání.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st leden 16 2019, 19:51    Předmět: Citovat

7226 oškubaná o zbytečnosti je 7216 Very Happy
Krystal je tam 10MHz a taky to do 10MHz ukazuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st leden 16 2019, 20:21    Předmět: Citovat

https://www.renesas.com/eu/en/www/doc/datasheet/icm7216b-16d.pdf
Ten už se asi nevyrábí.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2019, 0:31    Předmět: Citovat

Na ebay toho jsou lopaty. Otázka je, co je uvnitř. Wink
to danhard: Vyhrabal jsem vrak toho čítače, je v tom opravdu ICM2716 s krystalem 2,5 MHz. S dvěma 74S74 za sebou to na každým vstupu jelo TTL do 40 MHz.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund