Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynulá elektronická regulace stolní vrtačky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12449

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 10:28    Předmět: Citovat

V tvém případě (TDA1085) si můžeš vybírat ze tří způsobů, jakým doplnit otáčkoměr (kdo z nás to má Smile ).
Měřením napětí na pinu 5 IO budeš zobrazovat žádanou hodnotu otáček, měřením na pinu 4 skutečnou hodnotu otáček a přivedením signálu tacha do digitálního otáčkoměru dostaneš nejpřesnější údaj o skutečných otáčkách.
Wink
Jiný příklad s ručkovým měřidlem:

edit
Ještě k té otázce na "otáčkoměr z číny": V Atlanově případě se nejedná o celý otáčkoměr, ale jen o displej, který je připojen k regulátoru přes rozhraní I₂C. Takové ovšem v tvém regulátoru není. Displej lze provozovat pouze ve spolupráci s nějakým MCU.
Atlanův projekt autor popisuje na jiném fóru.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 12:25    Předmět: Citovat

Pokud by byla možnost použít takový otáčkoměr, co je na odkazu s napojením na tacho, tak bych si ho objednal. Jenže u nabídky není moc informací, alespoň ne takových, ze kterých bych byl já chytrý.
https://www.ebay.com/itm/0-56-inch-LED-Display-Digital-Tachometer-Speed-Measure-Meter-Panel-60-9999RPM/262901551701?hash=item3d36275255:g:GKAAAOSwsW9Yzpjx:rk:14:pf:0

_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudo7117



Založen: Dec 26, 2012
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 12:43    Předmět: Citovat

https://www.youtube.com/watch?v=o0Z37MP-zmI
Vyskúšal niekto tento regulátor z aliexpresu? Podľa videa vyzerá že funguje a má aj otáčkomer. Neviem či to má zmysel bastliť za cenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12449

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 13:57    Předmět: Citovat

stasek napsal(a):
Pokud by byla možnost použít takový otáčkoměr, co je na odkazu s napojením na tacho, tak bych si ho objednal. ..
Informace stačí k tomu, že na vstupu tohoto otáčkoměru odpovídá jedné otáčce jeden impuls. To u tvého tacha není splněno, musel bys před otáčkoměr zapojit děličku, jinak by ti to ukazovalo mnohem větší otáčky. Zjisti tedy, kolik impulzů na otáčku tvoje tacho dává.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 18:23    Předmět: Citovat

Nemám ponětí, jak bych to mohl zjistit.Měřil jsem napětí na tachu a samozřejmě rostlo s otáčkami, ale počet impulsů na otáčku netuším. Možná by se to dalo určit počtem cívek na tachu, příště zkusím oddělat kryt tacha, jestli něco nevykoukám. Je to vlastně malý střídavý zdroj.
_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12449

PříspěvekZaslal: ne leden 27 2019, 18:50    Předmět: Citovat

Na takové věci je dobrý osciloskop. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SMITH



Založen: Jun 07, 2004
Příspěvky: 1272
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

PříspěvekZaslal: út leden 29 2019, 0:09    Předmět: Citovat

Hodne si chvália tu to vrtačku .
vtračka

ale je len do 13 mm a nadávajú na to posuvné kolo ( často prerábané na tyčky )

_________________
Smile Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! Smile
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 7:39    Předmět: Citovat

Zdravím všechny opět po delší odmlce ,chtěl bych tu navázat na dané téma byt kapku málo odlišné a sice řešení regulace ručních el. vrtaček.
Mám tu doma kdysi jako dárek od syna vrtačku Hecht model 1065 pro domácí bytové účely jelikož mi mou předchozí odrovnal.
Jedná se o ten nejlevnější a tím také ne zrovna nejlepší kvalitou byt jinak provedením celkovým slušně vypadající a sloužící. Věděl a poznal že ve spínači není el. tyristorový či podobný regulátor otáček ale že až tak primitivní co záhy po pár vrtání odešel jsem rovněž nečekal byt se zkraje zdálo a chovalo docela spolehlivě. Nyní když náhle přestala regulace fungovat jsem se rozhodl jej rozdělal a podívat se tomu blíže na zoubky a zjistil že se uvnitř nachází pouze jen pár pružinek a jaz. kontaktů které jsem zkontroloval a nic zvláštního na nich neshledal aspoň co se mech. poškození týče jelikož vrtačku mám asi 3 roky
ale použil ji snad jen 5x na pár děr ,nicméně pro klid duše filcem projel a na mech. pohybujících míst stříkl WD čko.
Po smontování ovšem nedošlo s vyjímkou prvních pár sec. kdy se zdálo že reg. funguje opět vše při starém. Napsal jsem přímo tedy na servis Hecht do Praha Mukařov ale zatím se mě technik neozval zda se dá tento zmetek vyměnit za kvalitní vypínač s el. regulací který ty vyšší další modely už mají a zda se dá samostatně objednat apod. protože jinak musím říct že vrtačka jako taková je celkově ok výkon 650W to má slušný ale aby to jelo jen na plné otáčky je naprd.
Má tu někto s tím nějaké obdobné zkušenosti či rady a doporučení ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 10:35    Předmět: Citovat

U Hechtu je poměrně dost výkresů se seznamem součástek, bohužel, jediné, co dodávají k téhle vrtačce je hlava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 11:13    Předmět: Citovat

Hm tak to jsem teď trochu na rozpacích ano máš pravdu asi v tom že se nedá dohledat na googlu a zjistit nějakou nabídku prodeje třebas na Aukro ,Allegro apod. krom toho /primitivního/obyč. spínače který tam mám i já ten lepší s tou el. regulací byt mi právě poslala operátorka ze servisu Hecht zdánlivě potěšující zprávu min. v tom že mě sdělila č. toho vypínače snad co potřebuju který se dá údajně jen vyměnit, zda se ale dá u nich i objednat je zatím otázkou .
Toto je celé znění její zprávy:

dle servisního technika by k řešení mělo stačit vyměnit spínač 107500024.

nikde na googlu jsem se tohoto spínače ale nedohledal,jediné co mě napadlo je že možná by spínač byl /mohl by být/ kompatibilní s nějakým jiným výrobcem nedejbože i na alie. ale to je ale asi za daných podmínek nerealistické zjistit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 14:35    Předmět: Citovat

Díl číslo 107500024 patří mezi náhradní díly pro vrtačku HECHT 1075 (kde je i uveden v seznamu), ale v seznamu náhradních dílů pro vrtačku HECHT 1065 uveden není. Nicméně podle toho co Vám odpověděli ze servisu Hecht se zřejmě spínač z typu 1075 dá použít i v typu 1065.

Skladem k nalezení nikde není. Takže pro objednání použijte online poptávkový formulář na náhradní díly HECHT viz níže uvedený odkaz.

Zdroj: Náhradní díly HECHT

citace:
Pokud se se vám nepodaří díl vyhledat, případně není díl skladem, můžete zadat poptávku dílu pomocí poptávkového formuláře.

Odkaz: Poptávkový formulář na náhradní díly HECHT

Vyplňte do formuláře níže uvedenou specifikaci:
Model/označení: 1065
Kód dílu: 107500024
Název dílu: Spínač
Počet kusů: 1

Doplňte do formuláře Fakturační údaje, Kontaktní údaje a poté formulář odešlete kliknutím na tlačítku Odeslat poptávku.


Naposledy upravil Valdano dne pá srpen 04 2023, 15:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 15:24    Předmět: Citovat

To:Valdano děkuji za názornou radu /pomoc/ ,ano zkusím to tak byt s tím nemám dosud u Hechtu jakoukoliv zkušenost v tomto ohledu přinejmenším no uvidí se. Vypadá to skoro jakoby jsi byl jejich zaměstnanec a nebo máš přinejmenším u nich už nějakou nabytou zkušenost.
Nejdřív ale musím a potřebuji zjistit zda to označení spínače co mi poslala operátorka od Hechtu odpovídá tomu elektronickému z plynulou regulaci a nejedná se pouze a jen o ten stejný vadný co mám a o který pochopitelně zájem nemám .Ostatně ten se dá na Allegro koupit za pár šušňů Laughing
Kupování zajíce v pytli totiž moc nepreferuju ano sice jsi to tam vyplnil v tom poptávkovém listu to č.spínače co mi poslali a uvedl jsi jiný model vrtačky což bude asi ok a to potřebuji ale s jistotou to nevím takže bych to napřed potřeboval ověřit než bych jim poslal už závaznou objednávku oni jsou totiž na ty informace nějak skoupí a těžkopádní
na můj druhý dotaz z rána mi dosud zase ještě neodpověděli ,kdyby mi raději sdělila tel toho technika bylo by už 2 větami vše upřesněno vysvětleno a spínač byl už asi na cestě Surprised
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 16:06    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
Vypadá to skoro jakoby jsi byl jejich zaměstnanec a nebo máš přinejmenším u nich už nějakou nabytou zkušenost.

Nemám s HECHT nic společného. To co jsem napsal je jen čistě logická úvaha na základě předešlých zde uvedených informací a nic víc.

salora napsal(a):
Nejdřív ale musím a potřebuji zjistit zda to označení spínače co mi poslala operátorka od Hechtu odpovídá tomu elektronickému z plynulou regulaci a nejedná se pouze a jen o ten stejný vadný co mám a o který pochopitelně zájem nemám.

Obraťte se znovu na servis HECHT, ale tentokrát chtějte od operátorky raději kontakt přímo na některého ze servisních techniků, protože když se to budete snažit vysvětlit operátorce tak se obávám, že to nepochopí a poradí Vám nesprávně. Když budete hovořit přímo se servisním technikem tak ten snad lépe pochopí o co Vám jde a měl by vědět to zda díl číslo 107500024 je spínač s elektronickou regulací a nebo bez elektronické regulace a pokud to bude spínač bez elektronické regulace tak se ho pak zeptejte na to, který ze spínačů s elektronickou regulací co se používají v těch vyšší typech vrtaček HECHT by pasoval i do vrtačky 1065, kterou máte doma.

salora napsal(a):
zjistil že se uvnitř nachází pouze jen pár pružinek a jaz. kontaktů

Takže to otočné kolečko co je na tom spínači na vrtačce 1065 pravděpodobně jen přepíná nějaké odbočky vinutí motoru a tím se u vrtačky 1065 regulují otáčky a nebo jak to tam bylo vlastně propojeno když jste to rozdělal?

V popisu k typu 1075 uvádějí toto:
citace:
Požadované otáčky jsou řízeny standardně sílou stisku spouště, maximální otáčky pak snadno nastavíte pomocí otočného ovladače přímo na spoušti.

Z toho jen odhaduji, že typ 1075 na tom bude pravděpodobně stejně tj. bez elektronické regulace.

Je otázkou zda by tam vůbec pasoval některý z těch spínačů s elektronickou regulací co se používají ve vyšších typech vrtaček HECHT a pokud ano tak jakou úpravu vrtačky 1065 by to případně vyžadovalo. Některý ze servisních techniků to snad bude vědět, ale vysvětlit tohle operátorce bude asi dost problematické a obávám se že to může skončit tím, že si nakonec objednáte něco nesprávného co tam vůbec nebude pasovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 18:00    Předmět: Citovat

No tak se pokusím to shrnout do kostky a pokud možno stručně aby se to dalo lépe pochopit.
První co bylo když jsem se obrátil na kontakt servisu Hecht bylo že jsem požadoval tel. či mail kontaklt přímo na servisního technika přičemž mi ta opreátorka nic nevědící o této záležitosti což jsem očekával ,nicméně mi ho nedala se sdělením že mu můj požadavek předá což je ta mnou již zmíněná těžkopádnost a asi takto zavedený systém u Hecht což vede nejen vy výsledku k značné časové prodlevě a v neposlední řadě nevede ke kýženému výsledku.Po dalším dnu mi svatoslavněě sdělila ¨to co jsem tu zkopíroval že spínač jde vyměnit pod č. ..... ale to samozřejmě je nic opět nevypovídající což z logiky věci ovše nic nevysvětluje a mě dále i tak neposouvá.
Ani jinak Váš závěr je naprosto logický ,a chci postup stejný který jsem ji sdělil ale na to jaksi neslyší či slyšet nechce další den pryč ,nadchází víkend takže vymalováno předpokládám a budu jen doufat že po neděli se ozve s čím to ale netuším ,nechám se překvapit. Ještě že nejde o život to bych už tady nebyl Razz
Ostatně mimochodem takto blbě to maj i na servisní lince v Lidlu,vše jde jen přes operátorky co nic neví .Kdysi v minulosti to bylo jiné kafé dostal jsem od info linky lidlu tel. kontakt přímo do německého Korpenasu tak jsem pak měl možnost hovořit přímo dokonce českým technikem který mi poslal komplet novou velkou příklep vrtačku i když jsem reklamoval jen sklíčidlo ,poštou DHL vše zdarma ,od mě chtěli jen vrtačku zabalenou bez kufru bez příslušenství v papíru s adresou.V tomto ohledu zlatý lidl co se služeb týče včetně 3 roky záruka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31839
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 18:20    Předmět: Citovat

Salora - zkus to napsat ještě jednou česky, rozdělený do krátkejch a jednoduchejch vět - tahleta tvoje ESEMESKOVŠTINA se nejen nedá rozumně číst, ale ani po vícenásobným pokusu o přečtení pochopit. Prostě NEROZUMÍM ŘEČI TVÉHO KMENE, CIZINČE!!!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund