Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynulá elektronická regulace stolní vrtačky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 8:40    Předmět: Citovat

Ono taky zalezi na co to vlastne potrebujes. Ty levne maji plastove prevody, vsude zemedelske vule, loziska z koleckovych brusli, cele je to proste osizene na kost. Zivotnost stroje je par desitek hodin provozu, podobne jako u rucnich vrtacek. Pokud nebude mit motor zpetnou vazbu, budou ti otacky litat jak prase se zmenou momentu, na rezani zavitu zapomen apod. Kdyz drzis rucni vrtacku v ruce, podvedome rychlost regulujes pritlakem a stiskem spinace regulatoru, u stolni verze si to nedovedu moc predstavit.

Osobne bych se mrknul po nejake starsi vrtacce jako je tato, klidne i bez motoru, kdyz budes chtit hodne skudlit. Ten prackovy motor se zpetnou vazbou by nemusel byt uplne spatne reseni. Problem je ze za dobrou cenu se blbe shani a jsou rychle pryc.

https://www.sbazar.cz/prodavamestroje/detail/28982262-vrtacka-stolni-p2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5658
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 9:01    Předmět: Citovat

Problémem u těchto vrtaček není jen výkon motoru. Mám velmi podobnou už od počátku 90. let s motorem 350W a nemám problémy s vrtáním i větších otvorů do železa. Větší problém je, pokud s vrtačkou potřebuješ vrtat větší počet otvorů a časově to přesáhne cca 15minut. Motor není dimenzován na trvalejší provoz a sině se zahřívá i při chodu naprázdno.
Dalším problémem u těchto levných vrtaček, ale až v posledních letech, je nekvalitní sklíčidlo. Proto je tam (viz odkaz na Aukro) rozsah upnutí 3-13mm místo obvyklých 1-13mm. Doporučuji výměnu hlavičky za kvalitnější.
Vždy je to o tom, na co tu vrtačku budeš používat a jak často ji využiješ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 9:17    Předmět: Citovat

Děkuji za další poznatek a sdělenou zkušenost ,no tak to u mě nehrozí nějaký ten větší počet dír a když už tak s tím hold musí počítat.Obdobné to je a těch el. brusek na řetězové pily atd. je to hold hobby a za ty peníze se asi ani zázraky nedají očekávat.
No s tím sklíčidlem naprostý souhlas je v to věda a guláš v nabídkách obzvlášt když se člověk jen na to zaměří např. v heurece kde se ceny pohybují doslova drasticky od cca 100,- až 600,- při stejném rozměru a už se mě v minulosti rovněž stalo že jsem se pustil do vyvrtání otorů v betonovém panelu u kolegy co jsem mu chtěl uchytit držák pro sat. anténu na balkoně a hned u prvího pokusu jsem skončil s Black/deckerem menší vrtačkou cca 350W a hlavička se šla odporoučet vysypaly se střeva protože jedno z těch 3 ůchytů vrtáku praskl,naopak mi pak poté kdysi poslal kolega z němec hlavu /metabo/co stála víc jak vrtačka a hlava přežila vrtačku a žije i dnes na jiné dál.No já jinak chci a preferuji tuto stolní hobby vrtačku s hlavičkou od už 1,5 - 16 mm jako tady :

https://cz.hecht.cz/hecht-1055-stolni-vrtacka?gclid=EAIaIQobChMIuoTVirqi3wIVw-R3Ch3FMAKnEAQYDCABEgJLDfD_BwE

Tu s těma 1450 W jsem uvedl jen jako příklad k porovnání té síly motoru kde si myslím že je to uvedeno s nadsázkoua moc tomu nevěřím že by byl ten motor 3x silnější než ty ostatní kolem 500 W když je co do velikosti cca stejný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 11:07    Předmět: Citovat

Moje hobby vrtačka zas tak úplný šmejd není, možná je od solidnějšího výrobce (německo). Motor jenom 180W, ale při běžném menším vrtání se nepřehřívá, řemenice ocelové. Sklíčidlo 13mm je kvalitní, snad nejlepší díl na celé vrtačce. Smile Viděl jsem ji i u živnostníků a menších firem, kde na přiměřené práce vyhověla. Při občasném používání u mě funguje bez závad přes 20 let. Používám převážně na Al a Fe plechy do 3mm, občas i silnější materiál. Vrtačka je od firmy, kde po změně výroby potřebovali větší výkon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 11:16    Předmět: Citovat

Njn, ale kdyz na vrtacku s takovym motorem na nejrychlejsi prevod das tyristorovy regulator jak chce salora, tak ses s momentem v ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5658
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 11:35    Předmět: Citovat

Na tyhle motory nejde použít tyristorový (triakový) regulátor, jen frekvenční měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 11:56    Předmět: Citovat

Daný typ byl i s výkonem 550W, ale ten slabší jsem dostal téměř zadarmo. Akorát odflákli doraz přísuvu, je z plastu a jde přetlačit až o 2mm. Stupnice je taky jenom orientační, ale tu skoro nepoužívám. Regulaci nepotřebuju, v rozsahu mého použití většinou stačí jedny otáčky.
Tyto celkem použitelné vrtačky ve své době stály kolem 1200 a 1900Kč. Cena podobných se za víc jak 20 let příliš nezměnila, takže horší kvalita se dá čekat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 16:25    Předmět: Citovat

Taky mám tenhle typ. Co mi na ní hodně vadilo, byla vůle při posuvu vřetena. Rozřízl jsem proto část těla vrtačky, na levé části vyříznul závit M8 a celé to stáhl do „bezvůlového“ stavu šrouby s kontramatkou. Od té doby už vrtá přesně jak má Very Happy
https://forum.strojirenstvi.cz/download/file.php?id=72286&mode=view
https://forum.strojirenstvi.cz/download/file.php?id=72285&mode=view
https://forum.strojirenstvi.cz/download/file.php?id=72284&mode=view
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 17:17    Předmět: Citovat

Nějakou vůli tam taky mám, ale většinou to nevadí. Při větších nárocích na přesnost je s tím potřeba počítat a zvolit vhodný postup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 18:53    Předmět: Citovat

Nejvíc mě to vytáčelo, když jsem vrtal tišťák a 1mm vrták mi kroužil kolem naznačené díry Evil or Very Mad Proto jsem se do toho pustil a už mám klid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1777

PříspěvekZaslal: pá prosinec 28 2018, 22:19    Předmět: Citovat

Tady na bastlirne se uz jednou regulace otacek vrtacky resila

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=53443
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: so prosinec 29 2018, 8:12    Předmět: Citovat

No vida docela se nám to tu rozjelo do slušných otáček ,děkuji za podnětné odkazy dřívějších vláken ve kterých se bohužel povětšinou ty vložené odkazy vzhledem k jejich stáří už nedají všechny otevřít a pokud ano jsou nabíkdy z GSM apod. už neaktuální ale i tak je to dobrá informace.
No abych ale pravdu řekl začíná se mě z toho množství a různorodností navrhvaných zapojení regulace otáček motoru vrtaček motat hlava ,zdá se mi že není motor jako motor myšleno cíleně i u vrtaček protože na ty stolní (hobby) vrtačky bude asi třeba trochu odlišného zapojení než u těch ručních nevím možná se mýlím.
Ano aby to mělo smysl a splnovalo účel udržení kroutícího momentu i v nižších otáčkách (pokud možno plynulých) je potřeba zvážit pro které zapojení se nejlépe rozhodnout.
Ale rozhodně asi netřeba měnit typ či konstrukci motoru jak jsem si původně myslel a lze používat i ten stávající.
Problém u mě je že už se amatérskou činností a tím i vyráběním pl. spojů nezabývám hezkou řádku let takže bych se přiklonil a preferoval bych bud hotový nebo nějakou /komplet/stavebnici byt součástek triaků a tyr. mám ještě ležmo ve sklepě hafol.
Nevím nejsem na tohle odborník proto se zeptám ,není třeba tento regulátor na to vhodný ? Je tam níže i zapojení.
https://de.aliexpress.com/item/PWM-Einstellbar-4-40-v-Zu-1-25-36-v-Schritt-Unten-Bord-Modul-Max-8A/32855096680.html?spm=a2g0x.10010108.1000013.1.71545b11keipU8&pvid=6be90290-fdc5-4703-8111-d12ad83460f7&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.90158.0&scm-url=1007.13339.90158.0&scm_id=1007.13339.90158.0

nebo ten s IO U208B :
http://www.soucastky.eu/?p=productsMore&iProduct=210&sName=Regulator-pro-vrtacku-se-zpetnou-vazbou-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12449

PříspěvekZaslal: so prosinec 29 2018, 11:11    Předmět: Citovat

První odkaz není regulátor pro motory, je to regulovaný zdroj stejnosměrného napětí 1,25V až 36V.
Druhý odkaz je regulátor pro komutátorové (tzv. univerzální) motory napájené z jednofázové sítě 230V~.
Pokud se rozhodneš pro vrtačku s jednofázovým asynchronním motorem (to je ten z aukra), nelze výše uvedený regulátor použít a musíš jako regulátor použít frekvenční měnič.
Na tvém místě bych se na regulátory vykašlal a přehazoval řemen. Žádný regulátor ti kroutící moment mechanického převodu nenahradí.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so prosinec 29 2018, 11:53    Předmět: Citovat

Jak silný to má motor? Mám doma absolutně obrazek_cenzuraí měnič FRECON, umí jen po deseti stupních regulovat do 50Hz. Najdeš na netu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12449

PříspěvekZaslal: so prosinec 29 2018, 12:07    Předmět: Citovat

Ten z aukra má údajně 1450W.
Pro jednofázové elektromotory s rozběhovým kondenzátorem jsou vhodné měniče Invertek.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund