Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynulá elektronická regulace stolní vrtačky
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 7:49    Předmět: Plynulá elektronická regulace stolní vrtačky Citovat

Chtěl bych se tu zeptat odborníků zda je možné si vyrobit /či koupit/ nejaký vhodný regulátor otáček stolní/stojanové/vrtačky u kterých se jinak převážně mění otáčky mechanickým přehozením řemenu, případně variabilně /opět mechanickou cestou/ mění systémem vario pomocí páčky a posuvem klínového řemenu uprostřed mezi klínáky což je ovšem vykoupeno cenou téměř 100% více než ty běžné/klasické/
Myslel jsem si že toto lze elektronicky regulovat pouze u 3 fáz. frekv. motorů ale dočítám se u jednoho z výrobců specializovaných na tyto stolní vrtačky že rovněž i na 230 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 8:24    Předmět: Citovat

Nevim cos kde videl nebo slysel, ale v kazdem pripade muzes pouzit klasicky 3f asynchronni motor a frekvencni menic s 1f napajenim. Musi tam byt mnohem silnejsi motor nez by bylo potreba s prevodovkou, jinak budes mit pri nizkych otackach slaby moment.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 8:39    Předmět: Citovat

Děkuji za info kterým potvrdil mou doměnku no nevíš kde jsi co viděl takže ti posílám link výrobce který o tom píše že i na 230 V dělají regulaci na stojanových vrtačkách proto ten dotaz tady ale kvůli tomu vyhazovat a komplikovaně nahrazovat včetně mechanického upevnění třífáz. motor který bude i nepochybně větší /takže neumístnitelný/ jde celkem proti sobě ,diví mě spíše že se v dnešní době pokrokové techniky nenašli výrobci těchto klasických stolních vrtaček vychytávku pomocí nějakého vhodného motoru umnožnojícího regulaci bez újmy na krout. momentu i regulaci na 230 V obdobně jak je tomu nakonec u ručních el. vrtaček kde se to běžné dělá a nikomu nevadí nějaký kroutící moment.

http://fokusindustry.cz/i?/Vrta%C4%8Dky/vrta%C4%8Dky+s+plynulou+regulaci+ot%C3%A1%C4%8Dek

zde výnatek jejich popisu z tohoto linku :
Jsou vyráběné ve stolním provedení, plynulá změna otáček elektronicky, připojení na 230 V, mechanický doraz hloubky vrtání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 8:54    Předmět: Citovat

To není výrobce ale prodejce a nejsou to frekvenční motory ale frekvenční měniče. Samozřejmě vrtačka s 3f motorem a frekvenčním měničem jde (do určitého výkonu) připojit na 230V.
To řešíš, jakou vrtačku si pořídit nebo nějakou máš a chceš ji doplnit o ten frekvenční měnič?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 8:55    Předmět: Citovat

Na linku ktory si prilozil mas flott plus na 230V s elektronickou regulaciou otacok.
Pri elektronickej regulacii ide hlavne o to aky motor je pouzity. 3faz asynchron nieje problem riadit menicom. Menicov na 1f asynchron je menej, ale tiez su. A triak na seriove motory v klasickych vrtackach.
Ten flott plus na 230 bude mat seriovy motor kedze da az 10 000 otacok. Takze klasika triak ako u rucnej vrtacky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3499
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 9:18    Předmět: Citovat

Ne, ne, Flot Plus má asynchronní motor s frekvenčním měničem.
_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 9:51    Předmět: Citovat

Děkuji všem výše uvedeným příspěvkům které bleskurychle reagovali ale tím jste mi abych pravdu řekl ještě více zamotali hlavu jinak na /lesana87/ zatím jen uvažuji o koupi stolní vrtačky na chalupu i když vím že ty do cca 2500,--3000,-Kč jsou jen hobby ale na nějakou tu díru semo tamo snad vystačí jinak by to asi pro /kutily/nevyráběli ,proto jsem tu položil otázku zda se třeba v současné době nevymyslel nějaký elektronický /vylepšený/regulátor otáček vhodný pro tyto motory pohybující se kolem 500W a 230 V což je odběr běžných ruičních vrtaček které jsou vyráběné /osazované/ triakem řízené regulátory ve vypínači ,bylo mi ale jinak jasné že pokud by tomu tak bylo asi by se tyto stolní vrtačky s mechanickým přehaazování kl. řemenů nevyráběli .Ano teoreticky by se takovýto regolátor /který se dá pořídit za pár babek/ i separátně umístněn v krabičce dal použít i na tento typ motorů ale bohužel by při nižších otáčkách docházelo k velmi slabému krout. momentu to mě bylo jasné hned v prvopočátku.
Ale nový motor měnit za jiný navíc asi těžce /co do velikosti/ zaměnitelný do stávající nové stolní vrtačky je docela blbost ,nehledě na to že takový vhodný 3f motor s frekvenčním měničem bude nepochybně drahou záležitostí což je také nejspíše důvod proč se za tento nízký peníz takovéto vrtačky s těmito motory nevyrábějí.
Tady je jedna ze zminovaných vrtaček :

https://cz.hecht.cz/hecht-1055-stolni-vrtacka?gclid=EAIaIQobChMIuoTVirqi3wIVw-R3Ch3FMAKnEAQYDCABEgJLDfD_BwE
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 12:06    Předmět: Citovat

Záleží na konkrétním použití. Roky mám levnou hobby vrtačku se 4 rychlostmi volenými řemenem a pro moje účely většinou vyhovuje. Rychlost měním jenom vyjímečně. Na větší vrtáky tak nad 8mm je to do železa slabota, ale pro občasné použití na pár dír to s předvrtáním taky stačí. Větší otvory stejně vrtám na soustruhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 12:56    Předmět: Citovat

Já si vyřešil regulaci otáček na laciný vrtačce ze supermarketu(tehdy byla za 1000Kč) výměnou elektromotoru za sériový motor z pračky s tachogenerátorem, ke kterému jsem přidal regulátor otáček. Tak vrtám bez problémů i díry 13mm do kovu. Samozřejmě nemůžu zabrat jak hovado, to se taky motor zastaví, ale je podstatně silnější a nevypadne tak snadno z otáček jako asynchronní motor, co tam byl. Má to jedinou nevýhodu a to je hlučnost, která je vyšší než s asynchronním motorem. Těchto motorů se dá záskat spousta v kovošrotech, nebo sběrných dvorech. Už jsem jich odtud bral několik a nikdy se nestalo, že by nějaký byl vadný. Regulátor otáček je podobný jako na přiloženém schematu.


DSCN1710.JPG
 Komentář:
 Velikost:  235.51 kB
 Zobrazeno:  246 krát

DSCN1710.JPG



DSCN1712.JPG
 Komentář:
 Velikost:  290.86 kB
 Zobrazeno:  261 krát

DSCN1712.JPG



DSCN1713.JPG
 Komentář:
 Velikost:  246.67 kB
 Zobrazeno:  213 krát

DSCN1713.JPG



schaltplan (1).png
 Komentář:
 Velikost:  59.17 kB
 Zobrazeno:  473 krát

schaltplan (1).png



_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadra17



Založen: Jan 26, 2013
Příspěvky: 508
Bydliště: Netolice

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 13:13    Předmět: Citovat

mohl by jsi využít i tuhle stavbu https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2007042401
osobně bych spíš volil kvalitní stojan a do něj obyčejnou ruční vrtačku- nezřídka s 1000w příkonem Wink


Naposledy upravil Sadra17 dne čt prosinec 27 2018, 9:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 13:28    Předmět: Citovat

Ponozkami s obrazky konopi budes vrtacku regulovat jen velmi obtizne Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 13:37    Předmět: Citovat

To:Stasek/ Tak to je opravdu to pravé ořechové co jsem měl na mysli či co bych chtěl zrealizovat ,jen ještě vědět velikosti těch převodových kol pro klínový řemen a není co řešit.
Ano myslím si že to pochopitelně tu zaručovou sílu jako s těmi mechanickými převody mít nebude ale pro běžné vrtání to snad bude stačit .
No na druhou stranu je pravdou že bych bohužel se sklíčidlem pro až 16 mm vrtáky který chci asi moc nepochodím a neuspěju kde právě u větších otvorů je potřeba menších otáček a tím větší sílu.
Nicméně bych to chtěl porovnat jak se to chová v praxi a vyzkoušet s tím něco vyvrtat.
Pro další dotazy a komunikaci napíši S.Z.
Děkuji za tento zajímavý a podnětný příspěvek.
Jo jinak /To:Sandra17/ ano to se stává poslal asi omylem ty ponožky ,nezbývá než doufat že to napraví a pošle podnětný odkaz z Ebay .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondras_Ch



Založen: Mar 04, 2017
Příspěvky: 171
Bydliště: Úpice

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 14:11    Předmět: Citovat

Taháš nás za fusekle? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 21:40    Předmět: Citovat

Investovat do frekvenčního měniče k takovéto vrtačce jsou vyhozené peníze. Tyto levné stojanové vrtačky mají mizernou tuhost a slabý motor. Jsou vhodné tak na vrtání do dřeva nebo plastu. Na pořádnou práci s kovem nestačí. Raději bych pořídil kvalitní stojan pro upnutí ruční vrtačky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2018, 7:48    Předmět: Citovat

Chlapi tak to jste mě už dva dostali ,já si chci právě pořídit tu stolní vrtačku proto že bude lepší a silnější na vrtání než nějaká ruční a Vy mě radíte spíše pravý opak.
No ten stojan z 60 let pro upevnění /ale te menší ruční vrtačky/ mám na chatě ale chtěl jsem ho přenést domů do garáže a na chatu si pořídit právě onu zminovanou stolní ,no tu co chci má mít 550 W a dělají se i ještě slabší tak nevím.Naopak jsem našel na aukru nabídku s motorem 1450 W ale to se mě jaksi nezdá protože vzhledově co do velikosti ten motor vypadá na snímku stejně velký což jde myslím proti fyzikálním vlastnostem .
To je ona :
https://aukro.cz/stolni-vrtacka-dilenska-sloupova-velka-63cm-sverak-6939937642
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund