Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dělička 74192 zapojení? (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2018, 8:24    Předmět: Citovat

Ještě přidám obrázek podle kterého to mám zapojené.
Pokud přeruším to buzení L, tak to funguje jako klasická dělička 100.
Pokud to mám podle obrázku, tak na tom výstupu už mi servo nereaguje a je jedno co mám na předvolbě nastaveno za kód.
"Vnitřně" to funguje, například když nastavím na předvolbě v druhém řádu 8, tak už se mi výstup D nepřeklopí, jen mi to nedělí na tom výstupu, nebo už je ten impulz pod 2,5 µS co potřebuje to servo.



74192.png
 Komentář:
 Velikost:  94.32 kB
 Zobrazeno:  109 krát

74192.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2018, 9:36    Předmět: Citovat

Šířka toho pulsu je daná jen zpožděním ze vstupu load na výstup borrow. U 74HC192 je to asi 30ns, jestli tam máš opravdu 74AC tak ještě o dost míň. Jestli je puls krátký, tak si ho prodluž nějakým MKO. Třeba 74HC123, ale tomu puls z 74AC192 možná taky stačit nebude, ostatně je to kanon na vrabce, na výstup z kodéru stačí s rezervou i to 74HC a neruší tolik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2018, 11:40    Předmět: Citovat

Obvody mám 74LS192. Podle mě, bych asi potřeboval na výstup BO2 zapojit nějaký klopný obvod, který by při sestupné hraně změnil na svém výstupu stav (to by byl výstup pro motor) a zároveň při tom generoval ten impulz L. Pak bych měl pro motor střídu 1:1 a impulz L by se generoval až po té změně na výstupu, nebo současně se změnou.
Jen nevím jaký použítSad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2018, 11:56    Předmět: Citovat

Nemusí být na sestupnou, vzhledem k šířce pulsu je to jedno. Takže třeba 74LS74 jako dělička dvěma, na CLK přivedeš ten BO2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2018, 12:04    Předmět: Citovat

Už jsem na to taky přišel, jen jsem z té 7474 musel udělat obvod T zavedením z neg. výstupu, signál na D.
Ale ještě tam bude nějaká zrada, ta předvolba BCD funguje nějak divně a nedělí to jak by mělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2018, 12:42    Předmět: Citovat

Asi by bylo čistější náběžnou hranou BO2 spustit MKO aspoň 200ns a jeho negovaným výstupem přednastavit ty čítače.


BO_impuls.jpg
 Komentář:
Třeba takhle
 Velikost:  8.77 kB
 Zobrazeno:  82 krát

BO_impuls.jpg




Naposledy upravil lesana87 dne pá prosinec 21 2018, 13:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá prosinec 21 2018, 13:05    Předmět: Citovat

Díky za rady, už jsem asi na to přišel, ty mé palcové předvolby jsou zřejmě uvnitř zapojené obráceně než v plánku, tak stačilo přehodit jejich logickou funkci a už to funguje. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá duben 19 2019, 18:44    Předmět: Citovat

Tak jsem zase tady s dalším problémem. Sad
Už sice kolečka frézuji, ale zvolil jsem špatnou koncepci a potřeboval bych to předělat. Jde o to, že jsem ty obvody 74192 zapojil jako děličku s předvolbou čítající do nuly, viz obrázek nahoře, pak se to vynuluje, pošle impulz na motor a opět to počítá od přednastavené hodnoty k 0. Problém nastane v okamžiku, kdy se změní směr otáček. Obvod to sice správně vyhodnotí a začne servem otáčet na druhou stranu, bohužel ale dělička dál počítá směrem dolů a pokud mám například nastavenou předvolbu na 100 a já obrátím směr otáček při načítaném čísle např. 20 tak mi to v tom okamžiku odcouvá jen těch 20 kroků do 0, místo aby to couvalo těch 80 kterých by to správně mělo.
Je mi jasné že bych tam měl zapojit čítání nahoru a dolů, ale jak mám zapojit tu předvolbu? Jediné co mě zatím napadlo, neřešit předvolbu obvodu 74192, ale porovnávat hodnotu jeho BCD výstupů s BCD palcovou předvolbou a v okamžiku shody obvody nulovat a poslat impulz do motoru.
Bude to funkční? Nenapadá vás něco jiného?


Naposledy upravil jova1 dne pá duben 19 2019, 20:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: pá duben 19 2019, 19:58    Předmět: Citovat

Napadá mě, že tam bude úplně stejný problém při opačném čítání. Ale přiznám se, že pořád nechápu, k čemu ten obvod má sloužit, tak se špatně vymýšlí realizace. Mohl bys to trochu osvětlit? Jaký pohyb to při tom frézování snímá a jaký to řídí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá duben 19 2019, 20:17    Předmět: Citovat

Obvod slouží jako dělička vstupních impulzů. Mám enkodér který mi snímá otáčky a směr otáčení vřetena (odvalovací frézy). Dělička to dělí v určitém poměru a impulzy pak poháním servo motor který otáčí budoucím ozubeným kolem. Když mám dělící poměr 1:20 vytvořím 20 zubů, 1:100 100zubů...
Občas ale potřebuji zastavit a tam právě může dojít ke změně směru otáčení. Mám tam vstupní obvod který to vyhodnotí a změní směr otáčení serva, ale vznikne tam ten problém s dělením viz výše. Jak ta dělička počítá jen směrem dolů, do prvního vynulování to počítá špatně pokud zrovna nezastavím v polovici dělení.
Potřebuji aby ten obvod byl nastavitelný na libovolný dělící poměr 1:999, čítal nahoru i dolů a vždy při průchodu 0 vyslal impulz. Pak by to mělo snad pracovat správně.
Takhle to funguje v praxi, jen tam v těch záběrech chybí to couvnutí a pootočení zpět. https://www.youtube.com/watch?v=2Z9NwbsRTmM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá duben 19 2019, 20:57    Předmět: Citovat

Když nad tím tak přemýšlím, asi by tam musela být i ta předvolba obvodu 74192. Jestli dobře uvažuji, mám předvoleno 22. Počítám dolů, při 0 dojde k vynulování, načtení předvolby a obvod bude směrem dolů počítat zase od 22 do nuly. Zastavím na 5ti, budu čítat nahoru do 22 a dojde porovnání BCD výstupů 74192 s palcovou předvolbou a opět dojde k vynulování a počítání od 0 do 22…
Má to asi jednu chybu. Co se bude dít, když při počítání dolů a vynulování dojde k načtení předvolby. Pak by se na BCD výstupech objevilo těch 22 a došlo k porovnání s palcovou předvolbou a tím pádem k vynulování
Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá duben 19 2019, 21:12    Předmět: Citovat

Dělička musí být obousměrná Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá duben 19 2019, 21:24    Předmět: Citovat

Nějaký nápad jak to zapojit s těmi obvody 74192?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: pá duben 19 2019, 21:53    Předmět: Citovat

Je třeba změnit (prohodit) přidanou logikou i zapojení vstupů CD a CU v děličkách při zreverzování, aby se to chovalo korektně. Pak by to snad mohlo fungovat správně. Nejjednodušší asi bude, si to zapojit na zapojovacím poli a vyzkoušet, jak se to bude chovat.
Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: pá duben 19 2019, 22:08    Předmět: Citovat

To nulování nedělej od "je rovno", ale od "je větší", použij např. 74HC682. Tak se to při načtení předvolby nevynuluje. Ale možná tak bude cyklus v jednom směru o 1 delší, to chce ještě dopromyslet. Embarassed
Mimochodem, výstupy z kvadraturního kodéru, pokud jsou bez zákmitů, jdou přímo přivést na vstupy čítání nahoru a čítání dolu a bude to čítat oběma směry bez potřeby další logiky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund