Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kalibrace lab. zdroje Rigol rady DP8xx
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 17:16    Předmět: Kalibrace lab. zdroje Rigol rady DP8xx Citovat

Podle nejakeho navodu co jsem nasel, se pri kalibraci ma zdroj pripojit pres USB k PC a nejakym softwarem vymazat vsechna kalibracni data pro danou vec kterou hodlam zkalibrovat (U,I,ADC DAC,kanal). Tedy jestli jsem to dobre pochopil. A pak provest kalibraci zadavanim namerenych udaju do zdroje v asi 30 bodech.

Tohle funguje, ale zkousel jsem to i bez toho vymazu kalibracnich dat pres USB a fungovalo to taky. Jaky ma teda vyznam to pripojovat k PC a mazat? V kalibracich mericich pristroju nejsem moc zbehly, tak bych nerad neco dokonil.

link na postup
https://www.bitsammler.de/downloads/Manuals/RIGOL/DP832/DP800%20SCPI%20Calibration%20Guide.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 17:29    Předmět: Citovat

Je kalibrace opravdu nezbytná? Zjistil si nějaké mimotoleranční hodnoty?
Před samotnou kalibrací si ověř zda je zdroj v pořádku. Docela mne překvapuje že by byla nezbytná kalibrace. Mám tu docela prehistorického Teka PSW2326 a podle Flukeho má na 12V 12.001V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 18:00    Předmět: Citovat

Zdroj je v poradku, ulitava to max 15mV, ale vetsinou jen v jednotkach mV.
Zacalo to od novoty, ale v posledni dobe vypada ze uz si to sedlo, tak bych to chtel srovnat, pokud je takova jednoducha moznost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 18:16    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
Je kalibrace opravdu nezbytná? Zjistil si nějaké mimotoleranční hodnoty?
Před samotnou kalibrací si ověř zda je zdroj v pořádku. Docela mne překvapuje že by byla nezbytná kalibrace. Mám tu docela prehistorického Teka PSW2326 a podle Flukeho má na 12V 12.001V


Každý měřící přístroj je nutné 1x ročně kalibrovat. Když měřící přístroj nemá pravidelnou kalibraci, pak to již není "měřící přístroj", ale pouze "nějaký přístroj".
Ten Váš Fluke je také jen nějaký Fluke, léta nekalibrovaný. Jaký smysl má porovnávat navzájem dva nějaké přístroje, které nemají kalibraci? Podle mne to žádný smysl nemá.

Jestli chcete, můžu Vám zkalibrovat Vašeho Flukeho podle zkalibrovaného (2018-05-17) procesního kalibrátoru Fluke 725. Vy si pak podle něj nastavíte Váš Tek PSW2326 (který se stále mimochodem vyrábí). Anebo Vám můžu zkalibrovat přímo Váš zdroj. Můžu u něj také změřit výstupní charakteristiku, pokud je zájem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 20:02    Předmět: Citovat

Nejsem pres kalibraci cehokoliv zadny velky odbornik jako Petula, ale nemelo by se kalibrovat pomoci meraku ktery ma aspon o rad lepsi rozliseni/presnost nez kalibrovany pristroj?
Kdyz se podivam na ten Fluke725, tak je to nejaky 5mistny pristroj stejne jako Davidusuv a muj zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 21:48    Předmět: Citovat

citace:
Když měřící přístroj nemá pravidelnou kalibraci
tak je to potom "informativní měřidlo", ne?
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 21:56    Předmět: Citovat

Ano, kalibrovat by sa malo podla presnejsieho pristroja. Inak moze byt vysledok po kalibracii horsi ako pred nou.

Po domacej oprave staci napr. multimeter nastavit podla druheho rovnako (ne)presneho. Vacsina z nas asi pouziva meraky, ktore boli kalibrovane naposledy pri vyrobe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 22:52    Předmět: Citovat

petula mám velmi přesné reference podle kterých kontroluji Pako
a reference kontroluju na kalibrátoru
občas na tom kalibrátoru otestuju aj tenhle multimetr, a to máme trošku vymakanější mašinku Laughing za 2 míče
takže smolík, žádnej Fluke nebude
myslím si že podle přiložených obrázků je přesnost dostačující



vref.jpg
 Komentář:
 Velikost:  52.98 kB
 Zobrazeno:  211 krát

vref.jpg



r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  43.21 kB
 Zobrazeno:  203 krát

r.jpg



psu.jpg
 Komentář:
 Velikost:  111.94 kB
 Zobrazeno:  186 krát

psu.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 23:53    Předmět: Citovat

Máte dosti povrchní a dosti svéráznou představu o provádění kalibrace. Very Happy Multimetr Fluke 87V https://www.fluke.com/en-gb/product/electrical-testing/digital-multimeters/fluke-87v není kalibrační přístroj a to ani náhodou. Dokonce to není ani laboratorní přístroj. Je určen pro servis do terénu.

Aby jste zkalibroval měřáky ve Vašem zdroji, potřebujete kalibrátor například https://www.fluke.com/en-gb/product/intrinsically-safe/fluke-725ex nebo Digistant https://www.burster.com/en/products/p/detail/digistantR-4462/ . . Ten je ve srovnání s Vaším multimetrem cenově poněkud dosti jinde. Dále musíte otevřít Váš zdroj, aby jste získal přístup k měřákům a ty musíte kalibrovsat z kalibračního přístroje. Nemůžete prostě měřit multimetrem výstup zdroje a porovnávat displeje voltmetru zdroje a multimetru vedle zdroje. To je hloupost. Takhle to dělali komsomolci v pionýrském táboře Arťěk v 70-tých letech minulého století. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2018, 7:04    Předmět: Citovat

tak se nauč číst Smile já ten zdroj podle Flukeho nekalibroval, máme 5730A kalibrátor a tedy se můžeš jít klouzat, jak říkám nic Ti nepošlu, stačí mi že jsem oba měřící přístroje kontroloval podle opravdového kalibrátoru.

Už podle toho co píšeš vidím že netušíš vůbec jak se provádí kalibrace ani Teka a ani Flukeho Laughing jestli budeš pokračovat, budeš mě mít na svědomí, právě jsem se málem smíchy udusil kukuřičnejma vločkama " toš tem měřák votevřu a potočím trimrem ne? " fakt by mě zajímalo co bys vevnitř dělal když je kalibrační sběrnice na zadu na panelu

Víš jaký je vůbec rozdíl mezi kalibrací a seřízením? Co znamená kalibrovaný přístroj? Jak myslíš že se provádí kalibrace ve firmách?

A to co si mi poslal není na kalibraci multimetrů. Je to process kalibrátor navíc ATEX do výbušné atmosféry ATEX II 1G EEx ia IIB (tj je jiskrově bezpečný) , má proudový rozsah do 24mA, používá se například na kalibrování proudových smyček pro HART komunikaci (Highway Addressable Remote Transducer) s ultrazvukovými detektory úniku plynu ( kouknout Gassonic, Flexsonic případně optickem Optima) pac a pusu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2018, 10:37    Předmět: Citovat

Až pojedete do Prahy, zastavte se u nás na Smíchově u Arbesova náměstí v laboratoři pro cejchování měřících přístrojů. Máme národní certifikaci i certifikaci EU. Předvedeme Vám, jak se cejchují přístroje. Pořádáme také školení a přednášky pro veřejnost. Můžete se přihlásit.

Jestli si chcete sám cejchovat Vaše přístroje, můžete investovat do přesné reference LT1236 (vyrábí Analog Devices, dříve Linear Technology), k tomu zainvestovat do přesných odporů 0.01% a sestavit si napěťovou referenci do 10V. Je potřeba ji ale napájet z baterií, ne ze síťového zdroje. A nezapomeňte na úbytek na přívodních kablících od reference k voltmetru. Very Happy Hodně štěstí, klidu a vánoční pohody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2018, 11:09    Předmět: Citovat

Školení na kalibrace mám a kalibrace jsem prováděl
Zlatým standardem pro reference je klasická LTZ1000, reference se nevybírají podle absolutní přesnosti ale podle teplotního koeficientu a driftu - neřeší se jestli má reference 5,5V nebo 6V, ta co si před chvílí někde vyhledal má 5ppm/°C což je takové smutné , LTZ1000 0.05ppm/°C (používají se ve vícemístných multimetrech)
Jinak jsem opravdu zvědavý na úbytky napětí na měřících kabelech multimetru se vstupním odporem 10Mohm

Precizní rezistory mám Smile - VFRB1649, VFRB1717, VFR1637 a další, napěťovou referenci měřenou na kalibrátoru - 5,00035372V
a pár klasickým manganinových kyblíků Metra Blansko
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2018, 11:30    Předmět: Citovat

Jakej je vlastne rozdil mezi rucni kalibraci pomoci kalibratoru a multimetru?
V multimetru mam referenci jen sprostou LM399A, ale myslim ze stabilita 0.3ppm/C bude pro zdroj stacit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2018, 11:48    Předmět: Citovat

termit256
Upřímně pro domácí použití bude takové seřízení stačit Smile kalibrace je spíš věc která se týká procesů.
Dost lidí právě netuší co kalibrace je a co se s tím přístrojem děje. V kalibrační laboratoři vezmou kalibrátor, připojí měřící přístroj na kalibrátor a pokud je v toleranci dají na něj kalibrační štítek ale přístroj se neseřizuje.

Pokud je přístroj mimo tolerance posílá se na seřízení nejčastěji do výrobního závodu (pokud se seřízení vyplatí - je to věc fakt drahá) případně se pošle přístroj na likvidaci.

LM399A je velmi dobrá reference. Pokud ten zdroj nemáš nějak moc ujetej a je v tolerancích, neřešil bych to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2018, 12:05    Předmět: Citovat

Zdroj mam jen na bastleni takze zadne stitky nepotrebuju. Nejaky milivolt sem nebo tam mi celkem nicemu nevadi, jen jsem to chtel srovnat vicemene z nedostatku smysluplnejsi cinnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund