Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Epoxid nedrží a nevytvrdne (jak bych si představoval)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 22:38    Předmět: Epoxid nedrží a nevytvrdne (jak bych si představoval) Citovat

"Novodobá" epoxidová lepidla, která jsem zkoušel (Epoxy Ceys, Epoxyd transparentní Cartell), se zdají nevytvrdnout úplně "na kámen", jako to dělala ta stará "bolševická". Různé poměry plnidla a tvrdidla sice dávají odlišné výsledky, ale nikdy se mi nepodařilo udělat fakt tvrdou slepku. Vždycky to buď tak nějak lepká na omak, je to jakoby gumové. A vlastně to moc nedrží.

Navíc, školní chemií poučen, že epoxid patří mezi tzv. termosety (reaktoplasty), které teplem tvrdnou, jsem si moderním epoxidem přilepil na kotlový výměník bimetalovou pojistku (teplota max. 95 °C) (protože kdybych ji tam měl přišroubovat, provrtal bych si výměník Very Happy). Jenže asi po 14 dnech upadla, epoxid zdegradoval a ztratil pevnost.

Epoxidu jsem vždy věřil, v knížce z 80. let byl popisován jako zázračný materiál, pamatuji si fotku několikatunového trezoru, který visel na řetězu a dvou ocelových válečcích spojených kapkou epoxidového lepidla.

Tak nevím. Svět se změnil, nejspíš už i epoxid vlastně není epoxid, možná v něm něco bylo nahrazeno "ekologickou" přísadou, nebo je to ošizené. Pokud ošizené, znáte epoxid (nebo obecně nějaký jiný dvousložkáč podobných vlastností), který není ošizený a dělá to, co má epoxid dělat a vždy dělal? Předpokládám, že české epoxidové lepidlo už neexistuje a vše je to pofidérní dovoz...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 23:00    Předmět: Citovat

Staré dobré Epoxy CHS1200 se stále vyrábí a prodává. Běžně si kupuji 0,5kg plechovku, ale je i v tom menším provedení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 23:11    Předmět: Citovat

Ty různý rychlotvrdky 5 a 30 minut nejsou na žádný pevnostní spoje, v podstatě jsou stále gumový. Kromě CHS 1200 existuje spousta epoxydů, co jsou ještě odolnější čím dýl tvrdnou, tím jsou obvikle lepší. Ale nekoupíš je v drogérii. Musíš ke kovářovi. Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 6:44    Předmět: Citovat

Ty nove epoxidy jsou gumove zamerne - lip se tak vyrovnavaji s deformaci lepenych dilu. Pokud to vytvrdne na kost, stacilo napr. do kovovych dilu klepnout a vibracemi spoj odpadl. Ale v drogerii se daji porad koupit i ty tvrde, jen nevim jak se to pozna. Jistotu budes mit kdyz si to objednas nekde ve specializovanem obchodu. Stejne tak je tomu i s teplotou, ten trezor urcite nedrzel pri 100C. Musis bud koupit lepidlo ktere zachova pevnost i pri takove teplote, nebo tam placni cerveny silikon ktery je do 300C a mas klid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 10:35    Předmět: Citovat

BISON Epoxy Metal celkom slušne drží (vyskakovací vylomený kľúč od VW). Iné boli buď gumové, alebo krehké...od-prskne to pri páde na betón.
Po dvoch-troch rokoch (po záručnej dobe) je aj tento epoxy na.ovno...poriadne už netvrdne...proste je ako blato.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 13:18    Předmět: Citovat

Včera jsem objednal CHS Epoxy 1200, ještěže existují éšopy. Obvolávat nebo obcházet krámy už nehodlám, nechat objednat určitý výrobek od určitého výrobce je v kamenných obchodech prakticky nemožné, už jsem si miliónkrát vyslechl kecy, že mají "svého dodavatele", který toho a toho výrobce nedodává. Prostě horší než za socíku.

Jinak s tou tvrdostí to je komplikace, čím tvrdší, tím je taky křehčí. Je potřeba najít nějaký kompromis. Ale když lepidlo i podle návodu namíchané je po vytvrzení na povrchu lepkavé, že ti nějaký bordel zůstává na prstech, tak to sory jako, ať se jdou bodnout s takovým epoxidem s_áči Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero_b



Založen: May 17, 2004
Příspěvky: 582
Bydliště: Kosice

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 14:26    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 14:46    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Po dvoch-troch rokoch (po záručnej dobe) je aj tento epoxy na.ovno...poriadne už netvrdne...proste je ako blato.


Hmm, zvláštní, ja tady laminuju z ChS Epoxy 110BG15 vyrobeným v roce 1988 a nepozoruju, že by stál za .ovno. To je jen o skladování tužidla v skleněný flašce ve tmě s pořádným uzávěrem aby nevyprchala některá složka.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 16:49    Předmět: Citovat

Taky mě zpočátku zklamaly "pětiminutové" epoxidy. Sice jakžtakž ztvrdnou za několik minut, ale ještě po hodině je možné udělat rýhu nehtem. Ale za dva dny už tam není žádný výpotek nebo lepkavost a lepidlo se jeví jako klasické pomalu tuhnoucí. Výrobci většinou uvádějí, že plná pevnost nastane třeba až po 24hodinách, i když je to rychle tuhnoucí druh.Ale že by matlalo po několika dnech, to jsem asi neměl.
Může to nastat při nedokonalém promíchání složek. Na okraji míchací destičky bývají lepkavá místa, protože není možné příliš roztahovat míchací plochu. Někdy to bývá na dně v míchacím kalíšku, kam se pořádně nedostalo tužidlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 19:51    Předmět: Citovat

S epoxy chs nebo s lepoxem jsem nikdy problémy neměl a nemám, jde fakt jen o to tužidlo. Vždy vše drželo pefektně. Na flašce s tužidlem musí být dobrý uzávěr a já je uchovávám ještě v plastové pixli se šroubovacím vrškem. Totéž chlorid na plošňáky i když s ním moc nedělám, bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 0:01    Předmět: Citovat

Když se dá tužidla trochu víc tak pryskyřice tuhne ochotněji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 0:15    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
Když se dá tužidla trochu víc tak pryskyřice tuhne ochotněji.

A když se dá ještě víc tužidla, tak se povrch vytvrdlýho dílu stále potí a nic na něm nedrží. Wink A když se dá ještě víc tužidla a do většího množství pryskyřice, tak se to natolik rozpálí, že se epoxyd zpění jak PU pěna. Laughing No a když se dá ještě víc, tak to rovnou shoří. Laughing Odzkoušeno osobně, všechny varianty.
Takže doporučuju navážit nebo stříkačkou odměřit přesný množství podle míchacího předpisu. U starýho tužidla přidat maximálně 10%. Informace od profíka, co dělal technologa ve Vertexu. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 0:18    Předmět: Citovat

Už dlouho jsm epoxyd neviděl. Kdysi jsem dal málo tužidla a spoj neztuhl ani za rok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 2:17    Předmět: Citovat

Lepox Rapid, namíchanej podle předpisu, ale v množství zhruba 4polívkovejch lžic - ani jsem ho nestačil nalít na spoj, z kalíšku se zakouřilo a byl tuhej jak podešev ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33754
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2018, 8:25    Předmět: Citovat

Naposledy som vyhadzoval Pattex Epoxy - dve tuby. Na jednej praskol plastovy uzaver (asi po prvom pouziti?), takze to tieklo. Tuhlo to pomerne dobre, ale nikdy to na ziadnom povrchu poriadne nedrzalo...

Takze lepim len to, co zvladne sekudnove lepidlo a Chemopren.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund