Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač G4W

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Darvi



Založen: May 03, 2015
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2018, 20:08    Předmět: Zesilovač G4W Citovat

Měl bych dotaz na zdejší bastlíře spíše asi starších ročníků.Zakoupil jsem na aukru neznámý zesilovač a po jeho otevření jsem přemýšlel kde už jsem to viděl,a došlo mi že se jedná o mírně upravený zesilovač G4W.Normálně bych netušil co to je,ale jelikož jsem asi měsíc předtím pročítal stará amatérská rádia ve snaze najít něco okolo prvního transiwattu ještě ze sešitů stavební návod a popis,což jsem stejně nenašel,tak jsem tam na něj narazil.Je to zesilovač komplet germanium,konec je obšlehnutý z B4 a napájení je 24V.V tom mém byly budící tranzistory KO a konec byl s OC26. Napájení cca 32V. Zesilovač jsem tedy komlet předělal na původní zapojení,odmotal trafo na 25V,všechny kondenzátory naformoval,popřípadě vyměnil podle jejich stavu.Tranzistory jsem použil ty co byly OK a zbytek doplnil.Zesilovač ale absolutně nefungoval.Byl příliš vysoký klidový proud,který byl únosný až při napájení 17V,což je cca napájení v B4,obvod starající se o balance způsoboval různé zkreslování zesilovače a vytočení k jednomu z kanálů,a je pravděpodobně i špatně navržený plošný spoj,protože jsem v něm musel natahat dráty aby zesilovač nevrčel. Ted jsem se asi zbytečně rozkecal,chci se tedy zeptat zda je zde někdo kdo tento zesilovač stavěl a případně jak se mu dařilo?Zesilovač se nachází v AR 1/71.V případě zájmu ho sem mohu nahrát v pdf.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1230

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 11:44    Předmět: Citovat

Zdravím,
G4W som mal postavený, aj samotné amáro ešte mám, mal som ho vstavaný do spoločnej skrinky s gramom HC (model si napamätám-12?), ale nespomínam si na nejaké veľké trable s fungovaním. Akurát OC30 som kupoval na inzerát z AR od niekoho z Prahy a zachovali sa mi gombíky - také, ako na foto v AR. Aký bol jeho osud, to veru neviem -je tomu už cca 46 rokov .... po ňom som staval zosil z AR3/73.

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Darvi



Založen: May 03, 2015
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 12:35    Předmět: Citovat

Holt já musím mít vždy něco extra Very Happy .No každopádně nakonec jsem ho po menších úpravách v zapojení taky rozchodil.Tak nevím kde bude chyba,možná také jestli to nebude stárnutím germania,i když v obou kanálech byla schodná napětí což mi zase přijde divné aby všechny trandy stárly stejně.A nebo zda na to má takový vliv osazení předzesilovače GC517 místo GC515?A stavěl jste ho na origo desce z AR?Ten můj má originál desku z AR z tesly nebo kdo je dělal.No každopádně ted mám obvod balance zapojen do vazby tranzistoru T3 místo T2 ,na desce dva dráty kvůli zesílení GND a odpory paralelně k termistorům kvůli snížení klidového proudu a zesilovač chodí dobře.Konec mám taky osazený OC30.Přikládám fotografii toho mého zázraku pro zavzpomínání Wink .


IMG_20181208_122533.jpg
 Komentář:
 Velikost:  191.63 kB
 Zobrazeno:  190 krát

IMG_20181208_122533.jpg



IMG_20181208_122512.jpg
 Komentář:
 Velikost:  161.18 kB
 Zobrazeno:  181 krát

IMG_20181208_122512.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1230

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 13:11    Předmět: Citovat

Áno, bol postavený na doske podľa materiálov v AR, ako aj celá konštrukcia, a tu sa musím poopraviť (pre potreby historikov Laughing Laughing ), že nie G4W som vstaval do skrinky s gramom, ale ten z AR3/73. G4W bol v odýhovanej samostatnej skrinke tak, ako je v AR. Tiež neviem na 100 %, ako to bolo s plošákom, pretože pre konštrukcie z AR sa ich výrobou a dodávkou po celej ČSSR zaoberalo vtedajšie VD Pokrok Žilina, ale či som ho robil sám, alebo objednával, tak tieto info odvial čas .... ale jedno si pamätám veľmi dobre, že dať dohromady všetky súčiastky bola vtedy v našej zemepisnej šírke a dĺžke nesmierna fuška, najbližší obchod bol v Košiciach, cca 80km ....vďaka za foto...

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Darvi



Založen: May 03, 2015
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 13:36    Předmět: Citovat

Ten můj když přišel tak byl ve skoro dvojnásobné celohliníkové bedně takže taky pěkně těžký,jaké bylo překvapení když se uvnitř nacházelo toto Shocked .No každopádně si s tím taky někdo vyhrál,zes měl každou OC26 na zvlášt chladiči z hliníku o síle asi 5mm,trafo je přeskládané z tlumivky z Tesly Mánes a mechanika sice byla vidět že je dělaná doma ale nevypadalo to zle.No každopádně hraje to celkem příjemně,akorát víc šumí což je ale u germania normální.Součástky v něm byly požity taky z úplně různých sérií,některé elyty byly ještě řady TCxxx,jiné už TExxx,zbytek kondů všechno keramiky,v zdroji byly na vyrobených držácích dva TC531 1000uF na 30V,takže poloviční kapacita místo doporučené v návodu.Zkrátka bylo vidět že shánět součástky byl problém asi všude,popřípadě asi taky jejich cena.


IMG_20181208_132434.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20181208_132434.jpg
 Velikost:  118.42 kB
 Staženo:  146 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1230

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 14:01    Předmět: Citovat

... uplynulo toľko času! ... ale jedno je isté, že ani dnes OC30-tky v obchode bežne nemajú Laughing Laughing

Stefan31

PS: To ja som mal s kovovými prvkami nemalé problémy, hliník naokolo nebol voľne na dosah, dištančné stĺpiky sa mi podarilo vyrobiť v školskej dielni a aj to len potajme .... ale s drevom to bolo fajn, sused robil v drevárskej firme a tak preglejka a dýha bola na výber. Vtedy sa používalo nejaké dvojzložkové lepidlo na lepenie dýh a na tak malú plochu sa dala nalepiť teplou žehličkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Darvi



Založen: May 03, 2015
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 14:44    Předmět: Citovat

No já chci pro něj stvořit taky dřevěnou krabici ale sám jsem na tohle lempl,naštěstí kamarád si se dřevem hraje tak snad něco vymyslí Wink .Vtipné bylo že když sem hledal zda mám nějaké xNU72 nebo OC30 abych je použil,tak jsem zjistil že mám ještě originál pár Valvo OC26,a dokonce Tungsram OC1016,což ani nevím zda se někde používalo,pak Tesla 2NU74 s papírovými štítky s popisem a párované Tesla KU607.Ani nevím kde jsem to vzal Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund