Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Světlo pod kuchyňskou linku_Model:TL2001-52LED

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2018, 11:48    Předmět: Světlo pod kuchyňskou linku_Model:TL2001-52LED Citovat

Zdravím všechny, potřeboval bych poradit. Před pár léty jsem dceři pod kuchyňskou linku nainstaloval LED pás, ona již měla koupené toto světlo (koupila v LIDL-u) ale nevyhovovalo jí neboť osvětlilo malou část pod linkou. Toto světlo mi dala a já si jej namontoval pod svojí linku. Celkem dlouho sloužilo až loni najednou polovina světla zhasla a za nějaký čas i ta druhá. Nebyl čas na opravu, věčně jsem byl na stavbě u syna až nyní jsem se odhodlal k jeho opravě.
Lišta s LED diodami je zapojená seriovoparalelně, prakticky dvě poloviny po 26LED diod seriově spojené a obě jsou k sobě propojeny paralelně. Na jedné je spálená 1LED-ka, na druhé jsou vadné 2LED-ky z toho jedna po připojení 5V bliká.
Dále na plošném spoji kde je usměrňovač, kondenzátory a 2 rezistory je jeden rezistor spálený tak, že nelze určit jeho hodnotu (je zapojený paralelně na výstup).
Nyní bych potřeboval vědět jakými LED-kami nahradit ty vadné, nějaké jsem našel zde, pouzdro i barva světla by souhlasila, pracovní napětí 7.6...9.6V by podle mě mělo vyhovovat když počítám 230V:26=8,85V.
Pak je tu ten rezistor zapojený paralelně k výstupu napáječe, zde si nejsem jistý jaký bych tam měl dát, asi slouží k vybíjení kondenzátoru po vypnutí světla. Ideální by bylo kdyby tu byl někdo kdo již toto světlo opravoval nebo jej měl rozdělané a ten rezistor v něm byl dobrý a šlo přečíst jeho hodnotu.
Předem děkuji všem za pomoc, názory, připomínky k mému problému.



IMG_20181210_092905.jpg
 Komentář:
 Velikost:  116.22 kB
 Zobrazeno:  148 krát

IMG_20181210_092905.jpg



IMG_20181210_092956.jpg
 Komentář:
Spálený rezistor na výstupu.
 Velikost:  99.53 kB
 Zobrazeno:  161 krát

IMG_20181210_092956.jpg



IMG_20181210_093034.jpg
 Komentář:
Napáječ ze strany plošných spojů.
 Velikost:  100.76 kB
 Zobrazeno:  147 krát

IMG_20181210_093034.jpg



IMG_20181210_093105.jpg
 Komentář:
 Velikost:  130.01 kB
 Zobrazeno:  151 krát

IMG_20181210_093105.jpg



IMG_20181210_093154.jpg
 Komentář:
 Velikost:  112.33 kB
 Zobrazeno:  185 krát

IMG_20181210_093154.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2018, 12:28    Předmět: Citovat

Rezistor na mě působí pojistným dojmem, dal bych tam tak velký, aby při odpojených ledkách napětí na kondenzátoru nepřelezlo jeho Umax Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2018, 12:34    Předmět: Citovat

LED vymenit vsetky, ak to nechces o mesiac zase rozoberat.

Napatie na nich nie je 230V - vidim tam dvojcestne usmernenie, tak pocitaj minimalne s 325V.

Inak dost nestastna konstrukcia, chcelo by to nejaky seriozny prudovy zdroj a napajat kazdu vetvu samostatne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2018, 12:34    Předmět: Citovat

otakarv napsal(a):
... když počítám 230V:26=8,85V.
...


Usměrněných nebude 230V, ale 326V. Pak by na odporu muselo být přes 100V (326 - 26*8.5). Z toho vychází odpor cca 5k1, ale ztráta přes 2W

Edit: metodou ŽAVES bych tam dal místo rezistoru tři sériově zapojené CL20M45
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2018, 13:19    Předmět: Citovat

Takhle to nefunguje, ten červený kondenzátor je právě namísto předřadného odporu, využívá se jeho XC na 50Hz. Celkem tam vidím jako problém žádný ochranný rezistor, v případě připojení na síť je tam velký proudový náraz. Ten (shořelý) rezistor paralelně s el. kondenzátorem byl předpokládám k omezení pomalého zhasínání při vypnutí (rychleji vybije kondík pod Uf stringu ledek). Takže těžko říct, zda shořel až po poruše jednoho stringu, nebo byl špatně navržený už před tím. Vyměnil bych ledky, vše, co je ohořelé, zkontroloval kapacitu červeného kondu a používal dál. Hodnotu ohořelého rezistoru bych dal takovou, aby výkonově vyhovoval za chodu + nějaká rezerva. Životnost díla lze zvýšit snížením kapacity červeného kondíku (snížení proudu LED). A hlavně přidat ten ochranný rezistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2018, 19:25    Předmět: Citovat

Proměřil jsem těch pár součástek na zdroji.
C1 a R1 jsou v pořádku, diody taktéž, R2 je spálený hodnota neznámá a C2 mi ukázal při měření ESR kapacitu 7,659µF, ESR 4,4Ω tak nevím zda je to s tím elytem v pořádku.
Další věc, když je po usměrnění napětí nějakých 326V, pak bych tam měl dát LED-ky na jaké napětí, 12V?



IMG_20181210_191810.jpg
 Komentář:
Schéma zdroje
 Velikost:  88.56 kB
 Zobrazeno:  149 krát

IMG_20181210_191810.jpg



IMG_20181210_174309.jpg
 Komentář:
 Velikost:  121.43 kB
 Zobrazeno:  145 krát

IMG_20181210_174309.jpg



IMG_20181210_173719.jpg
 Komentář:
 Velikost:  90.75 kB
 Zobrazeno:  149 krát

IMG_20181210_173719.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 12:19    Předmět: Citovat

Těch 320v je tam jen na prázdno, při připojení ledek to spadne. Součástky se zdají ok, ledky prostě kup se stejným pouzdrem, stejně nic jako led na 12V neexistuje, ledky se připojují na zdroj proudu, který je v tomto případě tvořený tím červeným kondikem, resp.jeho zdánlivým odporem a rozdílem napětí stringu ledek a sítě. Odpor dej takový, aby se na něm ztrácelo 250mw při provozu ( změř napětí na jeho padech za provozu a dobrymi ledkami). A hlavně dej pár desítek ohmů pojistkovy rezistor přímo na přívodní kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 12:47    Předmět: Citovat

Ondra2 napsal(a):
stejně nic jako led na 12V neexistuje,

V TME jsou i na jiné napětí jak už jsem uvedl v prvním příspěvku, zde jsou parametry pro výběr TME LED.
Tak právě proto si nejsem jistý na jaké napětí koupit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 13:46    Předmět: Citovat

Když se podíváš na datasheet té 12V, tak zjistíš, že to jsou vlastně 4 led zapojené do série v jednom pouzdru. Hrubým propočtem mi vychází, že proud na string je cca 15mA, takže i ta nejlevnější z TME vyhoví, např:
https://www.tme.eu/sk/details/fyl-48d4uwc1a/led-diody-tht-ostatne/foryard/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 10:31    Předmět: Citovat

Jak už jsem psal, vyhodil bych ten kondenzátor a zapojil to dle obrázku. Ta CLD stojí pár korun, dá se řadit sériově i paralelně. Mám to v podsvětlováku cca dva roky bez problémů.


CL20M45.png
 Komentář:
 Velikost:  20.42 kB
 Zobrazeno:  139 krát

CL20M45.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá prosinec 14 2018, 19:16    Předmět: Citovat

Dneska mi přišly součástky z TME, chtěl jsem odtamtud objednat i CL20M45 ale ty tam nevedou tak budu muset objednat odjinud až se mi zase toho více sejde na jedno poštovné.
LED diody jsem objednal tyto které mají pracovní napětí 7,6V-9,6V, jak jsem zjistil, byl to omyl, měl jsem vzít na 3,2V. V první polovině byla vadná jedna a ve druhé dvě LED-ky, po osazení ta druhá polovina svítí méně. Jinak ty vyměněné LED-ky svítí pěkně, jenom mě zarazilo, že dvě svítí "teple bíle" a jedna "studeně bíle", oni také v TME mají při nich poznámku "Do vyčerpání zásob", takže asi nějaké nepodařené kusy nebo co.
Já jsem z Aliexpress objednal tyhle, Warm White(teplá bílá), když dojdou tak vyměním všechny a asi upravím napájení podle FHonza s CL20M45, něco jsem si o tom přečetl a dost mě to zaujalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.45 sekund