Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak vůbec vznikne padělek součástky?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2919
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: po prosinec 24 2018, 18:50    Předmět: Citovat

Je tu ešte jedna strana problému. Chcem mať kvalitnú súčiastku, za ktorú som ochotný si priplatiť. Kde mám však istotu, že ju aj dostanem? Kde mám istotu, že predajca za účelom väčšieho zisku, mi nepošle fejk? Alebo: predajca môže mať tie najpoctivejšie úmysly, ale na ceste ,,výrobca - distribútor t.j.priekupník - predajca" sa nájde distribútor, ktorý chce oje.ať. Samozrejme, môžme namietať, že takýto distribútor rýchlo zanikne, lebo nik z poctivých predajcov už nebude od neho nič odoberať. Čo je to však ,,rýchlo" ? Minimálne rok, dva, tri... Nekvalitu súčiastok väčšinou reklamujú veľkoodberatelia, výrobcovia elektroniky. Tí totiž po prvých nekorektných výsledkoch môžu odstaviť celý kotúč, balenie súčiastok a reklamovať. Obyčajný opravár, ktorý si objedná často 1-10ks a ich použije, reklamovať už nemôže, lebo súčiastky sú už pájkované a tak nespĺňajú základnú podmienku reklamácie. Len tak, pre info: počas mojej živnosti v r.2000 - 2004 som mal nulovú stratu v nekvalite súčiastok. V r.2005 - 2008 som mal stratu 18.000.-Sk (vadné BU, TDA....) Teraz, keď ma niekto ukecá(už nie som SZČO, už som iba zamestnanec v jednej elektrofirme) aby som mu niečo opravil, tak veľmi váham. Nemám problém nájsť príčinu závady, ale mám problém niečo objednať, aby to bolo isto o.k. a aby som nebol stratový. Lebo za nefunkčné ,,nové" súčiastky môže pýtať ,,prašule" iba chrapúň. A to ja ešte nie som, alebo, aspoň si to o sebe myslím, že nie som... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po prosinec 24 2018, 21:38    Předmět: Citovat

Částečnou jistotu můžeš mít u prodejce, který sám nakupuje u seriózních a prověřených dodavatelů součástek.
To se mj. projevuje tím, že cokoli od něj kdykoli objednáš, tak vždy spolehlivě funguje. Pravda, takovýchto prodejců u nás už není moc /kterým také záleží na vlastní pověsti a ne jen na penězích/, ale pořád takoví jsou.

Poznají se mj. také podle toho, že v nabídce vždycky a pravdivě uvádějí výrobce konkrétní nabízené součástky, byť by to bylo třeba ISC, nebo CDIL.

Ten zbytek prodejců /velká většina/ to dělá tak, že v nabídce buď neuvede výrobce vůbec, anebo uvede toho kdysi PŮVODNÍHO výrobce, např. Toshibu či Sanyo. Přičemž prodávané exempláře ale uplácali v CDIL a dozvíš se to, až zaplatíš a rozbalíš balíček.

Taky jsem párkrát narazil a ne, že ne. S čistou hlavou jsem to vždycky vsypal do kýblu a měl jsem asi štěstí, že skoro vždycky /až na jeden případ s fejkovými operáky z TME/ šlo o součástky v hodnotě maximálně pár stokorun.
Ten směr na kýbl je pro uchování duševního zdraví lepší, než si ho ničit laborováním s nějakým NN šmejdem, co stejně, dřív či později, stejně udělá v opravovaném aparátu další škody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2018, 1:29    Předmět: Citovat

Mysteri napsal(a):
Kde mám však istotu, že ju aj dostanem?
Jediná 100% jistota, kterou v životě máš, je to, že jednou umřeš. Všechno ostatní má pravděpodobnost <100%, jistota žádná.

Otázka by měla znít - jak vysokou pravděpodobnost potřebuji a kolik jsem za ni ochoten zaplatit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2018, 12:29    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):

Otázka by měla znít - jak vysokou pravděpodobnost potřebuji a kolik jsem za ni ochoten zaplatit?

To částečně odůvodňuje cenu, jakou má technika pro zbrojní systémy, hlavně jaderné, letecká technika, kosmická technika, technika pro jadernou energetiku, spojová technika pro prezidenty velmocí.
Otázka by mohla znít, když před 25, 40 lety bylo možné normálně koupit součástku která splňovala katalogové údaje a dneska ne - proč se tak svět změnil a KDO ho změnil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2018, 15:12    Předmět: Citovat

Odpověď na Crifodovu otázku je jednoduchá: Čína.
Dnes hypoteticky zaletíte do Shenzhenu a příslušnému padělateli, na kterého jste dostali kontakt, jen oznámíte:
"Potřebujeme 500.000 párů 2SA1695/2SC4468 a jeden může stát maximálně $0,29".
Číňan se ukloní, nekecá okolo toho a za týden máte toho půl mega párů v kontejneru a na cestě do Evropy. Dokonce v krabicích, potištěných logem Vaší firmy. Co je uvnitř těch tranzistorů, se ale raději neptejte.

Stát se totéž, ale před 35 lety a v obchodní pobočce SanKen-u, tak se pobočce šéfující Japonec určitě taky ukloní, ale bude Vám aspoň půl hodiny něco vysvětlovat.
Přeloženo do evropštiny to bude pak ve výsledku znamenat něco, jako "promiňte prosím, ale tuto zakázku není v našich silách realizovat tak, abyste byl Vy spokojen a abychom my mohli ručit za její kvalitu".

Ten svět a nejen součástek samotných, jsme si změnili my sami, svou nenažraností i naivní tupostí.
Tím, že jsme do Číny naivně, úplně jako balíci navezli všechny špičkové technologie i s příslušnými postupy a naprosto naivně očekávali, že budeme jenom využívat levnou čínskou pracovní sílu, zaučených bývalých rolníků a pod bičem bolševika.
Tohle je výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2018, 17:42    Předmět: Citovat

Dám si tu práci a najdu v AR ten obsáhlý Alanův cestopis z Číny, abyste neřekli, že si něco cucám z prstu.
Už tehdy, někdy první půlka devadesátek, z toho byl sám AK dost vyvalenej, co všecko je tam možný.
On tam byl pak ještě mnohokrát, ale o tom už se radši nepsalo. Nebylo už žádoucí děsit odbornou veřejnost, vývojáře, servismany a koneckonců i ty amatéry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út prosinec 25 2018, 20:43    Předmět: Citovat

No vídíš a teď dělá Alan zprostředkovatele na Aukru Very Happy

Naposledy upravil danhard dne st prosinec 26 2018, 12:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 8:33    Předmět: Citovat

Jo, to vím už nějakou chvíli. Taky samozřejmě vím, kde ten matroš bere a že jej má v několika variantách. Mnoho z toho ale není špatný a splňuje katalogový parametry pro původní typy.
Pro sebe jsem od něj bral 2SA1540/2SC3955, 2SB649A/2SD669A, ještě nějaký dvěstěvoltový TO220 a TO92L taky na vyšší napětí. Není s tím problém, zřejmě dobrej oddíl Very Happy
Pozor bych si akorát dal na elektrolyty, to je fakt průser, no.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6067
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 12:05    Předmět: Citovat

To já spíš, než nákupem napodobenin starých dobrých typů, se věnuji vlastnostem vyráběných možných náhrad.
https://cz.mouser.com/datasheet/2/408/TTA004B_datasheet_en_20170109-1102732.pdf
https://cz.mouser.com/datasheet/2/408/TTC004B_datasheet_en_20180223-1102342.pdf
http://www.redrok.com/NPN_KSC2330YBU_300V_100mA_1.0W_Hfe120_TO-92L.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 26 2018, 21:38    Předmět: Citovat

Vypadá to dobře. Ten KSC2330 nemá pnp komplement?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2019, 12:12    Předmět: Citovat

Ze začátku to asi bylo většinou tak že padělky nějaký výrobce spotřebky objednal, tak jak psal Kraus v tom článku v AR. V té době jsem ho taky četl a byl docela vyděšený ale nic okolo nenasvědčovalo tomu že přijde opravdový průser, jako přišel o možná 10 let později...
Dnes to je spíš tak že číňan se zajímá o to jaké typy zboží jsou nejvíc vyhledávané a nakupované (na to oni mají světově unikátní množství knowhow a nasazených botů a jsou v tomto na špici, NSA jsou proti nim břídilové) a ty pak uplácá z nějakého bambusu za pár centů a prodává za cenu o něco nižší než je cena z origo fabriky, aby se prosadil. Je tam ale ten předpoklad že prodávaný pajc musí mít zvučné jméno, třeba 2N3055, 2SB737, OPA2134, OPA627, prostě něco co každý zná.
Téhle skutečnosti se dá využít když sháním třeba ten OPA2134 a přitom vím že OPA2132 je v podstatě to samé, snad i vybírané na užší rozptyl parametrů, jen to není tolik profláknutý komerční typ. Takže sháním OPA2132 a pak mám mnohem menší pravděpodobnost že budu podveden, než s 2134. Naučil jsem se toho využívat a celkem to funguje. A taky nesmíte hned chtít kupovat 100 kusů. Lepší je nakupovat třeba po 2 kusech, pokud to pošta moc neprodraží. Ti prodejci zatraceně dobře ví co komu prodávají takže v rámci dvou kusů klidně "pustí chlup" snad aby se ukázali a doufají že příště třeba vezmete mnohem větší množství kde vás pak natáhnou. O tomto fakt hnusným chování prodejců slyším čímdál tím častěji a taky jsem se párkrát chytil. A dovede mě hodně rozčílit jak se někteří pak vykrucují že oni by si padělek prodat nikdy nedovolili a dělají ze mě dementa že nepoznám "different batch"...

A nakonec to nakupování v číně ani nemusí být snaha ušetřit ale prostě jen sehnat to co potřebuju když mi to u nás nikdo není ochotný prodat. Dnes je běžná praxe že třeba na TME čtu hlášku: "výrobek není určen k prodeji ve vašem státě" (cože? to si snad dělají kozy ne?!? Shocked ) případně "prodej byl ukončen" a nebo je prostě jen skladová zásoba nula a termín dodání desítky týdnů. Některé speciálnější integráče v evropě ani nejadete že by se někdy vůbec prodávaly a pak nezbývá než se pokusit sehnat recyklovaný kus z číny. Pak si takhle radši zariskuju než vyhodit věc za desítky tisíc jen proto že si výrobce zařízení drží monopol na integráč za půl sta ale protože má monopol tak prostě nedá nebo za něj chce klidně 100x tolik...

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2019, 18:31    Předmět: Citovat

Že sviňárny dělá Evropan či Amík, mě sice zaráží, ale rozhodně ne tolik, jako už zde vícekrát linkovaný pdf soubor. Video by to zřejmě být nemohlo, neboť slabším žaludkům by se udělalo zle při tom praní desek od bláta v řece..
https://uloz.to/!SLyhQRbCSwFf/uppermidwest-vendorexpo-smtai-upper-midwest-presentation-06-09-11-pdf

Evropan či Amík je sice ohledně zadržování/nedodávání/předražování ND zjeb zjebovská. To proto, že si na nějaký směšný, ale těžko nahraditelný ND v ceně jednotek dolarů, drží monopol. Drží tím cenu toho aparátu a tím vlastně ta věc, do které ten ND patří, získává na hodnotě.
Vím, že se tohle těžko chápe, ale oni prostě tak uvažují, rejžák ještě úplně jinak....Sad
Rejžák je proti USA i Evropě mnohem větší prase. Bez jakýchkoli skrupulí či podmínek - máš prachy? tady je díl a příště přijďte zase..
Mně na tom zásadně a silně vadí, že ten rejžák toho evropského siemensáka, filipesáka či onsemáka klidně podjede i miliónovými sériemi pajcovaných věcí, původně od nich.
Prodá Ti klidně i pajcovaný díl, ale ne snad primárně proto, aby Ti pomohl v nesnázích, ale aby sám vydělal a ostatní, tedy držitelé licence měli po žížalkách.
A protože jsou to furt papírově bolševici, mohou si fakticky dělat, co chtějí a vždy jim to projde-nač se podíváš, tam levá - jako kdysi u nás či spíš v SSSR, aby to aspoň trochu sedělo velikostně.
Ještě dodám fotogalerii takových "zajímavých" tranzistorů. Slyšel už někdo o výrobci polovodičů "OSEN"? Já taky ne a tím je to zajímavější.
Dám to sem hned, jak se nabije baterka do foťáku.

EDIT:
Tohle, tedy B817/D1047 jsou ukrutně starý a hlavně hodně mizerný výkoňáky, původně myslím Sanyo. Přestali je dělat už někdy začátkem 90.let, protože na trhu byly od konkurenčních firem mnohem lepší a za stejnou cenu.
Dneska lze na netu objevit "datasheety" všelijakých obskurních firem, včetně zfalšovaného DS STMicroelectronics z roku 2011 /STM nikdy do svých DS nevkládá modré linky, jako kamsi vedoucí odkazy/.
No prostě mizerný tranzistory, co nestály ani za ten dolar za pár.
Jednu dobu se pokoušel prodávat tuším Kerr jejich napodobeniny, co vypadaly jako Sanyo /to je ten B817 s dlouhými vývody/, odcházely téměř okamžitě už při měření.
Ty červený značky na vývodech znamenají, že uvnitř už není křemíkovej čip, ale jeho tavenina, v podstatě ty tři vývody jsou uvnitř zkroucený do sebe. Značím si to tak už při prvotním ohledání mrtvoly.

Chytřejší firmy začaly nahrazovat tenhle mizernej pár Sankenama A1695/C4468 /na obrázcích jsou fejkový/, nebo Toshibama A1941/C5198, protože stály zhruba stejně a nemusely se budit něčím drahým, co má aspoň 60W, 120V a je to v TO220..Zde je to TIP41C, pracující v zesilovači subwooferu při napájení 120V bez buzení. Nachystaný kurvítko, však ona se ta TIPka buď uvaří /nikdy je nechladěj/, anebo se provalí napětím, je jedno, co po 25 měsících nastane dříve.
A ejhle, tyhle mizérie se znovu začaly objevovat v úplně nových zařízeních, buzený je to už jen něčím v TO92L.
Takže je asi někdo "vylepšil" v tom smyslu, že už při 10V/5A zřejmě nemají betu sotva 20, jako měly ty původní.
Odcházej ale úplně stejně často, jako všecky ty původní varianty.
Jak jsem při zběžné prohlídce internetu zjistil, lze je koupit v designu ala Sanyo, ala SanKen, anebo nadrzo noname.
Proto jsem se ptal na tu "firmu" OSEN, co tenhle hnůj pod tou značkou osazuje do poměrně drahých zařízení. Provozuje je tam skoro vždycky napěťově přetažené a vždy spolu s budiči, ale to už je takový jejich folklór. Na něco to odejít musí.
Tyhle konkrétní jeden pár OSEN B817/D1047 je vyletovaný i s upálenýma emitorákama z asi tak 150W modulu zesilovače z aktivní bedny. Bedna je prodávané jako 300-wattová jednou slovenskou firmou.
Ta budicí TIPka sice rozvalená nebyla, ale nechat je v zesilovači, kde je naprázdno přesně ±63V, aby ještě nevybuchly filtráky na stejný napětí, to mi nepřišlo jako dobrej nápad.



welcome to hell_01.JPG
 Komentář:
 Velikost:  183.42 kB
 Zobrazeno:  184 krát

welcome to hell_01.JPG



welcome to hell_02.JPG
 Komentář:
 Velikost:  158.69 kB
 Zobrazeno:  180 krát

welcome to hell_02.JPG



welcome to hell_03.JPG
 Komentář:
 Velikost:  245.58 kB
 Zobrazeno:  170 krát

welcome to hell_03.JPG



welcome to hell_04.JPG
 Komentář:
 Velikost:  239.31 kB
 Zobrazeno:  177 krát

welcome to hell_04.JPG



welcome to hell_05.JPG
 Komentář:
 Velikost:  217.59 kB
 Zobrazeno:  167 krát

welcome to hell_05.JPG




Naposledy upravil sinclair dne ne leden 20 2019, 0:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2019, 18:33    Předmět: Citovat

http://proe-osen2.kenfor.com/data/2015/o/www2.osen.net.cn/File/OSA13009-1.pdf
http://www.osen.net.cn/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2019, 18:45    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):
... O tomto fakt hnusným chování prodejců slyším čím dál tím častěji a taky jsem se párkrát chytil...


Je to tak, zrovna dneska se mi stal zářný příklad. Beru od jednoho prodejce ATTiny85, obvykle tak 5 - 10 kusů. Většina toho je do hraček (semafory, nádraží, a pod), takže na kvalitě až tak nezáleží. No a dnes přišlo 10 kusů, u šesti nefunguje debugWire. Po přepnutí se µC umrtví, pomůže jenom "high voltage programming". Ty co nefungují, mají nápis "TINY85", funkční "ATTINY85".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 18 2019, 18:47    Předmět: Citovat

Teď jsem objednal 2 FETy z AME. Záměrně dva, aby měly aspoň trochu podobný parametry. Náhrada 2SK793. Jako náhrada uvedeno 2SK793 / 2SK2610.

Všimněte si, co nakonec poslali. Nikde žádný info. Má to kratší vývody, jiný pouzdro (horší chlazení), ale proč ne.

Ale jak mám sakra věřit tomu, že si budou podobný, když přislo toto?



ame_fet.jpg
 Komentář:
 Velikost:  61.06 kB
 Zobrazeno:  204 krát

ame_fet.jpg



_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Naposledy upravil ZdenekHQ dne pá leden 18 2019, 19:08, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund