Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zásuvkový okruh v bytě bez selektivního jištění
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 22:31    Předmět: Zásuvkový okruh v bytě bez selektivního jištění Citovat

Začalo to nevinně- prosím, můžeš přijet, nejde mi zásuvka u PC.
Dojedu, zjistím vlastně jen to, že se v klasické ABB dvojzásuvce urvaly ty "brýle" kolem dutinek pracovních vodičů. Tak si říkám, že zásuvkový okruh raději vypnu v bytové rozvodnici, než se v tom začnu vrtat.
Tak jsem začal selektivně shazovat jističe- napřed B16A, u kterých byl popis "Zásuvky 230V". Shodil jsem všechny tři takhle popsané jističe, zásuvka u PC byla stále pod napětím.
Tak jsem shodil i jistič B16A s popisem "Myčka" (ta není v bytě přítomna), pouze jsem odpojil mikrovlnku. Zásuvka pro PC stále pod napětím.
Potom jsem už teda raději shodil i 3x16A jistič s popisem "El. trouba". Zásuvka pro PC beze změny.
Už hodně překvapený jsem rozsvítil LED lampu, poté shodil i dva zbývající jističe B10A- jeden s popisem "Světla", druhý s popisem "Pl. kotel". Zásuvka pro PC stále pod napětím.
Poslední pokus (všechny jističe v bytové rozvodnici vypnuté)- shodil jsem proudový chránič s popisem "Hlavní vypínač". Je tam 30 mA, 25 A.
A ejhle, zásuvka pro PC už není pod napětím.

Potom odmontuji horní kryt zásuvky, a co na mě nekouká- dráty o průřezu 1,5 mm².
Shocked
Je to normální? Jedná se o družstevní byt v bytovce, která byla postavena na zelené louce v roce 2004.
Jak si tenkrát někdo mohl dovolit takovou prasečinu?
Byt nebyl od výstavby vymalován (relativně podle toho vypadá- nějakou dobu nebyl obydlený), dodatečné zásahy do instalace se dají skoro jistě vyloučit.
Je normální, aby okruh, který by měl být jištěn max. 10A jističem (nebo tedy snad 13A, kdyby se dal sehnat), byl zapojen přímo za Fi? Není to jističochránič, jen chránič.
Budu to teda asi muset prozkoumat víc, ale pravděpodobně to bude stejné ve všech dalších osmi bytech Confused

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 22:39    Předmět: Citovat

To bude pri skrate pekne horiet...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 22:57    Předmět: Citovat

Hele, tohle by se možná dalo ještě žalovat jako úmyslnej trestnej čin obecnýho ohrožení. Záleží na tom, jestli tomu už náhodou neprošla promlčecí lhůta počítáno od data kolaudace, kdy pod takovej šlendryján někdo obtisknul kulatý razítko a vrazil pod to parafu ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 23:15    Předmět: Citovat

Přepoj teda ten vývod pro PC zásuvku na některý jistič 10A pro světla a je po ptákách. Nejspíš tu zásuvku někdo v průběhu prací změnil ze světelnýho vývodu nebo úplně přidal a do rozvaděče zapojil až po projektu.
Lidi by se všeobecně po nastěhování do bytu mohli obtěžovat s tím, aby si prošli všechny vývody v bytě versus jističe a POPSALI je, ale skoro nikdo to nedělá, ačkoliv je to časově i intelektově docela nenáročný úkon. Běžně se mi stává, že jsem někde poprvé, a chci po majiteli bytu "teď mi vypněte zásuvky v kuchyni" a on vyvaleně "a který jistič to je??" přičemž v tom bytě třeba 30 let žije.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 23:15    Předmět: Citovat

Chystám se na to, že ještě odmontuju kryt bytové rozvodnice, abych zjistil reálné zapojení přímo u jističů.
Jinak už přemýšlím o tom, že se spojím s rodinnou právničkou (sestřenice) a zkusím s ní prokonzuultovat, jak se v takovém případě chovat. Hlavně proto, že to není OV, ale DB.
Když to vezmu kolem a kolem, tak je to zralé buď na výměnu kabelů ve zdi, nebo na přepojení zásuvkových okruhů na extra jistič s menší proudovou hodnotou (a se všemi negativy z toho plynoucími- omezení příkonu).

Edit- Crifodo- je to okruh pro obývák, kde probíhá třeba žehlení, tam bych už nedával ruku do ohně za to, že to B10A udrží. A na tenhle okruh/neokruh je zapojený celý obývák.
A bůhví, jak je vlatně zapojený celý byt?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 23:25    Předmět: Citovat

Součástí kolaudace je zpráva o výchozí revizi, papíry by měly být u vedení toho bytovýho družstva nebo kopie na stavebním úřadě, ale jestli to někdo bude chtít řešit tak to je asi na majitelích, ne na tobě. Jestli má dům společné prostory, tak by ale stejně mělo být už pár revizí novějších.
Je možné, že to zapojoval nějaký kolega od Užhorodu v rámci úspory mzdových nákladů a revizi někdo napsal od stolu, ale to jsou jen dohady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2018, 0:06    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Chystám se na to, že ještě odmontuju kryt bytové rozvodnice, abych zjistil reálné zapojení přímo u jističů.
Jinak už přemýšlím o tom, že se spojím s rodinnou právničkou (sestřenice) a zkusím s ní prokonzuultovat, jak se v takovém případě chovat. Hlavně proto, že to není OV, ale DB.

...
A bůhví, jak je vlatně zapojený celý byt?
Požadavek 1) - JSEŠ DRŽITEL OSVĚDČENÍ O SLOŽENÍ ZKOUŠKY PODLE § ASPOŇ Č.5 VYHLÁŠKY 50/75Sb neboli splňuješ kvalifikační požadavek na označení "Osoba znalá" ? Jestli ne, tak si nejdřív sežeň někoho, kdo se ti pod jakejkoliv požadavek na družstvo podepíše - protože jako osoba bez zkoušek z "padesátky" vůbec nemáš co otevírat rozvaděč a něco v něm hledat. Mohli by tě na tom vošklivě nachytat a nakonec bys to schytal sám.

Požadavek 2) - každý bytový družstvo má na tohle odpovědnou osobu, tzv. TECHNIKA - a ten je odpovědnej za revize při kolaudacích (měl by minimálně spolupracovat s revizákem co se pod revize podepsal) i za objednávání dalších průběžnejch kontrol a revizí zařízení ve společnejch prostorech. Na tuhle osobu musíš mít dobrej kontakt a nesmíš si ji znepřátelit - protože tenhle technik se bude snažit krejt si prdel právě pro případ, že bys chtěl házet odpovědnost na ně (na ni pokud to je ženská).

Radím na družstvo se obracet takovou formou, která tohohle pracovníka SBD bude co nejmíň obviňovat, aby se nezačal hned zoufale bránit a maskovat všecko, co spáchal, aby neměl průser - ale přitom tvrdě a nesmlouvavě, stát si za svým: já jsem tady zjistil závadu, nevím kdo ji způsobil, ale OSOBA ZNALÁ pan XYZ mi sdělila, ŽE TO JE NEBEZPEČNÝ, poraďte mi, co s tím mám udělat, nechci doma vyhořet ani bejt vohrožovanej elektrikou ... Když nebudeš hned zdůrazňovat, že za to můžou především voni (což jak se zdá je dokonce i pravda, protože kdyby tu kolaudaci nevodflákli, nejspíš by na tuhle pýčovinu přišli), může se stát, že ti servis pošlou na náklady družstva a fakturu zaplatí družstvo jako svoji objednávku, protože budou mít tolik másla na hlavě, že se budou klepat jak drahej pes při představě, že bys to nějak rozmazával - a budou to chtít co nejdřív dostat do "ažúru", abys nevohrožoval jejich klídek a bezpečnej pelíšek ...

Tohle píšu na základě osobní zkušenosti s technikem SBD, kterýmu jsem ukázal fotku hlavního bytovýho jističe a vedení k němu udělanou den předtím - jediný co chtěl, bylo poslat ji do mailu, z foťáku si ji stáhnout nechtěl. Ale servisák byl na místě dřív než já z města, protože jsem se stavil ještě v Kauflandu - a když jsem dorazil před byt, na chodbě už se činil elektrikář objednanej SBD a rozebíral rozváděč ...

Oni revize dělat mají, ale flákají to - a kdyby na to někdo začal moc hlasitě poukazovat, už by takovej klídeček rozhodně neměli, museli by prostě makat a objíždět ty objekty a ty kontroly fyzicky dělat. Takže se snažej každýmu co nejdřív zavřít hubu, pokud možno tak, aby neměl snahu si stěžovat komukoliv vejš ...

A ty jako obyvatel z toho můžeš docela dost "vytřískat" - když jim v tom budeš bděle asistovat - hlídat je, aby to dělali pořádně a občas je pokopnout do správnýho směru ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2018, 11:44    Předmět: Citovat

Cu 1,5 snese neskutečně moc. A vsadím se, že při zkratu vypadne hlavní a hotovo. Jinak teda prasárna
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2018, 15:11    Předmět: Citovat

Michale, co je na chodbě za jistič před tím chráničem? B25?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2018, 15:20    Předmět: Citovat

10A pro Cu 1,5.je min. pokud je veden kabel v trubce. Pod omítkou snese proud vyšší. Je to přímo v ČSN tabulkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2018, 16:44    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2018, 17:10    Předmět: Citovat

ZVUK2000 napsal(a):
10A pro Cu 1,5.je min. pokud je veden kabel v trubce. Pod omítkou snese proud vyšší. Je to přímo v ČSN tabulkách.
Naše normy vždycky byly bohatě předimenzovaný, celej svět používá léta letoucí průřezy menší než my a pokud se pravidelně kontroluje a hlídá okamžitej stav a nenechá se jakákoliv malá závada dojít do stavu vysloveně havarijního, tak všecko chodí a nepadá. Vono to je dost dobře vidět i na zahraničních zásuvkách a vypínačích, respektive na jejich připojovacích svorkách - do těch "wagín" na zásuvkách ABB a dalších se česká "dvaapůlka měď" sotva vejde ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2018, 17:55    Předmět: Citovat

A to je ještě ojebaná..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2018, 21:08    Předmět: Citovat

Průřez je doporučený taky s ohledem na dovolený úbytek napětí. Co je platné, že jednapětka zatížením vyhoví pro přímotop, když ztráta je podle délky třeba 10% nebo víc. Jestli na to v zahraničí kašlou je jejich věc...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dremarcus



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 232
Bydliště: Okres F-M

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2018, 10:14    Předmět: Citovat

Kabel od varne konvice prurez 0,7mm. Taky pekne...
_________________
Dremarcus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund