Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka ve vaně? (Přejmenováno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 06 2018, 12:37    Předmět: Citovat

Balt76 napsal(a):

Když to rozsvítí žárovku...

No když to nemá galvanický oddělení od sítě tráfkem s dvojtou izolací, ale jen předřadnej kondík, tak se netřeba ničemu diviti. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 06 2018, 12:57    Předmět: Citovat

Co předřadnej kondík - kostra na tom USB je přes diodu v Graetzu připojená direkt na jeden fous 230~.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Balt76



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 194
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: čt prosinec 06 2018, 13:48    Předmět: Citovat

Myslel jsem to jako, že třeba to děvče mělo nabíječku podobné "konstrukce" jen se srážecím koďanem. Výsledek by tomu odpovídal. Ale taky to mohlo bejt jinak. To už se ale asi z médií nedovíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2018, 17:14    Předmět: Citovat

Dobrý den přeji, předem se omlouvám, nemám elektrotechnické vzdělání, tak mě nekamenujte. Může mě někdo přesně popsat mechanismus průchodu proudu tělem té nebohé dívky, co ve vaně zemřela, tedy jak úraz probíhal?Samozřejmě bych nikdy nic podobnýho nedělal, ale nějak bych to potřeboval polopaticky vysvětlit. Díky
_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2018, 17:26    Předmět: Citovat

To tady z přesností neví nikdo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2018, 18:39    Předmět: Citovat

Nebo jinak: možností je víc a z dostupných informací nejde určit, která to byla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2018, 21:58    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Balt76 napsal(a):

Když to rozsvítí žárovku...

No když to nemá galvanický oddělení od sítě tráfkem s dvojtou izolací, ale jen předřadnej kondík, tak se netřeba ničemu diviti. Rolling Eyes

Pak může dojít i k tomuhle: Pan XYZ jede s panem ABC na montáž a vezme si svůj laciný starý mobil s nabíječkou za pade z Polska,jede přece na montáž.Ale pan ABC je frikulín,je online každou volnou minutu se svým telefonem za 35000 vybaveným mj.1TB FLASH paměti s hromadou aplikací,hudby a her,na montáži ho dokonce používá místo rádia na svoje bum-buch,tuc tuc a tufa tufa tufa.Jenomže na potvoru si zapomněl nabíječku a tak si půjčil přes noc tu od kolegy XYZ a najednou asi po hodině BUM!!!
Když se vrátili z hospody,majitel toho penzionu jim pověděl,že to naštěstí uhasil a bude to stát jenom 150 000 za ten nábytek,koberec a vymalování cimry,jinak nic neřeší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2018, 23:00    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
To tady z přesností neví nikdo.

Ptám se proto, poněvadž jako kluk jsem strkal prsty do elektrodovýho vařiče,(tedy vody v něm) jak byl v módě koncem padesátejch let, byl jsem varován, že mě to kopne, když to je zapnutý a nic se nekonalo. Další záležitost jsou elektrický průtokový ohřívače. Mám doma 3 a jeden na sprše a v pohodě se nahatej pod ním sprchuji. Dokonce mě jednou odešla spirála a rovněž se nekonalo nic. Tak mě tedy je záhadou, jak ten úraz mohl probíhat. Přívod fáze a nula ve vodě, vodiče nejsou na různejch koncích vany, ale vedle sebe, tak k čemu vlastně došlo. Kromě toho voda zase až tak extrovní vodič není.

_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2018, 23:10    Předmět: Citovat

stasek napsal(a):
jako kluk jsem strkal prsty do elektrodovýho vařiče,(tedy vody v něm) jak byl v módě koncem padesátejch let, byl jsem varován, že mě to kopne, když to je zapnutý a nic se nekonalo. Kromě toho voda zase až tak extrovní vodič není.

Kamaráda ten primitivní vařič kopl pěkně. Záleží na tom, v jakých botách a kde stojíš a jaký je zrovna gradient potenciálů mezi elektrodama.
Vodivost vody podle obsahu minerálních látek a dalších příměsí. Voda s koupelovou solí je slušně vodivý elektrolyt.
Holka z popisovaného případu mohla mít dráhu výboje mezi rukou s mobilem, který byl napájen z probíjejícího adaptéru, a chystala se vlézt do vany, na kterou sahala nebo si stoupla na okraj, mohla sahat na vodovodní baterii, cokoliv. Mohla dokonce jen dostat pecku od unikajícího proudu která sama o sobě fyziologicky nezabíjí a pak umřít na šok nebo následně utonout. Tisíc možností, včetně toho, že tam mobil jako příčina vůbec nebyl a svedlo se na elektřinu něco jiného.
Průtokový ohřívač má na výstupu sloupec vody skrz bezpečně nulované výstupní potrubí, takže potenciál vody je na úrovni PE-gnd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2018, 23:14    Předmět: Citovat

Pokud dojde k průrazu izolace na zdroji, je celej sekundár pod napětím fáze. Tohle napětí se nízkonapěťovým přívodem zavleče i na napájený zařízení. Pokud se na něj sáhne mokrýma rukama nebo je používaný ve vaně, je mezi ním a vanou chráněnou pospojováním plnej potenciál fáze. Pak stačí nepatrnej průraz izolace na nízkonapěťovým zařízení a do ruky používající osoby jde proud určenej imprdelancí obvodu. A můžeš si bejt jistej, že hodnotu smrtícího proudu spolehlivě překročí, protože voda z vodovodu zase tak mizernej vodič není - obzvlášť když se do ní přidají jakýkoliv iontotvorný chemikálie anorganickýho i organickýho původu - koupelový soli, pěnotvorný přísady, mejdlo ...

Crifodo byl rychlejší - ale potvrzující ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12336

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2018, 23:27    Předmět: Citovat

>stasek>To, že se ti zatím nic zlého nepřihodilo, neznamená, že by nebezpečí nehrozilo a opírat o takové zkušenosti nějaké závěry je velmi nebezpečné. Stejně tak je nebezpečné tvrdit, že voda "zase až tak extrovní vodič není". K usmrcení člověka stačí pouhých 100mA, což lze dosáhnout při odporu vody+těla 2,3kΩ, k čemuž stačí i velmi malá "styčná" plocha (cm²) u tvrdé vody a o něco větší plocha u vody "z kohoutku". Uvědom si, že v tom tvém "rychlovařiči" z 50-tých let tekl proud mnohem větší (jinak by to nebyl rychlovařič) zkrze několik málo cm² elektrod.
Velmi záleží na konkrétním uspořádání elektrod (vodorovné, svislé...) a toho, která elektroda je připojena na fázi. Lidské tělo ve vaně lze většinou považovat za poměrně dobře "uzemněný" objekt. Pokud si na hruď položíš mobil připojený k nebezpečné nabíječce, je to obrovské riziko, které si už vybralo nejednu daň.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 0:10    Předmět: Citovat

Jako malej jsem měl jakejsi homemade zdroj v plechový krabičce. Přívod byl trojžilovým kabelem, ale zem nebyla připojena. S tímto zdrojem jsem si hrál dost často (pikovláček, autodráha...), občas tak divně brněl, když jsem byl zrovna na zemi, zády opřený o radiátor (máme tady starý takový velký trojdeskový). Tak jsem to trafo rozdělal a připojil jsem ten žlutozelenej na kostru ty krabičky - no vyrazilo to fíčko. Tak jsem odpojil celej kabel a zdroj jsem vyhodil. Bylo z podivem, že jsem cítil pouze takový brnění, když jsem hřbetem ruky přejel po povrchu zdroje. Nikdy kopanec, že bych ucuknul - na zemi byly koberce, radiátor měl kvalitní nátěr a měl jsem asi dobrý oblečení.
Pamatuju si, že když jsem jej rozebíral, byl tam usměrňovač tvořen z jakých si 4. podivných prvků: Hnědý bakelitový válečky, na jedné straně červený, na druhý modrý a když jsem je rozloupnul, bylo v nich mezi pružinkama několik měděných koleček, z jedné strany tmavě hnědý. Teď bych si troufl říct, že to byl nějaký kuproxový usměrňovač.
Každopádně vím, že stačilo málo a mohl bych se svíjet v křečích, protože přímo na tý krabce byla proseklá fáze z blbě navinutýho trafa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 7:42    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):

Každopádně vím, že stačilo málo a mohl bych se svíjet v křečích

Viděl jsem podobnou situaci, osud má někdy podivuhodný lhůty benevolence. Před pár lety jsem pomáhal kolegovi s revizemi v jedné instituci a chlápek odtamtud si nás pozval domů, panelák v jednom pražským sídlišti, na jeden problém, že synkovi tehdy asi 18letýmu se nějak daří ničit modemy nebo routery nebo co v rozvodu internetu. Tak jsme to přijeli prohlídnout a našli jsme zásuvku s fází na kolíku a pravý dutince a PEN v levý dutince pokud si pamatuju. Problém vznikal přizemněním pláště utp kabelu někde dál. Připadalo nám tenkrát neuvěřitelný, že podle chlápka to tak bylo odmalička co kluka mají a že v tom pokojíčku vyrostl a dožil se dospělosti. Počítač měl tvrdou fázi na bedně a v minulosti všechno co tý zásuvky zapojili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 8:09    Předmět: Citovat

To nebyla nestíněná dvojlinka ale buď stíněný čtyřpár nebo to možná nebylo utp ale jinej kabel, už si to moc nepamatuju, ale ta fáze na kostře počítače nezničila chlapčka, ten o tom nevěděl, až nějaké společné zařízení na půdě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 10:44    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
podle chlápka to tak bylo odmalička co kluka mají a že v tom pokojíčku vyrostl a dožil se dospělosti
Já takhle taky vyrůstal v domácnosti, kde kovová stojací lampa v obýváku “trochu probíjela”. Koberec na parketách, radiátor ÚT daleko...
Vyrobil to táta, který natáhl dvoužilovou prodlužovačku od zásuvky pod oknem, a na konci v zásuvce spojil pravou dutinku s kolíkem. Tak se to přece v zásuvce dělá, že. No a pak se koupila TV a k tomu oknu se musela dát rozdvojka... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 5 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund