Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

krb versus krbová kamna
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2123
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2015, 13:49    Předmět: krb versus krbová kamna Citovat

Když se dívám co vše se zde řeší tak jsem se osmělil a ptám se na téma krb versus krbová kamna.

Starší rodinný domek, je tam plynový kotel, ale rád bych ušetřil za topení, což je nemalá částka v každém rodinném rozpočtu.
Tak se v rámci přestavby chci pustit do krbu, nebo dát krbová kamna.

U krbových kamen mi vadí že by mi zabraly dost místa v malém obýváku, celý dům má cca 6,5 x 7,5m, a hřály pouze v obýváku, a přes den bych potřeboval i topit v kuchyni, na druhou stranu bych si je ale nainstaloval sám. Uvažoval jsme o krbu co bude ve zdi mezi kuchyní a obývákem s tím že bude hřát do obou místností. Buď o tom co má z obou stran dvířka skleněná, nebo takový co by byl do obýváku se skleněnými dvířky a do kuchyně dvířka na přikládání. Polena budu nosit ze dvora, takže to vidím jako nejschůdnější variantu přikládání z kuchyně. Odběr popela také odnášet z kuchyně. Tam bude u krbu moci být i menší zásoba polen.
ještě napadlo jej dát do zdi mezi chodbu a obývák, ale chodba má pouze 1,3m a nepotebuji ji vytápět tolik co kuchyň.

Nechci dát 100 000 Kč za instalaci krbové vložky v hodnotě 20- 40 000Kč,
tak se tady ptám jestli jste někdo vestavoval krbovou vložku svépomocí.
Bratranec je zedník a ochotně mi pomůže, ale krb nikdy nedělal.

Jakou kdo máte zkušenost ?

Omlouvám se za primitivní obrázek, udělaný ve Win. kreslení, nejsem graficky zručný.



rozmisteni.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rozmisteni.gif
 Velikost:  11.88 kB
 Staženo:  104 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2015, 14:46    Předmět: Citovat

Krb má malou účinnost, když dáš krbovky (kamna s proskleným čelem), dosáhneš vyšší účinnost spalování. A můžeš je dát i do díry ve stěně tak, že do obýváku bude ústit jen průduch na horkej vzduch od nich a jinak zbytek bude v kuchyni. Můj nebožtík táta na naší dnešní víkendový chalupě postavil koncem 70. let krb, ale jeho hodnota je značně symbolická, tepelná účinnost je mizerná a spotřeba paliva velká - navíc je to pravej krb s otevřeným topeništěm a tepelným šikmým zrcadlem za ohništěm, takže má i všecky nectnosti - kouř při zapalování, zápach, uhlíky, popel... Když dáš krbovky, máš už dneska veškerej komfort, čisto, pokud budou mít dobrej komín, tak i bez smrádku a kouře. S krbem nesrovnatelný.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5660
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2015, 16:39    Předmět: Citovat

Tak jak to máš nakreslené bys pro krb musel postavit ještě jeden komín.
Dal bych krbová kamna před ten původní komín, teplo do kuchyně naletí otevřenými dveřmi.
Pro úsporu by bylo vhodné u obou dveří ven udělat ještě zádveří. Pokud není místo, dát alespoň dvoje dveře za sebe. A taky pořádně zateplit strop.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin1961



Založen: Aug 07, 2015
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2015, 22:51    Předmět: Citovat

Já bych ti doporučil krbové kamna. Krb kvůli nízké účinnosti ne a krbová vložka je taky možnost, ale vložky mají dost vysoké výkony a proti krbovým kamnům jsou o dost dražší.
Já jsem řešil doma něco podobného. Máme krbová kamna. Prostor nad kamny jsem uzavřel sádrokartonovou konstrukcí. Ta slouží jako sběrač tepla. Před tím jsem nahoře ve zdi vyboural menší otvor (asi 60x60)a tudy proudí teplý vzduch samovolně ze sběrače do vedlejší místnosti. Aby fungoval tepelný koloběh, do spodku sousedních dveří vytápěné místnosti jsem vyřezal otvory a zakryl mřížkami. Jinak by dveře při topení musely být pootevřené.
Jedno upozornění! Krbové vložky, krbová kamna mají dost velké průměry odtahu do komína. 145 - 150 mm. Takže to chce porovnat s průřezem komínu. Dále podle předpisů na ten komín může být napojen jen jeden spotřebič.
Další možností jsou krbová kamna s teplovodní vložkou. Kamna pak fungují z části jako teplovodní kotel. Lze připojit radiátor snad až 3000W. Musí být ale rozvod potrubí, expanzomat, pojistný ventil, oběhové čerpadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin1961



Založen: Aug 07, 2015
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po srpen 10 2015, 23:29    Předmět: Citovat

Ještě obrázek.


Krbová kamna (2).jpg
 Komentář:
Já měl komín v rohu. Proto jsem volil rohová kamna.

Stáhnout
 Soubor:  Krbová kamna (2).jpg
 Velikost:  28.75 kB
 Staženo:  142 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 5:19    Předmět: Citovat

Krb = bordel + smrad .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2123
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 6:27    Předmět: Citovat

Takže všichni doporučujete krbová kamna. No asi na tom bude něco. Oni mne již před krbem varovali, ale já si říkal že to bylo před starými krby jak je svépomocí stavěli lidi v 70tých 80tých letech a né moderními vložkami.

Takže když ty kamna dám do kuchyně tak budu muset vyvést skrz zed rouru, což by zároveň vytápělo obývák. Ty průduchy taky nebudou od věci.
ono by to mohlo mít i průduchy do podkroví a i tam to trochu vytopit.
Potom by stačil systém s klapkama popřípadě i nějaký ventilátorek.


To Martin1961: jaký to je typ těch kamen. To jsou přímo vestavná ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 6:43    Předmět: Citovat

Průduchy proudí prach . Chce to pokud možno kamna se spodním přívodem vzduchu podlahou . Já jsem s tímto spokojen .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 8:39    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Krb = bordel + smrad .
To samé může být u špatně instalovaných nebo používaných kamen. Jeden známý respektive jeho polovička v nich pouze neumí topit a mají doma jak v udírně. Občasné vykuřování zalezlo všude možně. I rok stará televize se satelitem byly vevnitř potažené špinavým povlakem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 11:12    Předmět: Citovat

Na to nemusíš mít krb. Stačí kuřák domácí a je všechno všude se žlutým smradlavým povlakem Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin1961



Založen: Aug 07, 2015
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 16:16    Předmět: Citovat

radioelectrum napsal(a):
To Martin1961: jaký to je typ těch kamen. To jsou přímo vestavná ?

Nikoliv. Klasická rohová krbová kamna. To dřevěné ostění po bocích zakrývá mezeru mezi kamny a stěnou. To nahoře je kvůli tomu, že "učmoudnutí" při přikládání se neubráníš a tak není hned špinavá stěna a za druhé jsem chtěl docílit trochu "krbového" vzhledu.
To horní ostění má ještě jednu funkci. Dá se lehce demontovat a pak vznikne malá mezera mezi konstrukcí sběrače a vrškem kamen. To aby se dal čistit prach který se tam usazuje. Stačí otřít vždy před topnou sezónou.
Jinak rozvod teplého vzduchu pomocí ventiltoru je samozřejmě možný. Nesmí se však zapomenout, že kromě teplého vzduchu se musí sbírat (vracet) studený vduch. Jako u teplovodního topení, musí být přívod i zpátečka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rimi



Založen: Jun 26, 2011
Příspěvky: 288
Bydliště: Pribor

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 20:10    Předmět: Citovat

Taky jsem mel krbova kamna v planu, prijel jsem pozde do "podnikove prodejny" vyrobce, pustil me tam nejaky duchodce (asi vratny?) a provazel me. S laskou vzpominal na minule casy, nadaval, ze nejvic se ted venuje designu, ze dat nahoru modre kachliky, aby se prodalo, je prima, no ale ze ten material, ze ktereho je to vyrobeno...
Rikal neco jako pane, byl tady duchodce, ktery do toho plechu vypalil diru po trech sezonach a tu se mu vysmali, ze topil mokrym drevem. Takze jestli nemam penize na vyhazovani, at okamzite vypadnu a koupim si litinu.
Tak jsem poslechl a jelikoz jsem nechtel, at dvirka pripominaji kremacni pec, musel jsem priplatit (koupil jsem Saey Scope).
Ted na tom v zime i varime a je to prima, jen je skoda, ze tam neni vlozka a neda se i ohrivat voda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 20:35    Předmět: Citovat

Začnu oklikou. V květnu jsem absolvoval vejlet na Hitlerovo "Orlí hnízdo" - usedlost Kehlsteinhaus nad městečkem Berchtesgaden v Dojčích. Nádhernej vejlet, i počasí vyšlo - a teď konečně proč o tom píšu. Spali jsme totiž "na půl cesty" v Českým Krumlově v penzionu "Praktik" - kterej patří firmě "B-PRAKTIK s.r.o." - http://www.b-praktik.cz/ - a to je kamnářství jak za časů Jeho Veličenstva krále Klacka I. ve vší cti a počestnosti, neboli kamna stavěný na místě na míru, žádný propálitelný plechový vložky, žádný kryty jako v kremační peci...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin1961



Založen: Aug 07, 2015
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 22:34    Předmět: Citovat

Vše záleží na přístupu. Jsou to krbová kamna, né parní lokomotiva. Tyto kamna máme víc jak 8 let. jediné co se poškodilo je popraskaný šamot a jedenkrát jsem měnil těsnící šňůry u obou dvířek. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 12 2015, 23:02    Předmět: Citovat

Takže krbová kamna jsou vlastně krb s dvířkama ?

Já jen, že mě kdysi kámoš postavil za cca 5000Kč krb a protože po mě (krb, ne kámoš) občas střílel uhlíky, tak jsem si nechal svařit na míru dvířka a dal jsem do nich žáruvzdorný sklo....

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund