Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sanyo M-18
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2018, 17:16    Předmět: Citovat

Nedari sa mi nastavit ten regulator. Ked nastavim kontakt na co najmensiu medzeru (kym este funguje regulacia - nie je spojeny trvalo), tak je tychlost takmer dobra, ale chcelo by to este pridat. Motor ma pritom sily dost - ked sa kontakt spoji trvalo, toci poriadne rychlo aj pri PLAY.

Mam odbrusit kusok toho zavazia, aby sa sila potrebna na odtrhnutie kontaktu dosiahla az pri vyssich otackach?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2018, 23:28    Předmět: Citovat

Nakoniec som napruzil ten pliesok, na ktorom je zavazie a pohyblivy kontakt. Najprv sa mi to podarilo prilis vela, takze motor bezal prilis rychlo a nedal sa dostatocne spomalit. Tak som to musel ohybat naspat - a parkrat zopakovat, aby som docielil na "rychlom" nastaveni kontaktu rychlost mierne vyssiu ako normalnu. Nasledne spomalit posuvanim kontaktu.


sanyo_m-18_9.jpg
 Komentář:
 Velikost:  123.36 kB
 Zobrazeno:  108 krát

sanyo_m-18_9.jpg



sanyo_m-18_a.jpg
 Komentář:
 Velikost:  253.48 kB
 Zobrazeno:  101 krát

sanyo_m-18_a.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 7:12    Předmět: Citovat

a jak se měří rychlost pásku v kazetě ? leda nahrát (na jiném stroji) dva lupance v odstupu - řekněme - 30-60s nebo krátkou písničku a změřit pak hrací čas na tom opravovaném, jo kdo má osciloškop tam je možnost jiná...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19494
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 8:02    Předmět: Citovat

No, dal sis s tím pěknou prácičku.
Škoda jen té nespojité odstředivé regulace, že i s tak poctivým těžkým setrvačníkem výrobce uvádí kolísání rychlosti 0,5 %, přičemž to určitě není údaj měřený podle metodiky stanovené nějakou evropskou normou, ale nejspíš podle JIS, jestli vůbec tehdy už na to jednotná metodika exitovala i v Japonsku, tehdy se na to ale používalo hodnocení "Wow & Flutter", podobně, jako frekvenční rozsah nepřepočítatelné na evropské normy a metodiky měření. Jedině změřit po našem.
SANYO M-18 dost nepříjemně kolísal už nový, to pamatuji dodnes. Vlastně to byl vůbec první kazeťák, na který mi bylo kdy dovoleno sáhnout, proto nezapomenutý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 8:53    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
a jak se měří rychlost pásku v kazetě ? leda nahrát (na jiném stroji) dva lupance v odstupu - řekněme - 30-60s nebo krátkou písničku a změřit pak hrací čas na tom opravovaném, jo kdo má osciloškop tam je možnost jiná...
Mnohem jednodušší je nahrát si třeba 1kHz a ten pak měřit, což dneska umí každý lepší multimetr. Rychlost se pak nastaví mnohem snadněji přímo při přehrávání. Osciloskop je na to značně nepřesný, pokud je míněn analogový, to se prostě okem přesně odměřit nedá. Kazetu s lupancema jsem si kdysi udělal taky. Je lepší je tam mít po 5-10s, pokud je odchylka větší, je to aspoň dřív poznat a není potřeba měřit celou minutu.
I měřící kazety měly nahraný tón, jen kmitočet byl asi okolo 3kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 9:27    Předmět: Citovat

no ovšem, nf generátor nemám jenom tento jednoduchý zdroj měřicího tónu 1 kHz pracovní bod trandu se nastaví trimrem P2 na pěknou sínusovku pozorovanou na škopu BM370 (vydražen v aukci) co je neustále na fórech kritizován a pomlouván jaký je to primitivní vehikl, náhodou ! pro akustická měření starých strojů dodnes vyhoví


t_rc-oscilator_1 kHz.png
 Komentář:
 Velikost:  41.62 kB
 Zobrazeno:  84 krát

t_rc-oscilator_1 kHz.png



_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 10:33    Předmět: Citovat

Nemam ziadny merac frekvencie (asi by som mal kupit). Generator je v PC zadarmo, staci nahrat na spravne nastavenom kazetaku. Alebo kupit nahratu kazetu.

Takze nastavujem metodou CD a originalnej kazety rovnakeho obsahu (alebo nahravky na spravne nastavenom kazetaku). Pustim naraz, zosynchronizujem a po chvili pocujem, ktory zdroj sa predbieha.

Ak je motor s elektronickou regulaciou, tak je to hotove za chvilku, kedze rychlost sa da nastavovat aj za behu.

Tu to bolo horsie, pretoze motor sice ma otvor, cez ktory sa da k nastavovaciemu prvku dostat - lenze predtym je potrebne ho vybrat z tieniaceho plechu, kde je natlaceny v gumovej vlozke. Takze tu gumu som pri nastavovani vybral a motor tam len vkladal. Pri tom mi parkrat odpadli privodne droty.

Ano, kolise to trochu - to bude asi vlastnost, ako spomina Hill. Ale pocuvat sa to da.

Este skusim nahravanie a mozno vymysliet pripojenie externeho zdroja.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 10:52    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Generator je v PC zadarmo

A sw na měření frekvence/frekvenční analýzu přes zvukovku na PC není?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 11:37    Předmět: Citovat

Pěkné a gratuluji! Jen se zeptám, kolik hodin zhruba oprava zabrala?

Rychlost posuvu jsem dřív nastavoval podle nějaké známé nahrávky tzv. "na ucho". U podobných magnetofonů to nevadilo, stejně jsem na nich nenahrával. A potřebné měřicí přístroje jsem tehdy neměl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 11:58    Předmět: Citovat

Radsej som to nepocital - len s tym motorom som sa sral niekolko hodin. Vymena hlavy bola hned, vymena kladky trvala dlhsie. Oprava prepinaca PLAY/REC bola nakoniec jednoducha - do zlomeneho konca som sekundovym lepidlom vlepil kusok kancelarskej spinky. Ten po namontovani plosaku zapadne do vidlicky, ktora ho posuva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 12:02    Předmět: Citovat

měl bys napsat pochvalný dopis managementu do Sanyo electric Co Ltd.Osaka Japan jaký vyvinuli tenkrát stroj tu M-18 co dodnes funguje a hraje, nevěřili by a možná zašlou darem pozornost podniku nějaký hi-fi aparát moderní koncepce, už se staly podivnější věci...já jsem jim nabulíkoval že mám gramec Sanyo TP1000 (dovážel tenkrát k nám PZO Tuzex, no prostě třída)
a z obchodní pobočky firmy v Dojču mně přišla origoš přenoska, jo ale to bylo krátce po sametu Wink
PS.ten multi-digimetr by se šikl taky, poohlídnu se

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne ne listopad 25 2018, 12:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 12:16    Předmět: Citovat

když jsem potřeboval nastavit rychlost nějakýho kazeťáku, používal jsem k tomu nahraný síťový brum na stroji, kterej byl bezpečně v pořádku. Pak jsem nahrávku pustil na tom co jsem potřeboval seřídit, prstem jsem se dotkl nějakýho citlivýho místa na zesilovači a rychlost jsem nastavoval na zázněj podle sluchu. Bohužel jsem tenkrát jinou možnost neměl..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 12:22    Předmět: Citovat

jo, to známe, když jsem ladil B400 po výměně hlavy a nastavoval výchylku ručky VU měřáku tak posloužil testovací tón 50 Hz odebraný přes R dělič ze zvonkového trafka 3-5-8V napíchnutej do vstupu gramo i tak se kdysi bastlilo...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dvorak



Založen: Apr 25, 2013
Příspěvky: 2014
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 14:51    Předmět: Citovat

Ano, tento kazeťák měl můj otec v roce 1970, já jsem ho také používal, nežli mi koupil po mém návratu z vojny Crowna...
Mohu potvrdit ten nemožný napájecí konektor, otec ho marně sháněl, dokonce to zkusil v Německu když tam byl služebně přímo v prodejně SANYO, ale bezvýsledně. Pak jsem to vyřešil prostým připojením vodičů na plius minus kontakty baterií.
Kazeťák již nemám, ale zbyl mi originální mikrofon k tomuto přístroji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 14:55    Předmět: Citovat

Takze konektor asi najlepsie vymenit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund