Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháním občanskou radiostanici VKP 050 Tesla Pardubice
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 8:09    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...všechny OR27, co jsem kdy měl v ruce byly na kanálu 19.
Jednokanálové CB stanice využívají převážně kanál 19. Tento zároveň slouží pro dopravu, takže některé stanice mají přímou volbu K19 a K9. Některé doporučené kanály pásma C pro fonický provoz:

01 (26,965MHz) - svolávací
09 (27,065MHz) - vyhrazen pro nouzové volání
10 (27,075MHz) - doprava, obvykle používaný v ČR
19 (27,185MHz) - doprava mezinárodní, jednokanálové stanice
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9679
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 9:43    Předmět: Citovat

V přátelském Polsku byly předpisy vždy trochu liberálnější a dodávali CB ručku občanku značky Trop (odkaz jsem nenašel) ale...ani pár radiostanic již v obchodě málo komunikoval oscilák byl jeden trand přijímač superreakční
no, propašoval jsem si hento komplet, byla to docela frajeřinka při ladění TV antény lepší než hulákat z vokna (doprava ! doleva ! ráhno výše, dobrý !)
článek v AR 10/1989 (str.371) mě též zaujal, probírá tam stručně technické podmínky šíření signálu v pásmu 27 MHz - jednoduše a srozumitelně.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 10:20    Předmět: Citovat

U nás se taky daly počátkem desátek sehnat zajímavý CB stroje. Pamatuju na ručku Dragon SY101, žádnejch 40 kanálů v pásmu 27 ale rovnejch 255 na FM i AM. Laughing Odkud kam to jelo už nepamatuju.
Však je taky prodejce po pár měcících z lidí doloval zpět a nabízel dokonce víc než stály původně.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 11:19    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
právě ty OR27 alias "Orlík" (pro průmysl, doly nebo velký stavby určená OR27

EKKAR napsal(a):
"Devatenáctka" byla nejčastější, ale třeba právě pro stavby přehrad (Průmstav) a další velký podniky se dělaly právě ty "Orlíky" s volbou několika kanálů, respektive jako "podřízenky" zase jen s jedním kanálem, ale ne č.19, ale třeba č.11 nebo č.15 - pro kterej měla "nadřízená" stanice extra knoflík, takže se dalo zaklíčovat jedním knoflíkem všem co měli "jedenáctku", na vedlejším knoflíku všem na "patnáctce" a na posledním třeba tu "devatenáctku" - aby se účastníci rozdělený do skupin nemohli vykecávat volně bez omezení mezi sebou. No a samozřejmě v rámci utajení se ty kanály označovaly jen jako A, B nebo C - konkrétní kmitočet věděl v daným podniku málokdo. Takovejch ruček se pak dodalo do jednoho podniku třeba 50 kusů najednou.


Karle, teda žasnu kolik hloupostí dokážeš vypotit v jednom vlákně . . .
už by ses měl se na to vykašlat . . .
. . . to se vážně nedá číst, akorát motáš hlavu neznalým lidem krávovinama.

viděl jsi někdy "Orlík" fungovat ?? měl jsi ho na stole ?



RF11-ORLIK popis.jpg
 Komentář:
 Velikost:  163.27 kB
 Zobrazeno:  101 krát

RF11-ORLIK popis.jpg



RF11-ORLIK schema.jpg
 Komentář:
 Velikost:  198.06 kB
 Zobrazeno:  145 krát

RF11-ORLIK schema.jpg



RF11-ORLIK.jpg
 Komentář:
 Velikost:  162.82 kB
 Zobrazeno:  107 krát

RF11-ORLIK.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 13:57    Předmět: Citovat

Hezká věcička - ale nám jako týnejdžrům na vodácký tábory a podobný organizovaný blbnutí půjčovali z Rudý hvězdy vysílačky podobný těm esenbáckejm, co měly hnědý kožený pouzdro na řemínku přes rameno a anténu z pružnýho ocelovýho svazečku několika drátů a na konci kuličku, kterou si soudruzi příslušníci ipomocníci prostrkovali pod poslední kroužek svazku aby se jim to nebimbalo nad hlavou - a na těch co nám půjčovali bylo taky označení "ORLÍK". Na rozdíl od těch přímo policajtskejch neměly volbu kanálu otočným přepínačem, ale jen Isostatama s kulatýma kovovýma knoflíkama nastrčenýma na ně. Ty Isostaty tam byly 3, u některejch ale fungoval jen 1 (po zmáčknutí ostatních stanice nefungovala). Označení buď číslama 1. 2. 3. nebo A. B. C. Otočnej byl regulátor hlasitosti spojenej s vypínačem, baterka byla dole napříč 12V akumulátor složenej z 10ks NiCd225 staženejch PVC hadicí, mikrofón byl na kabelu s úhlovým konektorem o 90°, kovovej kryt s oválnýma dírama orientovanýma svisle nebo kulatýma dírkama do mřížky (byly zřetelně od různý verze), PTT na něm na horní straně kulatej knoflíček. Dosah to mělo určitě kilák a půl v terénu kopec nekopec, nad vodou klidně i víc. Včil mi řekni, co to teda bylo. Bylo mi tenkrát nějakejch 12-13, nerozebíral jsem ji - a pak už jsem nic podobnýho nikde neviděl.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 16:09    Předmět: Citovat

Já tu s Izostatama taky kdysi "obsluhoval" na táboře. Bič jak říkáš, složenej z drátů a dole byl z boku ozubenej plastovej šroubovací špunt pod kterým byla rulička NiCd knoflíků. Ale jako žáčka 6 třídy ZDŠ mně moc nezajímalo, v jakým pásmu to jelo. Bylo to půjčený z CO skladu z místního PMV (mlíkárna).
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 17:03    Předmět: Citovat

BINGO! A víš u koho jsem tyhle vysílačky pak ještě viděl, i když do ruky se mi tam nedostala? U LIHOVEJCH MILICIONÁŘŮ! Ti je měli když "patrolovali" ve spolupráci s pátou bé třeba na sportovních akcích jako spolupořadatelé a při podobnejch příležitostech!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 17:07    Předmět: Citovat

Vy binga, jde o typ VXW020 http://www.csla.cz/vyzbroj/spojovaciprostredky/vxw020.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 17:21    Předmět: Citovat

to co Karle popisuješ mohly být i PR21 a PR22 . . .
ale ty žádný izostaty neměly, byly tam otočné přepínače na fukci a volbu kanálu . . .
jo, ale na mikrofonu/reproduktoru mohly být spínače tónové volby Tesla Selectic . . . A, B, C



tesla selectic2.JPG
 Komentář:
 Velikost:  66.49 kB
 Zobrazeno:  93 krát

tesla selectic2.JPG



Tesla selectic.JPG
 Komentář:
 Velikost:  132.51 kB
 Zobrazeno:  103 krát

Tesla selectic.JPG



varianty.JPG
 Komentář:
tady jsou vyráběné varianty těchto podobných staniček . . .
 Velikost:  140.24 kB
 Zobrazeno:  96 krát

varianty.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 22:32    Předmět: Citovat

Ani jedno z toho co je na fotkách. Konektor na majka jo, na anténu taky. Ale točítko jen jedno, s cvakem jako vypínač a regulace hlasitosti. A vedle něj už jen 3 kulatý zamačkávací kovový knoflíky, odhadem tak 8mm v průměru. Popis viz vejš. A na boku červenou barvou vyplněnej nápis takovým šikmým "fontem" rádoby psacího písma "Orlík".
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2018, 22:49    Předmět: Citovat

Já měl v ruce určitě VXW 010 s hranatejma izostatama. Smile
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2018, 19:03    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Já měl v ruce určitě VXW 010 s hranatejma izostatama. Smile

já měl v ruce mnoho VXW010, několik jich tu stále mám, ale u žádné nejsou izostaty . . .
. . . pouze hranatá tlačítka a pod nima několik mikropřepínačů od Tesly
jedno tlačítko je PTT a druhé je PTT s vyzváněcím tónem 1750 Hz.
Ještě je tam z boku těch tlačítek drátek, kterým se dá PTT zaaretovat.

. . . a ještě malá ukázka, kde všude se používaly stanice RF11 . . .
https://youtu.be/qTC9t3F3ZFw
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2018, 21:16    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
...
. . . a ještě malá ukázka, kde všude se používaly stanice RF11 . . .
https://youtu.be/qTC9t3F3ZFw
V tom videu je kromě vysílaček v čase 1:07 docela hezky zřetelně vidět, na čem tehdá jezdily hlídky Veřejný (ne)bezpečnosti - ta motorka není Pérák, jak by se někomu zdálo podle trojúhelníkovejch škatulí pod sedlem v zadních ramenech rámu, ale je to na prakticky identickým rámu jako měl pérák postavená dvouválcová třistapadesátka jménem OGAR (vpředu pod nádrží je jasně vidět dvojitý žebrování na válcích a stínem rozdělený dvě hlavy) - pojmenovaná podle pohlcený malý předválečný firmičky, která podobně jako Jawa během války vyvinula novej motocykl Skopčákům pod nosem - akorát že jejich rám prakticky kopíroval předválečný typy a opravdu novej byl jen motor, právě ta 2-lampovka 350cm³ dvoutakt v monobloku se 4-rychlostní nožně řazenou převodovkou = v podstatě identická koncepce, s jakou prorazil Pérák z Jawy, akorát ten měl 250cm³ jednolampu. Po válce firmička pod státní správou nuceně fúzovala s Jawou a její motor se tak dostal právě do rámů převzatejch z péráka - motorka se nejdřív jmenovala "Ogar typ 12" a pozdějc už jen "Jawa 350" nebo "Jawa 350 Pérák". Výroba skončila s nájezdem výroby "kejvaček" - rokem 1954 (dvěstěpadesátka typ 353, třistapadesátka typ 354).

A ty vysílačky o kterejch jsem psal fakt měly místo otočnejch přepínačů přepínací tlačítka - u mne byly kulatý, kovový, s aretací. Otočnej byl jen potenciometr hlasitosti s vypínačem v nulový poloze. Jestli to byl nějakej pokus zjednodušit obsluhu nebo nějaká omezená série určená pro jednoho odběratele netuším, obsluha při provozu se nelišila od těch jinde běžnejch "policajtskejch" VXW-020 - vysílačka se zapnula otočením knoflíku zároveň s nastavením hlasitosti, zmáčknutím příslušnýho tlačítka se vybral jeden pracovní kanál a pak už se jen mačkal spínač PTT při vysílání. Nikdo z nás tenkrát nepátral po tom, co je to za typ nebo jaká je to modifikace, byli jsme náctiletý děcka - a v době, kdy veřejně provozovat ruční bezdrátový pojítko byla výsada policajtů nebo někoho policajtům veeelice blízkýho jsem byli jak u vytržení už jen z toho, že nám nějakou vysílačku vůbec půjčili do ruky ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2018, 23:00    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
[ . . . pouze hranatá tlačítka a pod nima několik mikropřepínačů od Tesly

Ty hranatý tlačítka se mi nějak asociovaly s izostatama. Jak jsem již psal, je to 40 let co jsem to měl v ruce.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st únor 15 2023, 10:33    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A ty vysílačky o kterejch jsem psal fakt měly místo otočnejch přepínačů přepínací tlačítka - u mne byly kulatý, kovový, s aretací. Otočnej byl jen potenciometr hlasitosti s vypínačem v nulový poloze. Jestli to byl nějakej pokus zjednodušit obsluhu nebo nějaká omezená série určená pro jednoho odběratele netuším, obsluha při provozu se nelišila od těch jinde běžnejch "policajtskejch" VXW-020 - vysílačka se zapnula otočením knoflíku zároveň s nastavením hlasitosti, zmáčknutím příslušnýho tlačítka se vybral jeden pracovní kanál a pak už se jen mačkal spínač PTT při vysílání.

myslím, že si to celé blbě pamatuješ . . .
našel jsem docela slušně popsaný Vývoj radiostanic – 60. léta . . .
. . . Karle, prostuduj si to, ať příště neplácáš hlouposti.

ta Martinova stránka je vůbec celá zajímavá . . .
tady je i výše popisovaný Orlík a stanice z 50tých let
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund