Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháním občanskou radiostanici VKP 050 Tesla Pardubice
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32015
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 15:15    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Ekkare, nešahej mi na velouše Confused
Na třech kolech se dá užít tolik srandy, kterou ty ve své koncernové plechovce nezažiješ Very Happy
Napsal jsem, že byl rozhodně platnějším vozidlem, než VKP050 pojítkem - a za tím si stojím. Nic mu neupírám.

A přestože to byla jen motorka oblíknutá do koženkovýho montgomeráku a zpátečka se až do poslední série řadila tak, že se řidič opřel otevřenýma dveřma nohou o zem a odstrkoval se i s celým Velorexem dozadu (poslední série dostala přepínatelný dvojí kladívka do zapalování a využitím kopnutí do protisměru při zhasínání se motor nechal roztočit opačným směrem = Velorex pak couval po normálním zařazení jedničky i dalších kvaltů určenejch pro jízdu dopředu), tak prostě jako vozidlo NĚJAK fungoval, dva lidi i s nějakou tou taškou odvezl, i když komfort mizernej a nějaká bezpečnost skoro nulová - ale aspoň jezdil.

Jasně že fanda do podobnýho cestování si bude vychutnávat i to, co někdo jinej bude pokládat za negativum - třeba jen dvousedadlovost Velorexe ve srovnání s "normálním" autem - ale na to ten Velorex stavěnej nebyl, ten byl určenej primárně jako vozítko pro tělesně postižený a jako takovej se i vyráběl a prodával. Že si z něj dnešní lidi učunili kultovní vozítko je podobnej případ jako anglickej tříkolovej bázmek Reliant Robin.

Ale ta "ruční radiostanice" VKP050 prostě už z podstaty svýho zapojení žádnou radiostanicí není, to je fakt spíš jen hračka, kterou komančové ve svojí protišpiónský mánii zašlapali do země ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12088
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 16:11    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Ale ta "ruční radiostanice" VKP050 prostě už z podstaty svýho zapojení žádnou radiostanicí není, to je fakt spíš jen hračka ...

netvrdím, že VKP050 byl nějaký "rolls royce", ale ty Karle neznáš souvislosti . . .
najdi si něco o Kl.Fu.Spr.d, Dorette, RF11 a Orlík . . .
. . . a studuj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17888
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 16:14    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):

http://www.radio-foto.eu/radio/or27schema.jpg
kombinace mizerného fetu a MA3005, navíc s hloupým zapojením . . .
mizerné dederónské mf filtry které ujížděly a měly svody
kmitající MBA915ctka . . .

To jsou mi věci, já mám pár od roku 1992 a nikdy s tím žádnej problém nebyl. Každou chvíli je tahám jako kecátko při prozvánění kabelů, na pendreky to maká v zástavbě cca 500m. Koukám, že to má mít kšandu jako protiváhu. Tak tu jsem u toho nikdy neměl. Možná je to tím, že jsem se znal s chlapama z Taxatu (odpadlíci z speciálu) a ti ji vylepšili. Už nevím přesně, ale na konci je KF630 nebo KSY34 a možná tam je jinej filtr, něco tenkrát říkali o Murata kostce. Ten dederón byl pětivývodovej váleček průměru cca 8 mm a dýlky 18 mm?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12088
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 17:07    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Ten dederón byl pětivývodovej váleček průměru cca 8 mm a dýlky 18 mm?

. . . ne
Já se s nima setkal někdy kolem roku 93-94, prodávali jsme je na krámě.
Tenkrát to bylo jako sady v polystyrenové krabici i s těmi kablíky na krk, sloužící i jako protiváha.
Prodalo se jich několik set sad a vracelo se nám to v záruce s různými závadami.
Něco jsem opravoval sám, něco se vracelo dodavateli, tehdy snad přímo do Přelouče.
Ty původní filtry tam byly 2x SPF455A6 malé čtyř vývodové modré kostky.
Byly poruchové, v pozdější výrobě se používaly různé jiné typy.
V posledních sériích byly myslím žluté, tří vývodové a byl tam jen jeden.
Druhá pozice na tišťáku byla osazena kondíkem 1n a některé tam měly jen propojku.
Tišťák byl celou dobu až do konce výroby stejný.
Koncový tranzistor tam býval obvykle KSY21 . . .

OR27 se tady už před léty probírala
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 19:41    Předmět: Citovat

To co se vyrábělo v Přelouči,tedy stanička "OR27" se v podobném zapojení objevilo v AR 10/89 na 4.články 1,5V. No a v dobách "pravěkých" v modrém konstrukčním rádiu bylo otištěno zapojení AM CB stanice,jako vozidlová s 5.ti kanály (tuším) Bez řádného povolení a schválení se stavbou takového zařízení člověk pomalu bál vzít páječku do ruky Laughing
Z toho modrého amára jsem si postavil RX přijímač AM s obvodem A244D,Chodil bezvadně. Ladil jsem ho u kamaráda vzdáleného asi 3/4 km v zástavbě rodinných domků. Signál byl odesílán z tovární stanice,u které byl zaklíčován mikrofon sadou gumiček a přiloženým kazeťákem v režimu "play",jen tu nahrávku si už nepamatuji Embarassed



FM 27.JPG
 Komentář:
 Velikost:  23.84 kB
 Zobrazeno:  103 krát

FM 27.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 20:08    Předmět: Citovat

dobré...to AR mám v archívu ale nikdy jsem se nepustil do tak složité konstrukce, zakrátko se objevily čínské šmejdy padělky za tři stovky z tržnice a lidová tvořivost (jinak domácí bastlení) šla do háje, velká škoda
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32015
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 21:02    Předmět: Citovat

Na tuhle ručku jsem taky sháněl díly, hlavně vf tranzistor KF630 do koncovýho stupně. Ale nakonec jsem ji ani stavět nezačal ... V dnešní době by se stavěla 10x jednodušejc, jenže by zas neprošla u ČTÚ, protože by neměla homologaci/schválení podle GPÚ hlavně nejspíš ohledně čistoty spektra a ostrosti dodržování hranic jednotlivejch kanálů.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17888
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 21:39    Předmět: Citovat

Nojo, stejně dopadla fy Modela s TX na dálkový ovládání v pásmu 27 a 35 mega.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32015
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 22:01    Předmět: Citovat

Tak v Modele se léta neúspěšně pokoušeli okopčit aspoň ty nejjednodušší RC-soupravy od Graupnera nebo Tamyie - a když se konečně dostali do stádia, že jim analogově modulovanej čtyř- a šestikanál jakž-takž začínal chodit, ti zápaďácký lumpové jim uhnuli z trasy a začali to dělat digitálňý Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Co si budem povídat, třeba motorky z MVVS byly na dobrý úrovni, ale jak začal svět hromadně produkovat ABC (hnilíkovej válec s mosaznou vložkou a tvrdochromem uvnitř výbrusu) uspořádání, čtyřtakty (Webra) a třeba pístní čepy kvůli zatížení začal místo do bronzovýho futra ukládat do jehlový klece, byli taky v prdeli. Prostě na tuhle techniku jsme při centrálně plánovaný ekonomice zaměřený na doly a hutě = zdroj lacinejch stavebních surovin pro Veliký Sovětský Svaz neměli, v Asii se ji dařilo sekat už tenkrát v mnohonásobně větších sériích a tudíž i celosvětově lacinější a my jsme zas zvostali v roli těch, co znovu vynalejzají kolo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17888
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 23:40    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
třeba pístní čepy kvůli zatížení začal místo do bronzovýho futra ukládat do jehlový klece, byli taky v prdeli.

Pístní čepy u MVVS nikdy nebyly v bronzovejch futrech, asi sis to spletl s ojnicí na klikovým čepu, ta měla bronzový futro. Smile Jinak metylaky OS Max a APC jehly nemaj dodnes, ty se dávaj jen do benzíňáků, který mnohem víc tlučou.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 9:01    Předmět: Citovat

VKP050 a další spotřebka za moc nestála, protože to vyráběly megapodniky pro které byla spotřebka v takových sériích jen obtížná a ztrátová odbočka.
Navíc s tím přišli v době, kdy se normalizovalo a všude se odborníci, kteří ideově pochybili, nahrazovali sice kovanými ale odborně pitomými kádry.
Navíc II se i ta spotřebka musela plánovat v pětiletých objednacích lhůtách, což zabilo každý vývoj
Navíc III tu byla povinná dělba sortimentu jako důkaz družby a internacionalismu.
A nakonec, nebo spíš na začátek, takové hračky mohl a měl dělat soukromý sektor, který by sis s tím vyhrál, jenže malé podnikání tu bylo ideově uškrceno.
Vlastně mi některé výše uvedené principy něco pořád připomíná...
Takže ty megapodniky vyráběly "důležité" profi výrobky, které jim jakž takž šly, aspoň tedy co vím, tak vozidlové nebo letecké radiostanice byly funkční po desítky let.
Je zajímavé, že z modelářských krystalů a z pojítek na 500m dostával dozorující soudruh pupínky a přitom po celou dobu radioamatérského publikování nebyl větší problém (kromě základní kvalifikace) uplácat si KV nebo VKV kecátko, se kterým mohl páchat spojení ne na stovky m ale na stovky i tisíce km.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32015
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 10:02    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
...
Je zajímavé, že z modelářských krystalů a z pojítek na 500m dostával dozorující soudruh pupínky a přitom po celou dobu radioamatérského publikování nebyl větší problém (kromě základní kvalifikace) uplácat si KV nebo VKV kecátko, se kterým mohl páchat spojení ne na stovky m ale na stovky i tisíce km.
Jenže na to KV nebo VKV pásmo se dostalo jen pár vyvolenejch, který prošli prověrkama. Neříkám, že bylo absolutně nemožný si udělat licenci, ale samozřejmý to nebylo a už vůbec to nebylo pro každýho. Stačil sebemenší škraloupek nebo zákeřný udáníčko závistivce z okolí a soudruzi se veeeelice ochotně zapojili do procesu prověřování a ověřování, proč že to ten dotyčnej žádá o povolení získat licenci k vysílání - u docela dost vysokýho počtu lidí to pak vedlo k pozvání na úřadovnu a nabídku ke spolupráci za umožnění věnovat se radioamatéřině ... A získat důležitý součástky na stavbu vysílacího zařízení dostatečnýho výkonu nebo přímo celý zařízení bylo pro nečleny Svazarmu nebo dalších podobnejch spolků prakticky nemožný ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 10:46    Předmět: Citovat

V něčem nemáš tak úplně pravdu. Určitá hysterie okolo špionů byla možná začátkem 50´ kdy se i magnetofonový pásek kupoval se souhlasem uličního důvěrníka. Jinak viz třeba pamětníka OK1IKE který si kecátka na způsob VKP050 (= na pokec s kolegou ze ZDŠ přes ulici) uhňácal v poválečných letech z vojenských přebytků kterých bylo všude zpočátku haldy. Pokud se bavíme o době VKP050 tj. po Poučení, tak potom i vf trandy běžně byly a pro spodní KV stačily s přehledem KU612 a nebo po celou dobu jakékoliv elektronky. Krystaly by pro ilegální vysílání byly spíš na obtíž, protože by leda ulehčily práci pro vyhledávače. Hlavním nedostatkovým artiklem tedy byly znalosti, ale i tak, kdo byl entuziasta, informace si našel. Ostatní součástky byly totožné s jinými oblastmi elektroniky, teda nepředpokládám že bastlič pirátských vysílačů by byl současně na špici technologie, nějaký GHz nebo frekvenční ústředny, ale běžné CW nebo AM zařízení.
Pokud jde o koncese, nějaké úlitby tam byly a mně osobně se to protivilo, ale vzhledem k počtu koncesionářů, včetně soukromých, byly snad desítky tisíc. Což by znamenalo, že spolupracovníků bylo tolik, že to bylo normou, a nebo, že ta spolupráce a úlitby byly tak formální, že vlastně ani nebyla.
K meritu věci, podle mě bylo evidování krystalů a předpisy pro modelářský vysílače těžkej úlet a hysterie ze strany oddaných ale úplně blbých.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 11:23    Předmět: Citovat

Evidování modelářských krystalů? V 80-tých letech je nabízel DOSS na dobírku. Stejně jako filtry PKF 9MHz s krystaly nosných. Spíš často nebyly na skladě, což byl v dané době všeobecný problém. Ve Svazarmu byly filtry PKF celkem běžně dostupné. Dokonce jsem dva roky ani nebyl oficiálním členem a nikdo se na nic neptal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 11:40    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Evidování modelářských krystalů?

začátkem 80´ chtěli v Hradci občanský průkaz, do paragonu opsali adresu, číslo OP a kopii si založili. Nějaký soudruh usoudil, že se tak zamezí kontrarevoluci skrze štvavé vysílání.



evidovat_knihovat.jpg
 Komentář:
 Velikost:  57.03 kB
 Zobrazeno:  95 krát

evidovat_knihovat.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund