Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavba elektronkového KV audionu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 21:59    Předmět: Citovat

Vyskytl se problém, v podobě zapojení "gramofonního " vstupu. Měl jsem v úmyslu připojit "gramo" vstup před regulátor hlasitosti a odpojit anodový proud k první, přijímací EF80 dvojitým přepínačem, aby nepronikal nežádoucí signál z přijímače, jenže ten mi vychází těsně u koncové EBL21, což by už mohlo chytat nežádoucí vazby. Napadlo mě, podobně jako v Pacákově knížce, nechat konektor "gramo" trvale připojený na vstup druhé lampy (Pacák má gramo vstup přímo na první lampu) a u přijímací, první lampy, prostě jen odpojit napájení anody.
je to řešení použitelné?
Děkuji...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt listopad 15 2018, 16:21    Předmět: Citovat

Jen EBL21 ti gramofon nevybudí - podívej se na datasheet elektronky, kolik je třeba na vybuzení . Vazby ,zvláště kapacitní, vznikají zejména z obvodů s velkým proměnným napětím ,tady je to anoda EBL a to,co je s ní spojeno. V mnoha rádiích Philips je vedení k anodě+související stíněno a propojeno stíněným kablíkem. Jinak asi není problém přepínač v případě,že to bude blbnout, odstínit krytem z tenkého pocínovaného plechu a na vedení k němu použít stíněný kablík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2018, 21:48    Předmět: Citovat

Nemyslím připojení gramo vstupu přímo na koncovou elku, mám na mysli bezprostřední blízkost přepínače u soklu ebl21, kde jsem měl obavy z nežádoucích vazeb.
Snažím se vést dráty od anody k výstupáku co nejdále od vstupních obvodů, kdyby byly i tak problémy, můžu využít Tvé rady a "živý" anodový kabel vyměnit za stíněný (bude poměrně dlouhý).
Jako stíněné jsem provedl všechny signálové spoje mezi stupni, doufám, že to tak bude stačit.
Zatím jsem oživil zdroj anodového napětí a žhavení pro obě EF80.
Tráfko pro žhavení ebl21 a výstupní trafo budu montovat mimo šasi na stěnu skříňky, která zatím čeká na dořešení povrchové úpravy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2018, 22:11    Předmět: Citovat

Pořád nemám úplně jasno ohledně správného ukostření. Snažím se vše ukostřit na body sbíhající se k hlavnímu filtračnímu kondenzátoru, ale nepořádek mi v tom dělá vodivé spojení ladícího kondu s šasi.Vyplývá to z jeho konstrukce, těžko nějak se ho snažit odizolovat.
Zatím to mám tak, že je vše ukostřeno na ten filtrační kond, jen ten ladící je s kostrou spojen jinde.
Ovšem se mi to moc nelíbí, vstupní LC obvod rádia by měl být propojen nejkratší cestou, proto "laškuji" s myšlenkou první stupeň (nebo alespoň cívku, aby nebyla katoda první elky ukostřená přes třecí kontakt otočné hřídelky ladícího kondu) ukostřit na ladící kondenzátor. V každém případě tohle bude během oživování předmětem experimentování.
Co si o tom myslíte?
Děkuji...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 02 2018, 10:31    Předmět: Citovat

Tak jsem audion včera poprvé zapnul... Musím říct, že jsem byl překvapen, jak se to povedlo Smile (na to, že jde o první zapnutí), předpětí docela sedí, zesilovač chodí hladce jak po másle, brum se trošku projeví jen při vytočení "volume" naplno při nezapojeném vstupu. Přijímací část mě též překvapila a to tím, jak se ovládání zpětné vazby přesně strefilo do rozsahu ladícího kondenzátoru. Haluz...
Abych jen nechválil, je tu přece jen zádrhel. Při nastavení vazby na největší citlivost se ten obávaný brum přece jen ozval a to docela dost. Při přetáhnutí vazby hned zmlkne, před bodem největší citlivosti je také ticho. Kde to hledat? Na problém s ukostřením se mi to nezdá, spíš bych typoval vf rušení od diod, které jsou ale ošetřeny kondíky 1,5n.
Nevím, nechal bych si poradit od zkušenějších...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 16:27    Předmět: Citovat

Je zvláštní, že problematika elektronkových audionů tu nikoho nezajímá.
Aspoň sem vkládám fotky, jak práce pokračují.
Momentálně ještě čekám na brokát, potom už sestavení nic nebude bránit.
Novalové soklíky z GESu jsou tak těsné, že mi při pokusu o vložení jedna EF80 praskla. Nejdou vsunout jinak, než vikláním za docela silného tlaku, ozývá se přitom docela nepříjemné praskání. Sad



P1170412.JPG
 Komentář:
 Velikost:  144.7 kB
 Zobrazeno:  140 krát

P1170412.JPG



P1170414.JPG
 Komentář:
 Velikost:  149.66 kB
 Zobrazeno:  97 krát

P1170414.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 16:54    Předmět: Citovat

Hezká práce. Trochu mi tam nesedí ta žárovka, jinak to vypadá opravdu jako rádio z 30. let. Objímky z dnešní výroby jsou dost mizerné, před použitím je potřeba je odpanit nějakou postradatelnou lampou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 16:58    Předmět: Citovat

Já si prostě nemohl pomoct, magická oka se tehdy ještě nedávala, tak jsem dal aspoň žárovečku Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund