Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Systém W10 na jednom HW a různých HDD (SSD).
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7429

PříspěvekZaslal: čt listopad 01 2018, 21:26    Předmět: Citovat

Tohle už vypadá na nějaký problém s HW - ovladačem nebo s BIOSem. Takže co je v tom za HW? CPU, grafika atd. BIOS je v poslední verzi?
V začátcích Windows 10 existovala utilita, která dokázala přibližně zkontrolovat HW, teď ji nějak nevidím.
Jinak taky mi to po načtení na nějakou dobu jakoby vytuhne a následně to zobrazí první instalační obrazovku. Ale max pár minut.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12499

PříspěvekZaslal: čt listopad 01 2018, 22:36    Předmět: Citovat

Já jsem nedávno instaloval 64-b verzi 1809 z iso souboru staženého ze stránek TechBench. Instalace byla bez problémů (k instalaci jsem použil zmíněnou utilitu WinNTSetup). Zde je odkaz:


Wink
edit: Velikost souboru ISO je 4.35GB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2018, 15:50    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Já jsem nedávno instaloval 64-b verzi 1809 z iso souboru staženého ze stránek TechBench. Instalace byla bez problémů (k instalaci jsem použil zmíněnou utilitu WinNTSetup). .....

Stáhl jsem si ISO soubor WIN10 64 bitů verzi 1803 v češtině (soubor "Win10_1803_Czech_x64.iso") podle tvého doporučení ze stránek TechBench dle tvého odkazu. Po vypálení jako instalačku z Průzkumníka příkazem "Vypálit bitovou kopii disku" na DVD však BIOS nedokáže instalaci z DVD spustit.
Stáhl jsem si také tu utilitu WinNTSetup, kterou jsi doporučil (soubor WinNTSetup3.rar).
Můžeš mi dát k té utilitě nejaké poznámky, než ji rozbalím a nainstaluji? Pokud se utilita spouští z mého fungujícího prostředí Windows 32 bitů, jak ji zadám kde má stažený ISO soubor a kde má prázdný HDD, na který má systém stažený systém WIN10 64 bitů nainstalovat.
Byl bych nerad, aby mi ta utilita přepsala můj aktuální Windows 32 bitů.


Ještě jsem učinil tento zajímavý pokus s ISO soubory 32 a 64 bitů staženými ze stránek Microsoft. Výsledek toho testu uakazuje, že problém není na instalačním DVD nebo v tom, že nemohu instalaci spustit z USB Flash. Zbývá ještě BIOS, ale tam jsem dost opatrný - viz níže.
Připojil přes adaptér USB/IDE disk HDD Pata 80 GB a nahrál na něj programem "MediaCreationTool1803.exe" z ISO souboru instalačku nastavením vypalování jako na Flash. Zvolil jsem stažení ISO "Oba", tj. současně 64 a 32 bitů na jedno medium. MediaCreationTool1803.exe umí jen vypálit instalačku na DVD nebo na USB Flash. Ten můj HDD připojený přes daptér na USB viděl MediaCreationTool1803.exe jako USB Flash. Soubory se nahrály, ale bootovat z něj přes USB nešlo žádným nastavením v BIOS.

Pak jsem připravil na můj BIOS takovou záludnost, že jsem ten HDD 80 GB odpojil z adaptéru a připojil ho přímo plochým kabelem na sběrnici IDE. Při spuštění PC jsem přes F12 vybral jako Bootovací ten disk 80 GB s nahranou instalaci. A výsledek:
1.
HDD 80 GB poslušně začal bootovat a hned mi dal na výběr 32 nebo 64 bitů. Zvolil jsem 32 bitů. Načtení trvalo několik sekund (z DVD to trvá asi 7 minut) a instalace 32 bitů se bezproblémově spustila.
2.
Restartoval jsem PC a nyní vybral instalaci 64 bitů. Načtení trvalo zase jen několik sekund a nic. Vše se zastavilo a svítí jen LOGO Widows. Nic dalšího se nespustí, stejně jako to dělá při BOOT 64 bitů ze všech tří různých instalací 64 bitů na DVD, které jsem zkoušel.

Abych vyčerpal všechna zdejší doporučení, tak jsem provedl znovu stažení ISO WIN10 tentokrát v Angličtině (US) a znovu jsem vytvořil instalačku pro 32 i 64 bitů přes USB na ten HDD 80 GB. Po připojení HDD na sběrnici IDE bylo vše jako v české verzi.
1.
Instalačka anglického WIN 10/32 bitů zcela bez problémů.
2.
Instalačka anglického WIN10/64 bitů se zastaví stejně jako u české verze.

A ještě k tomu BIOS - možná příčina problémů a řešení problému přes upgrade BIOS. Výrobce moji MB Gigabyte varuje před riziky při upgrade BIOS. Navíc je k dispozici na stránkách Gigabyte 6 novějších verzí BIOS. Kterou bych si měl zvolit? Viz přiložené obrázky.
Takže upgradovat BIOS jen tak na zkoušku abych zjistil, zda mi pak půjde nebo zase nepůjde instalovat W10 64 bitů, mi připadá jako příliš velké riziko. Navíc vůbec netuším, kterou z možných 6 verzí BIOS bych měl zkusit nainstalovat. Postup upgrade BIOS ve smyslu "POKUS / OMYL" je vhodný pro hazardéry, já tak nikdy nepracuji.



Varování pro update Bios.jpg
 Komentář:
 Velikost:  19.86 kB
 Zobrazeno:  75 krát

Varování pro update Bios.jpg



Verze Bios pro můj MB..jpg
 Komentář:
 Velikost:  136.9 kB
 Zobrazeno:  84 krát

Verze Bios pro můj MB..jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4041

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2018, 16:04    Předmět: Citovat

Instaluj poslední BIOS F6. Fakticky jsi ho tam měl mít od samého začátku. Mimochodem, deska je asi deset let stará a není určena pro W10.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12499

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2018, 20:15    Předmět: Citovat

Ještě můžeš vyzkoušet jednu metodu instalace, jejíž vlastností je m.j., že nevyžaduje zadávání žádného kódu (zkoušel jsem před chvílí):
Stačí z funkčního systému WIN10 kliknout na soubor Win10_1809_Czech_x64.iso pravým myšítkem a zvolit Připojit. Otevře se virtuální DVD a v něm spusť setup.exe. Následně zvol upgrade s "nezachovat nic". Provede se čistá instalace.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2018, 22:16    Předmět: Citovat

Trochu jsem Googlil a našel program "EaseUS Todo Backup Free 11.5", který umí provést úplné Clone systémového HDD a je Free. Stáhl jsem si tu free verzi a nainstaloval.
Pak jsem zkusil to klonování stavajícího WIN10 32 bitů. Chvíli jsem zápasil s tím, jak nastavit disk, na který klonuji. Musí být ve stavu "Unalocated". Pak už klonování proběhlo úspěšně.
Naklonovaný disk jsem připojil jako systémový a WIN10 z něj naběhlo jako z partesu. Takže nyní mám dva identické 32 bitové aktivované systémové HDD. Ten naklonovaný HDD mohu uložit místo "Zálohy bitové kopie" a místo zálohování vytvářením zálohy bitové kopie mohu občas vytvořit aktuální klon (zálohy bitové kopie jsem si dříve pro 32 bitovou verzi vytvářel asi co 3 měsíce).

Nyní si mohu na tom klonovaném HDD zkusit tu instalaci 64 bitové verze podle postupu kolegy Masar. Už mi nebude vadit, když čistá instalace zlikviduje můj klonovaný systém, protože mám stále k dispozici můj funkční originál.

Dám vědět jak to dopadlo. Upgrade BIOS nemíním zatím dělat, protože pravděpodobnost, že po upgrade BIOSU mi začne fungovat 64 bitová instalace je menší než pravděpodobnost, že můj MB definitivně umře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 9:30    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
........Stačí z funkčního systému WIN10 kliknout na soubor Win10_1809_Czech_x64.iso pravým myšítkem a zvolit Připojit. Otevře se virtuální DVD a v něm spusť setup.exe..... Wink

Je to marný, je to marný, je to marný. Zkusil jsem tento postup pro dva ISO soubory "Win10_1803_Czech_x64.iso" a "Windows.iso" 64 bitů.
V obou případech se zobrazí hláška "Tato aplikace nemůže běžet ve vašem počítači". Viz obrázek.

Podle mne je to tedy jasné. Můj PC nemůže nainstalovat 64 bitový Windows a 64 bitové aplikace, i když všechny indicie, kterými se to ověřuje ukazují, že můj HW 64 bitové aplikace má umět. Proto končí všechny pokusy o nainstalování WIN10 64 bitů neúspěchem.

Upgrade BIOS tuto skutečnost nezmění. Řešením jsou proto pro mne s 32 bitovým Windows jen tyto možnosti:
- Využít k zálohování "Bitové kopie systému" aplikaci třetí strany, např. Acronis (není free).
- Je jen malá naděje, že by se Microsoft pochlapil a obnovil svoji aplikaci na vytvoření Bitové kopie systému i pro 32 bitový WIN10.

Zatím asi budu řešit zálohování občasným vytvořením Clone systému. Má to výhodu, že Clone mohu použít okamžitě pokud by mi odešel aktuálně používaný systém. Z Bitové kopie musím systém nejdříve obnovit.



Hláška po spuštění instalace WIN10 64 bit.jpg
 Komentář:
 Velikost:  22.65 kB
 Zobrazeno:  72 krát

Hláška po spuštění instalace WIN10 64 bit.jpg




Naposledy upravil Brozicek dne ne listopad 04 2018, 9:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7429

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 9:48    Předmět: Citovat

Nebál bych se a začal tím updatem BIOSu. Gigabyte samozřejmě varuje, ale pokud během zápisu nevypadne napájení, není problém.
Sám jsem instaloval 64 bitové Windows na desky Gigabyte P35, P965 a další a nikdy s tím nebyl problém. Pravda, vždy jsem tam měl "plné" C2D/C2Q, ne z nich odvozené Pentium, ale i to by mělo být podporováno. Pokud je třeba ověřit podporu 64 bitového systému, lze od MS stáhnout i image instalačky Windows 8.1 64bit a zkusit ji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7429

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 10:05    Předmět: Citovat

S tím spuštěním setupu z Win32 instalace bych se moc netrápil a rozhodně bych ho neviděl jako důkaz nemožnosti provozovat 64 bitový OS. Pokud dám 64b DVD do 32 bitových Windows XP, tak mi prostě oznámí, že to není 32 bitová aplikace a spustit nejde. Nemám novější 32 bitový systém, abych to otestoval, ale podle mě je ten setup 64 bitový, takže opravdu spustit nepůjde. Možná je potřeba použít tu "obojetnou" 32/64b instalačku.
Edit: Tak problém je ve WinXP, které nechtějí spustit ani 32 bit setup, takže je to třeba ověřit na novějším OS.


Naposledy upravil xsc dne ne listopad 04 2018, 10:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7429

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 10:10    Předmět: Citovat

Na P35 desce integrovaná GK není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1285

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 10:17    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Podle mne je to tedy jasné. Můj PC nemůže nainstalovat 64 bitový Windows a 64 bitové aplikace, i když všechny indicie, kterými se to ověřuje ukazují, že můj HW 64 bitové aplikace má umět. Proto končí všechny pokusy o nainstalování WIN10 64 bitů neúspěchem.

Upgrade BIOS tuto skutečnost nezmění...…...

Dokud to nezkusíš (update BIOSu na poslední verzi), tak to nemůžeš tvrdit. Smile Stejně tak zřejmě nikdo nemůže tvrdit, že to starým BIOSem je... Smile
Za mě: koupit novější MB (alespoň socket 1155 a novější) a komponenty, pokud chceš W10 provozovat s minimálními problémy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 15:26    Předmět: Citovat

JiriTom napsal(a):
....Za mě: koupit novější MB (alespoň socket 1155 a novější) a komponenty, pokud chceš W10 provozovat s minimálními problémy...

Můj PC funguje už 10 roků s "žádnými problémy", od XP až po současné W10 32 bitů.
Pro moje účely mi stávající konfigurace vyhovuje. Kdyby Microsoft nezrušil tu možnost vytvořit si zálohu Bitové kopie systému pro 32 bitové stroje, tohle vlákno jak nainstalovat 64 bitovou verzi WIN10 by nikdy nevzniklo.

Pánové. Dík všem za všechny rady a návrhy, které jste mi zde nezištně poskytli.

Rozhodl jsem se dále s bádáním nepokračovat. Můj problém se zálohováním WIN10 32 bitů jsem vyřešil tím klonováním systémového HDD. Více nepotřebuji. Věnoval jsem už tomu tolik času, že kdybych stejný čas dělal někde hlídače, vydělám si na novou MB i na koupení licencovaných W10 HOME.

Pro moje účely můj spolehlivý HW s WIN10 32 bitů s pamětí 4 GB dostačuje.

Ještě jednou všem díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 16:27    Předmět: Citovat

Ve sběrnicích PCI mám jen dvě karty:
- Nějakou velmi starou kartu pro rozšíření počtu USB slotů k stávajícím integrovaným USB slotům na MB. Tuto kartu jsem měl kdysi v nějakém PC, které nemělo integrované žádné USB.
Vytažení karty nepomohlo, instalace 64 bitové verze se zase zastavila.
- Grafická karta MSI R5450-MD1GD3H/LP, PCI-E.
Je to karta s čipem ATI Radeon HD 5450 (takt jádra 650 Mhz, 1 GB pamětí DDR3 s frekvencí 1066 MHz, 64 bit sběrnice, DirectX 11, D-SUB, DVI, HDMI, PCI-E Express x16 2.1).
Tato karta by neměla mít problém s 64 bity, a tak jsem ani nezkoušel ji vytáhnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1285

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 17:05    Předmět: Citovat

Nechceš ten upgrade zkusit ? Určitě nejsem sám, koho by výsledek zajímal...Když už toho bylo tolik napsáno...Já osobně bych to prubnul...
Soukromě i pracovně jsem vždy udržoval boardy tak, aby tam byla poslední verze BIOSu, nikdy jsem neměl problém... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 17:59    Předmět: Citovat

Mě také svrbí ruce abych ten upgrade BIOS zkusil. Ale hodně bych se musel fackovat, kdybych tomu nutkání podlehl, a pak bych něco zkazil vlastní blbostí nebo souhrou náhod. I letadla někdy spadnou, když piloti něco přehlédnou (viz letecké katastrofy v TV). V Černobylu také chtěli jen něco zkusit a víme jakto dopadlo.
Proto tomu "chtění" upgradovat BIOS musím odolat, když už mám ten základní problém vyřešen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund