Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rodina zesilovačů TW140 - diskuze
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 22, 23, 24  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 11 2019, 18:30    Předmět: Citovat

Taktak, to můžu plně potvrdit.
Mám takové KD617, které mají při Uce=4V a Ic=4A betu kolem 40. Při stejném napětí, ale proudu mezi 6-7A už mají betu jen okolo 10-12.
Takovéhle tranzistory sice mívají poměrně vysoké Uceo, naprosto běžně 120-140V, ale bez festovního buzení je to vysoké Uceo nevyužitelné téměř na nic.
Mám jich takových odložených několik málo desítek a možná je to opravdu jen náhoda, prostě nějaký "nedopečený plech".
Úplně všechny /4 plata/ jsou z jedné série XN9, tedy pravděpodobně listopad roku 1989. Galvanicky cínovaný povrch, ostatně jako většina výkoňáků, vyrobených těsně před koncem 80.let.
Mám takto galvanicky pocínované i KU612 a prakticky skoro všechny KDY z přibližně téhož období. Jen ty nejstarší KDY a KUX jsou ještě tradičně matně niklované. Pokud platí ta kódovací tabulka let a měsíců výroby, tak tomu tak opravdu je, KDY, některé KD a všecky typy "na poslední chvíli" začínaly ještě s původní povrchovkou.
Ty KD617 nejsou žádné levně koupené pajcy či zmetky, jako kdysi prodával za 9,-Kč Denkl. Je to selekce ze 4 kompletně proměřených plat, které jsem v r. 93 či 94 kupoval při oznámení úmyslu likvidace Etrosu Uh. Brod.
Origoš balicí lístky u každého plata i s datem výroby. Škoda, že jsem je zahodil, ale to značení na pouzdře by snad odpovídat mohlo.
Jsou ale mezi nimi, naštěstí v převaze, i úplně "normální" kusy, které buď alespoň odpovídají katalogu, anebo i lepší.
Je ale ještě zajímavější, že mezi staršími, ještě matně niklovanými kusy KD617 se něco podobného téměř nevyskytuje, nebo jen velmi zřídka a z těchto matně niklovaných kusů lze s podobně matně niklovanými KD607 vytvořit perfektní páry, pokud je to třeba, nebo si to někdo přeje.
U těchto galvanicky cínovaných exemplářů /možná ne u všech/ by to šlo hodně ztěžka.
Já to prostě nepokládám za nějaké pravidlo, ale spíše nějakou anomálii přímo ve výrobě, prostě ten "nedopečený plech" Very Happy, jestliže spousta ostatních ze stejné série a dokonce stejného plata vykazuje úplně odlišné-lepší vlastnosti.
Nevidím do toho natolik, abych např. věděl, kolik čipů velikosti pro tranzistor KD617 se vešlo na jednu desku a kolik jich bylo průběžným měřením označeno jako výmět a po rozřezání vyhozeny. O té technologii a jejím průběhu toho já osobně vím velmi málo.

Nejde také brát jako obecné pravidlo, že tranzistory s podkatalogovou betou musejí zároveň mít i vysoké Uceo, ale v praxi tomu tak v mnoha případech opravdu bývá.
Zvlášť u těch KD617 a všiml jsem si toho i u MJ2955 a taky MJ15004.
Prostě buď dobrá beta, nebo dobré Uceo.
U KD607 to až tolik neplatí, tam lze najít kus s betou 100 při 4V/4A a přitom má i Uceo třeba 120-130V a ještě s 10% rezervou. Ale jsou to opravdu řídké výjimky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 12:36    Předmět: Citovat

Míra Čejka /Míro moc děkuju!/ mi mailem poslal celkem dost velmi pěkných, detailních fotek čipů známých i méně známých výkonových tranzistorů.
Mohu je zazipovat a dát na uložto, jsou ve velkém rozlišení a sem by určitě nevešel ani jeden.
Je zájem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12039
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 12:48    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Mohu je zazipovat a dát na uložto, jsou ve velkém rozlišení a sem by určitě nevešel ani jeden.
Je zájem?

určitě !
. . . a dej sem odkaz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 16:47    Předmět: Citovat

Tady to je. Je to směs fotek naprostých exotů z Tesly i odjinud, asi jen jeden-dva fake, co poznáte hned.
Naprosté překvapení jsou rozdíly u 3055 několika výrobců.
Jeden by řek, že snad jen ten teslácký KD3055 je poctivý. Podle toho, co si nechá líbit, asi nebudu daleko od pravdy.

Ale hlavně jde o detailní fotky čipů i známých tranzistorů.
Celkem .zip 39MB.

Velké poděkování Mírovi Čejkovi.

https://uloz.to/!tPHODVsM3SsZ/fotky-rarit-a-cipu-zip

Uložto furt nebere diakritiku, takže to fakt není přehlídka cipů, ale čipů Very Happy
Nebylo by dobrý dát něco známého i do sekce součástek?
Třeba jen ty velikosti a porovnání velikosti čipů známých typů.
Exoty ala KUV bych nechal tady a vyslovený fejky zase jinam Very Happy
Co Vy na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12039
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 17:18    Předmět: Citovat

díky, staženo
super fotky !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 17:19    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Naprosté překvapení jsou rozdíly u 3055 několika výrobců.

2N3055 mám asi od 10 výrobců, v podstatě každej jinej Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 18:10    Předmět: Citovat

Čím si to vysvětluješ?
Třeba to, že čip KD3055 je fakt o hodně větší, než čip Motoroly či ostatních?
Dyť my vlastně ani nevíme, který kus od který firmy byl předlohou pro KD3055. Možná RCA, Texas? Tím se asi nikdo chlubit nechtěl.

Nebo se možná dohodli s feferónama, co měli na 3055 i další typy /dost BDY/ koupené licence a taky nevíme od koho.
Mám tu nějaký MEV BD317/318 a ty svýma vlastnostma /tranzistory na hovno/ naprosto přesně kopírujou DS Motoroly Very Happy
Tungsram 2N3773 jsou v betě do 8A lepší, než naše kádéčka, zato jsou feferóni o moc horší v jakýkoli rezervě Uceo. 150-155V a šlus, je to jak transil.
A možná někdo do Tesly přitáhl hrst starých dobrých Siemensů BD130 a udělali to podle nich. Podle dobových zpráv prý byly BD130, jako kopie 2N3055 skvělý. Nevím, BD130 jsem nikdy neměřil, zato ty ostatní jo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 18:11    Předmět: Citovat

ok1hga:
Všim sis toho minimálního rozdílu mezi čipem KU608 a KUX41N?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 18:15    Předmět: Citovat

Tak předně chip KD3055 tam nikde není, tak nevím s čím srovnáváš ?

Minimální rozdíl je mezi KD503, KD3773, KU608 i KUY41N a přitom KU605-607 se dělali jinou technologií a jinak chip vypadal.

Nevím, proč by potřebovali nějakej vzor, tak maximálně u uváděných parametrů.
Prostě udělali několik tranzistorů s nějakou plochou, pak poladili délku difuzí a podle toho, co se jim povedlo, nastavili tiskárnu na klobouky Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 19:07    Předmět: Citovat

Nojo, není. Asi jsem si to spletl s tou otevřenou tesláckou KD3773.
Tak příště.
Až takhle to měli v té Tesle jednoduchý?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17678
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 23:43    Předmět: Citovat

Co to je Sinclaire za ty červený sračky na některých čipech hlavně kolem pájení/naváření? Nějaký tavidlo nebo oxidace? To to v seriových trandech nechávali?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 1:43    Předmět: Citovat

Ne, zbytky té červeno-oranžové sračky jsou zbytky superčistého silikonu, kterým je čip zakápnutý proti případné netěsnosti klobouku.
Ve skutečnosti to trochu zkreslil foťák, normálně to má barvu zralého pomeranče. Jiní výrobci používali mléčně bílou, šedou a v kterémsi TO3 jsem našel myslím i námořní modrou.
Je to podle mě úplně ve všech solidnějších výrobcích a pořádně to očistit je pěkná drbačka. Před zakápnutím se to ještě jednou celé odmašťuje a čistí, takže to perfektně drží.
Myslím, že v technologické části o tom něco píše ing. Stach.

Mnohem víc by Vám o tom napsal Míra Čejka, ale já vlastně ani nevím, zda je tu aspoň regnutý.
Spousta těch precizních fotek zpod mikroskopu, v kombinaci se stativem mi přišla mailem právě od něj.
Já tu oranžovou sračku našel s úplně každém tesláckém výkoňáku, co se mi povedlo ho otevřít tak, že to čip přežil Very Happy

Nezkoušeli jste někdo teda rozlousknout nějakou starší a novější KU601-602?
Zajímá mě, jestli je to teda pravda o té manipulaci s velikostí čipů v neprospěch novějších. Ty starší, vysoce lesklé, měly mít větší čipy a mnohem větší výdrž, proto se mnozí odvažovali je dávat do konců až 20W/4ohmy.
Ale dokud je někdo neotevřeme, nedovíme se to. Já tu bohužel žádné vyložené zmetky nemám..Možná, že ani tu KD3055. Ty moc nehořely.
Asi víc jde o velikost čipů, než jejich vzhled či funkčnost.
Samozřejmě by tam neměla být místo čipu černá díra, nebo stavená kulička Very Happy

O nějaké manipulaci s velikostí čipů KD605 vůbec nevím. Nebyly by nějaké bližší informace?

Co je vůbec s Tomášem /sendyx/, že už nechodí ani sem, ani do audia?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 8:46    Předmět: Citovat

KU612/KU601 jsem už dával, tady je výřez.
KD605 něco fotil tommyk na audiowebu https://images2.imgbox.com/d8/0c/cxzIRERP_o.jpg



KU612KU601.jpg
 Komentář:
 Velikost:  148.3 kB
 Zobrazeno:  104 krát

KU612KU601.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondras_Ch



Založen: Mar 04, 2017
Příspěvky: 171
Bydliště: Úpice

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 14:26    Předmět: Citovat

Jen pro zajímavost 2SK134 Smile


2SK134_chip.jpg
 Komentář:
 Velikost:  113.35 kB
 Zobrazeno:  110 krát

2SK134_chip.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 18:43    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Nezkoušeli jste někdo teda rozlousknout nějakou starší a novější KU601-602?
Zajímá mě, jestli je to teda pravda o té manipulaci s velikostí čipů v neprospěch novějších

Snad ve prospěch, ne? Aspoň já teda na žádný malý čip doposud nenarazil, viděl jsem ho jen tady na fotce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 22, 23, 24  Další
Strana 18 z 24

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund