Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

V čem skladovat koncentrovanou H2SO4?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8976
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2018, 20:14    Předmět: V čem skladovat koncentrovanou H2SO4? Citovat

Mám tu flašku koncentrované sírovky, ale flaška nějak propouští, viz obrázek. Flaška je originál od dodavatele, dokonce jsem mu i psal, říkal, že by měla vydržet i po expiraci. Což teda už nějakej rok je. Řeším, do čeho ji přelít, ideálně asi sklo, ale jaká zátka? Hodí se zabroušený hrdlo? Kdysi jsem v tom měl solnou a to hrdlo občas "zamrzlo", ale solná je dýmavá, sírovka není.


H2SO4.JPG
 Komentář:
flaška
 Velikost:  37.16 kB
 Zobrazeno:  148 krát

H2SO4.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2018, 20:26    Předmět: Citovat

Rozhodně do skla a šroubovací uzávěr. Láhev se zábrusovou zátkou není nijak jištěná, aby zátka nevypadla pokud bys snad láhev nějakou nehodou překlopil na bok.

Prostě něco takového jako mám doma já od dodavatele...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2018, 20:26    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
zabroušený hrdlo

Na strednej sme mali v chemickom labaku prave v takej nadobe koncentrovanu sirovku a ked sme ju raz potrebovali, otvorit sa to nepodarilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8976
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2018, 20:29    Předmět: Citovat

No právě, taky si pamatuju, jak jsem dřevem páčil tu zamrzlou solnou. Tak radši vezmu sklo se šroubovací zátkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st říjen 17 2018, 21:15    Předmět: Citovat

Urcite sklenena flaska se sroubovacim uzaverem.
Mi se podobna plastova temer rozpadla se zapomenutou kyselinou fluorovodikovou. Neprijemna zalezitost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 6:19    Předmět: Citovat

Jen pro zajímavost, k čemu takovou koncentrovanou H2SO4 používáte?
Mě se zatím nepodařilo vyřešit jak dlouhodobě skladovat běžně prodávanou HCL, zkoušel jsem v originál plastové lahvi, skleněnou se zabroušeným hrdlem, + jiné skleněné s různými víčky a vždy mi z toho výpary nějak unikali (a to jsem to třeba ještě zkoušel uzavřít celé do plastového sáčku a zagumičkovat - uvnitř toho sáčku bylo pak dobře vidět jak je v něm vysrážená kyselina a ven to šlo samozřejmě taky)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 8:09    Předmět: Citovat

No byl to nákup spíš omylem, potřebuju H2SO4 do běliče pro inverzní proces vyvolání ČB filmu. Měl jsem vzít 30%, úplně by to stačilo. Takhle to přidávám do roztoku dichromanu po kapkách a každá pěkně prskne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 19:02    Předmět: Citovat

Společně s koncentrovanou HNO3, při zahřátí na několik set °C, se dá používat k odleptání pouzder integrovaných obvodů.
A také je to příležitost přednést si varování, že tohle nesmí dělat někdo, kdo není vytrénován pro práci se silnými minerálními kyselinami.
Proto zatím zůstávám u odpouzdřování pilníkem.

(Samotná koncentrovaná HNO3 se dá používat k pasivaci oceli.)

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 20:39    Předmět: Citovat

Habešane, nebylo by lepší při tom odpouzdřování kyselinami ten kyselý odpouzdřovací roztok neohřívat na stovky stupňů? Stačilo by snad do té silné sírovky přilít trochu oleje nebo nafty. Přitom si zájemce může trénovat i použití lopaty a suchého písku... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 21:03    Předmět: Citovat

Pánové, jste jak malý chalani. Začínáte tady vobjevovat Ameriku, respektive technologii hypergolickejch = samozážehovejch raketovejch paliv, kdo by to byl do vás řek ....?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 21:08    Předmět: Citovat

No dobře Ekkare, polepším se:
Na tom originálním obalu by měl být výrobcem uveden materiál, ze kterého je lahev vyrobena. Stačí tedy přelít do čisté nádoby ze stejného materiálu. Jinak jednoznačně sklenice, opatřená ochranou před nárazem (oplet). Plastový šroubovací uzávěr z polyethylenu, nebo raději s těsněním z PTFE.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 22:40    Předmět: Citovat

Léta mám laboratorní sírovku ve skleněné 1l láhvi se šroubovacím uzávěrem, ve které se to normálně dodávalo.

A dobře Vám radím, nechlastejte to z láhve Exclamation

ps. špiritus mám ve stejné lahvi, ještě že na něm nemám tu punčochu, jinak bych to po tmě nerozeznal Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6060
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá říjen 19 2018, 0:06    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
No dobře Ekkare, polepším se:
Na tom originálním obalu by měl být výrobcem uveden materiál, ze kterého je lahev vyrobena. Stačí tedy přelít do čisté nádoby ze stejného materiálu.
Tak právě tomu bych se v každém případě vyhnul - jak se ukázalo, je vhodný pouze ke krátkodobému skladování.
Co si tak vzpomínám, všechny kapalné kyseliny s výjimkou flusáku ve skle, flusák v nějakém polypropylenu nebo tak nějak (sklem by se prožral).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3999
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá říjen 19 2018, 7:27    Předmět: Citovat

Nakadah napsal(a):
No byl to nákup spíš omylem, potřebuju H2SO4 do běliče pro inverzní proces vyvolání ČB filmu. Měl jsem vzít 30%, úplně by to stačilo. Takhle to přidávám do roztoku dichromanu po kapkách a každá pěkně prskne.

Tak si ji nařeď do destilky na požadovaných 30%. Je to náročná práce s rukavicemi, štítem přes obličej. Po kapkách kyselinu do vody za stálého míchání skleněnou tyčinkou a chlazení (čekáním až obsah ochladne). Takto naředěná už může být skladována a používána podstatně komfortněji, nejlépe ve skleněné lahvi. Šroubovací zátka může být s PE vložkou.
K dalším poznámkám:
kyselina solná, dusičná i fluorovodíková je něco extra jiného Evil or Very Mad a také s jinými vlastnostmi, s každou se musí pracovat odlišným způsobem. Zejména fluorovodíková a dusičná způsobují enormě nebezpečné popáleniny dýchacích cest.


Naposledy upravil jjilek dne pá říjen 19 2018, 7:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3999
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá říjen 19 2018, 7:34    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Urcite sklenena flaska se sroubovacim uzaverem.
Mi se podobna plastova temer rozpadla se zapomenutou kyselinou fluorovodikovou. Neprijemna zalezitost.
Skleněná nádoba by se Ti fluorovodíkovou kyselinou časem rozleptala.
Exclamation Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund