Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíjení autobaterie
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 12:26    Předmět: Citovat

Právě proto, že ampérmetry jsou v drtivý většině cejchovaný v efektivní hodnotě je jejich údaj dost nevypovídající - protože střední hodnota a efektivní hodnota se u nestejnosměrnýho průběhu lišej. Schválně jsem tam vypíchnul ten vyhlazenej stejnosměr - protože jen tam se dá usoudit PŘÍMO BEZ DALŠÍHO PŘEPOČÍTÁVÁNÍ na nějaký množství náboje za jednotku času proteklý do baterky. Ve všech dalších případech se údaj na stupnici musí nějakým dalším myšlenkovým postupem INTERPRETOVAT JINAK - podle nějakýho korekčního vztahu, aby se dospělo ke správnýmu údaji. Prostě jedině u vyhlazenýho stejnosměru, kde rafika ukazuje 4A se dá říct, že do baterky skutečně natečou 4Ah za 60 minut - ve všech ostatních případech ta rafika prostě lže a člověk musí učunit myšlenkovou korekci, aby se aspoň orientačně dobral výsledku. Prostě v případě baterek je hustoměr nejrychlejší i nejpřesnější "přístroj" na zjištění okamžitýho stupně nabití olova, basta fidli.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 12:32    Předmět: Citovat

Jenže ten měřák se tam dává, aby nebyla překročena efektivní hodnota nabíjecího proudu při pulzním nabíjení.
A nejde o to, aby byl cejchovaný v ef. hodnotě, což jsou ac měřáky všechny, ale aby měřil ef. hodnotu.

U EKKARA stačí jen udělat "myšlenkovou korekci" Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 14:01    Předmět: Citovat

Rellik napsal(a):
Klasicky platilo, že na jedno nastartování by mělo auto ujet alespoň 10km.

To bych měl už dávno po baterce Laughing
Určitě nestartuju déle než 2 sekundy. Dejme tomu, že z baterky odebírám 200A. To vychází na 111mAh. S trochou nadsázky se dá říct, že na jednu destičkovou 9V baterku 6F22 bych mohl nastartovat dvakrát. Dejme tomu, že když se rozjedu, altík pere do baterky 20A. To znamená, že za 20 sekund po nastartování už mám spotřebovaný náboj v baterii zpátky. Pro jistotu náboj vynásobíme 3 (menší účinnost při velkém vybíjecím proudu), takže v reálu to mám v baterce za minutu. To přibližně teprve vjíždím na silnici, když jedu z domu Very Happy
Abych během té doby ujel 10km, musel bych se řítit rychlostí 600km/h Very Happy
Na jedno nastartování kilometr, to už je tedy reálnêjší představa.


Naposledy upravil Kremik dne po říjen 15 2018, 14:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 14:02    Předmět: Citovat

Běžné magnetoelektrické ampérmetry, třeba MP80 sice měří ef. hodnotu, ale u pulsních, nefiltrovaných průběhů s poměrně velkou chybou.
Bývá nutné došuntování, já to dělal /po mém soudu docela přesně/ podle svitu dvou žárovek. Jedna napájená z výstupu tyristorovky a druhá z filtrovaného ss zdroje.
Ta chyba opravdu není velká a možná by se i "spláchla" do nepřesnosti/nelinearity samotného MP a řekněme možné nepotřebnosti úplně přesně, na desetiny, měřit proud do akumulátoru.
Jenže, když podobnou tyristorovou nabíječkou nabíjíte malé moto-akumulátory s kapacitou od asi 5Ah do 15Ah, tak už ten proud je třeba měřit přesněji - než u aku 45 či 55Ah, kde půl ampéru sem, půl ampéru tam, nehraje u této velikosti příliš velkou roli.
Registrovatelný rozdíl údaje ampérmetrů MP80 6A, zapojených jak na výstup nabíječky s řízením ala AR10/81 a zapojeného na výstup filtrovaného zdroje, s naprosto shodnými žárovkami 12V/35W, byl přibližně +0,5A.
Pro většinu účelů je to zanedbatelná nepřesnost, ale pro některé /menší proudy/ už asi ne.
Je rozdíl do malého 7Ah akumulátoru pouštět předepsaných 0,7A, nebo chybou měření např. 1,1A. Když už nic, tak jde o zbytečný ohřev nadměrným proudem.

Jinak ale mohu potvrdit to, co už tady párkrát zaznělo - nabíjení pulsním nefiltrovaným průběhem /pokud tedy za "filtraci" nepokládáme výstupní špulku/ je asi nejúčinnější a má i příznivé výsledky, pokud se týká oživení starších akumulátorů, které ale nesmí mít vysypané desky, jen asi zčásti sulfatované nešetrným zacházením.
S tranzistorovou nabíječkou /filtrovaný, regulovatelný zdroj proudu/ se mi nikdy v minulosti starší akumulátor nepovedlo oživit tak dobře, jako právě s tyristorovou.
Naopak přítomnost přesného voltmetru v nabíječce /nemá-li voltmetr více podružných funkcí/ pokládám za celkem zbytečný luxus.

Názory se samozřejmě mohou/musí různit, vždy podle konkrétních zkušeností jednotlivých uživatelů. Jenom popisuju ty své.
Dvoucestný řízený tyristorový usměrňovač s I-charakteristikou se zatím osvědčil nejlíp, přes nutnost si pohlídat čas nabíjení.
Zapomnětlivost a nebezpečí přebíjení jsem neřešil dalšími polovodiči a vypínacími automatikami /neosvědčily se/, ale zcela prostě spínacími hodinami SPHQ + pomocným relé RP700 na 230VAC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 14:18    Předmět: Citovat

Když si uděláš citlivější rozsah, stačí Ti stejná přesnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 14:36    Předmět: Citovat

Magnetoelektrický (deprézský) měřicí přístroj měří střední hodnotu proudu, co to zase Sinclaire kecáš ?

Miluju tyhle přednášky o hovnu, když si autor evidentně plete pojmy Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 14:44    Předmět: Citovat

Měří tak, jak jsem napsal, na stejnosměrném pulsním průběhu. S uvedenou chybou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 14:46    Předmět: Citovat

Kdysi kdesi jsem splašil takovou tu "vícefunkční" baterku - nahoře má reflektor s obyč járofkou, na zadní straně to má oranžovou blikačku a na čelní stěně zářivkový svítidlo s 1 nebo 2 trubicema s výkonem deklarovaným na 8W/trubice. Nabíjení to má ze sítě a z autozásuvky, akumulátorek je 6V 4Ah olovo. První akumulátorek jsem vyhodil hned jak jsem ji získal - byla z nějaký reklamace nebo co, prostě baterka mrtvá, akučko zasulfátovaný a mrtvý. Nabíjení totiž bylo malým zalitým trafem 9V asi 5VA, to se sčudlo a majitel baterku vytřískal do mrtě a už ji nenabil, protože ho nenapadlo odklopit na dně krytku a napíchnout ji na zásuvku v autě. Trafo jsem nahradil jiným podobným a zjistil jsem, že to trafo baterku těžce přebíjí, protože to v podstatě nemá žádnou vypínací automatiku. Inu, tak jsem začal bastlit - nakonec jsem skončil u zdroje proudu a jeho ovládáním pomocí komparátoru s hysterezí. Baterka po připojení na libovolnej zdroj okamžitě začíná nabíjet - jak akumulátorek dosáhne asi 6,9V, nabíjení se vypne a obvod čeká. Jak napětí postupně klesá, po samovybití na 6V se nabíjení automaticky obnovuje. Jednou z funkcí zářivkový části totiž je funkce nouzovýho světla, kdy po přerušení přívodu energie zvenčí se nastartuje měnič a rozsvítí se podle polohy přepínače jedna nebo obě trubice - změřenej příkon je asi 4W na trubku, ve tmě to ale jako pochodový svítidlo bohatě stačí. Baterka mi tak visí na zdi už několik let a akumulátorek v ní měním po cca 4 letech - zhruba stejně jako v UPSkách nebo v alarmu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 15:43    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Měří tak, jak jsem napsal, na stejnosměrném pulsním průběhu. S uvedenou chybou.
Tak já to zkusím napsat jinak. Měření efektivní hodnoty nabíjecího proudu má smysl právě a pouze pro posouzení, zda nepřetěžujeme vnitřní odpor akumulátoru (příp. i přívody) příliš velkým proudem.
Pro informaci, jaký náboj jsme do akumulátoru naprali, je směrodatný právě a pouze údaj stejnosměrného ampérmetru měřícího střední hodnotu.

(Běžné AC měřáky s magnetoelektrickým systémem a s půlvlnným usměrňovačem jsou zkalibrovány tak, aby ukazovaly 2,22-násobek střední hodnoty v dané polaritě za celou periodu. Pokud proud nemá DC složku, ukazují v obou polaritách stejně, jinak ne.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 16:05    Předmět: Citovat

Běžné AC měřáky s magnetoelektrickým systémem a usměrňovačem měří střední hodnotu (jedné, nebo obou půlvln) a cejchovány jsou na odpovídající efektivní hodnotu sinusového průběhu.

Něco jiného je co přístroj měří (to je to kam se pohne rafička - střední hodnotu proudu sytémem) a co ukazuje (to je to, co je napsané pod rafičkou - odpovídající efektivní hodnotu sinusového průběhu při kalibraci).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 21:22    Předmět: Citovat

Zajímavé je, že osvěta ohledně střední a efektivní hodnoty nabíjecího proudu zde už několikrát směrem k EKKARovi (a i sinclairovi) proběhla. Bez účinku. Na stará kolena už prostě člověk názory nemění.

Několik vláken, kde se probíral nabíjecí proud se stejnými aktéry:

Nabíječka 6/12V, 15-55Ah

Jak měřit proud u řízenýho usměrňovače

Nabíječka AKU Pb
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 15 2018, 23:25    Předmět: Citovat

Starýho psa novejm kouskům nanaučíš Smile
U těchto dvou pánů bez špetky sebereflexe to skutečně cenu nemá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2018, 0:04    Předmět: Citovat

Já Vašku nevím, co si nás furt musíš brát do huby - my tady potvrzujem, že ampérmetr cejchovanej nejčastějc v efektivní hodnotě prostě v nabíjecím obvodu neukazuje správně a jeho použití je v něm tudíž spíš jen indikační než skutečně nějaký měření - a ty nám tady nasazuješ psí hlavu, jako že jsme největší ignoranti. Jediná možnost, jak exaktně změřit ten náboj je striktně vyhlazená hodnota nabíjecího nebo vybíjecího proudu - to ti nikdo nepopírá, tak nevím co si vo nás furt musíš votírat držku. Je zajímavý, že vo hustoměru jako prostředku k měření stupně nabití ses ty ani nikdo z těch s tebou kejvajících nezmínil ani písmenkem - to není věc pro tebe běžná, tak ji opomíjíš jak širý rodný lány, viď?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2018, 9:32    Předmět: Citovat

A jak vlezeš hustoměrem do bezúdržbový baterky ? Rolling Eyes

Pokud je tam ampérmetr, který měří efektivní hodnotu (elektomagnetický) a také ji zobrazuje, tak je tam z důvodu měření maximálního efektivního nabíjecího proudu, nikoliv na určování náboje.
Toliko u průmyslové pulzní rychlonabíječky, kde to má smysl.
U levnejch nabíječek je to jen na indikaci, aby tam byla nějaká ta rafička Smile
Elektromagnetický měřák je jednoduchý a nepotřebuje bočník.

Pokud je tam magnetoelektrický dc ampérmetr, tak ten měří i ukazuje střední hodnotu proudu.

Asi nevíte, jak složitý je magnetoelektrický ac ampérmetr, který měří střední hodnotu usměrněného ac proudu a cejchovaný je na odpovídající efektivní hodnotu sinusového proudu.
Kvůli malému úbytku a citlivosti usměrnění je tam trafo, které je zatížené ac voltmetrem a dc složku proudu to vůbec neukazuje !

A Vy dva borci tvrdíte, že tam takový je.
Z toho je zcela jasné, že o tom víte úplné hovno a matete pojmy a dojmy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6450
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2018, 15:16    Předmět: Citovat

Ampérmetr je na to, aby ukazoval, kolik zhruba do baterky leze a jestli vůbec. +/- 20% žádná míra. Nebo někdo dobíjí úplně vybitý aku konstantním proudem a měří dodaný náboj? Zajímá mne konečné napětí. A normální aku od těch 40Ah (začalo to auten, ne?) nějakých pár ampér navíc nezabije. Nebo to chcete měřit labolatorním měřákem?
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 5 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund